{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 46645

در آستانه فصل نقل و انتقالات:

علیرغم خوش‌بینی بیش ازحد مسئولان وزارت راه و شهرسازی در خصوص آرامش بازار اجاره‌بها در سال ۹۳، در آستانه فصل نقل‌وانتقالات جهش قیمت‌ها در این بازار با شیبی ملایم آغاز شده است

با وجود تاکید وزیر راه و شهرسازی برای برنامه تطویل مدت اجاره واحدهای مسکونی در جهت حمایت از حقوق مستاجران، اما به نظر می‌رسد این برنامه تا اطلاع ثانوی اجرایی نخواهد شد. چراکه هم آخوندی و هم معاون امور مسکن و ساختمان وی معتقدند نیازی به دخالت دولت در بازار اجاره نیست.

آخوندی چند روز پیش درباره بازار اجاره‌بهای مسکن گفته بود: نرخ اجاره‌بها تاکنون افزایش 8 درصدی داشته و نیازی به کنترل فیریکی بازار اجاره‌بها در تابستان امسال نمی‌بینم. به دنبال ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای بازار مسکن هستم.

حامد مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی نیز نیمه‌های اردیبهشت‌ماه در برنامه نگاه یک درباره بازار اجاره‌بها گفته بود:«آمارها حاکی از افزایش اجاره‌نشینی در کشور است، درآمد خانوارها کاهش یافته و آنها ناچار به سمت اجاره‌نشینی حرکت می‌کنند. یکی از برنامه‌های ما در این حوزه راه‌اندازی نهادهای اجاره‌داری است.»

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی با اشاره به این‌که خبر خوبی که می‌توانم در این حوزه بدهم این است که بازار اجاره مسکن شوکی نخواهد داشت، افزود: با توجه به اینکه به دلیل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها 5.6 درصد تورم خواهیم داشت از این رو بازار اجاره مسکن با شوک قیمتی مواجه نخواهد شد. مظاهریان با اشاره به رصد لحظه‌ای اجاره‌بها گفت: با توجه به آمار اجاره اطمینان می‌دهیم امسال شوک قیمتی در این مسئله نخواهیم داشت

این در حالی است که رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران نظر دیگری درباره میزان افزایش نرخ اجاره‌بها دارد

حسام عقبایی با بیان این‌که نرخ اجاره‌بها نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 10 درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: قیمت مسکن در سال 93 افزایش چندانی نداشته است، اما با این حال عده‌ای فایل‌های خود را گران کرده‌اند اما این اعلام افزایش نرخ‌ها از سوی مالکان به مفهوم انعقاد قرارداد نیست.

وی تصریح کرد: واقعیت این است که قیمت‌ها در پایان سال 92 به کف رسید و همچنان همان قیمت‌ها در بازار حاکم است. وضعیت به‌گونه‌ای است که بازار خرید و فروش با ثبات قیمت مواجه است. وی با بیان این‌که قاعدتا بازار خرید و فروش و بازرا اجاره‌بها رابطه مستقیمی دارند، اظهار کرد: وقتی قیمت مسکن افزایش می‌یابد اصولا نرخ اجاره‌بها هم افزایش می‌یابد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران خاطرنشان کرد: افرادی هستند که امرار معاش آنها از طریق دریافت اجاره‌بهاست و توقع دارند قیمت‌ها را افزایش دهند، اما با توجه به تورم و اقتصاد مسکن به‌گونه‌ای است که بر اساس رصد‌های انجام شده افزایش اجاره‌بها حدود 10 درصد بوده است.

دولت قبل تلاش کرد با دستوری کردن بازار اجاره‌بها از افزایش لجام‌گسیخته قیمت‌ها جلوگیری کند، موضوعی که دولت کنونی اعتقادی به آن ندارد و معتقد به ایجاد تعادل عرضه و تقاضا در بازار مسکن است.

جامعه حدود 25 درصدی مستاجران کشور در آستانه آغاز فصل و نقل و انتقالات انتظار آرامش در بازار اجاره‌بها را دارند. موضوعی که خیلی به مزاج برخی مالکان خوش نمی‌آید و به‌طور قطع از هر وسیله‌ای برای افزایش قیمت‌ها استفاده می‌کنند. حال باید دید در پایان فصل نقل و انتقالات پیش‌بینی معاون وزیر راه و شهرسازی محقق می‌شود و شوکی به بازار اجاره‌بها وارد نمی‌شود.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حسام عقبایی با بیان این‌که نرخ اجاره‌بها نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 10 درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: قیمت مسکن در سال 93 افزایش چندانی نداشته است
  وی با بیان این‌که قاعدتا بازار خرید و فروش و بازرا اجاره‌بها رابطه مستقیمی دارند، اظهار کرد: وقتی قیمت مسکن افزایش می‌یابد اصولا نرخ اجاره‌بها هم افزایش می‌یابد.
  تناقض : اگر میان افزایش قیمت سکن وافزایش اجاره بها رابطه مستقیمی وجود دارد پس اگرقیمت مسکن افزایش نیافته چگونه نرخ اجاره بها افزایش یافته ؟؟؟!!!!!!!!!!!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همچین میگن شیب ملایم آدم یاد اسنو بورد می افته

 • ناشناس
  ۰ ۰

  وقتی بىشترسازنده ها دست ازساخت کشیدن ، وقتی خریدارانی که خرید خودشون ازسال 92به سال93موکول کردن به خریدارهای93 اضافه بشوند
  وبا درنظرگرفتن این که بیشتر افرادی که در دهه ى70 واردبازارمسکن شده بودند دارای خانه های پدری بودندوباساخت این خانه ها به صورت چندواحده نىازخودرامرتفع کردندوالان فرزندان انهاپا به بازارمسکن مىگذارندبدون داشتن همچنین امتیازی ابن یعنی افزایش تقاضاوکاهش ساخت درنتیجه افزایش قیمت یادمانباشد افزایش قیمت هادر سال 91صرفابه دلیل افزایش قیمت ارز بوده نه مسله دیگر پس درصورتی باید منتظرکاهش قیمت مسکن باشیم که قیمت هادربخش های دیگر مانندلوازم خانگی وخودروو...نیزکاهش یابد.

 • عرشیا
  ۰ ۰

  قیمت مسکن تا الان ده درصد رفته بالا خودم تو بازار هستم ///نرخ اجاره بها هم ده درصد رفته روش

 • محمد
  ۰ ۰

  اجاره نکنید تا ارزان شود، فقط جند سالى باید کارتون خواب شوید،

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بی خود چو راه نندازین کسی توان نونشو نداره چه برسه اجاره بالا

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مسکن شیب افزایش رو شروع کرده است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کو پول؟
  غم نان بس است..

 • 20
  ۰ ۰

  کاهش بهای مسکن چشمگیر خواهد بود
  http://iranbaha.zahtab.com/1393/02/28/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%A8%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%DA%86%D8%B4%D9%85%DA%AF%DB%8C%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%D8%A8%D9%88%D8%AF/