{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 127679

هزینه‌خانوارهای‌شهری در۵۵سال‌چقدر رشدکرد؟

در ۵۵ سال گذشته هزینه خانوارهای شهری ۲۸۲۶ برابر شده است . آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی در خصوص هزینه خانوارهای شهری نشان می‌دهد متوسط هزینه یک خانوار شهری در سال ۱۳۳۸ در تهران برابر با ۱۱ هزار و ۶۲۹ تومان بوده است...

این رقم در سال 1393، آخرین آماری که از سوی بانک مرکزی در خصوص بودجه خانوار ارائه شده است به 32 میلیون و 875 هزار تومان در یک سال رسیده است . به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبر آنلاین، هزینه 11 هزار و 629 تومانی به گواه آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی به خانوارهایی تعلق داشته است که در پایتخت، گران ترین شهر تهران سکونت داشته اند . اگر قیاس با خانوارهایی صورت گیرد که در سایر شهرهای ایران و شهرهای کوچک ساکن بودند، این تغییر بسیار شگرف تر خواهد بود . بانک مرکزی در سال 1338 هزینه خانوار در شهرهای بزرگ 8537 تومان در یک سال برآورد کرده بود . این رقم در شهرهای کوچک نیز 6643 تومان بود. به این ترتیب هزینه خانواری که در سال 1338 در تهران زندگی می کردند، 1.7 برابر هزینه خانوارهایی بوده است که در شهرهای کوچک ساکن بودند.هزینه خانوارهای ساکن تهران در مقایسه با دیگر شهرهای بزرگ نیز 1.3 برابر بیشتر بوده است . این نسبت همچنان پس از 5 دهه حفظ شده و برآوردها نشان می دهد خانوارهای ساکن تهران همان طور که درآمد بیشتری کسب می کنند هزینه های بیشتری نیز دارند . در این گزارش مقایسه هزینه خانوارها در سال 1338 با 1393 با بالاترین نسبت گرفته شده است. به این ترتیب متوسط هزینه خانوارهای شهری در سال 1338، کمتر از هزار تومان در یک ماه بوده که در سال 1393 به بیش از 2 میلیون و 730 هزار تومان افزایش یافته است . هر چند درآمد خانوار در این سال ها افزایشی قابل توجه را تجربه کرده است اما برآوردها نشان می‌دهد سال‌هاست خانوارهای ایرانی با بیش بود هزینه نسبت به درآمد مواجهند و همین کسری بودجه اشکار از مهمترین دلایل تحلیل رفتن سطح رفاهی خانوارها عنوان شده است . تورم شتابان و دیرپا شرایط خانوار ایرانی را در دهه‌های اخیر متاثر کرده است . هر چند معدود کشورهایی در جهان هنوز تورم دو رقمی را تجربه می کنند اما دوره طولانی تورم دیرپای بالای 10 درصد در ایران سبب شده ساختارهای اقتصادی و اجتماعی نیز تحت تاثیر این پدیده قرار گیرند .

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  در سال 1338 پدر خانواده با 1000 هزار تومان حقوق حداقل یک کارمند اجاره خانه می داد و خرج 4 فرزند را می داد و همه خوشجال بودیم..
  در سال 1395 با 3 میلیون 500 هزار تومان حقوق یک مهندس ارشد باید 3 میلیون اجاره خانه بدهیم و با 500 هزارتومان زندگی کنیم/
  چه بر سر پول ما آمد..
  جرا دلار 70 ریال 7 تومان تبدیل به 3500 تومان شد؟؟؟ ولی حقوق 1 هزار تومان تبدیل به 10 میلیون نشد
  ملت ما هر ساله فقیر و فقیرتر می شونند و عده آقازاده گردن ها کلفت و کلفتر..
  ...

 • خسرو
  ۰ ۰

  دایمی شدن تورم تک رفمی آرزوی همه ماست ولی غیر ممکن است زیرا :( کشور جهان سوم = کسر بودجه بالا = افزیش لجام گسیخته حجم پول = تورم بالای 30درصد) واگر زمانی با اجرای سیاستهای پوپولیستی تک رقمی شدن آن را دیدید، منتظر بالای 50در صد شدن آن باشید.

 • علی
  ۰ ۰

  دلیلش تنها بی کفایتی و ناکاربلدی مسئولین است ، در این سالها هیچ چیز سر جای خودش نبوده .