{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 116213

گزارش اقتصاد آنلاین از نوسانات بازارهای مالی

در حالی که شاخص بازار سرمایه امروز با افت بیش از ۹۰۰ واحدی رو به رو شد، سکه مرز یک میلیون تومان را پشت سر گذاشت.

اقتصاد آنلاین - سمانه برمخ‌شاد ؛ بازار سرمایه طی حدود یک ماه گذشته و بلافاصله پس از اجرایی شدن برجام، روند رو به رشد را در پیش گرفت و شاهد ورود سرمایه های جدید و افزایش معاملات بود، به طوری که دوازدهم بهمن ماه شاخص بورس تهران بعد از 14 ماه، رکوردشکنی کرده و با رشد 1794 واحدی به کانال 72 هزار واحدی وارد شد و در سطح 72 هزار و 912 واحد قرار گرفت این در حالی است که آخرین باری که شاخص بورس موفق به لمس این کانال شده بود، آذر ماه سال 1393 بود. پس از آن بیستم بهمن ماه بود که شاخص رکورد جدیدی ثبت کرد و به بالاترین سطح در سال 94 رسید و وارد کانال 78 هزار واحدی شد، اما بلافاصله یک روز پس از ثبت این رکورد، شاخص بازار سرمایه شروع به ریزش کرد به طوری که طی چهار روز بیش از 1600 واحد کاهش یافته است. اما دلیل ریزش شاخص چیست؟ آیا این روند کاهشی باز هم ادامه خواهد داشت؟ آیا حق با کارشناسان و تحلیلگرانی بوده که رشد این روزهای بازار سرمایه را حبابی می‌دانستند؟ در این باره سیاوش وکیلی، مدیر عامل توسعه گوهران امید، در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین ، با بیان اینکه ریزش شاخص پس از رشد 10 الی 15 روز گذشته امری طبیعی است، اظهار کرد: رشد شاخص طی روزهای گذشته بدون توجه به صورت های مالی صورت گرفته و به نظر می رسد اکنون قیمت ها در حال اصلاح است. وی در ادامه تاکید کرد: فعالان بازار سرمایه باید برای مولفه های بازار اهمیت قائل شوند و از هیجان دوری کنند، در واقع در این شرایط باید به بخش واقعی اقتصاد نیز توجه کرد. این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه باید توجه کرد که بخشی از رشد بازار سرمایه به دلیل انتشار اخبار مثبت مانند انعقاد برخی قراردادهای خارجی است، گفت: تحلیلگران بازار سرمایه تاثیر این قراردادها را به ریال تبدیل نکردند و در نتیجه آنچه در بازار رخ داد هیجان بدون تحلیل صورت های مالی بوده است. وکیلی با اشاره به اینکه در این شرایط بازار برخی صنایع مورد توجه قرار نگرفتند، افزود: هنوز سهامی در بازار وجود دارد که ارزنده است و طی این مدت مورد غفلت قرار گرفته است. وی در ادامه با بیان اینکه هیجان باید از بازار سرمایه رخت بر کند، اظهار کرد: بازار سرمایه دو بخش دارد، بخشی که مربوط به اخبار است و آثار آن را پیش خور می کند و بخش دیگر مربوط به صورت های مالی و بودجه شرکت هاست. این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه اکنون برای تحلیل واقعی باید منتظر انتشار بودجه و صورت های مالی شرکت ها بود، تاکید کرد: سرمایه گذاران صرفا به انتشار اخبار بسنده نکنند و با تحلیل و بررسی در بازار سرمایه حاضر شوند. وکیلی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران باید به دنبال داده های واقعی باشند، اضافه کرد: باید فرهنگ سهامداری ایجاد شود و افراد اقدام به ورود و خروج سریع از بازار سرمایه نکنند. وی همچنین در پایان گفت: به نظر نمی رسد شاخص وارد کانال 60 هزار واحدی شود و حداکثر تا 70 هزار واحد کاهش می یابد.

رکورد قیمت سکه در سال 94 به گزارش اقتصاد آنلاین ، برخلاف بازار سرمایه، بازار طلا امروز با رشد روبه رو شد به گونه ای که سکه تمام بهار آزادی مرز یک میلیون تومان و هر گرم طلا مرز 100 هزار تومان را پشت سر گذاشت. در این زمینه محمد کشتی آرای، رییس اتحادیه طلا و جواهر در گفت و گو با اقتصاد آنلاین ، با بیان اینکه افزایش قیمت طلا ربطی به عوامل داخلی ندارد، تاکید کرد: قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی 66 دلار افزایش یافته که این امر موجب افزایش قیمت طلا در ایران شده است. وی افزود: هنوز زود است که افزایش قیمت طلا را با افزایش تقاضا به دلیل نزدیک شدن به نوروز مرتبط بدانیم. این در حالی است که عبادالله محمدولی، رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا به ایسنا گفته که در روزهای پایانی سال با توجه به اینکه برگزاری مراسم های مختلف مثل عروسی و دادن عیدی توسط برخی سازمان ها و ارگان ها را شاهد هستیم، میزان خرید سکه افزایش یافته و همین موضوع منجر به افزایش قیمت آن شده است. کشتی آرای قیمت هر سکه بهار آزادی طرح جدید را یک میلیون و 10 و هر سکه بهار آزادی طرح قدیم را یک میلیون و 8هزار تومان اعلام و تصریح کرد:قیمت نیم سکه به 505 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی 265 هزار تومان، سکه های یک گرمی 180 هزار تومان رسیده و هر گرم طلای 18 عیار نیز معادل 102 هزار و 800 تومان است. بر اساس این گزارش قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید نسب به آخرین روز هفته گذشته حدود 35 هزار تومان و قیمت هر گرم طلای 18 عیار 3 هزار و 600 تومان افزایش یافته است. گفتنی است؛ سال گذشته و در ابتدای شش ماه دوم سال 93، قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید با ثبات نسبی همراه بود تا اینکه در آذر ماه بار دیگر از مرز یک میلیون تومان عبور کرد، روند افزایشی ادامه داشت تا در روز پایانی دی قیمت آن به یک میلیون و 38 هزار تومان رسید تا اینکه در بالاترین قیمت در اول بهمن ماه معادل یک میلیون و 44 هزار تومان داد و ستد شد. اما در اواخر اسفند همچون قیمت طلا و ارز سیر کاهشی پیدا کرد و به 940 هزار تومان رسید. همچنین لازم بذکر است؛ بر خلاف روند رو به افزایش قیمت‌ها در بازار طلا، امروز قیمت دلار سیر نزولی در پیش گرفت، به طوری که هر دلار آمریکا با 72 تومان کاهش، سه هزار و 497 تومان قیمت گذاری شد. در ادامه جدول و نمودار آخرین تغییرات امروز بازار طلا، ارز و بورس تهران را خواهید دید؛

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دلم خنک شد،حالا هی بگید مسکن مرد

  • ناشناس
   ۰ ۰

   عراقچی:
   از برجام توقع شکوفایی اقتصاد نداشته باشیم
   نباید از برجام توقع شکوفایی اقتصاد داشته باشیم که با امضای آن همه درهای اقتصادی به روی ایران باز می‌شود.
   کد خبر: ۵۶۷۶۵۵
   تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۰ - 13 February 2016
   معاون وزیر امور خارجه با تاکید براینکه فرصت‌های برجام یکباره خود را نشان نمی‌دهد، گفت: نباید از برجام توقع شکوفایی اقتصاد داشته باشیم که با امضای آن همه درهای اقتصادی به روی ایران باز می‌شود.
   نباید از برجام توقع شکوفایی اقتصاد داشته باشیم

   معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: نباید از برجام توقع شکوفایی اقتصاد داشته باشیم که با امضای آن همه درهای اقتصادی به روی ایران باز می‌شود.

   وی افزود: فرصت‌های برجام یکباره خود را نشان نمی‌دهد، بلکه به مرور زمان و با برقراری روابط اقتصادی زمینه حضور شرکت‌ها و بانک‌های بزرگ را فراهم می‌سازد.

   شرکت‌های بزرگ اقتصادی برای فعالیت با ایران عجله‌ای ندارند

   عراقچی بیان کرد: شرکت‌های بزرگ اقتصادی برای فعالیت با ایران عجله‌ای ندارند و در این شرایط باید زمینه برقراری ارتباط با شرکت‌های کوچک و متوسط را فراهم کرد‌.

   وی دوران پس از برجام را از خود برجام مهمتر و اثرگذار دانست و تصریح کرد: در دوران تحریم فضای تحریم از خود تحریم‌ها به اقتصاد ایران بیشتر لطمه وارد ساخت و در دوران بعد از برجام نیز باید شرایط را به نفع اقتصاد ایران رقم زد.

   معاون وزیر امور خارجه ایجاد فضای مثبت بعد از برجام را عامل ایجاد اطمینان برای رونق اقتصادی دانست و گفت: در داخل کشور این فضا را نباید تخریب کرد و برخی برجام را ازموضوع ملی به جناحی تبدیل کردند‌.

   وی خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه بازکننده راه‌ها است و مردم و شرکت‌های اقتصادی باید از این فرصت برای توسعه فعالیت‌های بین‌المللی خود بهره گیرند‌.

   منتظر تفاهم‌نامه و توافق نامه‌ها نباشید

   عراقچی اظهار داشت: امضای تفاهم‌نامه همکاری و یادداشت بین‌المللی گام نخست و تشریفاتی است، ولی فعالان اقتصادی نباید منتظر این تشریفات باشند.

   وی همچنین با تاکید براینکه رایزنان اقتصادی در مراکز نمایندگی جمهوری اسلامی در سایر کشورها توانمندی چندانی ندارند، افزود: بخش خصوصی معطل رایزنان اقتصادی نباشند و فعالیت خود را دنبال کنند.

  • احمد
   ۰ ۰

   از زیان مردم نگون بخت و هموطن خوشحال نباش

  • ناشناس
   ۰ ۰

   همانطورکه پیش بینی میشد حامی بی چون وچرای بورس ودشمن قسم خورده مسکن یعنی روزنامه دنیای اقتصاد در تیتر های اول خود کوچکترین اشاره ای به سقوط 900 واحد روزشنبه وسقوط 600 واحدی روز چهارشنبه نداشت

  • ناشناس
   ۰ ۰

   یکشنبه 25 بهمن 94
   بورس برای سومی روز متوالی منفی شد ! حباب بورس که ناشی از هیجان محض بوده در حال تخلیه است . شاخص بورس که بصورت کاذب تا چند روز پیش وارد کانال 78 هزار واحد شده بود از چهارذشنبه 21 بهمن روند نزولی گرفته و اکنون در آستانه سقوط به کانال 75 هزار واحد قراردارد همه فروشنده اند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ریزش بورس کاملا قابل پیش بینی بود این روند نزولی همچنان ادامه خواهد داشت

  • محمدجواد
   ۰ ۰

   ملک ، مردى براى تمام فصول

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ریزش بخاطر دست بردن تو ی شاخص بود که روز سه شنبه اتفاق افتاد .وقتی امنیت در بازار نباشه چه جوری توقع دارید سرمایه گزار خارجی بیاد اینجا سرمایه گزاری کنه .در ضمن دولت پول یارانه هارو از جیب مردم بدبختی که هیجانی اومدن توی بورس درآورد .

 • احمد
  ۰ ۰

  با اجرایی شدن برجام هیچ اتفاق خاصی نیفتاد اما از آنجاکه رییس جمهور همه مشکلات کشور را به برجام گره زده بودند با انتشار خبر اجرای برجام سهامداران خرد هول شدند و بی محابا شروع به خرید سهام کردند و شاخص از حدود 61هزار واحد به بیش از 78هزار واحد رسید و حالا ریزش شروع شده و تا حدود 65 هزار واحد ریزش خواهد کرد و سر مایه عده ای بر باد داده خواهد شد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اول طلا و سکه گرون میشه و بعد هم خونه و زمین

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خخخخخخ من که چند روز پیش پیش بینی کردم ....

  • ناشناس
   ۰ ۰

   آفرین به تو (:

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اونایی که دائما از گرونی خونه و مسکن دم میزنن کاملا در اشتباه هستن سالها طول میکشه تا دوباره این دوتا گرون بشوند. تا سطح درامدی مردم بالا نیاد اتفاقی برای مسکن و زمین نخواهد افتاد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  طلا بهترین سرمایه گذاری در جهان.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بهزاد دلال الکی به شکمت صابون نزن .تا اقتصاد مملکت درست نشه که نمیشه بازار مسکن در رکود کامله .برو دعا کن شاید نفت گرون بشه تا شاید یه فرجی بشه ملک تو هم فروش بره