{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 116114

کارشناسان ۵ نهاد مطالعاتی و اقتصادی با حضور در اتاق فکر معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، چشم‌انداز بازار ملک را در سال ۹۵ با لحاظ مولفه‌های پیدا و پنهان اثرگذار بر این بخش مورد بررسی قرار دادند.

در سناریوی پیش‌بینی شده برای بازار مسکن، تاثیر 4 متغیر بیرونی شامل «نرخ تورم، نرخ سود بانکی، قیمت نفت و گشایش‌ ناشی از لغو تحریم‌ها» در کنار متغیرهای نقش‌آفرین درونی از جمله «سقف‌های جدید وام خرید» دیده شده و جمع‌بندی اثرگذاری این مولفه‌ها حاکی است: وضعیت بازار مسکن در نیمه اول سال 95 از بابت معاملات و سرمایه‌گذاری ساختمانی، آنچنان بهتر از نیمه دوم سال 94 نخواهد شد اما اوضاع، قطعا بدتر هم نمی‌شود. محتوای این سناریو نشان می‌دهد: رشد محسوس حجم معاملات خرید و توقف روند نزولی ساخت و ساز در ماه‌های اخیر، در نیمسال اول 95 ادامه پیدا می‌کند. به گزارش دنیای اقتصاد ، در نشست بررسی چشم‌انداز سال آینده بازار مسکن در اتاق فکر معاونت مسکن، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با طرح یک سوال از طرف فعالان بخش مسکن و ساختمان پیرامون «جهت آتی سکان کنترل تورم با توجه به ورود دولت یازدهم به سال آخر فعالیت»، از نمایندگان بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، سازمان مدیریت، بخش اقتصادی نهاد ریاست‌جمهوری و همچنین معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی مرکزی خواست تا علاوه‌بر پاسخ به این پرسش، نسبت به نحوه تنظیم سطح کنونی «نرخ سود بانکی» به عنوان بازدارنده اصلی رونق بخش مسکن پیشنهادهای عملیاتی و در عین حال غیردستوری ارائه کنند.

در بازار مسکن و احتمالا سایر بازارها، در حال حاضر فرضیه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه، چون رکود شدید شده است، سال آینده دولت و بانک مرکزی روند مهار تورم به‌عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی سه سال اخیر را به بهای خارج کردن اقتصاد از رکود کنار می‌گذارد و به سیاست‌های انبساطی زودبازدهی همچون افزایش پایه پولی متوسل می‌شود که در این صورت، تحت تاثیر تغییر جهت سکان کنترل تورم، معادله قیمت و سرمایه‌گذاری در بازارها نیز متحول خواهد شد. اما کارشناسان مرجع سیاست‌گذاری پولی کشور در نشست اتاق فکر معاونت مسکن، با دفاع از عملکرد غیرانقباضی یکی، دو سال اخیر، به حجم 925 هزار میلیارد تومانی و نرخ رشد 6/ 24 درصدی «نقدینگی» در آذر ماه امسال اشاره کردند و در عین حال با پاسخ نسبت به پرسش بازار اعلام کردند: بانک مرکزی در سال آینده نیز همچنان هدف «دستیابی پایدار به تورم تک‌رقمی و تثبیت قیمت‌ها» را دنبال خواهد کرد.

کارشناسان پولی با هشدار درباره عواقب بازگشت به سیاست «رشد پایه پولی» که می‌تواند به شکل‌گیری دوباره تورم فزاینده منجر شود، به دولت پیشنهاد کردند، در سال 95 برای فراهم کردن زمینه رونق غیرتورمی در اقتصاد، سیاست‌های مالی کارآمدتر و فعال‌تر اتخاذ کند تا کانال‌های متنوع‌تری غیر از تسهیلات بانکی برای تامین مالی بخش‌های اقتصادی فراهم شود. این در حالی است که کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند: بخشی از رشد نقدینگی طی دست‌کم یک سال اخیر به سمت شبه‌پول حرکت کرده و به رشد کم سابقه سپرده‌ در بانک‌ها و موسسات غیرمجاز منجر شده و همین موضوع باعث کمبود نقدینگی در بخش‌های مولد و در نتیجه دامن زدن به تشدید رکود شده است. یافته‌های دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن درباره وضعیت کنونی بازار مسکن نشان می‌دهد: گر چه معاملات خرید و فروش آپارتمان در دی ماه با رشد 30 درصدی مواجه شد اما این بازار از سال 92 تا کنون با طولانی‌ترین دوره رکود درگیر بود طوری‌که رکودهای قبلی در بخش مسکن، به لحاظ طول زمانی کمتر از 5/ 2 تا 3 سال بوده است.

این دفتر، سطح اسمی نرخ سود بانکی که در حال حاضر نرخ سود واقعی سپرده‌های بانکی را در سطح فوق‌العاده بالاتری از نرخ تورم قرار داده، عامل کلیدی رکود معاملات ملک و رکود ساختمانی می‌داند و معتقد است: این موضوع در نقش دیوار پولی در مسیر رونق مسکن، باید سریع‌تر تعیین تکلیف شود. فرشاد فاطمی معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در این باره گفت: نرخ سود بانکی، انعکاسی از عملکرد کل اقتصاد است و بازتاب فعل و انفعالات بخش‌های مختلف است. بنابراین بدون توجه به عوامل شکل‌دهنده سطح فعلی نرخ سود و تلاش برای حل آنها، هر نوع اقدام دستوری برای کاهش آن می‌تواند به سرکوب نرخ سود منجر شود.

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به اینکه نرخ سود بانکی، معلول شرایط حاکم بر اقتصاد و بازار پول است، گفت: صرف‌نظر از رفتار موسسات غیرمجاز که به‌خاطر عدم هرگونه تعهد همچون ذخیره قانونی نزد بانک مرکزی، نرخ‌های سود بالا به مشتری پیشنهاد می‌کنند، می‌توان گفت بحرانی که در حال حاضر نظام بانکی با آن دست به گریبان است به خوبی در ترازنامه بانک‌ها قابل مشاهده است و سه منشأ دارد که شامل بدهی دولت و شرکت‌های دولتی، معوقات بانکی ناشی از بدهی پیمانکاران و وام‌گیرنده‌ها و مطالبات غیرجاری می‌شود. این موارد در کنار اوراق مشارکت سررسید شده که دولت توان پرداخت آن را ندارد و آن را به بانک‌ها محول کرده است، در مجموع هزینه‌های نظام بانکی را شکل می‌دهد که به شکل نرخ‌های بالا منعکس می‌شود. بنابراین این هزینه‌ها تا حل نشود، نمی‌توان بانک‌ها را به سمت نرخ سود پایین هدایت کرد. فرشاد فاطمی با تاکید بر اینکه بانک‌ها در حال حاضر با ریسک بالایی مواجهند، اعلام کرد: پرداخت نرخ سود بالا به سپرده‌های بانکی ناشی از تمایل بانک‌ها نیست بلکه اجباری است که شرایط موجود در ترازنامه‌ها به آنها تحمیل کرده است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نرخ سود بانکی، معلول وضعیت کنونی اقتصاد است، راهکار منطقی برای تعدیل آن را کاهش هزینه تامین مالی برای بانک‌ها عنوان کرد که این موضوع نیز از طریق تسویه بدهی دولت به «بانک‌ها و بخش خصوصی» قابل تحقق است. معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی در این باره گفت: راهکار رایج در اقتصاد‌های مدرن برای تسویه بدهی دولت‌ها، استفاده از اوراق بدهی به‌خصوص در زمان رکود اقتصادی است. دولت‌ها با ابزار اوراق بدهی به‌راحتی خود را در مقابل پیمانکاران و تولیدکنندگان، بدهکار می‌کنند و باعث تشکیل تقاضای موثر و در نتیجه رونق اقتصادی می‌شوند اما در ایران به نظر می‌رسد در مجموعه کلی تصمیم‌گیران اقتصادی، به‌دلیل یکسری ملاحظات و نظرات متفاوت، اشتیاق و عزم کافی برای بعضی اقدامات از جمله راه‌اندازی بازار بدهی در ابعاد اثرگذار وجود ندارد.

فاطمی با بیان اینکه، در خیلی از کشورها، دولت‌ها با اوراق بدهی، توان عبور از پیچ و خم رکود اقتصادی را پیدا می‌کنند، گفت: اصولا بدهی دولت کم ریسک‌ترین بدهی محسوب می‌شود اما در اینجا برای پیمانکاران بدترین بدهکار به حساب می‌آید. ضمن آنکه، نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی بسیار کمتر از سایر کشورها است، اما مشکل فعلی اقتصاد، انفعال در برابر تسویه اصولی بدهی‌ها است. در اتاق فکر معاونت مسکن، تاکید شد: انتشار اوراق بدهی در حجم بالا برای تسویه بدهی دولت به پیمانکاران و نظام بانکی در سال آینده می‌تواند علاوه‌بر تقویت ابزار تحت اختیار سیاست‌گذار پولی برای کنترل نقدینگی و تورم، موضوع «جذابیت سپرده‌گذاری بانکی» به‌عنوان عامل بازدارنده رونق در بخش مسکن را حل و فصل کند و عملا شرایط کاهش غیردستوری نرخ سود به‌واسطه کاهش قیمت تمام شده پول برای سیستم بانکی را فراهم کند.

در جلسه اتاق فکر معاونت مسکن، کارشناسان با تشریح نگاه واقعی به آینده تصریح کردند: غالب سرمایه‌گذاران از جمله در بازار ملک که طول بازدهی سرمایه‌گذاری در آن بلندمدت است، منتظر نتایج لغو تحریم‌ها، نوع واکنش بخش‌های مختلف اقتصادی به تحولات پسابرجام و همچنین انتخابات داخلی و خارجی پیش‌رو (انتخابات ریاست‌جمهوری) هستند. از طرفی در کل اقتصاد، تحریم‌های چند سال اخیر باعث شکست در جریان تولید شد و برخلاف آنچه برخی‌ها تصور می‌کنند که تحریم، نوعی لخته زودگذر ایجاد کرد، ترمیم شکست ایجاد شده، زمانبر خواهد بود و بلافاصله امکان جبران آثار منفی آن فراهم نمی‌شود. در سناریویی که برای مسکن 95 با لحاظ این نگاه طراحی شده، پیش‌بینی شده است که بازار مسکن در نیمه اول سال آینده بعید است از تحولات مثبت پسابرجام، تاثیر اساسی بگیرد ضمن آنکه برآوردهای کارشناسان وزارت اقتصاد درباره قیمت مسکن نیز رشد صفر یا کاهنده قیمت واقعی است که البته این برآورد از روی شاخص‌های تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده در بخش‌های مختلف، برداشت شده است. در قالب این سناریو، اتفاق خارق‌العاده‌ای در معاملات مسکن و ساخت و ساز رخ نخواهد داد اما در عین حال، وضعیت بازار ملک در نیمه اول 95 بدتر از سال‌جاری نمی‌شود.

در این سناریو تاکید شده است، با توجه به اینکه روند کاهش قیمت مسکن به کف رسیده و نوسانات متوقف شده است، هر نوع محرک روانی و انتظاری می‌تواند بازار را با تکان معاملاتی مواجه کند و به صعود حجم خرید و فروش‌ها منجر شود. در این باره علی چگینی مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن تصریح کرد: انتظار می‌رود معاملات مسکن در مسیر خریدهای مصرفی، واحدهای کوچک و متقاضیان میان‌درآمد رونق بگیرد و کماکان سهم 70 درصدی آپارتمان‌های زیر 320 میلیون تومان، از کل معاملات، برای سال آینده نیز حفظ شود. با این حال، یک نگاه خوش‌بینانه نیز به بازار مسکن سال 95 از محل لغو تحریم‌ها وجود دارد که بر مبنای آن، بخش مسکن و ساختمان تحت‌تاثیر «آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده و افزایش قدرت هزینه کرد دولت در بخش‌ عمرانی» با رونق چشمگیر مواجه می‌شود. از طرفی، با افزایش 5 هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک مسکن در سال آینده، قدرت وام‌دهی این بانک به متقاضیان خرید مسکن نیز چند برابر می‌شود، بنابراین شرایط برای رونق معاملات هم فراهم می‌شود.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  در سناریویی که برای مسکن 95 با لحاظ این نگاه طراحی شده، پیش‌بینی شده است که بازار مسکن در نیمه اول سال آینده بعید است از تحولات مثبت پسابرجام، تاثیر اساسی بگیرد ضمن آنکه برآوردهای کارشناسان وزارت اقتصاد درباره قیمت مسکن نیز رشد صفر یا کاهنده قیمت واقعی است که البته این برآورد از روی شاخص‌های تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده در بخش‌های مختلف، برداشت شده است. در قالب این سناریو، اتفاق خارق‌العاده‌ای در معاملات مسکن و ساخت و ساز رخ نخواهد داد اما در عین حال، وضعیت بازار ملک در نیمه اول 95 بدتر از سال‌جاری نمی‌شود.

  Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/1012155/#ixzz400xqUagD

  • ناشناس
   ۰ ۰

   💢موثرترین و قویترین سرمایه گذاری بورس💢


   ✅رازهایی که هیچگاه ثروتمدان به شما نخواهند گفت😳

   ✅با آگاهی سرمایه خود را در بورس بیمه کنید

   ✅قدم های خود را برای سرمایه گذاری در بورس در سال آینده از امروز بردارید

   ✅با سرمایه گذاری دقیق می توانید در یک سال سر مایه خود را 150 😱درصد زیاد کنید

   آیا می دانید⁉️ در دیماه 94 بورس برای سرمایه گذاران خود ۲۵ 💯 سود خالص داده است

  • ناشناس
   ۰ ۰

   همانطورکه پیش بینی میشد حامی بی چون وچرای بورس ودشمن قسم خورده مسکن یعنی روزنامه دنیای اقتصاد در تیتر های اول خود در روز یکشنبه 25 بهمن 94 کوچکترین اشاره ای به سقوط 900 واحد روزشنبه وسقوط 600 واحدی روز چهارشنبه نداشت حالا کافی بود قیمت مسکن یک دهم درصد افت کند آنرابادرشت ترین فونت تیتر میکرد !!!

  • ناشناس
   ۰ ۰

   همانطورکه پیش بینی میشد حامی بی چون وچرای بورس ودشمن قسم خورده مسکن یعنی روزنامه دنیای اقتصاد در تیتر های اول خود در روز یکشنبه 25 بهمن 94 کوچکترین اشاره ای به سقوط 900 واحد روزشنبه وسقوط 600 واحدی روز چهارشنبه نداشت حالا کافی بود قیمت مسکن یک دهم درصد افت کند آنرابادرشت ترین فونت تیتر میکرد !!!

  • ناشناس
   ۰ ۰

   یکشنبه 25 بهمن 94
   بورس برای سومی روز متوالی منفی شد ! حباب بورس که ناشی از هیجان محض بوده در حال تخلیه است . شاخص بورس که بصورت کاذب تا چند روز پیش وارد کانال 78 هزار واحد شده بود از چهارذشنبه 21 بهمن روند نزولی گرفته و اکنون در آستانه سقوط به کانال 75 هزار واحد قراردارد همه فروشنده اند

  • ناشناس
   ۰ ۰

   قابل توجه افرادی که مدعی هستند مردم برای خرید خانه پول ندارند !!!

   نیم قدم تا نقدینگی یک تریلیون تومانی

   نقدینگی 950 هزار میلیارد تومانی تا رسیدن به یک تریلیون تومان راهی ندارد.عددی که درتاریخ اقتصاد ایران بی سابقه خواهد بود.

   نقدینگی تا پایان سال جاری از یک تریلیون تومان خواهد گذشت.عددی که بسیاری از کارشناسان اقتصادی را نگران کرده که دولت برای مقابله با سیلی که هر لحظه ممکن است اقتصاد ایران را با خود ببرد چه تدابیری اندیشیده است ؟

   قطعا بخش عمده این نقدینگی در سال 95 به مطمئن ترین وباثبات ترین بازار سرمایه گذاری یعنی مسکن منتقل و جهش افزایش قیمت مسکن را تشدید خواهدنمود

  • ناشناس
   ۰ ۰

   دلالها بشتابید و از همدیگر سبقت بگیرید: برای شکستن حباب مسکن به زمان بیشتری نیاز است....

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ملک کارش تمومه

  • ناشناس
   ۰ ۰

   پس آماده باش که شبها زیرسقف آسمان ستاره بشماری

  • ناشناس
   ۰ ۰

   مملی توهم = پروفسور مظی کارشون تمومه

  • ناشناس
   ۰ ۰

   طبق نرخهای دستکاری شده ضدمسکنی ها میانگین قیمت یک مترآپارتمان نوسازدرتهران ۴میلیون تومان اعلام میشود حال اگر حداقل قیمت مسکن در کم بهاترین منطقه تهران رامتری ۲میلیون درنظربگیریم وحداکثرقیمت دربهترین مناطق ۲۵میلیون باشد تابحال فکرکرده ایدچگونه میانگین ۴میلیون محاسبه شده وبه خورد مردم داده شده است؟ احتمالا حضرات فقط قیمت مناطق جنوب شهرراملاک محاسبات سفارشی خودقرارداده اند درمواجهه بااینگونه آماردستکاری شده کمی فکرکنید وزودفریب این تبلیغات منفی رانخورید
   قیمت واقعی همان است که سایت معتبروتخصصی مسکن "دلتا" هرماه اعلام میکند و طبق آمارواقعی ودستکاری نشده این سایت میانگین قیمت یک متر آپارتمان در تهران 6.6 میلیون تومان است :
   ----------------------------------
   طبق آمارارایه شده ازسوی یک سایت معتبر وتخصصی مسکن(دلتا) میانگین قیمت مسکن درتهران (هر متر ) درسال 1394 به قرار زیر بوده است :

   فروردین 94 : 6.38 میلیون تومان
   اردیبهشت 94 : 6.45 میلیون تومان
   خرداد 94 : 7.02 میلیون تومان
   تیر 94 : 6.45 میلیون تومان
   مرداد 94 : 6.56 میلیون تومان
   شهریور 94 : 6.59 میلیون تومان
   مهر 94 : 6.66 میلیون تومان
   آبان 94 : 6.69 میلیون تومان
   آذر 94 : 6.66 میلیون تومان
   دی 94 : 6.61 میلیون تومان

   همانگونه که از آمارفوق استنباط میشود وبرخلاف تلاش شبانه روزی برخی رسانه ها برای القاء کاهش قیمت مسکن در ماههای اخیر ، جهت حرکت قیمتها در سال 1394 روندی صعودی داشته و قیمت مسکن در آذر 94 درمقایسه با فروردین 94 معادل 4 درصد و درمقایسه باماه مشابه سال93 معادل 2 درصد ودرمقایسه با ماه مشابه سال 92 معادل 13 درصد افزایش داشته است.
   برای آگاهی مالکین محترم از وضعیت واقعی قیمتها وگمراه نشدن این عزیزان توسط آمارهای دستکاری شده ، اطلاع رسانی بصورت مستمر وماهانه ادامه خواهد داشت
   ----------------------------------------------------
   باوجود تلاشهای شبانه روزی برخی رسانه ها برای القاء کاهش قیمت ، به دلایل زیر جهش قیمت مسکن در سال 1395 قطعی واجتناب ناپذیراست:
   1- حصول توافق نهائی هسته ای و به تبع آن کنارگذاردن سیاست مالی انقباضی و تزریق دلارهای بلوکه شده به اقتصاد ایران و بدنبال آن افزایش نقدینگی و تورم مضاعف (بیماری هلندی)
   2- افزایش 10تا 15 درصدی عوارض ساخت‌وسازدرتهران از خرداد1394
   3- اخذ 9درصد ارزش افزوده از معاملات مسکن از ابتدای سال 1394
   4- تحریک بیش از پیش تقاضا برای مسکن ازطریق افزایش مبلغ وام خرید مسکن (طرح جدید برای سال 95 که قطعا تصویب خواهدشد ترمیم وافزایش مبلغ وام مسکن تا 150 میلیون تومان است وعلاوه بر آن طرح خرید لیزینگی مسکن هم درسال 95 اجراخواهدشد که منجربه افزایش تقاضا وبه تبع آن افزایش قیمت میشود)
   5- اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه ها وافزایش قیمت حاملهای سوخت وبه تبع آن افزایش قیمت مصالح ساختمانی وسایرهزینه های ساخت وساز از سال 1394 (نمونه بارز آن افزایش 17 درصدی قیمت سیمان از ابتدای مرداد94 است)
   6- افزایش قیمت دلار در بودجه 94 و افزایش محسوس قیمت ارز دربازار آزاد (مدتهاست که نرخ دلار درمحدوده 3600 تا 3700 تومان قرارگرفته)
   7- کاهش مستمرسودبانکی وفرارسرمایه ها از این بازارهای رقیب به بازار مطمئن وبدون ریسک مسکن
   8- تشدید بحران کاهش ساخت وساز وعرضه مسکن درسال 93 وتداوم آن درسال94
   9- اعمال محدودیت های ساخت وساز بویژه دربخش برج سازی و کاهش شدید فروش تراکم و... در محدوده مناطق 22 گانه تهران از سال 1394
   10-اعمال مالیات برنقل و انتقال‌ املاک از ابتدای سال 95

  • ناشناس
   ۰ ۰

   شاخص بورس در ادامه تخلیه حبابش و ریزش روز چهارشنبه امروز (شنبه 24 بهمن)هم بشدت سقوط کرد در عرض نیمساعت 500 واحد سقوط کرده وبه کانال 76 هزار واحد پرتاب شد. همه فروشنده اند

  • ناشناس
   ۰ ۰

   ملک از بابت رکودکارش تمومه...با کاهش سود بانکی واجرای برجام رونق ملک قطعیست

  • ناشناس
   ۰ ۰

   دوستان لطفا به تیتر روز شنبه 24 بهمن روزنامه دنیای اقتصاد توجه کنید طبق معمول هیچ اشاره ای به سقوط روز چهارشنبه بورس در این روزنامه تریبون بورس وضد مسکن نشده قطعا فردا هم هیچ خبری از ادامه سقوط امروز بورس در آن نخواهید یافت آخه طرفداری تا اینقدر تابلو !!!!!!!!

  • ناشناس
   ۰ ۰

   حسود کارش تمومه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یه مشت دلال ورشکسته نشستن فقط تنهافکرشون اینه که مردم این چندرقازی رو که باهاش روزگار میگذرونن از بانک بیرون بیارن بدن این ملکای در و داغون تا اینا از ورشکستگی بیرون بیان .ولی کور خوندن چون مردم دیگه آگاه شدن و میدونن اگه پولشونو بدن ملک حداقل با این اوضاع بد تا پنج شش ساله دیگم نمیتونن نقدش کنن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  وقتی شفافیت مالی نیست؛ وقتی مجمع سال مالی قبل بانک مرکزی آخر سال بعد برگذار میشه؛ وقتی منابع پرداخت بهره بانکی مشخص نیست؛ وقتی آمار رشد اقتصادی ارایه نمیشه؛ چطور ممکنه از پیش بینی و سناریو در بازارها صحبت کرد. متاسفانه اقتصاد ما درگیر بازی های سیاسی پشت پرده است و فضای کار برای بخش خصوصی هر روز داره بدتر میشه.
  تورم تک رقمی یک رویاست والا چطور همین بانک مسکن بهره وام 12 سالش 18% هست؟ شما با یک حساب سرانگشتی متوجه میشی اگه سال آینده تورم تک رقمی بشه، با 4-5 سال پس انداز مبلغ وام پس انداز میکنین و نه سود میدین و نه پول اوراق و اگه تورم تک رقمی باشه به گفته آقایون چیز زیادی نباید به قیمت مسکن اضافه بشه؛ مثلا 20-25 درصد در 4-5 سال باید گرون بشه که در هر صورت بصرفه تره پس انداز کنین تا وام 18% بگیرین اما واقعیت اینه که خود آقایون هم باورشون نیست که تورم تک رقمی بشه و همشون خوب میدونن یک تورم سنگین دیگه در راهه و درحال حاضر تمام تلاششون اینه که وقت بخرن و زمان وقوع اش را به تاخیر بندازن...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با توجه به ظهور عرصه های نو در فعالیت های تجاری نظیر صادرات و واردات و بورس و گردشگری و صنایع جدید و ....... دیگر بازار ملک جذابیتی برای سرمایه گذاری و اقبال عمومی مانند گذشته ندارد .از عوامل کاهش دهنده میل عمومی میتوان به درشت بودن سرمایه لازم . دخیل بودن چندین اداره و سازمان در امر ساخت . بهای نامعلوم اجناس مورد استفاده در طول مدت ساخت . بهای نامعلوم پروانه و خلافی ها در سال جدید . طول مدت سرمایه گذاری و .... که همگی باعث افول رونق گشته است و به این بخش از اقتصاد نمیتوان دیگر به عنوان لکوموتیو قطار اقتصاد ایران نگریست . اینگونه به نظر میرسد که این لکوموتیو دیگر به تنهایی توان انجام چنین مسئولیتی را ندارد و سایر بخشها با باز شدن عرصه های جدید این مسئولیت را عهده دار خواهند شد .با این اوصاف حتی اگر نرخ تورم به 30 درصد هم برسد چون شامل همه بخش ها میشود نه فقط ساختمان و ملک باز هم مشکلات فعلی این بخش حل نخواهد شد یعنی هر کسی در کسب خودش قیمتها را بالا میبرد بدون نیاز به سرمایه زیاد جهت خرید ملک . اگر فرض کنیم که سود بانکی به 10 درصد برسد باز هم بازار ملک محل خوبی برای سرمایه گذاری با قیمتهای فعلی نیست چون یک آپارتمان 300 میلیونی ماهیانه 1.2 میلیون اجاره میگیرد در حالی که سود 10 درصد بانکی آن 30 میلیون در سال یا 2.5 میلیون در ماه است بدون خرابی یا کهنه شدن و استهلاک ...... حالا با سود 20 درصد سپرده بانکی مسکن هیچ محلی از اعراب ندارد. تا زمانی ملک توجیه داشت که نرخ تورم افسار گسیخته و مالکان هر رقمی که دلشان میخواست میگفتند که همین عامل باعث شد ملک از دسترس و توان عموم خارج شود تا جایی که دیگر حتی به آن فکر نکنند . آنچه مسلم است برای رونق این بازار بایستی توان مردم افزایش یافته که مستلزم گذشت زمان و حل بیکاری گسترده و کاهش نرخ تورم و در نهایت کاستن از قیمتهای نجومی است . بیاد داشته باشیم که ما در سال 91 سهم تورم 30 سال آینده یعنی 300 درصد را یکجا بلعیده ایم و دوست نداریم باور کنیم آن دوران تمام شده و هنوز بر قیمت های دوران تحریم اصرار داریم . در بهترین حالت حضور مصرف کننده واقعی آنهم با قیمتهای بسیار پایین تر در سالهای آینده متصور است

  • ناشناس
   ۰ ۰

   آفرین بر تحلیل منطقی

  • ناشناس
   ۰ ۰

   عالی بود موافقم.

 • علی
  ۰ ۰

  باور کنید مسکن دیگر توان رونق ندارد اگر واقعا کاسب هستید بدون تعصب جاهلانه و بی مورد از آن خارج شوید وگرنه.....

 • اسکندری
  ۰ ۰

  دوستان عزیزی که به دنیای اقتصاد خرده می گیرند خب این روزنامه را نخرند و مطالعه نکنند تا ورشکست شود دیگر چرا این همه خصومت این همه روزنامه به نفع مسکن می گویند شاکی نمی شوید اما از یک روزنامه تخصصی بابت نظر کارشناسانش گله می کنید.
  امان از تعصب جاهلانه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  وضعیت مسکن درسال95بهترنشود بدترهم نخواهدشداما وقتی بهتر نشه حتمابدترمیشه....آآآآآآآآآآآ بیا بیا بیا اهااااااا

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مسکن توی این سی ساله هیچ وقت عقب ننشسته که حالا بشینه، فعلا دلتونو خوش کنید تا بعد ....

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حالا اینوباش مسکن ازنیمه دوم سال94بهترنمیشوداماقطعابدترنمیشوداین یعنی رکود حالاحالاهاهستش..آآآآآآ حالا حالا بیااااااا

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با توجه به کاهش قطعی سود سپرده و تک نرخی شدن نرخ دلار طی چند ماه آِینده
  مطمئنا سرمایه داران پولشون رو میریزن توی ملک و یه افزایش پلکانی رو شاهد خواهیم بود.
  بنده دلال نیستم ! بنده کاسب بازارم ، هم ملک دارم هم پول تو بانک هم سرمایه در گردش پس فرقی برام نداره که جانب دارانه نظر بدم
  ولی به دوستانی که توانشون رو دارم توصیه میکنم اگر قصد خرید دارن بخرن ضرر نمیکنم تا چند ماه دیگه...نشید مثل اونایی که دهه شصت بی خونه شدن و هنوز که هنوزه مستاجرن ... مسکن برای دراز مدت سرمایه گزاری مناسبی است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کاهش سود بانکی منتفیست بازار مسکن هم اشباشده مسکن ول معطله تا98