{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 125446

آیت‌الله مکارم‌شیرازی در بیانیه‌ای درباره مسئله حج گفت: طرحی برای این مسأله دارم که به یقین این طرح به نفع عربستان نیز خواهد بود و هیچ منافاتی با حاکمیت آنها بر کشورشان ندارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، متن بیانیه این مرجع تقلید به شرح زیر است: «بسم الله الرحمن الرحیم کارشکنی‌های سعودی‌ها در امر حج بر هیچ کس پنهان نیست، سعی ما بر این است که مانند هر مسلمان آزاده دیگری مراسم حج را با امنیت کامل و عزت و احترام شایسته انجام دهیم، در حالی که قرائن نشان می‌دهد سعی عربستان سعودی بر این است که به سبب اختلافات سعودی که با ما دارند تا می‌توانند از عزت و احترام حجاج ما بکاهند، در حالی که مسائل مربوط به حج را با مسائل سیاسی آمیختن یکی از اشتباهات بزرگ آنهاست و بدیهی است که دولتمردان ما جز به حج توأم با عزت و امنیت تن نخواهند داد. مسأله مهم این است که باید مسائل مربوط به حرمین شریفین روزی به طور کامل حل شود و آن در صورتی خواهد بود که گروهی از زبده‌ترین آگاهان نسبت به مسائل حج از سوی سازمان همکاری اسلامی برای نظارت بر امر حرمین شریفین انتخاب شوند که عربستان سعودی نیز می‌تواند عضوی از آن باشد. زیرا تجربه نشان داده آنها به تنهایی نمی‌توانند این فریضه بزرگ را آن‌گونه که لازم است اداره کنند، حوادث بسیار دردناک سال گذشته در مسجدالحرام و سپس در منا بهترین گواه آن است. اینجانب طرحی برای این مسأله دارم که پس از تکمیل برای علمای الازهر مصر و علمای بزرگ جهان اسلام می‌فرستم و سپس از آنها دعوت می‌کنیم تا در همایشی برای تکمیل و یافتن طرق اجرایی این طرح به مشورت بنشینند و عربستان سعودی را برای پذیرش آن تحت فشار قرار دهند. به یقین این طرح به نفع آنها نیز خواهد بود و هیچ منافاتی با حاکمیت آنها بر کشورشان ندارد. قرآن با صراحت تمام می‌گوید: «همه مسلمین اعم از نزدیکان و دوران در مسجدالحرام برابرند»؛ (سَوَاءً الْعَاکِفُ فِیهِ وَالْبَادِ). به یقین روزی این طرح جامه عمل به خود خواهد پوشید و امیدواریم آن روز نزدیک باشد، زیرا وضع فعلی که سعودی‌ها نسبت به حرمین شریفین نشان می‌دهند و خود را مالک اصلی آن می‌دانند برای هیچ کس قابل قبول نیست. ما از اندیشمندان جهان اسلام نیز دعوت می‌کنیم که اگر نظراتی برای تکمیل این طرح دارند برای ما ارسال دارند. والسلام علی من اتبع الهدی ناصر مکارم»

ارسال نظر

 • بهزاد
  ۰ ۰

  ...
  چرا حاجیان برای چند سال این را هزینه کپرنشینان و حلبی ابادی های جدید نمیکنند.هم ثواب دارد و هم اینکه شکم دشمن را سیر نمیکنید.

  • احمد
   ۰ ۰

   بهزاد جان هرچیز جای خودش مثلا شما نمی توانید هزینه تحصیل فرزند خود را به بیماران سرطانی اهدا کنی و یا هزینه خرید منزل خود را به تهیه جهیزیه دیگران اختصاص دهی و یا اگر در طول عمر خود یکبار می توانید به مسافرت بروید هزینه آن را به خانواده های بی سرپرست اختصاص دهی اما سفر حج برای یک بار بر هر مسلمان واجب است و کسانی که سالی یک بار به این سفر می روند اشتباه می کنند و شما آقا بهزاد اگر اندوخته ای حلال برای سفر حج دارید در همین را صرف کن زیرا اگر تمام کپر نشینان شهر خود را هم مسکن بدهی شهر مجاور شما بازهم کپر نشین دارد...