{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 106478

سی ان ان آمریکا در مورد ایران گزارش داد؛

شبکه آمریکایی سی ان ان با اشاره به این که ایران با توجه به پتانسیل های اقتصادی و اجتماعی به عنوان آلمان خاورمیانه شناخته می شود نوشت: «دوران طلایی اقتصاد ایران» دو تا سه سال دیگر فرا می رسد.

جان دفتریوس خبرنگار شبکه خبری سی ان ان آمریکا طی گزارشی نوشت: برخی ایران را با توجه به جمعیت 80 میلیون نفری، نیروی کار تحصیلکرده و تولید سنتی، آلمان خاورمیانه لقب داده اند. ذخایر عظیم نفت و گاز را هم که به این کشور اضافه کنید، خواهید فهمید که چرا سرمایه گذاران و شرکت های بین المللی از گشایش درهای بازار ایران اینچنین ذوق زده اند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، پس از سال ها تحریم، چشم انداز گشایش بازار این کشور در سال 2016، موجب شده تا مدیران بسیاری از شرکت های خارجی مسیر تهران را در پیش بگیرند. اما سال های اخیر برای ایرانی ها خیلی سخت گذشته، و متوسط درآمد سرانه از سال 2011، بیش از 2 هزار دلار کاهش یافته است. ایران اکنون تنها به اندازه نصف ترکیه تولید اقتصادی دارد، در حالی که جمعیتش تقریبا به همان تعداد جمعیت ترکیه است. تلاش برای پر کردن این شکاف می تواند به معنای ایجاد فرصت های فراوان تجارت و سرمایه گذاری باشد. این گزارش افزود: تحریم ها در 4 سال اخیر مانع از رونق گرفتن تجارت و اقتصاد ایران شده است. تجارت فرش ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. در پشت بازار بزرگ تهران، و در قلب پایتخت 15 میلیون نفری ایران، جایی که قرن هاست تجارت و داد و ستد در آن جریان دارد، یک فروشنده فرش در حال نشان دادن فرش های ابریشمی و پشمی خود به مشتریان است. امید، یک فروشنده فرش، توضیح می دهد که محروم شدن از سیستم بانکی جهانی چه معنایی برای تجار داشته است. امید به خبرنگار سی ان ان می گوید: «در برخی بخش ها کار خیلی سخت بوده، به خصوص از جهت انتقال پول، زیرا ما اینجا گردشگران زیادی داریم، اما آنها پولی برای خرج کردن ندارند.» بازاری های تهران یک نیروی قدرتمند هستند و از گذشته به محافظه کاری و مقاومت در مقابل هرگونه تغییر شهرت دارند. اما امید ظاهرا به دنبال روزی است که ایرانیان مقیم خارج به این شهر برگردند و ارتباطات تجاری بین المللی مجددا برقرار شود. ایرانی ها با دور زدن تحریم ها و باز نگه داشتن درهای اقتصاد ایران توانسته اند از این دوران سخت زنده بیرون بیایند. ریال ایران پس از کاهش 80 درصد ارزش خود در سال 2012، سخت ترین سال تحریم ها، اکنون تثبیت شده است. نرخ تورم که تا 45 درصد افزایش یافته بود، اکنون کاهش قابل توجهی یافته است. هرچند بسیاری تمایل دارند روابط با غرب به حالت عادی برگردد، اما هنوز اختلاف نظر زیادی در مورد اینکه چه چیزی در انتظار آینده اقتصاد ایران است، وجود دارد. علیرضا، متخصص صنعت خودرو و خدمات نفتی به خبرنگار سی ان ان می گوید، وی منتظر است تا کشور پتانسیل کامل خود را باز بیابد. دوست او، که نمی خواهد نامش فاش شود، می گوید، وی در حال بررسی گزینه ها برای ترک کشور است، اما علیرضا این کار را «تصمیمی غلط در زمانی غلط» می داند، زیرا ایران در آستانه اوج گرفتن است. آناهیتا، طراح جواهرات نیز از محدودیت های بانکی، مالیات بالا و بروکراسی دست و پا گیر گلایه می کند. امیر، مدیر یک مرکز خرید مدرن در تهران می گوید، «دوران طلایی اقتصاد ایران» دو تا سه سال دیگر فرا می رسد. بر اساس برآورد انستیتوی مالیه بین المللی، اگر همه چیز به خوبی پیش برود، ایران می تواند شاهد رشد اقتصادی حدودا 6 درصدی در سال 2016 و 6.7 درصد در سال 2017 باشد. این در حالی است که رشد اقتصادی این کشور از سوی صندوق بین المللی پول برای امسال کمتر از یک درصد پیش بینی شده است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  از این حرفا قبلا خیلی زیاد شنیدیم

  20 30 سال پیشا هم میگفتن ایران تبدیل به ژاپن اسلامی یا مثلا ژاپن خاورمیانه میشه

  اما.........

 • ناشناس
  ۰ ۰

  والله اونچه که تاریخ به ما آموخته اینه که هر وقت غربیها در اوج فلاکت ما ازمون تعریف کردن یعنی یا یه امتیاز بزرگ ازمون گرفته بودن یا می خواستن بگیرن.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خخخخخخ.ما که قرار بود ژاپن بشیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حالا حرف رسانهای اجنبی رو باور کنیم؟

  • علی
   ۰ ۰

   بله آقا اینطور موقعها باید باور کنید اونا هستن که میگویند چه چیز باور و چه چیز غیر قابل باور است!!!
   فعلاً که دوندگی ما روی تردمیل میباشد!!! چشمت رو ببند تمرکز کن هر جا که دوست داشتی برو!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چقدر پول بهش دادین این گزارش چرت رو درست کنه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اگر cnn میگفت ما از افغانستان بدتر شدیم شما بازم تیتر میزدید؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هر وقت فرهنگ انسجام کاری ما مثل آلمانیها شد بعد ادعا کنین

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اینکه آدم خودش رو فریب بده شیرینه، ولی واقعا میشه باور کرد؟ میلیونها تحصیل کرده !!!!! داریم، اما سواد چند درصدشون از دیپلم بالاتره که واقعا بتونند منشا اثر مثبت باشن؟ اینکه خارجی ها برای بهره برداری از منابع ایران هجوم میارند چیش شبیه آلمانه؟ اگه آلمانیها منابع ما رو داشتند اصلا نیاز به شرکتهای خارجی میداشتند؟ فکر کنم باید یه تست الکل از نویسنده این مقاله گرفت.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فعلا که دلار داره پرواز میکنه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  Fff

 • ناشناس
  ۰ ۰

  انشاءالله✌

 • خخخخخختخخخخخخ
  ۰ ۰

  حالا که داریم اتیوپی و بورکینافاسوی خاورمیانه که چه عرض کنم ، جهان میشیم این آلمان و ژاپن اسلامی و ... پیش کش. داداش فعلن که تو 45000 تومن یارانه مونده این آلمان خاورمیانه . هر روز به بهانه ای یه عده ای رو حذف میکنن . اینطوری میخوان بشن آلمان خاورمیانه . زهی خیال باطل . اون خدابیامرزم قبل از رفتن میگفت تا سال 2000 ایران رو پاریس میکنه ، اون شاید میتونست ولی الان مطمئنم که هیچی نمیشیم .

 • حیرا
  ۰ ۰

  سی ان ان یه چی واسه خودش میگه ما که اینجاییم میدونیم که بازکیاگوراب شاخ افریقاییم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کاش منظورشون رفتن تو هوا نباشه که حالشو نداریم.

 • یاسر
  ۰ ۰

  پیشرفت آلمان با وجود اشغال توسط شوروی و امریکا و دوبخش کردن و ویران کردنش ؛ تلاش و پشتکار و سخت کوشی آلمان ها هست ما ایرانی ها فقط میشینیم می گویم ما باهوش ترین ملت جهان هستیم.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  Zerrrrt

 • مادر بزرگ !
  ۰ ۰

  به نظرم منظور نویسنده کشور آلمان ! نه ، بلکه کشور آلبان بوده است !!! .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آلمان خاورمیانه! تیزهوشترین ملت دنیا! اینم وضع زندگیمونه!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  گاه گاه در غرب یه موج توهم ایجاد میکنند که به صورت سونامی توهم به ما میرسه و نمونه کاملش توهمات استراتژیست بزرگ قرن محمود احمدی نژاد بود.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آمریکایی ها هیچ وقت درک درستی نسبت به کشور ما نداشته اند!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خوبه هنوز هستن کسایی که اینجوری خوب نظر بدن باید امیدوار بود ولی چند نفر اینجوری فکر می کنن !!!!؟؟؟

 • اقتصاد شناس
  ۰ ۰

  گزارش CNN زیاد بی ربط نیست. هر کشور دیگری غیر از ایران میتوانست از این همه فرصت ایجاد شده و موجود استفاده کرده و جهش اقتصادی بزرگی انجام دهد، اما متاسفانه زیرساختهای چنین جهشی در ایران موجود نیست.
  حجم نقدینگی که به حدود یک میلیون میلیارد تومان رسیده (یک کوادریلیون) و با نقدینگی بسیاری از کشورهای پیشرفته برابری میکند، چنانچه با برنامه ریزی صحیح و تلاش شبانه روزی و اعطای مشوقهای بی سابقه به تولید و صادرات، توسط مسئولان به سوی تولید و صادرات سوق داده شود، میتواند به جهش اقتصادی مبدل شود که CNN به آن اشاره کرده است. اما متاسفانه تعدد مراکز تصمیم گیری در ایران و نیز فرهنگ پایین مصرف و فقدان رغبت به تولید و نیز سطح دانش اقتصادی پایین مردم و مسئولان مانع تحقق چنین امری است و با جرات میتوان هشدار داد که چنانچه همانند روال سالیان قبل، این حجم از نقدینگی به سوی بازارهای سفته بازانه و دلالی سرازیر شود، میتواند اوضاعی بسیار بدتر از زیمباوه، ونزوئلا و یونان را برای مملکت ما رقم بزند.
  کافیست بدانیم که از این حجم عظیم نقدینگی، بیش از 96 درصد آن در بانکهاست و به آن سود ویرانگر بالای 20% تعلق میگیرد(پرداخت سود بی سابقه در تاریخ تمامی کشورهای جهان) و این بدین معنی است که هم اکنون بازار فقط با 4% از نقدینگی می چرخد و چنانچه فقط 6% دیگر از نقدینگی (نه همه 96%!!) به سوی بازار سرازیر شود، تورم را احتمالا 2/5 برابر خواهد کرد. حال خود تصور کنید که تمام نقدینگی از بانکها خارج شود و به سوی فعالیتهای سفته بازانه روانه شود، در آنصورت فاجعه ی تورمی و بحران و سونامی گران شدنی خواهیم داشت که نظیرش در تاریخ کم باشد و میتوان اوضاع ما را با آلمان بعد از جنگ جهانی اول مقایسه کرد.

 • الف
  ۰ ۰

  ما منابع فراوان داریم ولی اصل کار مدیریت است که ما نداریم که هیچ دچار سوء مدیریت هم هستیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ما خیلی زرنگ باشیم بشیم قطر، یعنی فقط نفت و گاز صادر کنیم و پولش را بخوریم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فروش توهم انهم از نوع cnn و bbc در این شرایط یعنی حمایت از رانت خوارانی که هزینه انها را بایستی پرداخت کنند. وگرنه ایران مدت هاست توانائی رشد از هر لحاظ را دارا است. ببینید. چه کسانی در بحرانهای عظیم گذشته جنگ و تحریم و..... را از همان خبر گزاری ها تحمیل کردن. ما میدانیم اما قدر مقاومت را در انسجام نمی دانیم

 • علی همدانی
  ۰ ۰

  احتمالا منظورشان آنگولا یا بورکینافاسو بوده اشتباها آلمان تایپ شده با این سیاستمدار آن ومدیران رده بالای حکومتی حتما به یکی از این دو کشور تبدیل خواهیم شد