کد خبر 52829

گران‌ترین برنج گیلان کدام است؟

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: بهترین و گرانترین رقم برنجی که در گیلان کشت می‌شود برنج صدری است.

علیرضا شعبان نژاد در این باره اظهار کرد: این نوع از برنج معمولا در همه شهرستانهای گیلان کشت می‌شود و در شهرستانهای فومن و شفت، اراضی بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه گیلان 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد، افزود: تاکنون در 70 درصد از اراضی شالیزارهای استان، خوشه‌دهی مشاهده شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد افزایش نشان می‌دهد.

شعبان‌نژاد اضافه کرد: بیشترین رقمی که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود رقم هاشمی است که کیفیتی مطلوب دارد و از بازار پسندی بالایی در بازارهای داخلی و خارجی برخوردار است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان کرد: راتون برنجی باکیفیت است که معمولا هزار تومان گران تر از برنج اولیه فروخته می‌شود زیرا از طعم مطلوبی برخوردار است. مدت تولید برنج از زمان نشاء تا برداشت 4 ماه طول می‌کشد. مدت زمان تولید راتون 35 روز است بنابراین صرفه اقتصادی خوبی برای کشاورزان دارد.

وی افزود: برای پرورش راتون به هر کشاورز برای هر هکتار 50 کیلو کود داده می‌شود و با توجه به قیمت مناسبی که هم اکنون برنج داخلی در بازارها دارد، پیش بینی می‌شود که امسال تولید راتون در استان افزایش خوبی داشته باشد.

شعبان نژاد بیان کرد: راتون برنجی کم هزینه تر از برنج اولیه است و مدت زمان کمتری هم برای تولید راتون صرف می‌شود. تولید راتون، کشاورزی را برای شالیکاران اقتصادی‌تر می‌کند. امسال نسبت به سال گذشته شاهد افزایش تولید راتون خواهیم بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، برنج پس از گندم از مهمترین و قدیمی ‌ترین نباتات بوده و عمده‌ترین و مهمترین ماده غذایی کشورهای در حال توسعه به شمار می‌رود. برنج در ایران به لحاظ نقشی که در الگوی مصرفی و تامین غذای مورد نیاز جامعه به عهده دارد از اهمیت خاصی برخوردار است.

استان‌های مازندران و گیلان مهمترین مناطق کشت برنج به شمار می‌آیند، این زراعت یکی از راه‌های افزایش محصول است که علاوه بر افزایش محصول، ارتقای درآمد کشاورزان و استفاده بهینه از منابع را نیز در پی دارد.

با توجه به محدودیت زمین و آب برای افزایش سطح زیرکشت، راه علمی تامین مواد غذایی بیشتر برای تغذیه جمعیت کشور، استفاده از روشهای مختلف از جمله راتون است. پرورش راتون می ‌تواند به عنوان جانشین مهمی در بسیاری از اکوسیستم‌های زراعی مطرح شود و از طرف دیگر شابج یک روش اقتصادی برای استفاده از زمین است.

کیفیت مطلوب پخت از ویژگی‌های مثبت راتون برنج است. کیفیت پخت و خوراک برنج راتون در مناطق شمالی کشور بهتر از کیفیت پخت محصول اصلی است چرا که دمای محیط در تظاهر ژن اصلی کنترل کننده آمیلوز برنج و ژن کنترل کننده عطر و طعم، تاثیر محسوسی دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵ ۵

  گران ترین نوع برنج گیلان برنجی است به نام موسی طارم سرد که در منطقه سیارستاق کلاچای در شرق گیلان کشت می شود برنجی است بسیار خوش طعم و البته به شدت کمیاب
  ویژگی منحصر به فرد این برنج که با اب زلال و سرد چشمه ها ابیاری می شود نفخ نداشتن ان اس ت به این معنی که حتی اگر دو بشقاب پر از این برنج را مصرف کنید هیچگونه احساس سنگینی نخواهید داشت

 • ا.ق
  ۱۱ ۶

  بهترین برنج ایران رادر استان گیلان در شهرستان آستانه اشرفیه می توان یافت نام این محصول هاشمی است و با دیگر برنج های مرغوب گیلان حتی هاشمی شهر های دیگر فرق دارد چرا که جنس خاک این شهرستان حاصل آبرفت بزرگترین رودخانه شمال یعنی سپید رود است طبق آزمایشات صورت گرفته در آزمایشگاههای آلمان از بین ارقام مختلف برنج ایرانی مرغوبترین درجه را به خود اختصاص داده است که در بازار تهران در بین تجار بزرگ برنج به برنج آستانه معروف است و بسیاری از افراد از این اسم وام گرفته و نام مغازه خود را با آن عجین می کنند بماند که مقدار قابل توجهی از آن به سوئد آلمان هلند سوئیس و کشور های حاشیه خلیج فارس صادر می شود .

  • رضا
   ۱۱ ۱۹

   خنده دار اینجاست نصف مشتریای ما از همین آستانه اشرفیه هستن برنج خودشونو نمیخورن جه برسه صادراتی

 • ع . ا . ر
  ۶ ۷

  کاشف برنج موسی طارم سرد ( برنج دیر رس) فردی بنام موسی رمضانی گیل کلایه می باشد.

 • رضا
  ۷ ۳۲

  مگه گیلان محصولم داره؟ مردمانش که کار نمی کنن

  • فصیحی
   ۶ ۱

   والله همرو گفتن جز دمسیاه سرد. من خودم کارخونه برنجکوبی دارم تا جایی که من بلدم و خبر دارم دمسیاه سرد گرونتر و خوشپخت تره

  • علي
   ۷ ۱

   آقا رضا يه دفعه تو رو ببرم سر مزرعه نشا كني و برنج دور كني بعد متوجه ميشي كه سه ماه كار كشاورزي معادل 12 ماه كار كارمندي زحمت داره

 • mimi
  ۶ ۱۲

  اقارضاگل گفتی گیلان شباهت عجیبی به برره مهران مدیری داره.

 • سعید
  ۲ ۲

  اره والا ما که گیرمون نمیاد

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  بهترین برنج در حال حاضردر کشور برنج هاشمی میباشد

  • حمید
   ۴ ۰

   بهترین برنج کشور دمسیاه سرد است که در پشت سرا حومه سهرستان شفت کاشته میشود

 • حامد نومندان
  ۲ ۲

  بهترین برنج گیلان مال استان گیلان است تو استان گیلانم تالش از نظر حاصلخیزی نفر اول تو تالش هم لیسار مرغوبترین برنج را داراست به دلیل این که از نظر آب وهوا وچشمه هایی که از ییلاقات مثل سوباتان وکوه های باغرود سرازیر شده هم از نظر قد برنج وهمکیفیت وعطر برنج مرغوبتر از هر جای گیلان است

 • R
  ۲ ۰

  فقط استانه.$$$

 • حمزه
  ۰ ۰

  بهترین برنج ایران به جرات میگم شهرستان تالش ازهمه نظرکه فکرشوکنید.مخصوصا ریک