{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 125407

وضعیت نماد خودرویی از برجام تا آینده

بازار سرمایه که پس از دو سال رکود با اجرایی شدن برجام با رشد و استقبال سرمایه گذاران روبه رو شد، بخش عمده ای از این رشد را مدیون گروه خودروسازی است که در آن دوره پیشتاز بازار بود و توانست بسیاری از سرمایه گذاران را جذب کند، اما ...

اقتصاد آنلاین - سمانه برمخ‌ شاد ؛ در سال جاری شاهد نوسان در سهام این گروه و خروج بخشی از سرمایه‌ها بودیم، آیا این روند نوسانی در گروه خودرو ادامه خواهد داشت یا باز هم گروه خودرویی خواهد توانست سودهای بیش از 100 درصدی را نصیب سهامدارانش کند؟

مرتضی عبادلله وند در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره وضعیت سهام خودرویی ها در بازار سرمایه اظهار کرد: بعد از اجرایی شدن برجام و باز شدن فضای کسب و کار و ایجاد دورنمای مثبت برای فعالیت های اقتصادی شاهد رشد شاخص های بورس بودیم که بار اصلی این رشد بر دوش گروه خودرویی بود و این گروه با خبرهایی که به صورت مهندسی شده به بازار مخابره کرد در اکثر سهم ها رشدهای بالای صد درصدی را تجربه کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه این اخبار عمدتا در دو بخش افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های این شرکت ها و همکاری و مشارکت با خودروسازان مطرح بین المللی بود، تصریح کرد: در حالی که برجام خواهد توانست سایر بخش های اقتصادی را نیز تحت تاثیر قرار داده و باعث رشد سهام آنان نیز بشود ، خودرویی ها گوی سبقت را ربودند و با فاصله معنی داری رشدهای رویایی را تجربه کردند و این امر باعث وابستگی شدید کلیت بورس به این گروه شد و اصطلاحا گروه خودرویی لیدر بازار شد.

این تحلیلگر بازار سرمایه با تاکید بر اینکه مسلما برجام و گشایش های اقتصادی تنها روی بخش خودرویی تاثیر ندارد، با طرح این سوال که چرا بیشترین تاثیر برجام در بازار سرمایه روی این گروه بود؟ تاکید کرد: دلیل این امر رفتار هماهنگ مدیران و سهامداران عمده و ساپورت های خبری و معاملاتی شان برای رشد سهامشان بود، اصطلاحا مدیران و سهامداران عمده گروه خودرو با برنامه ریزی زمینه رشد سهام خودشان را فراهم کرده و این اراده به پول های هوشمند و سهامداران این اطمینان را داد تا با خیال راحت اقدام به خرید سهام این گروه کنند.

عبادلله وند در ادامه افزود: در این بین یک اتفاق دیگر هم در درون گروه خودرویی افتاد و آن پیشتازی سهام گروه سایپا نسبت به گروه ایران خودرو بود، به طوری که ارزش بازار شرکت سایپا اکنون بیشتر از ایران خودرو است در حالی که گروه ایران خودرو هم به لحاظ ارزش دارایی ها و هم به لحاظ سهم از بازار و برندینگ و کیفیت محصول داری ارزش بالاتری از سایپاست و صرفا اقدام سریعتر گروه سایپا در افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داریی ها و حمایت بیشتر سهامداران عمده و حقوقی ها باعث این امر شده است ولی مسلم است که این نسبت به این صورت نخواهد ماند و اصلاح خواهد شد حالا یا با کاهش قیمت سایپا و یا افزایش قیمت سهام ایران خودرو. این تحلیلگر بازار سرمایه در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه در سال جدید قوانین افزایش سرمایه شرکت ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها تغییر یافته و قوانین جدید شرایط را سخت تر کرده است ، اگر این موانع رفع شود پیش بینی می شود اقبال به آن دسته از سهام خودرویی که هنوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی نداشته اند بیشتر شود . وی با بیان اینکه پس از نوروز و در سال جدید گروه خودرویی شاهد خروج بخشی از نقدینگی هایی بود که با کسب سود مناسب از این گروه خارج شدند، اضافه کرد: این امر باعث کاهش حدودا ٤٠ درصدی قیمت ها در این گروه شد ولی در حال حاضر با متناسب و معقول شدن قدرت خریدار و فروشنده شاهد معاملات نوسانی در این گروه هستیم. عبادلله وند در پایان گفت: آن چیزی که مشخصاست این است که دولت برنامه های خوبی برای صنعت خودرو دارد و چشم اندازی که دولت ترسیم می کند بسیار امیدوار کننده است، اما در حال حاضر بازار بیشتر از اخبار پیرامون این صنعت دنبال عملیاتی شدن قراردادها و تاثیرات آن روی سود شرکت هاست ، اگر این اتفاق های مهم رخ بدهد مسلما شاهد رشد مجدد این گروه خواهیم بود اما تا آن زمان وضعیت بیشتر نوسانی خواهد بود.

ارسال نظر

 • حاجی
  ۰ ۰

  برخی از سرمایه گذاران بعد از برجام وارد چرخه اقتصادی شدن آنهم به دلیل انتظارات از گشایشهای اقتصادی داخلی و خارجی بوده است و اکثر آنها سهام خود را در قیمتهای به نسبت بالاتر از آنچه شما فکر می کنید خرید کرده اند مثلا خپارس 200 ت خودرو420ت و ... ولی الان قیمت آنها 180 و 340 است آیا اینها هم سود نجومی کرده اند سرمایه گذاران بعد از برجام را چرا تحلیل نمی کنید انصاف را رعایت کردن از محاسنات است لطفا این را هم به تحلیل خود اضافه کنید

 • x
  ۰ ۰

  کسی که سهام ایرانخودرو را داره بایدم همینو بگه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  البته قابل ذکر است ما نیز چون از اشخاص حقیقی تشریف داریم توانستیم از این نعمت برخودار شویم .یعنی با خرید بادمجان و انبار کردن ان برای افزایش بعدی قیمتها رویای سال 90 به بعد را دونبال میکنیم. بخاطر همین است که بادمجان امروز در بازار کم یاب شده . البته ...