{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 46628

انتشار لیست تازه بدهکاران بانکی و میزان معوقات بانکی نگرانی هایی را در مورد شیوه بازپس گیری این منابع را ایجاد کرده است.

بالاخره لیست بدهکاران میلیاردی به بانک ها منتشر شد. لیستی که هشت سال در جیب محمود احمدی نژاد ماند ولی در جریان «بگم بگم» های رییس دولت نهم و دهم گفته نشد. حالا هم که این لیست با تعداد و میزان بدهی ها مشخص شده باز هم خبری از اسم و رسم این بدهکاران میلیاردی در میان نیست. به هرحال، بعد از گذشت چندماه از دستور حسن روحانی، رئیس جمهوری مبنی بر برخورد با ویژه خواری، هفته گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول او، اعلام کرد که «هم‌اکنون مجموع مطالبات معوق بانک‌ها به 82 هزار میلیارد تومان رسیده است.» به گفته جهانگیری، 575 نفر به‌عنوان بدهکار کلان بانکی شناسایی شده‌اند و اسامی آنها به قوه قضاییه هم اعلام شده است.

اما بعد از این جریانات، خبرگزاری فارس، به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که 1437 نفر، بدهکار بالای 10 میلیارد تا بالای هزار میلیارد تومان هستند. در این گزارش به نقل از این منبع آگاه گفته شده بود که کل مطالبات غیرجاری بانک‌ها بیش از 100 هزار میلیارد تومان است. مانده مطالبات غیرجاری بدهکاران بالای 10 میلیارد تومانی معادل 62 هزار میلیارد تومان، بالای 50 میلیارد تومان، 47 هزار میلیارد تومان، بالای 100 میلیارد تومان، 42 هزار میلیارد تومان و بالای 500 میلیارد تومان، 15 هزار میلیارد تومان است. البته با یک حساب سرانگشتی میزان بدهی 1433 نفر از بدهکاران میلیاردی به بانک ها، 166 هزار میلیارد تومان می شود. آن سوی دیگر هم مطالبات غیرجاری بالای هزار میلیارد تومان در اختیار 3 ذی‌نفع قرار دارد که دو نفر آنها در مسیر رسیدگی به 2 پرونده بزرگ اقتصادی در زندان به سر می‌برند. این میزان بدهی به بانک ها بیش از 16 برابر میزان کل پول های بلوکه شده ایران است که الان چند ماهی می شود به صورت قسطی و ماهانه به حساب کشور واریز می شود.

ارسال نظر