{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 52212

گزارش میدانی از شعب بانک‌های دولتی و خصوصی

با وجود ابلاغ مصوبات شورای پول و اعتبار به سیستم بانکی همچنان برخی بانک‌های دولتی و خصوصی با نرخ‌های ۲۶ الی ۳۰ درصد به مشتریان خود تسهیلات پرداخت می‌کنند.

بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار طی هفته‌های گذشته مصوب کردند که بانکداران از این پس تسهیلات فروش اقساطی و عقود مبادله‌ای را با سود 22 درصد به مردم پرداخت کنند البته بخشنامه این مصوبه نیز 11 تیرماه برای مدیران عامل بانک‌ها ارسال شد هرچند انها 14 تیر این بخشنامه را دریافت کردند. بعد از مصوبه شورای پول و اعتبار مشاهدات میدانی از سطح شعب بانک‌های دولتی و خصوصی بیانگر عدم اجرای این مصوبه از سوی سیستم بانکی بود اما توجیه بانکداران این است که بخشنامه نرخ‌های جدید سود بانکی به دستشان نرسیده و به همین خاطر مانند ضوابط قبل به پرداخت تسهیلات می‌پردازند. این درحالی است که بانک مرکزی تأکید دارد بعد از ابلاغ بخشنامه باید فورا نرخ‌ها در شعب مانند مصوبه شورای پول و اعتبار اعمال شود. خبرنگار ما برای کسب اطلاع از وضعیت پرداخت تسهیلات در شعب بانک‌های دولتی و خصوصی و موسسات مالی و اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی به سراغ این شعب رفت و در آخر با استناد به نرخ های اعلامی از سوی مسئولان اعتبارات این بانک‌ها به این نتیجه رسید که بانکداران فعلا قصد اجرای مصوبه جدید شورای پول و اعتبار را ندارند و کماکان با نرخ‌های 26، 28 ،30 درصدی و حتی بیش از 30درصد به پرداخت تسهیلات می‌پردازند. شعب این بانک‌ها با جدیت به مشتری می‌گویند برای دریافت تسهیلات خرید کالا یا خودرو و سایر تسهیلات فروش اقساطی باید سود 28 درصدی به بانک برگردانند. این درحالی است که بانک مرکزی مصوب کرده بانک‌ها با نرخ سود 22 درصد تسهیلات بپردازند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وقتی به بانکی‌ها یادآور می‌شویم که بانک مرکزی و شورای پول اعتبار چنین مصوبه‌ای داشته‌اند کارمندان این بانک‌ها به راحتی می‌گویند حتی اگر این بخشنامه ابلاغ هم شود باز در عمل مردم باید همین سودها را به بانک‌ها برگردانند چرا که برای بانک به صرفه نیست معادل سودی که به سپرده می‌دهند از تسهیلات سود دریافت کنند. قاعدتا باید سود تسهیلات بالاتر از سود سپرده ها باشد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  می بینید .... دزدی به قانون می چربه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سود سپرده رو که میخواستم کم کنن یک شبه ابلاغ شده فرداشم اعمال شد حالا سود وام ابلاغش تول میکشه اعمالشم بایسد به زور باشه اگه تازه زورشون برسه فقط فکر خالی کردن جیب ملت هست .............

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من مدیر عامل هیچ بانکی نیستم ، ولی واقعا انتظار دارید یک موسسه مالی که هزینه های جاری هم دارد ، پایین تر از نرخ تورم منابعش را دست مشتری بدهد و بعد برای پس گرفتنش التماس کند ؟!!!!!!

  • ناشناس
   ۰ ۰

   نه انتظار داریم مطابق همون تورم سود سپرده رو بدهند شما انتظار دارید ما زیر نرخ تورم سپرده گزاری کنیم . خیلی راحت در بورس بازار طلا و ارز بالاتر از این ها سود حاصل میشه و اقتصاد به گند کشیده میشه و تورم اینجوری میشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سود سپرده باید افزایش یابد

 • احسان
  ۰ ۰

  من الان دارم از بانک ملت وام خودرو میگیرم و نرخ سود رو 15 درصد زده !
  این بالا نوشته بانک ها دارن 28 درصدی وام خودرو میدن و می خواد بشه 22 درصد.
  بانک مرکزی داره درصد سود بانکب رو کم می کنه یا زیاد؟؟؟؟