{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 114412

سیف: ۹ بانک امشب به سوئیفت وصل می‌شود

رییس کل بانک مرکزی در تازه ترین اظهارات خود اعلام کرد که "۹ بانک ایرانی از فردا به شبکه سوئیفت(جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) متصل خواهند شد".

به دنبال اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها، شبکه سوئیفت نیز تحریم های خود علیه بانکهای ایرانی را در 27 دی ماه امسال (اولین روز بعد از اجرایی شدن برجام) پایان یافته اعلام کرد. این در حالی است که به دنبال مذاکرات انجام شده از سوی وزارت امور خارجه و سفارت ایران در بلژیک، مذاکرات گسترده ای بین بانک مرکزی و نمایندگان سوئیفت در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل انجام و اتحادیه اروپا نیز در اطلاعیه ای به صراحت بر مجاز بودن ارتباط مجدد بانکهای ایرانی با سوئیفت تاکید کرد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، در این اطلاعیه که چندی پیش منتشر شد اعلام شده بود که کلیه بانکهای ایرانی که از فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا خارج شده اند، می توانند با طی کردن روند معمول، مجددا به سوئیفت متصل شده و از خدمات پیام رسانی مالی این شرکت بهره مند شوند. این در حالی است که سیف - رئیس کل بانک مرکزی- امروز در یک برنامه تلویزیونی خبر داده که ۹ بانکی که قبلا تحریم شده بودند، فردا به سوئیفت متصل می‌شوند. ولی الله سیف گفت: همانطور که پیش از سفر به ایتالیا در گفتگو با صدا و سیما گفته بودم سوئیفت تا روز یکشنبه می تواند برقرار شود، اعلام می کنم که اتصال سوئیفت از فردا حاصل می شود، البته بانکها یکی دو روز برای نصب نرم افزار آن کار لازم دارند.

وی گفت: 9 بانک ما سوئیفت نداشت که به این ترتیب اتصال سوئیفت آنها حاصل می شود اما بانکهای غیر تحریمی ما سوئیفت داشتند و از روز اجرای برجام از آن استفاده می کردند.

ولی الله سیف افزود: از فردای روز برجام گشایش های ال سی انجام می شد و رئیس کل بانک مرکزی گفت: با توجه به وضع سوئیفت هیچ بانک ایرانی در گشایش ال سی مشکلی ندارد.

وی گفت: البته برخی می گفتند که چطور در روز یکشنبه که در اروپا تعطیل است ال سی ها انجام شده که باید گفت: در روز یکشنبه ال سی های ما در بانکهای منطقه حاشیه خلیج فارس که همه بانکها باز هستند انجام شد و بخشی از ال سی ها فردای آنروز در بانکهای کشورهای اروپایی دریافت شد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به همراهی خود با رئیس جمهور در سفر به ایتالیا و فرانسه گفت:‌ در این سفر یک مسئولیت و ماموریت خاص را پیگیری می کردم.

ولی اله سیف افزود: حل و فصل مسائل بدهی بانک های ایرانی و موسسات بیمه صادراتی این دو کشور ، اصلی ترین موضوع این ماموریت بود.

وی گفت : با توجه به شرایط پس از برجام و رفع تحریم ها و شروع عملیات بازرگانی و بانکی با کشورهای اروپایی باید تکلیف بدهی های بانک های ایرانی با شرکت های بیمه صادراتی ساچه ایتالیا و کوفس فرانسه تعیین تکلیف و رفع ابهام می شد .

سیف گفت: طی تماس با این دو موسسه بدهی های بانک های ایرانی رفع مغایرت شد و تفاهم نامه تسویه حساب آنها نهایی شد.

وی با بیان اینکه در مذاکرات خود با این دو شرکت بیمه ای آنها اصرار داشتند که به خاطر دیرکرد بازپرداخت بدهی های بانک های ایران و اقساط معوق ، بهره و سود گرفت شود، گفت : طرف ایرانی به هیچ وجه قبول نمی کرد که سود محاسبه شود زیرا عدم پرداخت بدهی ها به دلیل قصور بدهکار نبود بلکه به خاطر تحریم ها بود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: باوجود فشار طرف مقابل آنها مجاب شدند که هیچ نوع سودی محاسبه نشود و از زمان سررسید تا زمان بازپرداخت که قرار است در سال 2016 طی سه قسط پرداخت شود، هیچ سودی به بدهی های معوق بانک های ایرانی تعلق نگیرد.

وی گفت‌: با این اقدام فضا برای انجام قراردادهای جدید محیاست.

سیف افزود‌: بعد از این اقدام امیدواریم در جلسه فوریه که موسسات بیمه صادراتی دنیا در آن گردهم می آیند و معروف به کمیته برن است رتبه جدید ایران مشخص شود .

وی گفت: تعیین تکلیف جدید رتبه ایران می تواند بر اساس شرایط رو به رشد کشور تعیین شود و هرچه رتبه کشوری بهتر باشد ، در سود فاینانس های خارجی موثر خواهد بود.

ارسال نظر

 • پویا
  ۰ ۰

  اخرین جولان ذخیره کننده ها سفته باز ها و دلالان ارز ١٥الی٢٥اسفند ماه خواهد بود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پس 1000 ال سی چی شد؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  lc با سویفت فرق داره مجید جان