{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 1203

قربانی گفت: استفاده از اوراق گواهی سپرده برای افراد واجد شرایط در قیاس با قیمت های کنونی سکه در بازار از مزیت بسیار بالایی برخوردار است.

مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی گفت: افرادی که در ازای انصراف از دریافت سکه از مبلغ پرداختی بانک استفاده کرده‌اند، به مراتب سود بیشتری نسبت به کسانی دریافت کرده‌اند که سکه‌های خود را دریافت و در بازار فروخته‌اند.
به گزارش پول نیوز، پیمان قربانی گفت: بانک مرکزی به منظور رعایت حقوق و منافع ثبت نام کنندگان در طرح پیش خرید سکه و با هدف اجتناب از بروز شوک منفی قیمتی و کاهش شدید قیمت ها در فرآیند عرضه تعداد قابل توجهی سکه به بازار، ابزارهای جایگزین و جذابی تدارک دیده که هر یک از آنها می تواند جوابگوی ترجیحات بخشی از ثبت نام کنندگان باشد.

مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی از استقبال گزینه‌های جایگزین سکه ‌طلا خبر داد و گفت: یکی از این ابزارهای جایگزین که در مقایسه با فرصت های سرمایه گذاری موجود، فرصتی استثنایی محسوب می شود، اوراق گواهی سپرده با نرخ سود 24 درصد است که سود متعلق به این اوراق از زمان ثبت نام محاسبه می شود و امکان تبدیل سکه های پیش خرید شده به گواهی سپرده بدون توجه به سررسید آنها وجود دارد.

وی افزود: این ویژگی ها باعث می شوند استفاده از اوراق گواهی سپرده برای افراد واجد شرایط در قیاس با قیمت های کنونی سکه در بازار از مزیت بسیار بالایی برخوردار باشد.

به گفته قربانی، استفاده از گواهی سپرده برای ثبت‌نام کنندگان با قیمت های 598 هزار تومان و 627 هزار تومان حتی در قیاس با قیمت های به مراتب بالاتر از قیمت های کنونی نیز از مزیت قابل توجهی برخوردار است.

وی در مورد ‌تمهیدات بانک‌مرکزی برای خرید سکه از متقاضیانی که خواهان فروش سکه خود هستند، افزود: به منظور تامین سلیقه آن عده از ثبت نام‌کنندگان سکه که مایل به دریافت سکه و فروش آن در بازار هستند این امکان فراهم شده تا بدون مراجعه به بازار و تحمل صرف زمان و ریسک های ناشی از نوسانات روزانه و لحظه‌ای قیمت در بازار با دریافت مبلغی نزدیک به قیمت خرید سکه در بازار از دریافت سکه انصراف دهند.

قربانی‌ ادامه داد:‌ این افراد درصورت انصراف از دریافت سکه، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند در حالی که به هنگام دریافت سکه بایستی مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت نمایند ‌و آن را با نرخ خرید بازار که معمولاً چندین هزار تومان زیر قیمت فروش بازار است ( قیمت درج شده در رسانه‌ها و سایت ها ) به فروش رسانند.

مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک‌ ‌مرکزی در رابطه با تمایل برخی از افراد که به هر دلیل قصد دارند سکه‌های خود را حفظ نمایند، گفت: به منظور پاسخگویی به تقاضای این افراد، ابزاری به نام گواهی طلا یا پته طراحی شده که ضمن برخورداری از ضرایب امنیتی بالا، ریسک نگهداری آن به مراتب کمتر از نگهداری سکه است. این اوراق بی‌نام بوده و از قابلیت خرید و فروش در بازار ثانویه برخوردارند. دارنده این اوراق صاحب آن محسوب می‌شود و‌هر‌ زمان که بخواهد، می‌تواند با مراجعه به بانک و تحویل اوراق مزبور، سکه‌های خود را دریافت نماید.

وی‌افزود: با توجه به مزایای مترتب بر ابزارهای جایگزین پیشنهادی و به رغم اختیاری‌بودن کامل استفاده از ابزارهای موجود، آمار و ارقام حاکی از آن است هر روز بر تعداد کسانی که مایلند به جای سکه از ابزارهای جایگزین استفاده نمایند، افزوده می‌شود. به گونه‌ای که در هفته منتهی به 13 اردیبهشت به طور میانگین میزان استقبال روزانه افراد از گواهی سپرده، دریافت وجه نقد در ازای انصراف از دریافت سکه و اوراق گواهی طلا (پته) به ترتیب بیش از 3 برابر، 12 برابر و 2 برابر هفته قبل بوده است.
ارسال نظر