{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 41222

افزایش تولید گاز ایران در آستانه نوروز

با بهره‌برداری از سکو، چاه‌ها، خطوط لوله دریایی و پالایشگاه ساحلی، بزرگترین فاز پارس جنوبی رسما در مدار بهره برداری قرار گرفت تا ظرفیت تولید گاز ایران در آستانه نوروز روزانه بیش از ۴۰۰ میلیون فوت مکعب افزایش یابد.

همزمان با تاخیر در آغاز تولید گاز در چهار فاز قدیمی 15 تا 18 پارس جنوبی، تولید زودهنگام گاز از بزرگترین فاز این میدان مشترک گازی رسما آغاز شده است. در حال حاضر از مجموع 12 حلقه چاه اولین سکوی فاز 12 پارس جنوبی، تولید گاز از پنج حلقه چاه آغاز شده ضمن آنکه هفت حلقه چاه دیگر این سکوی دریایی آماده بوده و تا چند هفته آینده به تدریج وارد مدار تولید خواهند شد. در روزهای اخیر حدود 420 میلیون فوت مکعب گاز طبیعی از سکوهای دریایی به اولین واحد شیرین سازی گاز در پالایشگاه ساحلی فاز 12 منتقل می شود که پس از فرآورش و جداسازی میعانات گازی و گازهای مایع، گاز آن به خط لوله شششم سراسری تزریق می شود. با آغاز تولید زودهنگام گاز از بزرگترین فاز پارس جنوبی، در روزهای پایانی اسفند ماه ظرفیت تولید گاز ایران به طور متوسط روزانه 400 میلیون فوت مکعب افزایش یافته است که پیش بینی می‌شود تولید گاز از این فاز مشترک تا بهار سال آینده به یک میلیارد فوت مکعب در روز افزایش یابد. رکن‌الدین جوادی معاون وزیر نفت اخیرا با اشاره به آغاز تولید زودهنگام گاز از بزرگترین فاز پارس جنوبی از راه اندازی دومین خط تولید گاز در پالایشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبی تا بهار سال آینده خبر داد و گفته است: تزریق گاز تولیدی فاز 12 پارس جنوبی به شبکه سراسری آغاز شده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، با بهره‌برداری از طرح تولید زودهنگام فاز 12 و دومین واحد شیرین‌سازی گاز در پالایشگاه‌ فاز 15 و 16 پارس جنوبی در مجموع روزانه حدود 20 تا 22 میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت و پالایش گاز ایران از این میدان مشترک با قطر افزوده شود. هدف‌ از طرح توسعه‌ فاز 12 پارس جنوبی به عنوان یک مگا پروژه گازی، تولید روزانه‌ 81 میلیون‌ متر مکعب‌ گاز ترش و غنی، 120 هزار بشکه میعانات گازی، 750 تن گوگرد و مایعات گازی است. در بخش فراساحلی این طرح مشترک گازی در مجموع طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی 4 سکوی دریایی شامل سه‌ سکوی‌ مستقل‌ سرچاهی (هریک دارای 12 حلقه چاه) و یک سکوی اقماری (9 حلقه چاه) هر کدام‌ مجهز به‌ تفکیک‌کننده‌ سه‌ فازه‌ (گاز مایعات‌ آب‌) جهت‌ آزمایش‌ چاهها، دو واحد تفکیک‌کننده‌ سه‌ فازه‌ (گاز مایعات‌ آب‌) جهت‌ جداسازی‌ آب‌، تصفیه ‌کننده‌ آبهای‌ آلوده‌ به‌ مواد نفتی‌ قبل‌ از تخلیه‌ به‌ دریا، سکوی‌ مشعل‌ سه‌ پایه‌ در فاصله‌ 160 متری‌ از سکوی‌ اصلی‌ جهت‌ تخلیه‌ اضطراری‌ است. از سوی دیگر ساخت سه رشته خط‌ لوله‌ دریایی‌ 32 اینچی‌ به‌ طول‌ تقریبی 150 کیلومتر جهت‌ انتقال‌ گاز تولیدی‌ به‌ پالایشگاه و یک رشته خط لوله 20 اینچ به طول 20 کیلومتر جهت اتصال سکوی اقماری هم در دستور کار قرار دارد.

ارسال نظر

  • سامان فرهمند
    ۰ ۰

    من خیلی خرسند و خوشحال می شوم وقتی پیشرفت های علمی،اقتصادی و... در ایران عزیز را می شنوم و ای کاش کسانی که در این سرزمین بر تخت قدرت جلوس کرده اند به منافع ملی بیشتر ارج می نهادند و از خلل این کشمکش های سیاسی که در دنیا وجود دارد منافع ملی را در نظر می گرفتند مثلا همین مورد اخیر کشور روسیه و اکراین،با فرصت بوجود امده ما می توانیم گاز کشورهای غربی را تضمین کنیم چراکه روسیه همیشه بر کشور ما تاخته و چه سرزمین هایی را از ایران ما مانند مورد کریمه به کشورش ملحق کرده و یا مجلس مشروطه را به توب بسته، اه دلم پر درده چه گویم که گوش شنوایی نیست . زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست هرکسی نغمه ای خواند از صحنه رود صحنه پیوسته بجاست خوش به ان نغمه که بسپارند به یاد