{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 133487

رییس پژوهشکده استاندارد معتقد است یکی از دلایل کاهش نرخ سود سپرده، کلید زدن رونق تولید است؛ بنابراین کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی بدون توجه به نرخ تورم و تسهیلات می‌تواند باعث خروج سپرده‌ها از بانک‌ها و ایجاد سونامی‌های اقتصادی همچون حبابی شدن نرخ سکه شود.

جهانبخش سنجابی شیرازی گفت: نرخ سود تسهیلات، فرایندی از نرخ سود سپرده و میانگین هزینه‌های سربار بانک‌هاست. به این مفهوم که نرخ سود تسهیلات باید حدود یک تا دو درصد بالاتر از نرخ سود سپرده باشد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: اینکه نرخ سود سپرده بانکی بالا بود و باید کاهش می یافت مطمئنا سیاست اصولی و درستی است. اما تحقق این سیاست مستلزم توجه به برخی شاخص ها و موضوعات است که در صورت نادیده گرفتن آن ها ممکن کاهش نرخ سود نتیجه معکوس بدهد. عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به برخی زمینه ها برای کاهش نرخ سود سپرده ادامه داد: یکی از دلایل کاهش نرخ سود سپرده، کاهش یافتن نرخ سود تسهیلات و کلید زدن رونق تولید است؛ بنابراین اگر نرخ سود سپرده ها کاهش پیدا کند و نرخ تسهیلات ثابت بماند می تواند باعث بروز مخاطراتی مانند خروج سپرده ها از بانک ها و ایجاد سونامی های اقتصادی در فضای بازار پول و سرمایه شود. سنجابی شیرازی تصریج کرد: اگر بدون توجه به نرخ تورم، نرخ تسهیلات و همچنین میانگین سود در فضای کسب و کار و سرمایه، نرخ سود سپرده به صورت دستوری کاهش پیدا کند جدی ترین مخاطره خروج سپرده ها از بانک ها و ورود آن به سمت بازارهای غیر متشکل پولی است که می تواند منجر به افزایش نرخ سکه یا ایجاد حباب هایی در برخی هزینه ها شود. رییس پژوهشکده استاندارد اضافه کرد: لازم است به دنبال کاهش نرخ سود سپرده به دو موضوع دیگر هم توجه شود. اول اینکه نرخ سود تسهیلات بانکی به شکل متناسب کاهش پیدا کند و دیگر اینکه میزان اعطلای تسهیلات افزایش یابد، البته افزایشی که باعث رشد نقدینگی در جامعه نشود.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هر سیاستی فعلا محکوم به شکسته چون اقتصاد نفتی فقط با قیمت نفت دچار نوسان میشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  از دیروز تا حالا که دلار داره میره بالا . خدا رحم کند .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اینایی که سودبامکی راپایین آوردندکه هدفشان کاهش تسهیلات نیست بلکه میخواهندازای فاصله بیین سود وتسهیلات کسری خودراتامین کننددرواقع ازجیب مردم برداشته به جیب خودبریزند

 • علی
  ۰ ۰

  این دولت فقط هوای خودروسازها و بانکها را دارد و کوچکترین اهمیتی تا الآن برای مردم قائل نبوده است .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  عزیز این توهم تورم تکرقمی از یه جاش بلاخره میزنه بیرون گندش درمیاد دیگه. حالا سکه یا دلار یا مسکن خیلی فرقی نمیکنه. ما یه صد سالی فرصتت داریم که با مفاهیم بانکداری نوین دنیا آشنا بشیم.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا آن بازارهایب که در همه دنیا از جمله ایران تقویت خواهد شد دلار و طلا خواهد بود. نابخردی بانک مرکزی و همزمانی اعمال سیاست های پولی انبساطی با این همه پرسی باعث تشنج در بازار دلار و طلا خواهد بود، اما بورس ورشکسته و مسکن باد کرده دچار رکودی عمیقتر خواهند شد. هر چند سعی خواهند کرد که بورس و مسکن را حمایت کنند اما کاهش دوباره قیمت نفت بخاطر این همه پرسی باعث تشدید رکود و ریزش بیشتر این بازارها خواهد شد. در یک کلام سرمایه ها به سمت بورس و مسکن حرکت نمی کنند، بلکه به سمت دلار و طلا خواهند رفت!

  • ناشناس
   ۰ ۰

   ما که 10 روز پیش زرنگی کردیم سکه خریدیم . البته موزد نوازش دوستان با منفی زدن قرار گرفتیم ولی چه باک چون درست اندیشه بودیم .
   اونس مرز 1400 دلار را در خواهد نوردید و دلار هم تا 3700 تومان با سررسید شدن سپرده های یکساله بانکی ارتفاع خواهد گرفت و این یعنی برد صد در صد اندیشه من .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یکی بگه آخه اینقد سود بانکی میکنید کدوم فعالیت اقتصادی یا صادراتی تو مملکت صورت میگرفته که بانک ها تا 26 درصد سود روزانه میدادن آخه حرف مفت کنتور نداره که مملکت رو خوابوندن رفتن پول چاپ کردن سود دادن حالا حرف از اقتصاد سالم میزنن دولت گند زده ونمیدونه چطور باید جمع شه (البته این گند رو دونسته زده)