{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 303

سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرد که مذاکرات ایران با 1+5 روز 26 فروردین برابر با 14 آوریل در استانبول برگزار می شود.

خبرگزاری فارس: مذاکرات 1+5 با ایران 26 فروردین در استانبول برگزار می شود

به گزارش فارس به نقل از بلومبرگ، "مایکل مان"، سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرد که مذاکرات ایران با 1+5 روز 26 فروردین برابر با 14 آوریل در استانبول برگزار می شود.

وی افزود: ما توافق کرده ایم مذاکرات را 14 آوریل در استانبول آغاز کنیم. امیدواریم که دور اول این گفت و گوها فضای مساعدی برای پیشرفت محسوس ایجاد کند. ما به دنبال یک فرآیند مستمر هستیم.

بلومبرگ همچنین به نقل از سخنگوی اتحادیه اروپا افزود که کشورهای طرف مذاکره ایران در مذاکراتی که پس از 15 ماه از سرگرفته می شود، از تهران خواهند خواست هر گونه جاه طلبی هسته ای تسلیحاتی را کنار بگذارد.

برخی کارشناسان مطلع در تهران می‌گویند با توجه به زمان کم باقی مانده تا روز 26 فروردین (زمان توافق شده برای مذاکرات) و ضرورت آمادگی میزبان برای انجام مواردی همچون آمادگی کشور میزبان، رعایت پروتکل‌های دیپلماتیک، هماهنگی‌های امنیتی و همچنین تشریفات صدور ویزا، مکان مذاکرات باید هر چه زودتر نهایی شود و زمان زیادی برای این کار وجود ندارد.

روزنامه آمریکایی "نیویورک تایمز" روز گذشته در گزارشی نوشت که درحالیکه قرار است دور جدید مذاکرات گروه 1+5 با ایران در تاریخ 26 فرورین ماه جاری برگزار شود، دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی اعلام کرده اند که دولت "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا و متحدان اروپایی واشنگتن در نظر دارند دور جدید مذاکرات پیرامون برنامه هسته ای ایران را با طرح درخواست تعطیلی فوری و اساسی یکی از تاسیسات هسته ای ایران که به تازگی در عمق زمین تکمیل شده است (فردو)، آغاز کنند.

این دیپلمات‌ها اعلام کرده اند که آمریکا و متحدان اروپایی واشنگتن علاوه براینکه می خواهند خواستار توقف تولید سوخت اورانیومی شوند که از دید آنها تنها چند گام تا رسیدن به حد مورد نیاز برای تولید تسلیحات هسته ای نیاز است، درصدد طرح ارسال انبارهای موجود این سوخت به بیرون از کشور ایران هستند.

از طرفی دیگر، فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی یکشنبه شب در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر درخواست 1+5 از ایران برای تعلیق فعالیت سایت فردو و دست کشیدن از غنی سازی 20 درصد، ضمن غیرمنطقی خواندن این درخواست به 1+5 توصیه کرد که چنین درخواستی را نداشته باشند و تصریح کرد که ایران فردو را تعطیل نمی کند.

وی افزود: ما اعلام کردیم که به سوخت 20 درصد نیاز داریم و براساس مقررات آژانس این سازمان می بایست وساطت می کرد تا این سوخت را در اختیار ما بگذارند، ولی آژانس بین المللی انرژی اتمی قدرت لازم را نداشت که کشورهای دارنده سوخت را مجاب کند که آن را با قیمت مناسب در اختیار ما قرار دهند. ما نیاز داشتیم و در حال حاضر خودمان اقدام به تولید این سوخت کردیم و تولید ما در حد نیاز ماست.

ارسال نظر