{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 1302

خستگی برخی حقوقی ها و شاید تضعیف نقدینگی، عرضه پرحجم سهام در نمادهای با بنیادین قوی را باعث شده که در برابر ضعف تقاضا قادر به خود نمایی قیمت ها نیستند.

با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه 91.02.19 شاخص بازار اول (تالار اصلی) با 15 واحد کاهش به رقم 22353 واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 4 واحد کاهش عدد 36360 واحد را تجربه کرد. شاخص کل نیز در روز جاری با 15 واحد کاهش به رقم 26870 واحد رسید. گفتنی است ارزش کل معاملات این روز به رقم 601 میلیارد ریال رسید.

به گزارش بورس نیوز، امروز سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با 8 واحد افزایش شاخص، بیشترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با 6 واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

امروز بازار سهام فعالیت خود را در شرایطی آغاز کرد که انتظارات می رفت با افتتاح نمایشگاه ششم بازار سرمایه حمایتی هر چند ناچیز برای سبز نگاه داشتن نماگرهای بورسی صورت گیرد اما در نهایت همسو با تداوم افت قیمت دلار در بازار آزاد ارز، از حضور خریداران سهام کاسته شد.

به گزارش بورس نیوز گروه پتروشیمی اما تحت تأثیر انتشار اخبار امیدوار کننده در زمینه تصویب نرخ خوراک مصرفی خود به میزان 65 درصد فوب خلیج فارس در مجلس و از سویی معافیت های صادراتی با اقبال خریداران رو به رو هستند.

در این گروه گسترش نفت و گاز پارسیان و سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی با خریدهای پرحجم سهام در دامنه نوسان مثبت قیمتی همراه شده اند.

در گروه سرمایه گذاری ها اما سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با رنج شدن دستورهای خرید در دامنه منفی مواجه بود. از سویی سرمایه گذاری گروه توسعه ملی یک روز پس از مصاحبه مدیر عامل خود با صف خرید سهام رو به رو شد و معامله 5 میلیون سهمی را در نماد خود رقم زد.

در گروه خودرویی ها، انتشار گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس از گروه سایپا سایه رکود را بر این گروه انداخته است.

در این گزارش از عدم رعایت احکام اصل 44 قانون اساسی و صحنه سازی، سند سازی و جابجایی سهام حرف به میان آمده و گفته شده است در واگذاری و جابجایی سهام، حقوق اکتسابی سهامداران رعایت نشده است.

از مجلس نیز خبر می رسد از فردا در سه شیفت کاری لایحه بودجه 91 در صحن علنی بررسی خواهد شد.

اهالی تالار معتقدند طولانی شدن روند بررسی لایحه بودجه 91 و فرآیند سه ماهه آیین نامه های ابلاغی، بی تردید یکی از اصلی ترین ریسک های موجود در گوشه نشینی معامله گران و بازیگران اصلی بازار سهم است.

جمع آوری اوراق تسهیلات مسکن در دامنه نوسان مثبت قیمتی و از سویی نگاه امیدوارانه معامله گران به گروه ساختمانی ها به خوبی نشان می دهد در فصل نقل و انتقالات مسکن انتظار زیادی برای رشد سودآوری این گروه وجود دارد.

در گروه لیزینگی ها نیز لیزینگ صنت و معدن با خریدهای پرحجم معامله گران رو به رو گردیده که بیشتر ناشی از ارزیابی های تکنیکالی است.

نکته مهم بازار سهام حجم معاملات اندک در گروه های بزرگ و تأثیر گذار و حتی پایین تر از حجم مبنا بوده که شرایط تمسخر آمیزی را برای بورس پدید آورده است.

در گروه سیمانی انتشار گزارش جدید سیمان غرب و تغییر سود هر سهم سال مالی 90 از 577 ریال به 787 ریال انتظار برای رشد سودآوری این شرکت در سال مالی جاری را با توجه به برآورد بودجه محتاطانه این شرکت افزایش داده است.

در گروه بانکی ها در کنار معاملات انتقالی برخی نمادها و اخبار و شایعات گوناگون از انحلال یا ادغام بانک های حاضر در فرابورس، گزارش بانک پارسیان از تحقق سود 521 ریالی با سرمایه 13 هزار و 200 میلیارد ریالی در سال مالی 90 حکایت دارد.

بانک پارسیان در سال گذشته 370 ریال سود به ازای هر سهم در مجمع سهامداران تقسیم کرده و در صورت های تلفیقی این بانک سود خالص با پوشش 105 درصدی همراه است. طی روز جاری مجامع شرکت های پتروشیمی شازند، سیمان فارس و دارویی اسوه برگزار شد.

معامله گران بازار سهام امروز متعادل شدن معاملات توکاریل را در حالی نظاره گر بودند که در ادامه بازار عرضه های صورت گرفته مورد اقبال خریداران رو به رو شد و حجم 13 میلیون سهمی معاملات را در این نماد رقم زد.

اهالی تالار توجه به وضعیت بنیادین این سهم را در ارزیابی ارزش روز آن با اهمیت می دانند.

در شرایطی که معامله گران چندان تمایلی برای واگذاری و یا تحصیل قابل توجه سهام ندارند سازمان خصوصی در شنبه و دوشنبه هفته آینده به ترتیب 49 درصد از سهام شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب و 50 درصد بعلاوه یک سهم هواپیمایی ایران هما را بطور یکجا در فرابورس روی میز فروش می برد.

نگاه معامله گران به سهم های کوچک و دارای نقد شوندگی پایین، رفتار غالب بر کلیت معاملات بازار سهام بوده و در این راستا پارس الکتریک همچنان با صف خرید میلیونی رو به رو است.

اهالی تالار روشن شدن وضعیت دارایی های انبوه این شرکت و شناسایی سود غیر عملیاتی را عمده ترین دلایل توجه بورس بازان به این نماد می دانند.

این میان خستگی برخی حقوقی ها و شاید تضعیف نقدینگی، عرضه پرحجم سهام در نمادهای با بنیادین قوی را باعث شده که در برابر ضعف تقاضا قادر به خود نمایی قیمت ها نیستند.

در سطح کلان اقتصادی کمیسیون تلفیق از افزایش 12 هزار میلیارد تومانی اعتبار هدفمندی یارانه ها خبر داده است.

در عین حال رییس کل بانک مرکزی نرخ رشد نقدینگی را 19.4 درصد اعلام کرده و از شکایت بابت تحریم ها به مجامع بین المللی سخن گفته است.

از سویی پاکستان برای جبران 15 درصدی حجم تولید خود، واردات 400 هزار تن سنگ آهن از ایران را در دستور کار قرار داده است.

همچنین از مخابرات خبر می رسد صابر فیضی جای خود را با مظفر پوررنجبر در شرکت توسعه اعتماد مبین (مالک سهام مدیریتی مخابرات) تعویض نموده است.

در سطح جهانی نیز تحولات سیاسی اروپا قیمت نفت را با کاهش مواجه نموده است.

این میان بازار طلا نیز با فروشندگان مواجه است که در قیمت 1630 دلار در هر اونس خواهان عرضه هستند.

در بازار ارز و طلا نیز هر دلار امریکا با افت 20 تومانی به قیمت حدود 1660 تا 1663 تومان فروخته می شود و حال آنکه قیمت 1650 تومان نیز برای خرید این ارز اعلام می شود.

هر سکه تمام بهار آزادی نیز با ریزش هزار تومانی به قیمت 646 هزار تومان عرضه می شود.

در صحنه سیاسی نیز بحث های جنجالی میان مجلس و دولت وارد فاز جدیدی گردیده و همچنان ادامه دارد.

در مجموع بازار سهام امروز، روزی کسل کننده و توأم با معاملات کم حجم را تجربه نمود.

ارسال نظر