{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 133465

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان گفت: الینای ۶ ساله همچنان در کما به سر می برد و وضعیت کودک تغییری نکرده است.

الینا فروتن دختر 6 ساله گلستانی سیزدهم اردیبهشت برای انجام عمل جراحی لوزه به همراه پدر و مادرش برای درمان به بیمارستان طالقانی گرگان مراجعه کرد و با تشخیص پزشکان بیمارستان، مورد عمل جراحی قرار گرفت. چند ساعت پس از جراحی و به هوش آمدن، الینا از سوزش قلب و ریه‌هایش شکایت می‌کرد و الینا با تشخیص پزشکان بیمارستان برای عمل مجدد به اتاق عمل رفت اما این بار پس از عمل به کما ‌رفت و دیگر بیدار نشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، سید احمد حسینی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: الینای ۶ ساله هنوز در کماست و این امر که در برخی از خبرگزاری ها، بیماری کودک، مادرزادی عنوان شده، از نظر ما تایید شده نیست. پزشک این کودک از اتفاق رخ داده برای این کودک بسیار ناراحت است و تا مدتی فعالیت خود را محدود کرده و ما تا زمانی که علت مشخص نشود و حکمی صادر نشود هیچ برخوردی با این پزشک نخواهیم داشت.

وی افزود: در ۳ سال اخیر به ارزش۶۰ میلیارد تومان تجهیزات پزشکی برای استان گلستان خریداری و مهیا شده است که این امر در سیستم بهداشت و درمان استان منجر به کاهش فاصله مراکز درمانی منطقه با دیگر استانهای کشور و آرامش خاطر بیماران شده است. در سال 93، 27 میلیارد و 135 میلیون تومان، در سال گذشته 16 میلیارد و 80 میلیون تومان و در سال 95، 12 میلیارد و 600 میلیون تومان تجهیزات پزشکی و بیمارستانی در استان گلستان خریداری شده است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی گلستان اظهار کرد: تعداد افرادی که در استان گلستان دیالیز می‌شوند ۸۵۰ نفر هستند و ۱۳۹ تخت فعال دیالیز وجود دارد که به این بیماران ارائه خدمت می‌کند، همچنین قرار است ۴۸ تخت به این مجموعه اضافه شود.
حسینی به آمار بیماران ام اس در استان اشاره کرد و افزود: ۵۲۶ بیمار ام اس در سطح استان وجود دارد. خدمات دارویی برای بیمارانی که داروی ایرانی مصرف می‌کنند در طول تمام سال و خدمات پاراکلینیک و به عنوان مثال MRI برای این افراد یکبار در سال رایگان است.
وی در رابطه با بیماران تالاسمی و هموفیلی در استان گفت: در سطح استان ۴۵۰ بیمار تالاسمی وجود دارد که در۶ مرکز در شهرهای گرگان، علی آباد، مینودشت، کردکوی، بندرگزو گنبد خدمات دریافت می‌کنند. همچنین ۱۶۷ بیمار هموفیلی در سطح استان داریم و ارائه خدمات مربوط به این بیماران را در دو مرکز گرگان و گنبد خلاصه کرده‌ایم به این دلیل که این افراد باید فاکتور انعقادی بگیرند و تامین این فاکتورها هزینه‌هایی بالایی دارد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان افزود: یکی از بیماری هایی که طی سال های اخیر عده زیادی از گلستانی ها را مبتلا کرده است انواع سرطان ها است که به دلیل نبود مراکز تخصصی، بیماران استان مراحل درمانی را در استان های همجوار دنبال می کردند. در سال های اخیر و با وجود راه اندازی مرکز تخصصی درمان سرطان هنوز اعتماد لازم برای مراجعه بیماران استان به این مراکز جلب نشده و به همین دلیل آمار صحیحی از تعداد سرطانی ها نداریم.
وی گفت: برای رفع دغدغه بیماران سرطانی، گلستان نیازمند راه اندازی 2 مرکز دیگر در شهرهای گرگان و گنبد است که امیدوارم در آینده نزدیک این مراکز را راه اندازی کنیم.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان افزود: در بیمارستان پنج آذر ۲۸ تخت، دربیمارستان طالقانی ۱۰ تخت و پیامبراعظم گنبد ۶ تخت خدمات شیمی درمانی به بیماران ارائه می‌دهند و داروهای این بیماران در داروخانه هلال احمر و داروخانه شهدای بیمارستان ۵ آذر تأمین می‌شود.
حسینی با بیان اینکه تأسیس مراکز خدمات برای بیماران سرطانی در سطح استان در دستور کار قرار دارد، گفت: در این مراکز تشخیص علایم سرطان، خدمات پیشگیری و یاپروسه درمان به شکل کامل انجام می‌شود.
وی از وجود سه کلینیک دیابت در شهرستان‌های گرگان، کردکوی و گنبد خبرداد و گفت: ۱۳ هزار بیمار دیابتی در سطح استان شناسایی شده‌اند که بیشترین آمار مربوط به شهرستان کردکوی است. همچنین ماه آینده کلینیک دیابت در شهرهای بندرگز و آق قلا نیز افتتاح می‌شود.
حسینی از افتتاح مرکز قلب سلیم خبر داد و تصریح کرد: در این مرکز قلب به افرادی که دچار علایم سکته شده‌اند کمک می‌شود و در ۹۰ دقیقه اول لخته خون را حذف می‌کنند. این کار ۶۰ الی ۷۰ درصد به بقای بیمار کمک می‌کند البته قبلاً این کار در بیمارستان کردکوی انجام می‌شده اما در حال حاضر در گرگان هم در حال انجام است.
وی افزود: کار دیگری که در بیمارستان کردکوی توسط دکتر کهنسال انجام می‌شود این است که برای افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند نیز کار حذف لخته خون انجام می‌شود و این در حالی است که این کار تا سه سال گذشته فقط در کشور سوئیس انجام می‌شد.
حسینی اظهار کرد: در 2 ماه آینده مرکز ناباروری استان گلستان راه اندازی می‌شود و هم‌اکنون همه تجهیزات خریداری شده و این مرکز در کلینیک دزیانی گرگان فعال می‌شود و جنین شناس و فوق تخصص این امر نیز به کار گرفته شده است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان گفت: در سال گذشته 43 هزار و 896 کودک در استان به دنیا آمده که 49 درصد به روش سزارین به دنیا آمده اند. 12 هزار و 770 مورد زایمان در بیمارستان های بخش دولتی و 9 هزار و 197 مورد در بیمارستان‌های بخش خصوصی بوده است.
وی به آمار جراحی های انجام شده در سطح استان اشاره کرد و گفت: در سال ۹۴، ۳۴ هزار و ۸۲۵ عمل جراحی عادی در بخش دولتی و ۳۶ هزار و ۵۴۲ عمل در بخش خصوصی انجام شده است.
ارسال نظر