{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 118152

در حالی که پیش‌بینی می‌شد وضعیت سنگ‌آهن تا دو سال آینده چندان روشن نباشد، هفته‌های ابتدایی سال ۲۰۱۶ برای این تولیدکنندگان سنگ آهن امیدوار کننده بوده است.

بازار سنگ آهن در سال 2015 درگیر رکود شدیدی شد و همین امر قیمت این ماده معدنی را تا حد زیادی کاهش داد و قیمت سنگ آهن ایران که یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن در دنیا به شمار می‌رود، رو به کاهش رفت. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، کارشناسان دلیل اصلی کاهش قیمت سنگ آهن در سال گذشته میلادی را کاهش رشد اقتصادی چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سنگ آهن در دنیا و به تبع آن کاهش میزان تقاض در بازار می‌دانستند. از سوی دیگر سنگ آهن اصلی‌ترین ماده اولیه تولید فولاد است و کاهش قیمت این ماده در حالی اتفاق افتاد که بازار فولاد نیز درگیر رکود شد و به همین دلیل تقاضای چین برای سنگ آهن کاهش پیدا کرده بود تا جایی که چین تصمیم گرفت تا حدودی طرفیت تولید فولاد خود را کاهش دهد. اما قیمت سنگ آهن از هفته‌های انتهایی 2015 رو به افزایش رفت و تاکنون روند خوبی را طی کرده، به طوریکه قیمت سنگ آهن در هفته گذشته به بالای 50 دلار به ازای هر تن رسید. بر اساس این گزارش، طبق آمار استیل ایندکس، قیمت معاملات استرالیایی سنگ آهن برای تحویل فوری به چین روز دوشنبه هفته گذشته، 3.30 دلار افزایش یافت و به 50.30 دلار در هر تن رسید. قیمت سنگ آهن از ابتدای امسال تاکنون که فولادسازان چینی به ذخیره سازی مجدد مبادرت کرده‌اند، بیش از 17 درصد و از رکورد پایین دسامبر 35 درصد بهبود یافته است. بهبود قیمت سنگ آهن برخلاف پیش‌بینی بسیاری از تحلیلگران و معامله‌گران است که انتظار داشتند این کالا در کوتاه مدت به دلیل عرضه فراوان و کمتر شدن تقاضای چین که بزرگترین فولادساز و مصرف کننده سنگ آهن در جهان است، پایین 40 دلار در هر تن باقی بماند. گفته می‌شود که این افزایش قیمت در راستای افزایش قیمت و تقاضای فولاد چین در هفته‌های اخیر بوده است. بر همین اساس، شاخص قیمت سنگ آهن ایران که در هفته‌های انتهایی سال گذشته میلادی به حدود 35 دلار هم رسیده بود و کارشناسان ایرانی هم پیش‌بینی می‌کردند که در سال 2016 این شاخص از 40 دلار بالاتر نرود، در هفته گذشته بیش از 47 دلار رسید. بر پایه آمار اعلام شده از سوی موسسه بین‌المللی متال بولتن، شاخص قیمت سنگ آهن ایران در 24 فوریه 2016 به 47 دلار و 17 سنت به ازای هر دلار رسید. این در حالی است که متال بولتن این شاخص را در هفته پیش از آن یعنی 17 فوریه برابر 42 دلار و 84 سنت اعلام کرده بود و به این ترتیب در راستای افزایش قیمت جهانی سنگ آهن، سنگ آهن ایران نیز افزایش قیمت 4 دلار و 33 سنتی را تجربه کرده است. در عین حال گفته می‌شود که طی سال‌های آینده، کشور هند به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان سنگ آهن شناخته شده و جای چین را می‌گیرد. به این ترتیب باید دید که افزایش قیمت سنگ آهن در بازار جهانی مقطعی بوده و در ماه‌های آینده با کاهش همراه می‌شود یا اینکه با همین روند مثبت به مسیر خود ادامه می‌دهد. البته گفته می‌شود که تا 10 سال آینده با توجه به برنامه ایران برای تولی 55 میلیون تن فولاد، ایران به سنگ آهن زیادی نیاز خواهد داشت و تمام سنگ آهن استخراج شده در کشور مصرف می‌شود.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  روزنامه کیهان» امروز در بخش «گفت و شنود» خود به موضوع سوئیفت و برداشته شدن تحریم ها پرداخته است. این روزنامه در این مطلب می نویسد:«

  گفت: تازه چه خبر؟!

  گفتم: بلومبرگ اعلام کرده که بعید است سوئیفت گشایش یافته و تبادلات پولی بین ایران و سایر کشورها آزاد شود!

  گفت: ولی مگر یکی از تعهدات 5+1 در برجام این نبود که سوئیفت گشایش یابد؟

  گفتم: ای عوام! آمریکا تاکنون به کدامیک از تعهداتش عمل کرده که انتظار داری به این یکی عمل کند؟!

  گفت: پس تکلیف دارایی‌های مسدود شده کشورمان چه می‌شود؟ و پول حاصل از فروش نفت چگونه به ایران باز می‌گردد؟

  گفتم: بلومبرگ می‌نویسد ایران پذیرفته است در مقابل پول نفتی که صادر می‌کند، بنزین وارد کند! یعنی همان کالا در مقابل نفت که با تحقیر به عراق دوران صدام تحمیل کرده بودند!