{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 131896

از کاهش داوطلبانه تا افزایش خودسرانه نرخ سود

شبکه بانکی کشور برخلاف ظاهر آرام این روزها به شدت سردرگم است؛ عده زیادی از بانک‌ها توافقات قبلی را زیرپا گذاشته‌اند و نرخ هایی به مراتب بالاتر از آنچه پیش از این توافق کرده‌اند، به سپرده‌ها پرداخت می کنند و برخی بانک‌ها هم نرخ‌ها را به کمتر از مقدار توافق شده کاسته‌اند. در این میان بانک مرکزی اما همچنان اصرار دارد شرایط تحت کنترل است!

مسئولان بانک مرکزی مدتی است دائم بر این نکته تاکید دارند که با مدیریت نرخ سود بین بانکی توانسته اند بانک های کشور را به صورت داوطلبانه به سمت کاهش نرخ سود سپرده ها سوق دهند. مسئولان نها سیاستگذار با استناد به توافقات بانک ها مبنی بر کاهش داوطلبانه نرخ سود، این روند را محصول التزام شبکه بانکی کشور به اقتضائات کاهش نرخ تورم و واقعی کردن نرخ سود ارزیابی می کند. اصرار بانک مرکزی بر موفقیت روش های غیر دستوری در کنترل نرخ سود تا آنجاست که ارگان‌های رسانه ای رسمی و غیر رسمی این نهاد از تعابیری مانند "کاهش خودجوش نرخ سود بانکی" برای موفقیت‌آمیز بودن آن استفاده می کنند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، این همه در حالی است که بررسی ها و گزارش های میدانی از شعب بانک های کشور خلاف این تصویرسازی ها را نشان می دهد؛ کافی است پرس و جوی کوتاهی از شعب بانک های خصوصی و دولتی بعمل آید تا مشخص شود اکثریت قریب به اتفاق این بانک ها با عناوین مختلفی در حال حاضر نرخ هایی بین ۱۸ تا ۲۴ درصد را برای سپرده های کوتاه مدت و روزشمار پیشنهاد و پرداخت می کنند. این جریان البته چندان غیر طبیعی و دور از ذهن هم نیست چرا که بررسی صورت‌های مالی بانک ها بخوبی نشان می دهد بانک های کشور از فقر شدید منابع مالی و عدم تناسب سرمایه با مطالبات غیر جاری رنج می برند. این شرایط چاره ای پیش روی بانک ها نگذاشته است جز اینکه به هر ترتیب ممکن و با پرداخت سودهایی نامتناسب با نرخ تورم، صرفا به دنبال جذب منابع و به تاخیر انداختن رسیدن به نقطه شکست باشند. این واقعیت البته چندان پنهان هم نیست؛ مرکز پژوهش‌های مجلس نیز چندی پیش در گزارشی تفصیلی شرایط بانک های کشور را در سه حوزه ترازنامه، نقدینگی و رعایت مقررات بانکی بررسی کرد و تلویحا اعلام کرد که بانک های کشور ورشکسته هستند. نتیجه این بررسی‌ها طبق آنچه در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح شده آن است که "وضعیت موجود از استقرار شرایط توقف‌های غیرعلنی سه گانه یعنی نقدینگی، ترازنام های و نظارتی حکایت دارد". شنا خلاف جهت آب با این وجود هنوز هم برخی از بانک‌ها به دلایل و علل گوناگون خود را ملزم به پرداخت سود به سپرده‌ها مطابق با توافقات قبلی می دانند. البته مدیران این بانک‌ها همواره از عدم پایبندی دیگران به توافقات صنفی و توصیه بانک مرکزی گلایه‌مندند و تاکید دارند ادامه این روند آنها را نیز ناچار به افزایش نرخ‌ها خواهد کرد، چرا که ناهمگن بودن نرخ‌ها، جریانی از نقدینگی را به سمت بانک هایی که سودهای بالاتری پرداخت می کنند، براه انداخته است. با این وجود اما نمونه های نادری نیز میان بانک‌ها یافت می شود؛ بانک‌هایی که مدیران آنها ترجیح می دهند به هر ترتیب ممکن منویات درونی سیاست‌گذار پولی را اجرا کنند حتی به قیمت کاستن از نرخ سود بیش از توافقات صنفی. به عنوان مثال بانک پارسیان به تازگی اعلام کرده است که حداکثر سود پرداختی به سپرده های یک ساله در این بانک ۱۵ درصد خواهد شد یعنی ۳ درصد کمتر از آنچه سال گذشته توافق شد. اینکه در چنین شرایطی مدیران بانک پارسیان چه استدلالی برای این تصمیم دارند و چگونه می‌خواهند مانع خروج سپرده‌ها از بانک خود بشوند، پرسشی است که قطعا پاسخ آن شاید به طرح الگوی جدیدی در شبکه بانکی برای پرداخت سود به سپرده ها تبدیل شود.

ارسال نظر

 • علی
  ۰ ۰

  چرا به فکر اجاره نشینهای بیچاره نیستید ؟ با کاهش دستوری سود سپرده ها موجرها اجاره ها را بالا برده اند .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تا 10% هم جا داره و سپرده گذار چاره ای نداره قبول میکنه و راه دیگه نداره بره.

 • tv
  ۰ ۰

  به قول دوستان کم کم ( حداقل یک سال دیگه) سونامی داره میاد مارو ببره...
  با این سیاست پولی که داریم بیشتر ازاینم انتظار نمیره
  واین حرف همیشه درسته که پول کاغذی همیشه به ارزش واقعی خودش ، یعنی صفر ، برمیگرده ...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقای روحانی بهتره هرچه زودتر تا رشته هایی که گروه ظریف کرده پنبه نشده ، تیم اقتصادی (سیف و طیب نیا ) را برکنار بکنه و اگر نه یکسال دیگه شکست سختی خواهد خورد.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   دقیقا درست میفرمایندچون اینها کاملا سیاست پولی دیکته شده بانک جهانی رو اجرا میکنندکه دو نهایت نابودی اقتصاد ووابستگی شدید است.

  • اقتصادشناس
   ۰ ۰

   اتفاقا آقای طیب نیا و سه وزیر دیگر با نامه ای که پارسال به آقای روحانی نوشتند و هشدار وضعیت وخیم اقتصادی کشور را دادند، به نحوی خود را از عواقب تصمیمات اشتباه آقای روحانی و مغز متفکر اقتصادی دولت ایشان (...) مبرا کردند.
   آقای روحانی در کنار کارهای مثبتی که در سیاست خارجی و از جمله به سرانجام رساندن مذاکرات هسته ای انجام داده بدترین عملکرد اقتصادی تاریخ را داشته که اجازه داده به بانکها سودهای کلان به سپرده ها پرداخت کند. با این کار هم بانکها را به آستانه ورشکستگی کشانده و هم باعث تورم شدید در آینده نزدیک خواهد شد و هم سپرده گذاران را متضرر خواهد کرد و هم اینکه تولید را آشکارا به هلاکت و نابودی کشانده و باعث تعطیلی هزاران بنگاه تولیدی و اقتصادی شده و خیل عظیم بیکاران را بیشتر و بیشتر از قبل کرده است.
   من در همین جا به دوستانی که در بانکها سپرده گذاری کرده اند، توصیه اکید میکند که بسرعت سرمایه هایشان را از بانکها خارج کنند، چون با شروع ورشکستگی بانکها، دیگر کسی نمیتواند پولش را از بانک ورشکسته پس بگیرد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دولت بدونه ک اگه اینقد ب مردم عادی فشار بیاره شکست سختی خواهد خورد من پشیمونم ک ب این دولت رای دادم ولی همیشه راهی واسه دور زدن این مصوبات هستش مردم یکم تحقیق کنن میاد دستشون نمیتونم اینجا بگمش

 • ناشناس
  ۰ ۰

  49000 میلیارد تومان سپرده بانکی در بانک مسکن وجود دارد که اکثز ان سپرده حقیقی است که 20000میلیارد تومان سپرده اشخاص در تهران می باشد . در ایران 30 بانک و موسسه بانکی وجود دارد که بیش از هزارهزار میلیارد وجود دارد که برابر 3سال بودجه کل کشور است . مردم مدت هاست عادت به تن پروری کرده اند. سازندگان مسکن و ساختمان زمان و زحمت زیادی را صرف ساخت می کنند که دارای فشار ها و استرس زیادی می باشد .

  • ناشناس
   ۰ ۰

   همه باید بیان ساختمون بخرن تا کار شما سکه بشه؟! توی این مملکت شغل و صنعت دیگه ای نیست؟! کشاورزی و تکنولوژی های پیشرفته نباید رشد کنه همش باید بیاد تو جیب شما بساز بفروش ها؟ کور خوندین، شده دلار و سکه کنیم بهتر از اینکه برای مدت نامعین قفلش کنیم، همه جای دنیا برای دلار و طلا پول میدن ولی برای مسکن پیزوری ادر ایران خیر. بفهمین اینجا نیویورک نیست، تهرانه! همین الان هم قیمت املاکش خیلی زیادی بالاست.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دیگه از مراسمات سنتی ما شده حالا شما دوست نداری دیگه رای نده البته اگه جایی کارت گیر نیست.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ارزشمندترین سرمایه در ایران ملک است .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ارزشمندترین سرمایه در ایران ملک است .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بهتر است کاهش سود به ارامی صورت بگیرد تا شوک در جامعه صورت نگیرد :
  1-مرحله اول کاهش یک درصدی سپرده و تسهیلات فرق زیادی برای مردم نمی کند اثری بر اجاره یا سپرده بانکی ندارد ولی یک درصدبر سود
  اوری بانکها و بر تسهیلات دریافتی تولید که رقم های میلیاردی می باشد تاثیر دارد .
  2-مرحله دوم میتوانست کاهش یک درصدی در مهر و ابان باشد تا از فصل اجاره خانه خارج شده باشیم
  3- مرحله سوم کاهش یک درصدی در دی ماه
  این روش ضمن کاهش سه درصدی شوک نیز در جامعه ایجاد نمی کند.