{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 106386

جزئیات تازه از سقوط آزاد قیمت طلای سیاه

همزمان با عدم توافق کشورهای عضو اوپک مبنی بر کاهش سقف تولید نفت در ادامه سقوط آزاد قیمت طلای سیاه، بهای هر بشکه نفت خام ایران به کمتر از ۴۰ دلار کاهش یافت.

پیشی گرفتن عرضه از تقاضا یکی از مهمترین دلایل سقوط آزاد قیمت نفت در بازار جهانی است و در شرایط فعلی حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه ظرفیت مازاد در بازارهای جهانی نفت وجود دارد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، بر این اساس عدم اجماع کشورهای عضو اوپک در نشست ۱۶۸ این سازمان در وین، زمینه را برای کاهش بیشتر قیمت نفت خام در بازار فراهم کرده است؛ به طوری که عدم توافق اوپکی‌ها مبنی بر کاهش سقف تولید نفت این سازمان به کمتر از ۳۰ میلیون بشکه در روز، منجر به کاهش بیشتر بهای طلای سیاه در ماه‌های پیش‌روی خواهد شد. هم‌اکنون کشورهایی همچون عربستان سعودی، روسیه و عراق بیشترین نفت مازاد را به بازار عرضه می‌کنند که افزایش عرضه نفت مازاد منجر به سقوط قیمت اکثر شاخص‌های معتبر نفت جهان به بشکه‌ای کمتر از ۴۰ دلار شده است. از این رو در معاملات منتهی به ۲۷ نوامبر، قیمت هر بشکه نفت خام سبک ایران با وجود افزایش ۶۶ سنتی، به بشکه‌ای ۳۹ دلار و ۱۹ سنت و قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران با وجود افزایش ۵۷ سنتی، به بشکه‌ای ۳۶ دلار و ۴۰ سنت رسید. از این رو از ابتدای سال جاری تاکنون متوسط قیمت فروش هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران حدود ۵۱ دلار و ۷۰ سنت و بهای هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران در این مدت حدود ۴۹ دلار و ۶۹ سنت به ازای هر بشکه بوده است. همزمان با سقوط قیمت نفت خام سبک و سنگین صادراتی ایران به محدوده بشکه‌ای ۳۰ دلار، بهای سبد نفتی اوپک هم به بشکه‌ای ۳۹ دلار و ۳۰ سنت کاهش یافته است. علاوه بر این، در معاملات منتهی به ۲۷ نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی، بهای هر بشکه نفت وست تگزاس آمریکا هم به بشکه‌ای ۴۱ دلار و ۲۰ سنت، بهای نفت برنت دریای شمال به بشکه‌ای ۴۴ دلار و ۹ سنت، قیمت نفت دوبی به ۳۹ دلار و ۹۸ سنت و بهای نفت عمان به ۴۰ دلار و ۴۳ سنت رسیده است. در ادامه کاهش قیمت نفت خام و به تبع آن بهای انواع فرآورده‌های نفتی، قیمت تک محموله گاز طبیعی و LNG هم در معاملات هفته گذشته در بازارهای اروپا با کاهش روبرو شده است و حتی قیمت تک محموله گاز طبیعی به کمتر از هفت دلار به ازای هر میلیون BTU رسیده است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بیچاره سهامداران بورس

  • ناشناس
   ۰ ۰

   چه جوریه قبلا جنگ که میشد،نفت میرفت بالا
   وای حالا کل خاورمیانه تو جنگ هست،ولی نفت داره پایین میاد

 • حبیب تبریزیان
  ۰ ۰

  امروز طبق گزارش روئیترز؛ نفت برنت 42.6$ و وست تکزاس 39.46$ در ساعت درج این کامنت است. سبد نفتی اوپک روز جمعه قبل از روشن شدن نتیجه کنفرانس 38.08$ بود. قطعاً تا فردا که نرخ امروز اعلام میشود از 37 ـ 36$ بیشتر نخواهد بود. بازارهنوز شوک تصمیم اوپک را به تمام نگرفته اسث رسیدن قیمت به زیر 30$ یک احتمال جدی است. نرخ دلار علیرغم ماورهای عوامل بانک مرکزی بالا خواهد رفت و سعود آ از نتورل خارج خواهد شد. نقدینگی بسوی ارز خواهد رفت.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خدا رو شکر - علت شکر گذاری منو بعدا" متوجه خواهید شد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کاهش قیمت نفت=افزایش قیمت دلار

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بهتر. هرچی کمتر بهتر. به ما که چیزی از این نفت نمی ماسه. خوب که دلارها جمع میشد یه جا به دوستان دولتیش رو 1000 فروختن تازه نسیه با سند، بعدش هم تا 4000 و بیشتر جنس هاشون رو انداختند و نقدش کردند. حالا هم راست راست راه میرن و افاضات فیضشون رو عالمگیر میدونند.

 • ALI
  ۰ ۰

  شاید زنگنه فکرش رو هم نمی کرد که تصمیم او در ابتدای تصدی وزارت مبنی بر دستور به افزایش ناگهانی تولید نفت با رقابت آمریکا و عربستان و در نتیجه سقوط بهای نفت ایران مواجه بشه گرچه رستم قاسمی وزیر نفت پیشین به او هشدار داده بود و او را از این کار منع کرده بود و گفته بود این کار زنگنه یعنی سقوط قیمت نفت ایران !

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خدایا شکرت
  بهتررررررررررررررر

 • سیذ
  ۰ ۰

  چه راحت با تفرقه بین کشورهای نفتی از آب گل آلود ماهی و نفت ارزان می گیرند.

 • مادر بزرگ !
  ۰ ۰

  خوب با نفت ۳۰ دلاری یک عده ساده دل ! بیان صحبت از افزایش قیمت زمین و مسکن بکنند !! . افزایش میانگین سالیانه دلار حتمی و کاهش قیمت زمین و مسکن صد در صد است ! . متاسفانه نفت ۲۰ دلاری را هم خواهیم دید ! . تا سالیان سال میانگین قیمت دلار زیر ۳۵۰۰ تومان را نخواهیم دید ! و تا سالیان سال نفت بشکه ای ۶۰ دلار را . باش تا صبح دولتت بدمد​ ..... کین هنوز از نتایج سحر است !!!.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مگه زمانی که هر بشکه نفت 150 دلار بود چه خیری به ملت رسید.......
  پس همون بهتر که ارزونتر و ارزونتر بشه..........

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قبل از انقلاب روزانه شش میلیون بشکه نفت با قیمت هربشکه 34 دلار صادر می کردیم با احتساب تورم 1000در صدی دلار باید امروز هر بشکه 340 دلار می بود در اوپک حرف اول را مامی زدیم وایران عقاب اوپک بود....

  • ناشناس
   ۰ ۰

   برای اینکه یه زاویه دید دیگه هم داشته باشید: قصه افزایش دلار نفتی ما ها بر میگرده به بازی علم کردن اوپک توسط کیسینجر و محمد رضا که رشد اروپای غربی در مقابل محور آنگلوساکسون که خودش نفت داشت مهار بشه. اروپای غربی و ژاپن بالاترین شوک تورمی وارداتی رو تجربه کرد و هدف جانبی "نفرین وفور منابع"، "بیماری هلندی"و "پدیده فیل های سفید" اقتصاد های نوظهور خاورمیانه رو هم زمینگیر کرد. کار به جایی کشید که دستور توقف داده شد اما ....

 • حبیب تبریزیان
  ۰ ۰

  فقط سقوط! طبق روئتیرز، برنت با 5.37% وست تکزاس با 5.83% به ترتیب 40.69$و 37.68$. و پیش بینی من: سبد نفتی اوک 365$ و نفت ایران 32$ پس از تخفیفهای ویژه.. روی دلار 6000 تومان حساب کنبد! بعد آن با خداست!US crude hits new 6-1/2-year low on OPEC inaction