{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 116118

بازار سهام در هفته گذشته نیز روند صعودی خود را ادامه داد و با اینکه افت‌وخیزهایی داشت، اما شاخص کل توانست با ۵.۱۸ درصد افزایش همراه با فتح سه کانال جدید و رشد سه‌هزارو ۸۱۴واحدی در جایگاه ۷۷هزارو ۴۹۸واحدی بایستد.

ورود نقدینگی به بازار سرمایه، پیش‌بینی کاهش نرخ سود بانکی، عدم رشد پیوسته و ادامه‌دار بازارهای رقیب بورس مثل ارز و طلا، خوش‌بینی نسبت به آینده و بهبود شرایط بخش واقعی اقتصاد ازجمله عواملی است که سبب رشد این روزهای بازار سرمایه شده است. رفع تحریم‌ها و بازشدن راه‌های ارتباطی برای تعامل شرکت‌های خارجی با همتایان ایرانی آنها، همچون ارتباط شرکت‌های گروه خودروسازی با خودروسازان سایر کشورها سبب شد، که برخی از گروه‌ها با اقبال مواجه شوند. در این راستا لیدری گروه خودرو و رفت‌وبرگشت نمادهای شاخص این گروه که با استقبال سرمایه‌گذاران همراه شد، جو مثبت بازار را تقویت کرد. روز سه‌شنبه گذشته شاخص کل بورس تهران با جهش دوهزارو ٤١٥ واحدی (معادل ٣.٢ درصد) بیشترین رشد را از فروردین امسال ثبت کرد و به بیشترین مقدار از ١٦ فروردین ٩٣ رسید. ارزش ٨٦٠ میلیارد تومانی و حجم چهارمیلیاردو ٢٦٣ میلیونی معاملات سهام نیز در سطح یک رکورد تاریخی قرار گرفت. عواملی مثل نمایان‌شدن آثار رفع تحریم‌ها در صورت‌های مالی شرکت‌ها، عرضه مناسب و صحیح سهم از سوی حقوقی‌ها و پیشخورنکردن قیمت سهام می‌تواند بر رشد مؤثر بازار در روزهای آتی اثر داشته باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شرق ، در بازار مثبت ممکن است قیمت سهام برخی از شرکت‌هایی که مشمول زیان انباشته هستند یا زیان‌ده به شمار می‌روند نیز با رشد همراه باشد، دراین‌خصوص باید گفت براساس قانون ریسک و بازده، چنین شرکت‌هایی با ریسک بالاتری همراه هستند و یک خبر خوب می‌تواند قیمت سهم آنها را بیشتر از قیمت سهام شرکت‌های شفاف و سودده تغییر دهد؛ اما نکته مهم این است که اگر برنامه خروج از زیان این شرکت‌ها، برنامه منظمی نباشد، ممکن است رشد قیمت سهام آنها پایدار نباشد. در شرایط فعلی بازار، هستند سهم‌هایی که از رشد جامانده‌‌اند و می‌توانند بازدهی مناسبی را به همراه داشته باشند و البته همواره باید این را در نظر گرفت که سهام‌داران باید به دور از هیجان معاملات خود را انجام دهند.

در هفته گذشته شاخص بازار اول با سه‌هزارو ٦٦ واحد افزایش به رقم ٥٤هزارو ١٢١ واحد بالغ شد و شاخص بازار دوم با شش‌هزارو ٦٢ واحد افزایش عدد ١٧٠هزارو ٢١١ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با شش درصد و ٣,٦٩ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در پنج روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ٣٣هزارو ٣٩٣ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ٦٥ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ١٧هزارو ٩٨١ میلیون سهم و حق تقدم در ٧٤٨ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت. همچنین در هفته‌ای که گذشت ارزش بازار فرابورس نیز در روز پایان‌یافتن معاملات هفتگی با ٦.٨ درصد افزایش معادل ٩٦٨ هزار میلیارد ریال شد و آیفکس هم با رشد ٣.١درصدی در مقایسه با چهارشنبه قبل در عدد ٨١٦ واحد ایستاد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شاخص بورس در ادامه تخلیه حبابش و ریزش روز چهارشنبه امروز (شنبه 24 بهمن)هم بشدت سقوط کرد در عرض نیمساعت 500 واحد سقوط کرده وبه کانال 76 هزار واحد پرتاب شد. همه فروشنده اند

  • ناشناس
   ۰ ۰

   همانطورکه پیش بینی میشد حامی بی چون وچرای بورس ودشمن قسم خورده مسکن یعنی روزنامه دنیای اقتصاد در تیتر های اول خود کوچکترین اشاره ای به سقوط 900 واحد روزشنبه وسقوط 600 واحدی روز چهارشنبه نداشت

  • ناشناس
   ۰ ۰

   یکشنبه 25 بهمن 94
   بورس برای سومی روز متوالی منفی شد ! حباب بورس که ناشی از هیجان محض بوده در حال تخلیه است . شاخص بورس که بصورت کاذب تا چند روز پیش وارد کانال 78 هزار واحد شده بود از چهارذشنبه 21 بهمن روند نزولی گرفته و اکنون در آستانه سقوط به کانال 75 هزار واحد قراردارد همه فروشنده اند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  عراقچی:
  از برجام توقع شکوفایی اقتصاد نداشته باشیم
  نباید از برجام توقع شکوفایی اقتصاد داشته باشیم که با امضای آن همه درهای اقتصادی به روی ایران باز می‌شود.
  کد خبر: ۵۶۷۶۵۵
  تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۰ - 13 February 2016
  معاون وزیر امور خارجه با تاکید براینکه فرصت‌های برجام یکباره خود را نشان نمی‌دهد، گفت: نباید از برجام توقع شکوفایی اقتصاد داشته باشیم که با امضای آن همه درهای اقتصادی به روی ایران باز می‌شود.
  نباید از برجام توقع شکوفایی اقتصاد داشته باشیم

  معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: نباید از برجام توقع شکوفایی اقتصاد داشته باشیم که با امضای آن همه درهای اقتصادی به روی ایران باز می‌شود.

  وی افزود: فرصت‌های برجام یکباره خود را نشان نمی‌دهد، بلکه به مرور زمان و با برقراری روابط اقتصادی زمینه حضور شرکت‌ها و بانک‌های بزرگ را فراهم می‌سازد.

  شرکت‌های بزرگ اقتصادی برای فعالیت با ایران عجله‌ای ندارند

  عراقچی بیان کرد: شرکت‌های بزرگ اقتصادی برای فعالیت با ایران عجله‌ای ندارند و در این شرایط باید زمینه برقراری ارتباط با شرکت‌های کوچک و متوسط را فراهم کرد‌.

  وی دوران پس از برجام را از خود برجام مهمتر و اثرگذار دانست و تصریح کرد: در دوران تحریم فضای تحریم از خود تحریم‌ها به اقتصاد ایران بیشتر لطمه وارد ساخت و در دوران بعد از برجام نیز باید شرایط را به نفع اقتصاد ایران رقم زد.

  معاون وزیر امور خارجه ایجاد فضای مثبت بعد از برجام را عامل ایجاد اطمینان برای رونق اقتصادی دانست و گفت: در داخل کشور این فضا را نباید تخریب کرد و برخی برجام را ازموضوع ملی به جناحی تبدیل کردند‌.

  وی خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه بازکننده راه‌ها است و مردم و شرکت‌های اقتصادی باید از این فرصت برای توسعه فعالیت‌های بین‌المللی خود بهره گیرند‌.

  منتظر تفاهم‌نامه و توافق نامه‌ها نباشید

  عراقچی اظهار داشت: امضای تفاهم‌نامه همکاری و یادداشت بین‌المللی گام نخست و تشریفاتی است، ولی فعالان اقتصادی نباید منتظر این تشریفات باشند.

  وی همچنین با تاکید براینکه رایزنان اقتصادی در مراکز نمایندگی جمهوری اسلامی در سایر کشورها توانمندی چندانی ندارند، افزود: بخش خصوصی معطل رایزنان اقتصادی نباشند و فعالیت خود را دنبال کنند.