{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 32311

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه اگر روزانه ۸ ساعت کار مفید در کشور انجام شود، سالیانه ۴۸ هزار میلیارد ساعت کار خواهیم داشت، گفت: هم اکنون کار مفید روزانه در ادارات نیم ساعت و در بخش صنعت دو و نیم ساعت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادآنلاین به نقل از مهر، علی ربیعی عصر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل سابق و جدید بانک توسعه تعاون گفت: هم اکنون بیست میلیون شغل در ایران داریم که اگرضرب در 8 ساعت در روز و همچنین ضرب در10 ماه کاری سال و 30 روز ماه شود آن وقت یک ثروت 48 هزار میلیاردی ساعتی از کار به دست می آید که این سرمایه اصلی کشور است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: هم اکنون در بهترین حالت در ادارات روزانه نیم ساعت و در صنعت دو و نیم ساعت کار مفید انجام می شود که باید گفت امروز دیگ نفت طلا نیست بلکه بلا شده است. ربیعی خاطرنشان کرد: در تغییر و تحولاتی که اتفاق می افتد شاید یک دلیل افراد باشد و دلیل دیگر استفاده از افراد تخصصی تر، برخی تغییرات من در زیر مجموعه های وزارتخانه به این دلیل بود که افراد اطلاعات کافی در حوزه های مختلف نداشتند اما بعضی تغییرات به دلیل استفاده از ایده های نو و افراد تازه نفس است. وی افزود: تعاون می تواند بخش عدالت گرایانه خصوصی سازی را در کشور ایجاد کند با این حال امروز خصوصی سازی وضع خوبی ندارد و خصوصی سازی واقعی ناچیز بوده است که البته ساختارهای دولتی به شکلی بود که واگذاری ها بیشتر به شبه دولتی ها صورت گرفت تا بخش خصوصی واقعی. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بهترین حالت استفاده از نقدینگی در دست مردم فعالیت تعاونی ها است که اگر بخش تعاون فراموش شود ممکن است در مسیرهایی بیافتیم که فاصله طبقاتی بالا برود. وی گفت: نگاه به تعاونی ها مطرح کردن ویترینی برای اقتصاد و بخش شعاری کار نیست، اما با این حال امروز بخشی از تعاونی ها در مسکن مهر زمین گیر شده اند و باید برای خروج بخش تعاون از این وضعیت برنامه ریزی شود. ربیعی با اعلام اینکه شغل فقط در صنایع بزرگ نیست و امروز تنها 5 درصد مشاغل کشور در این بخش ایجاد شده است، افزود: بخش خدمات می تواند شغل زیادی ایجاد کند. وی با تاکید بر اینکه یک مطالعه نشان داد که شکست بخشهایی مانند فرش و نساجی به دلیل نبود نیروی شاغل طراح بوده است، اظهار داشت: اینها مشاغل کوچکی است که می توان از طریق تعاونی ها ایجاد و گسترش داد.
ارسال نظر

 • م.ح
  ۰ ۰

  وزیر محترم باید بخوبی بدانند که دلایل این مشکلات ،معضلاتی است که در ساختار اداری شما وجود دارد. ساختار سلسله مراتبی و دیدگاه حق ولایت پست بالاتر نسبت به پست پائینتر که موجب میشود نوعی نظام کرنشگرانه بی مورد بوجود بیاید وصحنه ارائه تخصص به صحنه تراضی دل مقام بالاتر تبدیل گردد. حاکمیت و سلطه برخی یا گروهی بر یک دستگاه وبرخورداری از مزایای موجود و به گوشه راندن گروهی دیگر و ایجاد تعارض و ناهماهنگی در ادرات که موجب بی انگیزه گی یک عده بلحاظ کنار ماندن و بازیچه قرار دادن دستگاه از طرف گروه غالب. بکارگیری اشخاص با تحصیلات نا متناسب و یا بدون تخصص در سمت های با لازمه تخصص. پائین بودن حقوق و مزایای کارمندان بطوریکه همواره اکثرا زیر خط فقر قرار دارند از یک طرف و نبود نظام تشویق و تنبیه مناسب از طرف دیگر همچنین دید یکسان نسبت به همه کارکنان اعم از فعال و غیر فعال! تورمهای متوالی موجود در اقتصاد و توجه به میزان درامد ثابت کارمند در طول سال و نبود توان همپائی او در این بحرانها. بوروکراسی مزمن اداری و کاغذبازیهای مرسوم 40 سال پیش که هنوزهم بر ادارات حاکم است وهمچنین ناهماهنگی های موجود .قوانین نامناسب و آئین نامه و بخشنامه های روز افزون که امکان خدمت رسانی را کندتر و محدودتر میسازد وکارمند را در بلاتکلیفی و مسئولیت خطیر قرار میدهد. ضعف در راه اندازی و بهره گیری ازامکانات الکترونیکی بعلت تخصص پائین نیروهای قدیمی و در دست داشتن سمتهای مهم توسط آنها و عدم نرمش و قبولی در این مورد و همچنین مستندسازیهای بی رویه و سلیقه ای که بطور موازی با سیستم الکترونیکی صورت می پذیرد و همچنین نبود اینترنت مناسب. در کل از همه جوانب درچار ضعف و تزلزل بوده و نیاز اساسی به خانه تکانی وهماهنگی مناسب هست. در این شرایط نیم ساعت کار مفید از دید وزیر محترم برابر با 10 ساعت کشورهای پیشرفته است. اصلاح کنید تا نتیجه بگیرید راهش زور گفتن و در منگنه قرار دادن کارمند نیست. قانون باید صریح و روشن وآسان باشد نه 40 تا تبصره و بدنبال ان 300 بخشنامه و آئین نامه اجرائی و چندین رای وحدت رویه ....

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با این حقوق و دستمزدی که میدن روزی 1 دقیقه کار کردن هم زیاده

 • علیرضا
  ۰ ۰

  من اصلا با این 30دقیقه موافق نیستم ، شاید برای استخدامی های دولتی اینطور یاشه اما برای همه اینطور نیست و من بصورت قرارداد ساعتی در سازمان ح... کار میکنم، علاوه براینکه از بعضی از مزایا بی بهره ایم ، از 8 ساعت در روز حداقل 7 ساعت یکسره مشغول کاریم و بدون شک 6 ساعتش مفیده(به غیر از تایم هایی مثل الانکه بخودمون استراحت میدیم). البته من برنامه نویس هستم و کمی هم شغلم ایجاب میکنه که پیوسته مشغول کارم باشم. ولی حقوق و مزایایی که داریم اصلا در خور و لایق نیست با این حال چون باید کار تحویل بدیم و مدیران از مراحل کار بیخبرند،درکی از میزان زمان صرف شده برای کارها ندارند.و با توجه به اینکه بعضی مزایای دیگه مثل دور کاری هم حذف شده، برای من دیگه اینجا صرف نداره، تو شرکت خصوصی خیلی بیشتر عایدم میشه و با سواد تر هم هستند. بخصوص این بی ارتباطی و نامتناسب بودن حقوق ها حتی برای افرادی تو یک سطح و یک نوع کارهم آدمو بی انگیزه میکنه.