{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 131833

یک فعال بازارسرمایه معتقد است: بهتر است که به جای پرداخت سود نقدی به سهام‌داران، این سودها درون شرکت‌ها بماند و صرف امور توسعه‌ای آنها شود.

سید ابراهیم عنایت گفت: تقسیم سود بالا در فصل مجامع باعث می‌شود که نقدینگی از شرکت‌ها خارج شود و بعد از آن این شرکت‌ها مجبور می‌شوند که برای تامین نیازهای خود چه برای سرمایه در گردش، چه برای برنامه توسعه و.. پول را با بهره‌های بانکی بالا از بانک‌ها قرض‌ کنند که این مساله در نهایت به ضرر سهامداران خواهد بود و باعث می‌شود که شرکت‌ها نتوانند رشد خوب یا سرمایه‌گذاری‌های لازم را داشته باشند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، این فعال بازارسرمایه خاطرنشان کرد: بهتر است که به جای پرداخت سود نقدی به سهام‌داران، این سودها درون شرکت‌ها بماند و صرف امور توسعه‌ای آنها شود. او گفت: امیدوارم که سهام‌داران به این موضوع به صورت بلندمدت نگاه کنند و در فصل مجامع به شرکت‌ها فشار نیاورند که بخش عمده سودشان را تقسیم کنند. اما با توجه به شرایط بازار و اینکه سهام‌داران بهره‌برداری آنچنانی از بازار نداشته‌اند، احتمال می‌رود سهام‌داران فشار بیشتری به شرکت‌ها برای تقسیم سودهای نقدی بیاورند تا بتوانند از این طریق بازدهی به دست آورند. ایم کارشناس بازارسرمایه تصریح کرد: اما اگر سهام‌داران اجازه دهند شرکت‌ها این مبالغ را صرف سرمایه‌گذاری در جهت توسعه و سایر امور خود کنند یا آنها را ذخیره و سودانباشته کنند، دیگر نیازی نیست که شرکت‌ها برای تامین مالی امور خود در کوتاه مدت پول با هزینه بالا قرض کنند. در این صورت، هم سهام‌داران درمیان‌مدت منتفع می‌شوند و هم اقتصاد کشور و شرکت‌ها. در غیر این صورت سود شرکت‌ها تقسیم می‌شود، خرج می‌شود و در نهایت همگی متضرر می‌شوند.

ارسال نظر

 • علی
  ۰ ۰

  همونش رو هم یک آب می نوشن روش هیچی عوض نمیشه، باید صنایع بهره ور شده قدرت رقابت پیدا کند. اگر مصمم به بهره وری بشن پشتش شایسته سالاری هم میاد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با این وضعیت بازار بورس اگر سود هم تقسیم نشه مردم سرمایشونو بر میدارن و میرن و آقایون میمونن و بلوک زنیهای خودشون....

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پس از فردا سرمایه رو ببریم مسکن حداقل امرار معاش از طریق اجاره در میاد

 • مرتضی
  ۰ ۰

  کاملا برعکس. باید سودهای حاصله را بطور کامل بین سرمایه گذاران تقسیم کنند تا انگیزه ورود سرمایه های جدید تقویت شود. در غیر اینصورت سرمایه گذاران بازار سرمایه با کدام انگیزه سرمایه خود را وارد این بازار کنند؟