{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 129509

بازار معاملات مسکن شهر تهران در میانه بهار امسال مطابق پیش‌بینی‌ها، از فضای رکود سال گذشته فاصله گرفت و به رونق قابل انتظار نزدیک شد.

گزارش از اطلاعات جدید سامانه رهگیری معاملات املاک که توسط دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن استخراج و پردازش شده، حاکی است: حجم خرید و فروش آپارتمان در تهران طی اردیبهشت امسال، نزدیک به یک درصد نسبت به اردیبهشت سال گذشته افزایش پیدا کرد و مجددا هم‌سطح دوره پیش‌رونق (معاملات ماهانه زمستان 94) شد. از طرفی، اگر چه میانگین قیمت اسمی واحدهای مسکونی تهران در ماه گذشته 4 درصد نسبت به اردیبهشت پارسال افزایش پیدا کرد اما قیمت واقعی مسکن در این فاصله زمانی، 3 درصد افت کرد. به گزارش دنیای اقتصاد ، تغییرات حجمی بازار مسکن در اردیبهشت 95 ممکن است به لحاظ رشد یک درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال، قابل توجه به حساب نیاید اما آنچه وضعیت فعلی را «حرکت رو به جلو» نشان می‌دهد، مقایسه حجم معاملات با روند بلندمدت گذشته است.

در اردیبهشت امسال 15 هزار و 192 واحد مسکونی در تهران به فروش رسید که این میزان نقل و انتقال ملک نه تنها از میانگین ماهانه سال‌های 92، 93 و 94 که به ترتیب 10 هزار فقره، 13 هزار فقره و 5/ 12 هزار فقره معامله بود، بیشتر شده است بلکه از بازگشت بازار مسکن به فاز پیش‌رونق بعد از سکته بازار در فروردین95-به‌عنوان ماه نیمه‌تعطیل- خبر می‌دهد. فروردین امسال به دلیل تعطیلی دو هفته اول سال از یکسو و «انصراف موقتی» خریدار و فروشنده از انجام معامله در دو هفته دوم که با هدف رصد تحولات اقتصادی و پیدا کردن افق روشن از آینده بازار اتفاق افتاد، در نهایت حجم معاملات آپارتمان در تهران 56 درصد نسبت به اسفند 94 کاهش یافت طوری که فقط 5 هزار و 600 مبایعه‌نامه در ماه اول 95 در بنگاه‌های املاک شهر تهران منعقد شد. اما ماه گذشته، ابعاد بازار خرید و فروش آپارتمان در پایتخت در مقایسه با فروردین، 5/ 2 برابر شد که البته این میزان جهش هرگز به معنای رونق چشمگیر بازار مسکن نیست، چراکه جمع‌شدگی مقطعی بازار در فروردین -تحت تاثیر شروع سال که معمولا همه‌ساله در این ماه رخ می‌دهد- باعث بروز رشد ماهانه 169 درصدی در اردیبهشت شد. با این حال، رسیدن دوباره سطح معاملات مسکن تهران به ماه‌های دی و بهمن سال گذشته -بالای 15 هزار واحد مسکونی در ماه- به معنای آن است که بازار ملک در مسیر پیش‌رونق و فاز میانی رکود-رونق قرار دارد. بازار ملک در تهران هنگام رونق کامل، با خرید و فروش ماهانه بیش از 18 هزار واحد مسکونی مواجه می‌شود که به این ترتیب، وضعیت فعلی بازار هنوز تا رسیدن به رونق فاصله دارد. بررسی‌ها درباره اوضاع قیمت مسکن در نیمه بهار امسال نیز نشان می‌دهد خروج از رکود معاملاتی در ماه‌های اخیر و حتی در اردیبهشت، به‌صورت کاملا «غیرتورمی» در جریان است. میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در تهران طی اردیبهشت 95 به 4 میلیون و 250 هزار تومان رسید که در مقایسه با میانگین یک سال 94 و همچنین فروردین 95، رقمی معادل 8/ 2 درصد افزایش پیدا کرده است. میانگین قیمت‌ مسکن در اردیبهشت امسال همچنین نسبت به اردیبهشت 94 نیز 2/ 4 درصد افزایش یافته است. ارقام فوق بیانگر نرخ رشد اسمی قیمت مسکن است که با توجه به افزایش متری 100 هزار تومانی قیمت، نه تنها تغییری متوجه بهای کل یک آپارتمان 50 مترمربعی و بزرگ‌تر نمی‌شود که به نوعی «ریزنوسان» ناشی از افزایش معاملات به حساب می‌آید. با این حال، به رغم رشد قیمت اسمی، قیمت واقعی مسکن-مقایسه نرخ رشد اسمی و نرخ تورم عمومی- در ماه گذشته 3 درصد کاهش پیدا کرد. ماه گذشته برابر گزارش بانک مرکزی، نرخ تورم نقطه به نقطه به 3/ 7 درصد رسید به این معنا که شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها در اردیبهشت 95 رقمی معادل 3/ 7 درصد نسبت به اردیبهشت 94 افزایش یافت. اما در این فاصله زمانی، قیمت مسکن در تهران 2/ 4 درصد افزایش یافت که این اختلاف به معنای افت 3 درصدی قیمت واقعی می‌تواند باشد.

این موضوع در اردیبهشت امسال محقق شد. مسیر حرکتی تورم عمومی و تورم مسکن از مهر ماه سال 92 بعد از تقاطع این دو منحنی، عوض شد به‌طوری که میزان نرخ رشد نقطه‌ای قیمت مسکن از مهرماه دو سال پیش، پایین‌تر از میزان تورم نقطه به نقطه قرار گرفت و تاکنون این فاصله که نشان‌دهنده رشد منفی قیمت واقعی مسکن بوده، کماکان ادامه داشته است. البته از اسفند سال گذشته، این فاصله به کمترین حد خود رسید و طی سه ماه اخیر، میزان رشد واقعی قیمت مسکن در حد منفی 3 درصد، ثابت بوده است. کاهش تورم عمومی از یکسو و توقف کاهش قیمت مسکن از سوی دیگر، مهم‌ترین دلیل کم شدن این فاصله است. در صورت ادامه این وضعیت، احتمال می‌رود رشد منفی قیمت واقعی مسکن در نیمه دوم سال به صفر برسد و پس از آن، روند مثبت آغاز شود. بازار شاهد «رونق نسبی» شده است علی چگینی، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با استناد به آمار معاملات اردیبهشت و برآیند مطالعات دفتر بر روی آخرین تحولات بازار، اعلام کرد: علائم رکود در بازار مسکن تهران کمتر شده و خرید و فروش ملک نسبت به عمق رکود سال گذشته که نیمه اول سال حاکم بود، رونق گرفته است؛ هر چند بازار تا رسیدن به شرایطی همچون دوره رونق سال‌های 90 و 91، نیازمند زمان بیشتری است. چگینی گفت: روند معاملات نشان می‌دهد، چون خریدها عمدتا توسط تقاضای مصرفی انجام می‌شود، بازار کشش افزایش قیمت ندارد. وی افزود: حضور پرقدرت تقاضای مصرفی ناشی از کانال‌کشی مسیرهای پرداخت تسهیلات جدید خرید مسکن است. این تسهیلات صرفا به خانه‌اولی‌ها پرداخت می‌شود و بخشی دیگر از وام‌ها که همه نوع متقاضی می‌تواند دریافت کند، به گونه‌ای عرضه می‌شود که صرفه اقتصادی آن برای تقاضای سرمایه‌ای پایین‌ است. مدیر کل اقتصاد مسکن در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر افزایش محسوس قیمت مسکن در بازار مشاهده نمی‌شود اما در ساخت و سازهای مسکونی انتظار می‌رود حجم صدور پروانه‌ها رشد پیدا کند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  الحمدا... معاملات با اینهمه جو دادن و مصاحبه و کم کردن سود بانکی نسبت به اردیبهشت پارسال یک درصد افزایش پیدا کرده، خدا رو شکر رونق گرفته. بزارین توی همین رونق بمونه!

  یکسری کی میخوان واقعیت اجتماع و اقتصاد رو درک کنند و بفهمند همین الان قیمت ها خیلی اور هست رو ما نفهمیدیم...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  رونق میخواین؟ کاهش قیمت. نمیخواین؟ صبر تا اطلاع ثانوی.

  راه سومی هم میشه فقط تصور کرد که ایجاد تورم و دلال بازی هست ولی حتی بنظر شدنی هم نیست چون دلال هم فهمیده نوساز بخره عین ضرره و نقدشوندگیش خیلی پایینه برای همین وارد بازار نمیشه و نخواهد شد. اگر هم بشه رونق بسیار کم عمق و دوباره برای مدت نامعلومی در رکود میره.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کدوم رونق اخهههههههه الکی جو ندید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چه کلمات قشنگی رونق غیرتورمی پیش رونق ...توروخداخجالت بکشین بازاری که راه بیفته نیازبه این همه کلمات عجیب غریب نداره آمارسازی وتبلیغ نمی خواد باورکنید مسکن سکته کرده تا ۵سال دیگه هم خوب نمیشه...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  از سایتها خواهش می کنم این کلمه رونق را حذف کنند و به جایش از ارزانی و واقعی شدن قیمت مسکن سخن بگویند مثلا بگویند سال 97 قیمت مسکن واقعی می شود در تهران اگر سال 97 متری 3 ملیون بشود قیمتها واقعی است و مرگ دلالان است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ﻣﻦ ﺗﻮ ﻛﻒ اﻭﻥ 1 ﺩﺭﺻﺪ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻫﺴﺘﻢ. اﻳﻦ ﺭﻭﺷﻬﺎﻱ ﺁﻣﺎﺭﻱ ﺣﺪاﻗﻞ 5 ﺩﺭﺻﺪ ﺧﻂﺎ ﺩاﺭﻩ اﻭﻧﻮﻗﺖ اﻳﻨﺎ 1 ﺩﺭﺻﺪ ﺭﻭ ﺑﺎ اﻃﻤﻴﻨﺎﻥ ﺑﺎﻻ اﻧﺪاﺯﻩ ﮔﻴﺮﻱ ﻣﻴﻜﻨﻦ,

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یه عده فقط نشستن هر مطلبی تو سایت بیاد، بریزن زیرش بنویسن کدوم رونق کدوم معامله مسکن مرد و ...
  شما همون سود بانکی رو بگیرین یا سکه و دلار بخرین و سود کنین، مسکن نخرین، فروختین با سود پولش دارین حال می کنین دیگه، ناراحت چی هستین؟
  زمانی میرسه که کل سود رو باید بدین تا بتونین خونه قبلی رو بخرین، این قانون اقتصاده مگر اینکه اینقدر تولید مسکن نسبت به متقاضی زیاد باشه که جلوی افزایش قیمتش رو بگیره.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   نه عزیزم دلم، توی این دنیا فقط شما تولید کننده نیستین. پول رو میکنیم دلار میزنیم به چاک، نصف قیمت نباشه معادل قیمت تهران توی لوس آنجلس میخریم نه خونه پیزوری شما ها رو.

   آب قطعه عمو اما برای شما ها خخخخخخخخخخ

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تو اگه میتونستی بزنی به چاک تا حالا رفته بودی.
  مهاجرت در سال چند صد هزار نفر هم که باشه تاثیرش اینقدر زیاد نیست.
  ارزون شدن مسکن اینجوری نیست که قیمتش بیاد پایین، این چند سال که قیمتها افزایش داشته قیمت مسکن ثابت مونده و این یعنی ارزون شدن مسکن، به دنبال این وضعیت، تولید کم میشه و اینهم باعث کاهش عرضه در برابر تقاضا میشه و اجبارا قیمت مسکن بالا میره. خصوصا وقتی سود بانکی اینقدر زیاده این پولهای زیاد که مرتب زیادتر هم میشه سرنوشتی جز سوختن در تورم نداره.
  دلار هم قاعدتا گرون میشه چون این سودهای زیاد بانکی باید به شکلی جبران بشه.
  خوشبختانه من تولید کننده نیستم و

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اولا معلومه خیلی سوختی دوما بیشتر تمام فروشنده هایی که همین الان دارن میفروشن دارن دلار میکنن و بای بای. لوس آنجلس هم نشه دیگه کم کم توی استانبول که میشه بساز بنداز. با ۳۰۰ هزار دلار معادل یک و پنجاه میتونی ویزا بگیری و یک کاسبی راه بندازی، نشه کانادا، نشه استرالیا و ...
  وام هم میگیری خونه میخری با بیزنست، اینجا بهم چی میدن یک آپارتمان حدود ۱۰۰ متری پیزوری شماها توی بالا شهر تهران هر روز هم درگیری.

  اینجا هم دارم خوب در میارم یک ذره اوضاش بیریخت بشه بای بای. تو و اون دلال ها بشینید بزنید تو سر هم!