{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 129516

در حالی که بازار سرمایه به واسطه رشد چشمگیر در روز‌های پایانی سال گذشته بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است،‌ هشدار‌ها درباره بالا و پایین کردن قیمت ها در بورس با فعالیت در فضای مجازی جدی تر شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان ، روز گذشته مدیر پیگیری تخلفات سازمان بورس و اوراق بهادار از تعقیب انضباطی و کیفری عاملان فعالیت‌های مجازی خبر داد که با سوء استفاده از فضاهای سایبری و شبکه های اجتماعی زمینه گمراهی سرمایه گذاران را فراهم می کنند. شاخص بازار سرمایه در ایران پس از دو سال سراشیبی به بیانیه لغو تحریم ها روی خوش نشان داد. طی چند روز پس از لغو تحریم ها صف های خرید میلیونی برای گروه های مختلف ایجاد و نقدینگی قابل توجهی از سمت سهامداران حقیقی وارد بورس شد، به طوری که بر اساس گفته مدیر اطلاع رسانی شرکت بورس اوراق بهادار، حقیقی ها در ۵۵ درصد خریدها حضور داشتند که این نشان از برگشت اعتماد به سرمایه‌گذاری در این بازار بین سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران خُرد دارد.

اکنون با ورود به فضای تازه پسابرجامی و در حالی که تنها چند ماه از از بیانیه لغو تحریم های غرب علیه کشورمان می گذرد، امید سرمایه گذاران به آینده اقتصاد ایران خود را با رشد شاخص بورس نشان می‌دهد. کارشناسان بازار سرمایه معتقدند با لغو تحریم ها، ورود ایران به بازارهای جهانی و گشایش فصل جدیدی از مناسبات و مبادلات تجاری و اقتصادی با کشورها، فضای کسب و کار و فعالیت بنگاه های اقتصادی از جمله شرکت‌های بورسی بهبود پیدا کرده است. هر چند نمی‌توان انتظار داشت در بازه زمانی کوتاهی شرکت‌های بورسی با رشد مواجه شوند، اما گفته می‌شود پیامدهای واقعی رفع تحریم‌ها تا میانه های سال آینده در بورس نمایان می شود. بورس بازاری است که ارزش روز سودآوری های آینده را محاسبه می‌کند، بنابراین نگاه به آینده دارد. در واقع بازار سرمایه آینه اقتصاد است و هر رویداد اقتصادی و سیاسی که اثر قابل توجهی بر وضع کشور داشته باشد روی بازار سرمایه اثر منفی و مثبت دارد.

در وضعیت کنونی نگاه امیدوارانه سرمایه گذاران به پیامدهای لغو تحریم‌ها در اقتصاد ایران منجر به رشد شاخص شده است؛ واکنشی که طول دو سال گذشته به ندرت در بازار سرمایه شاهد آن بودیم. پیامدهای واقعی لغو تحریم‌ها روی بازارهای مالی ماه ها بعد پدیدار خواهد شد، اما عوامل دیگری به جز تحریم ها روی بورس اثرگذار است و متغیرهایی نظیر کاهش یا افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها و افت و خیز قیمت نفت، شاخص و ارزش سهام شرکت ها را از خود متاثر می‌سازد، اما در این میان، برخی از گروه‌ها و نمادهای بورسی که بیشتر از سایر گروه ها درگیر تحریم‌ها بوده اند و مهم‌ترین مانع رشد این گروه ها بحث تحریم ها بوده است، به طور قطع سوددهی بیشتری خواهند داشت. برای مثال شرکت هایی که عملکردشان زیر تاثیر روابط بین‌المللی است، از بیشترین مزیت لغو تحریم‌ها بهره می‌برند. یکی از این گروه‌های بورسی بانک ها هستند که با بازگشت به سوئیفت عملکرد و وضعیت بهتری خواهند داشت. بهبود بازار سرمایه در پسابرجام منجر به این شد که برخی فعالان غیرمجاز بازار سرمایه در فضای سایبری اقدامات فرصت طلبانه انجام دهند. تعقیب غیرمجازهای سایبری در روزگار رونق بورس و در شرایطی که بسیاری از فعالیت های اقتصادی به کمک اینترنت انجام می‌شود، برخی از بستر فضای مجازی برای بردن سود نامشروع استفاده می کنند. روز گذشته مدیر پیگیری تخلفات سازمان بورس و اوراق بهادار از تعقیب انضباطی و کیفری عاملان فعالیت‌های غیرمجازی خبر داد که با سوء استفاده از فضاهای سایبری و شبکه‌های اجتماعی زمینه گمراهی سرمایه‌گذاران را فراهم می‌کنند. به گزارش ایرنا، سیدمرتضی شهیدی درباره بورس بازی غیرمجازها گفت که شواهد و قرائن حاکی از فعالیت غیرمجاز برخی اشخاص در قالب بهره‌برداری از امکانات موجود در فضای مجازی است که صرف نظر از تخلف یا مجرمانه بودن آن، منجر به گمراهی سرمایه‌گذاران می‌شود و آنها را با زیان مواجه می‌کند. شهیدی با هشدار به فعالان بدون مجوز در این عرصه، از عموم سرمایه‌گذاران درخواست کرد برای جلوگیری از زیان خویش به تبلیغات و اطلاعات این شبکه‌های ارتباطی توجه نکنند و فقط به اتکای اطلاعات افشاشده از طریق کانال های قانونی از جمله سامانه کدال عمل کنند.کدال سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران اوراق بهادار تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است. این سامانه الکترونیکی با اقتباس از سامانه‌های اطلاع‌رسانی بورس‌های دیگر جهان راه‌اندازی شده است.

او ادامه داد که علاوه بر این، به همه ناشران اوراق بهادار توصیه می‌شود با ارسال به موقع اطلاعات از طریق سامانه کدال به گونه‌ای اقدام کنند که پیش از انتشار اطلاعات بااهمیت و تصمیم‌های مهم، این گونه اطلاعات در اختیار احدی از اشخاص قرار نگیرد و تلاش کنند موجبات تقارن اطلاعات و در نتیجه کارایی و شفافیت بازار را فراهم کنند.مدیر پیگیری تخلفات سازمان بورس اظهار داشت که گاهی اطلاع رسانی، مصاحبه و هر نوع افشای اطلاعات غیرمجاز برخی مدیران و کارکنان شرکت ها زمینه ساز شایعات و سوءاستفاده های شبکه های اجتماعی می‌شود و این افراد با انگیزه‌های متفاوت خواسته یا ناخواسته زمینه وقوع جرائم و تخلفات را فراهم می‌آورند، لذا موضوع قابل تعقیب حقوقی است. شهیدی گفت از نظر مدیریت رسیدگی به تخلفات سازمان بورس و اوراق بهادار، تخطی از مقررات افشای اطلاعات از سوی اشخاصی که به طور قانونی دارای اطلاعات نهانی بوده و مسئولیت دارند، اعم از مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و بالاترین مقام بخش مالی و نیز سهامداران عمده ناشران تخلف محسوب شده و مستلزم اعمال مجازات انضباطی از جمله جریمه نقدی، سلب صلاحیت و ... است. او تاکید کرد از نظر حقوقی اقدامات بخشی از شبکه های اجتماعی و سایت های غیرمجاز از مصادیق جرایم موضوع فصل ششم قانون بازار اوراق بهادار است.

ارسال نظر