{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 325

در حالی که مصوبه کمیته قیمت‌گذاری خودرو برای افزایش قیمت خودروهای داخلی با انتقاد رحیمی معاون اول رئیس جمهور در روزهای پایانی سال گذشته لغو شد در حال حاضر خودروسازان داخلی با همان قیمتهای افزایش یافته و احتساب هزینه جدید مالیات و بیمه و در سکوت مسئولان دولتی، محصولات خود را عرضه می‌کنند.

خبرگزاری فارس: قیمت خودرو در ابهام/ رانندگی دولت در جاده سکوت

با گذشت ۵ روز ار شروع فروش محصولات ایران خودرو با قیمتهای افزایش یافته سال قبل به اضافه هزینه ناشی از رشد قیمت بیمه و مالیات بر ارزش افزوده و در حالی که هیأت دولت در روزهای پایانی سال قبل با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد، تا امروز دولت هیچ موضعی را در قبال اقدام خودروسازان نگرفته و در واقع سیاست سکوت را در پیش گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، به این ترتیب تا امروز هیچ مقام دولتی چه در وزارت صنعت و سازمان حمایت و چه در بدنه دولت نسبت به فروش با قیمتهای افزایش یافته خودروسازان اظهار نظری نکرده و حتی معاون اول رئیس جمهور نیز که قبل از عید انتقاد شدیدی از مصوبه افزایش قیمت خودروها داشت تاکنون عکس العملی نسبت به این اقدام خودروسازان نداشته است.

* سازمان حمایت:فعلا اظهار نظر نمی کنیم

مسئولان سازمان حمایت نیز در پاسخ به درخواست خبرنگار فارس برای اعلام موضع این سازمان نسبت به قیمت گذاری جدید خودروها از ارائه هر گونه توضیح خودداری کرده و اعلام کردند که فعلا سیاست ما این است که اظهار نظری در این مورد نداشته باشیم.

اسفند سال گذشته کمیته قیمت‌گذاری خودرو با متوسط افزایش 6 درصدی قیمت برخی خودروهای داخلی موافقت کرد،اما پس از گذشت چند روز این مصوبه توسط هیئت دولت لغو شد.

براساس مصوبه کمیته قیمت‌گذاری خودرو، قیمت برخی محصولات ایران خودرو و سایپا بین 200 هزار تومان تا 4 میلیون و 800 هزار تومان افزایش یافت. در این راستا از بین تولیدات گروه سایپا قیمت محصولات خانواده ایکس 100 (پراید) به عنوان پر فروش‌ترین خودروی کشور 600 هزار تومان و قیمت تیبا نیز 800 هزار تومان افزایش یافت. در بین محصولات ایران خودرو نیز قیمت پژو و 206 حدود یک میلیون و 100 هزار تومان و قیمت پژو 405 نیز یک میلیون و 300 هزار تومان افزایش یافت.

البته محصولات دیگری نیز از بین خودروهای داخلی مشمول این افزایش قیمت شدند که می‌توان به رشد 4.8 میلیون تومانی قیمت مگان و افزایش یک میلیون و 600 هزار تومانی قیمت تندر 90 اشاره کرد.

*تداوم توقف فروش در سایپا و گروه بهمن

این افزایش قیمت‌ها در حالی در روزهای پایانی سال گذشته از سوی دولت منتفی اعلام شد که تاکنون دستورالعمل مشخصی از سوی سایپا به نمایندگی‌های فروش نقدی این شرکت ابلاغ نشده و ثبت‌نام برای فروش خودرو توسط نمایندگی‌ها متوقف است.

در حال حاضر فروش محصولات گروه بهمن نیز با توقف همراه است و دستورالعملی برای فروش خودرو به نمایندگیهای این گروه خودروسازی ابلاغ نشده است.

سکوت دولت و سازمان حمایت در برابر فروش برخی خودروهای داخلی با قیمتهای افزایش یافته در حالی ادامه دارد که به نظر می‌رسد برخی خودروسازان برای دریافت مجوز قطعی افزایش قیمت، برای فروش نقدی محصولات خود دست نگه داشته‌اند.

در این میان خریداران داخلی نیز با نوعی سردرگمی روبرو هستند و نمی‌دانند که آیا قیمت خودروها به حالت قبل باز می‌گردد یا اینکه احتمال رشد بیش از پیش قیمتها وجود دارد.

ارسال نظر