{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 106483

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی در برنامه تلویزیونی روزآمد اعلام کرد که بر اساس پیش بینی های صورت گرفته ارز تک نرخی در اقتصاد ایران بار دیگر شکل خواهد گرفت.

بر اساس گفته های صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی روند تک نرخی شدن ارز از ابتدای سال جاری آغاز شده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی در برنامه تلویزیونی روزآمد که از شبکه پنج سیما پخش می شود درباره نوسانات قیمت ارز گفت:«نرخ ارز بر اساس عوامل عرضه و تقاضای بازار و همچنین روند متغیر های کلان اقتصادی تعیین می شود. طبیعتا در برخی دوران شاهد نوسان های شدیدتری هستیم که بانک مرکزی با توجه به وظایف قانونی و تخصصی خودش این را رصد می کند. آن چیزی که در حال حاضر ما در چند روز اخیر شاهد هستیم روند نزولی است که از دوشنبه هفته گذشته آغاز شده و دیروز هم ما یک روند کاهش داشتیم.» او افزود:« لیکن به دلیل برخی حجم بالای معاملاتی که شناور و غیر قانونی است و توسط اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می شود روی نرخ ارز اثر گذاشت و قیمت ارز را بالا برد. پیش بینی ما این است که این آثار از بین می رود. با توجه به افزایش عرضه ای که در بازار صورت می گیرد این روند کنترل خواهد شد. » او در پاسخ به این سوال که قیمت واقعی ارز در حال حاضر از سوی برخی 4 هزار تومان برآورد شده است، گفت:« بانک مرکزی برآوردهای خودش را درباره قیمت ارز دارد که بر اساس عوامل اقتصادی تعیین می شود و داینامیک است. » کریمی روند قیمت ارز در آینده را کاهشی اعلام کرد و گفت:« کشوری که مازارد تراز تجاری دارد، تورم آن رو به کاهش است، ذخایری در حد مطلوبی دارد و پیش بینی افزایش تولید نفت دارد، جانب عرضه ارز در اقتصاد تقویت می شود. بانک مرکزی به هیچ عنوان نرخ های اعلامی را تایید نمی کند. پیش بینی می کند روند نزولی خواهد بود. نرخی که الان در بازار وجود دارد تعادلی نیست و بر می گردد.» مدیر اداره صادرات بانک مرکزی درباره یکسان سازی نرخ ارز گفت:« یکسان سازی بر اساس نرخی است که بازار ارز کلیه تقاضا را پوشش دهد. یکسان سازی نرخ ارز را به صورت تدریجی از ابتدای سال 94 آغاز کردیم. در سال 95 با توجه به پیش بینی هایی که داریم مطمنا ارز تک نرخی می شود.»

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    توی چندروز اخیر که مدیران بانک مرکزی همش از کاهش نرخ ارز می گویند آدم به فکر می افتد که مبادا برای قیمت ارز اتفاق سال های ٩٠و٩١ بیافتد چون اینها قبلا کمتر صحبت می کردند چون مدیران قبلی بانک مرکزی هم اول همین حرف ها را میزدند به نظر می رسد چیزی نگویند بهتر است