{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 131799

با وجود آن‌که هنوز راه برای خروج از رکود اقتصادی طولانی است، اما به نظر می‌رسد که بیشتر بخش‌های اقتصادی آمادگی برای خروج از رکود را نشان داده‌اند.

البته در بخش‌های تولیدات صنعتی همچنان چالش‌های کوچک و بزرگی باقی مانده اما به نظر می‌رسد که یافتن راه‌حل (تقویت و توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط) برای این بخش هم بتواند قدم بزرگی برای خروج کامل از رکود باشد. اما خروج از رکود بخشی مانند مسکن با توجه به میزان نقدینگی (بنا بر آمار غیررسمی ٢٠‌میلیارد دلار) که در خود حبس دارد، می‌تواند پیش‌زمینه بهتری برای خروج از رکود باشد. در شرایط کنونی که ساخت مسکن فقط به‌صورت انبوه و مکانیزه می‌تواند سودآور باشد؛ با نشانه‌های خروج از رکود و افزایش معاملات (خرید و فروش و حتی اجاره) در نیمه نخست ‌سال می‌توان امیدوار بود که برای نیمه دوم‌ سال و ‌سال بعد به‌طور قطع بازار مسکن از رکود خارج شود. هرچند که ممکن است تحرکات بازار مسکن به دلیل سرمایه‌بر بودن خیلی سریع یا زیاد نباشد اما بازار مسکن می‌تواند موتور محرک بخش‌های دیگر اقتصادی (بازارهای مرتبط) باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند ، آمارهای بانک مرکزی نشان از رونق معاملات اجاره، خرید و فروش و ساخت‌وساز در دوماهه ابتدای‌ سال می‌دهد که به احتمال زیاد این رونق تا پایان فصل ساخت‌وساز (مهرماه) ادامه خواهد داشت. باید امیدوار بود که این بخش از موتور محرک اقتصاد و خروج از رکود دوباره رونق بگیرد.

حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که رونق در بخش اجاره‌بها آن هم در شروع فصل تعطیلی مدارس چندان عجیب نیست اما نکته مهم در میزان افزایش اجاره‌بهاست. او دراین‌باره به فارس می‌گوید: رشد نرخ اجاره‌بها در تهران آن هم در برخی از بافت‌ها حداکثر باید ۱۰‌درصد باشد. تعداد قراردادهای اجاره مسکن در ۱۸ روز خردادماه جاری حاکی از رشد ۸‌درصدی نسبت به‌ سال گذشته است.

عقبایی در پاسخ به این سوال که براساس گزارش‌های دریافتی شما وضع اجاره‌بها در تهران چگونه بوده و میزان رشد نرخ اجاره‌بها چند‌درصد بوده است، گفت: اعتقاد ما این است که رشد اجاره‌بها نباید زیاد باشد. در برخی از بافت‌ها که تقاضا و عرضه مسکن یک مقدار به‌هم ریخته است، حداکثر ١٠‌درصد باید باشد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سوال که از هفته گذشته سررسید پرداخت وام‌های ٨٠ میلیونی مسکن آغاز شده است، آیا ورود این وام‌ها می‌تواند تأثیری بر بازار مسکن داشته باشد، اظهار داشت: وام ٨٠میلیونی جزو مولفه‌های تحریک تقاضا و رشد معاملات است و به‌طور قطع این تسهیلات می‌تواند حجم معاملات را افزایش دهد.

رونق نسبی از نیمه دوم سال نوسان‌های نرخ اجاره‌بها یا قیمت خانه و ساختمان در روزهای اخیر آن‌قدر چشمگیر نبوده اما این نوسان‌ها هرچند کوچک، می‌تواند تأثیر مستقیم بر بازار ساخت‌وساز داشته باشد. بخشی که بسیاری از فعالان اقتصادی را به خود مشغول کرده و آنها امیدوارند تا خروج از رکود اقتصاد بتواند سرمایه‌هایشان را از حبس درآورد.

علی چگنی، مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی معتقد است: انتظار می‌رود که از نیمه دوم سال ‌جاری شاهد رونق تدریجی در بخش مسکن باشیم. درحال حاضر سرمایه سازندگان به دلیل رکود قفل شده است اما با افزایش معاملات و افزایش گردش مالی، سرمایه‌ها آزاد می‌شود و سازندگان می‌توانند تولید بیشتری داشته باشند. در همین حال گزارش‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد، مسکن وارد فاز پیش‌رونق شده است و مسئولان وزارت راه و شهرسازی و عده‌ای از کارشناسان معتقدند، روند رشد معاملات مسکن تا پایان‌ سال ‌جاری بدون افزایش قیمت ادامه دارد.

براساس گفته مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، معاملات اردیبهشت‌ماه با رشد ٨‌درصدی به بیش از ١٥‌هزار معامله رسید که می‌تواند آغاز تحرکات بازار مسکن محسوب شود. او به ایلنا گفت: از نیمه دوم‌ سال جاری به تدریج شاهد رونق نسبی بازار مسکن خواهیم بود و رونق در بازار از واحدهای کم متراژ شروع می‌شود. در ماه گذشته در شهر تهران تقریبا ١٥‌هزار و ٤٠٠ معامله مسکن ثبت شده است که عدد نسبتا خوبی است و نسبت به مدت مشابه‌ سال گذشته حدود ٨‌درصد رشد داشته است. چگنی در مورد روند معاملات مسکن توضیح داد: زمانی که بازار مسکن در اوج رکود قرار داشت، تعداد معاملات مسکن شهر تهران در طول یک ماه به چیزی نزدیک به ٧‌هزار فقره قرارداد رسید. این درحالی است که تعداد معاملات مسکن در بازار تهران، در برخی ماه‌ها به ٢٠‌هزار فقره معامله نیز رسیده است.

او اضافه می‌کند: به هر روی، افزایش تعداد معاملات انجام شده می‌تواند نشانه‌ای از بهبود شرایط بازار مسکن باشد. باید توجه کرد که اقتصاد یک مجموعه به هم پیوسته است و اجزای آن نمی‌توانند جدا از هم عمل کنند. بنابراین چنانچه رونق در بخشی از اقتصاد اتفاق بیفتد به تدریج به بخش‌ها‌ی دیگر نیز سرایت خواهد کرد.

مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی معتقد است که مسکن می‌تواند در حوزه خروج از رکود موتور پیشران باشد. او گفت: از چند روز آینده هم وام‌های صندوق پس‌انداز یکم به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد و وارد بازار می‌شود. با ورود این تسهیلات گردش مالی در این حوزه بهتر شده و وضع کسب‌وکار در این بخش بهبود خواهد یافت. این موارد به افزایش تقاضای ساخت‌وساز کمک خواهد کرد. ورود تقاضاهای جدید سازندگان را ترغیب به اخذ پروانه ساخت خواهد کرد.

چگنی هم نوسان‌های قیمت در اجاره‌بها را در ماه رمضان عادی می‌داند و در توضیح وضع بازار مسکن عنوان می‌کند: در ماه رمضان انجام معاملات کندتر خواهد شد اما از سوی دیگر با اتمام مدارس به اوج نقل‌وانتقالات در بازار اجاره می‌رسیم. با این حال پیش‌بینی می‌شود که به‌تدریج وضع کسب‌وکار در حوزه مسکن و گردش مالی در این صنعت رو به بهبود باشد. او تأکید می‌کند: انتظار می‌رود که از نیمه دوم سال ‌جاری شاهد رونق تدریجی در بخش مسکن باشیم. درحال حاضر سرمایه سازندگان به دلیل رکود قفل شده است اما با افزایش معاملات و افزایش گردش مالی، سرمایه‌ها آزاد می‌شود و سازندگان می‌توانند تولید بیشتری داشته باشند.

ارزش افزوده منفی در بخش ساختمان بخش ساختمان حدود ٩‌درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می‌دهد که در مقایسه با بخش‌های دیگر خیلی بالا نیست، اما با توجه به حجم سرمایه اختصاص یافته و میزان اشتغال ایجاد شده بسیار اهمیت دارد. مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در این‌باره توضیح می‌دهد: فارغ از سهم بخش ساخت‌وساز در تولید ناخالص داخلی (GDP) باید توجه داشت که نرخ رشد ارزش افزوده ساختمان از ‌سال ١٣٩١ به بعد همواره منفی بوده است. در شرایط رونق از آنجایی که چندین صنعت، مرتبط با صنعت ساختمان هستند، می‌تواند تأثیر مثبت بر رشد GDP داشته باشد. او تأکید می‌کند: در بررسی نقش مسکن و خدمات مستغلات در GDP باید توجه کرد که به‌طور معمول بخش مسکن در GDP از دو ناحیه تأثیر می‌پذیرد. نخست ارزش افزوده بخش ساختمان است که حدود ٦ تا ٩‌درصد GDP را تشکیل می‌دهد و این ‌درصد فقط به بخش ساخت‌وساز مربوط می‌شود.

چگنی در مورد خدمات مستغلات به یک نکته مهم اشاره می‌کند که بین ١١ تا ١٣‌درصد از GDP را شامل می‌شود. او یادآور می‌شود: سهم بخش خدمات ازGDP حدود ٥٠‌درصد است که ١١ تا ١٣‌درصد از این رقم مربوط به خدمات مستغلات است. در مجموع می‌توان گفت بین ١٦ تا ٢١‌درصد از ظرفیت اقتصادی ارزش افزوده کشور از بخش مسکن تأمین می‌شود. به‌طور طبیعی اگر رشد ٥‌درصدی در اقتصاد داشته باشیم و با توجه به این‌که حدود ٣٠ تا ٤٠‌درصد رشد اقتصادی کشور مرهون بخش مسکن است؛ ممکن است که دو‌درصد از این ٥‌درصد رشد اقتصاد مربوط به بخش مسکن باشد.

ارسال نظر

 • رضا
  ۰ ۰

  اموزش پول دراوردن مثل اب خوردن درایران.وقتی همه دارن ملک ومسکنشون رومی فروشن توبخر.وقتی همه دارن می خرن توبفروش.وقتی همه دارن پولاشون روتوبانک سپرده گذاری می کنن توپولاتو ازبانک بیرون بکش.وقتی همه ازطلا وسکه وارزگریزانندوتوبازارطلافروشان مگس پرنمیزنه توطلا بخر.وقتی همه دارن واسه خریدسکه وطلا ازسروکول هم بالا میرن توبفروش...........نکته 99دصدثروت دنیادردست 1درصده افراده.کامرواباشید.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   بشین دادا جان حرفای بچه گانه نزن

  • ناشناس
   ۰ ۰

   دلال مفتخور

 • ناشناس
  ۰ ۰

  عجب فازیه این فاز پیش رونق! این قدر فاز داده که سطح زیربنای ساختمان های در حال ساخت با رشد منفی 25% روبرو شده که نشان از هوش سرشار سازندگان و خروج به موقع اونها از فاز پیش رونقه!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  این دوستی که نوشته از طلا ملک و...همه خدیدن بفروش همه فروختن بخر بدون که الان تاب و نفس بااین اقتصاد بیمار نه برا خرید مونده نه فروش اکثر تجار وبازرگانهای سرشناس کشورهای مختلف شرکتهاو....درکشورهایی مثل عراق سوریه وافغانستان و...سرمایه گذاری میکنند اما در ایران یا اصلا ویاباترس سرمایه گذاری میکنند شما اگه الان ک همه توبازار ملک فروشندن خریداری بفرما بخر ...

  • بی نام
   ۰ ۰

   دوست عزیزسال 85یاسال 91مثلا کشورای خارجی بامادوست بودندواینجا سرمایه گذاری می کردند یاحقوق کارگران وکارمندان افزایش 300درصدی داشت ؟چراپس مسکن دراین دوره ها3برابرشد؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تحلیل قیمت مسکن به متغیرهای بسیاری که عمدتا ریشه در اقتصاد کلان کشور دارد وابستگی دارد، اما دقت نظر به یک نکته خالی از لطف نیست و آن عدم تمایل حضور سرمایه گذاران در بازار می باشد و اینکه بخش عمده سرمایه گذاران دقیقا همان سازندگان هستند.
  همانهایی که نمی سازند و نمی خرند (در واقع دلالان)

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به همه وهمه ...مسئول// وغیر مسئول//مافیای مسکن وغیر مافیا// به برج ساز// وبساز بفروش// به فروشندگان متوهم گرانی// ودلالان سرگردان ومنتظر سونامی// ................. به همه وهمه عرض میکنم تمام این حرفا بی ارزشه و واقعیت اصلی اینه که هیچ تحرکی که نشان از پایان یا پیش در آمد تحرک باشد وجود نداشته ونخواهد داشت وتا کاهش اساسی درقیمتها صورت نگیرد واکثریت مردم توان خرید پیدانکنند این حرفا دروغ وآرزویی بیش نیست وفقط تشویق و ترساندن مردم از گرانی واهی است غافل ازاینکه 90در صد مردم آنهم از قشر وزوج جوان کارمند که200 میلیون هم در جمع باوام وپس انداز توان دادن قسط های طولانی وووووو... نداشته وبیش از این مبلغ توان خرید ندارند ودر نتیچه رکود ادامه دار خواهد بود واین حرفای شیرین به کام ذینفعان زود گذرو از رکود در آمدنها خواب و خیالی بیش نیست تحرکی که یکی دودرصد است مربوط به این وقت از سال وزمان جابجاییست وسالانه در این فصل یک روند عادی میباشد ان هم بیشتر در بخش اجاره هاست نه خرید منتظر رونق وخرید وفروش با این قیمتها نباشید تا کاهش همانند سال 86 خود بخودفرامیرسدکه رونق را خود بخود به بازار خواهد آورد. حضرات دست اندر کار باتوجه به حساس بودن وضعیت مسکن این را بدانند کوچکترین تغییری در قیمتها به ضرر وزیان آنها خواهد بود ومدت زمان رکود را طولانی تر خواهد نمود لذا از این بابت که قیمتها بالابرودکه این چنین نیز نخواهد شد و توهمی بیش نیست مسرور وخوشحال نباشید.وسلام ......شاگرد استاد اقتصاد دکتر ادیب ---اصفهان

  • ناشناس
   ۰ ۰

   احسنت برشما

  • ناشناس
   ۰ ۰

   شاگرد بیسواد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به همه وهمه ...مسئول// وغیر مسئول//مافیای مسکن وغیر مافیا// به برج ساز// وبساز بفروش// به فروشندگان متوهم گرانی// ودلالان سرگردان ومنتظر سونامی// ................. به همه وهمه عرض میکنم تمام این حرفا بی ارزشه و واقعیت اصلی اینه که هیچ تحرکی که نشان از پایان یا پیش در آمد تحرک باشد وجود نداشته ونخواهد داشت وتا کاهش اساسی درقیمتها صورت نگیرد واکثریت مردم توان خرید پیدانکنند این حرفا دروغ وآرزویی بیش نیست وفقط تشویق و ترساندن مردم از گرانی واهی است غافل ازاینکه 90در صد مردم آنهم از قشر وزوج جوان کارمند که200 میلیون هم در جمع باوام وپس انداز توان دادن قسط های طولانی وووووو... نداشته وبیش از این مبلغ توان خرید ندارند ودر نتیچه رکود ادامه دار خواهد بود واین حرفای شیرین به کام ذینفعان زود گذرو از رکود در آمدنها خواب و خیالی بیش نیست تحرکی که یکی دودرصد است مربوط به این وقت از سال وزمان جابجاییست وسالانه در این فصل یک روند عادی میباشد ان هم بیشتر در بخش اجاره هاست نه خرید منتظر رونق وخرید وفروش با این قیمتها نباشید تا کاهش همانند سال 86 خود بخودفرامیرسدکه رونق را خود بخود به بازار خواهد آورد. حضرات دست اندر کار باتوجه به حساس بودن وضعیت مسکن این را بدانند کوچکترین تغییری در قیمتها به ضرر وزیان آنها خواهد بود ومدت زمان رکود را طولانی تر خواهد نمود لذا از این بابت که قیمتها بالابرودکه این چنین نیز نخواهد شد و توهمی بیش نیست مسرور وخوشحال نباشید.وسلام ......شاگرد استاد اقتصاد دکتر ادیب ---اصفهان

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شعار اغواکننده ندید همه فروشنده ملک هستند دریغ از یک خریدار ....حتماً منابع این حرفا وصحت را می خوای بدونی کجاست؟؟زحمت بکش بروسایت هایی که اگهی میدهند مانند دیوار وو.... ویا نیاز مندیهای روزنامه همشهری ببینید چه خبره!!!!! بله همه فروشنده اند وانواع واقسام آگهیهای بااسم مشاوران که همان دلالان باشند ببین چه سر ودستی برای فروش املاک باد کرده دردستان مالکین میکنند وچه التماسی که میکنند تا تبدیل به پول کنند ..بازباور نداری برو فقط ببین ...فقط ببین همه فروشنده اند .....همه فروشنده اند ... خریدا مطلقآ وجود ندارد جو بیخود هم ندید واقعت را به مردم بگویید ویا کاهش درست حسابی بدید که کارتون زار تر از این نشه واز بازار با این قیمتهای کاذب مسکن وحباب دار بیش ازاین انتظار نداشته باشید