{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 106448

پرونده‌های زیادی وجود دارد که رو نشده‌اند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص ریشه‌یابی پیدایش فساد در اقتصاد ایران اظهاراتی را بیان و عنوان کرد: پرونده‌های زیادی وجود دارد که رو نشده‌اند. ابعاد این پرونده‌ها متفاوت است و شاید سعی می‌کنند بزرگ‌ترها را رسیدگی کنند.

غلامرضا مصباحی‌مقدم در خصوص قوانین موجود برای مبارزه با فساد گفت: ما از نظر قانونی برای مبارزه با فساد هیچ ضعفی نداریم و به عقیده بنده قوانین ما از کفایت لازم برخوردار است. مشکل ما در عرصه اجرا است نه کمبود قوانین. حتی شاید اضافه بودن قوانین هم منشا رخنه‌هایی باشد که برای فساد استفاده می‌شوند، با این حال ما باید پالایش در قوانین هم کنیم. به گزارش اقتصاد انلاین به نقل از اقتصاد، او افزود: یکی از منشا‌های ایجاد فساد، مسائل مربوط به نظام بانکی است، نظام بانکی ما بر اثر ضعف نظارت بانک مرکزی به گونه‌ای شکل گرفته که اطلاعات آن برای بانک مرکزی افشا نمی‌شود یا اگر افشا شود مدیریت خوبی برای نظارت آن وجود ندارد. مصباحی‌مقدم تصریح کرد:البته بنا بر این بود که سامانه جامع خدمات بانکی در بانک مرکزی راه‌اندازی شود که البته راه‌اندازی هم شد اما کامل نیست و این کامل نبودن باعث می‌شود بخشی از اطلاعات بانک‌ها در بانک مرکزی ناقص باشد. طبیعی است در همین مساله فرصتی برایشان به وجود می‌آید که فساد کنند. او خاطر نشان کرد: بانک مرکزی باید بخش نظارتی خود را قوی‌تر کند. در برخی از کشورها بخش نظارت بانک مرکزی نیمی از فعالیت بانک مرکزی را شکل می‌دهد و نیمه دیگر آن مدیریت سیستم بانکی است، نظارت در مسائل پولی و ارزی نیمی از فعالیت بانک مرکزی است اما نظارت بانک مرکزی ما کوچک و بی‌مدیریت به نظر می‌رسد. مصباحی‌مقدم تصریح کرد: بانک مرکزی از نظر نیروی انسانی و ساختار اداری از ظرفیت کافی برخوردار نیست. رئیس بانک مرکزی از موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز گلایه می‌کند اما همین موسسات زیر نظر بانک مرکزی پدید آمده است. جای سوال است که چرا می‌گذارند این موسسات متولد شوند که گلایه کنند؟ این موسسات متولد شده بزرگ شدند و رشد کردند. عضو کمیسیون برنامه و بودجه بیان کرد: حتی در حال حاضر هم در این موضوع قاطع برخورد نمی‌کنند. من نمی‌دانم ملاحظه چه کسی را می‌کنند، ظاهرا می‌خواهند بگویند که برخی از این موسسات زیر نظر نهادهایی هستند که برخورد با آنها دشوار است. مصباحی‌مقدم در پاسخ به این سوال که آیا فسادهای دیگری وجود دارد که رسانه ای نشده باشد؟ بیان کرد: اگر بخواهیم این موضوع را دنبال کنیم باید به سراغ سازمان بازرسی کل کشور برویم. پرونده‌های زیادی وجود دارد که رو نشده‌اند. من اطلاعات کافی ندارم اما می‌دانم سازمان بازرسی کل کشور پرونده‌های بسیار زیادی را به صورت جدی دنبال کرده و در اختیار دارد یا در نوبت است که رسیدگی شود یا اینکه ملاحظاتی وجود دارد که فعلا در حاشیه قرار دارند.ابعاد این پرونده‌ها متفاوت است و شاید سعی می‌کنند بزرگ‌ترها را رسیدگی کنند. مصباحی‌مقدم همچنین در خصوص موسسه میزان و اتفاق‌های اخیر مرتبط با این موسسه بیان کرد: این مساله کوچکی نیست. بنده در اجلاسی شرکت کردم که در آن از موسسه میزان حمایت می‌شد و آرم یکی از نهادها به صورت بزرگ در این همایش نصب شده بود.من به عنوان یک نماینده مجلس وقتی این آرم را می‌بینم آیا به این موسسه مالی اعتماد نمی‌کنم؟ قطعا اعتماد می‌‌کنم. این سوال وجود دارد که چرا برخی نهادها با استفاده از آرم خود در موسسه میزان برخورد نکردند. آیا این به تنهایی ایجاد رانت نبود؟ مصباحی‌مقدم در پایان سخنانش بیان کرد: شبیه به این موسسات هم داریم که با نام‌های مقدس فعالیت می‌کنند. اینها باید ضابطه‌مند و به عقیده بنده باید کارشان متوقف شوند و با دوره جدیدی کار خود را شروع کنند. ما معتقدیم باید قاطع با این فسادها مبارزه کرد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  لطفا داستان سرایی نکنیم. اگر صادق هستید، اسامی افرادی که 200 میلیارد دلار از دخایر ارزی بانک مرکزی کشور در سال 90 و 91 ارز 1000 تومنی گرفتند با ذکر مبلغ در جراید اعلام کنید. چرا پیگیری این مبالغ در مجلس مسکوت ماند؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  200 مبلیارد دلار رو تر تمیز جلو چشماتون هاپولی کردند به اسم تحریم کشیدند تو گمرک حتی تعرفه رو هم نصف کردند. حتی دلار 1000 تومنیش رو هم ندادند اما جنس هاشون رو 4000 تومنی آب کردند. کجا بودین شما فساد کشف کن های عزیز؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چرایی فساد در کشور فقط و فقط یه دلیل دارد و بس.تحدید روزنامه ها و رسانه های مستقل و به تبع اون بستن منافذ پرسشگری جامعه.بی خودی برای توجیه به صحرای کربلا نزنیم.