کد خبر 107900

ادیب پیش بینی کرد:

چشم انداز آینده اقتصاد ایران ۲۰۱۶

یک استاد دانشگاه با ارائه تحلیل خود از آینده اقتصاد ایران و جهان در سال ۲۰۱۶ به پیش بینی دامنه تغییرات اقتصادی ایران در حوزه های نفت، طلا، مسکن، ارز ، ارزش سرمایه درگیر، نرخ سود بانکی و فضای کسب و کار پرداخته است.

یکی از مهمترین دغدغه های همیشگی اقشار مختلف جامعه به ویژه تصمیم سازان، تصمیم گیران و فعالان اقتصادی توان پیش بینی تحولات آتی این حوزه ، هدف گذاری و سپس برنامه ریزی و اجرا در این خصوص است.

توان دستیابی به پیش بینی تحولات آینده و تصمیم گیری بر آن اساس در خصوص مردم عادی نیز صادق است. مردم دوست دارند با درکی از آینده، سرمایه گذاری، سپرده گذاری و... کنند. همین نیاز عمومی تا شخصی، از درک آینده، ما را به گفت وگو با محمدحسین ادیب، استاد دانشگاه واداشت تا در روزهای پایانی سال 2015 و در ورود به سال 2016، پیش بینی ادیب را از آینده اقتصادی ایران و جهان جویا شویم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم ، وی در کنار پیش بینی خود از آینده اقتصادی جهان، دامنه تغییرات در حوزه های نفت، طلا، مسکن، ارز ، ارزش سرمایه درگیر، نرخ سود بانکی و فضای کسب و کار در اقتصاد ایران در سال 2016 را پیش بینی کرده است. مشروح نظرات وی را در این خصوص در ادامه می خوانید.

• پیش بینی آینده اقتصادی ایران در سال 2016

پیش بینی شما از وضعیت اقتصادی ایران در سال 2016 چیست؟ ادیب: دامنه تغییرات آینده در اقتصاد در 4 حوزه قابل پیش بینی است: * اثر سیاست انقباضی بانک مرکزی آمریکا بر سقوط قیمت نفت، گاز و فولاد * کاهش تعرفه گمرکی در ایران به 5 تا 10 درصد * کاهش تدریجی اما ماهانه یارانه انرژی * سیاست انقباضی بانک مرکزی ایران منجر به تک رقمی شدن تورم در دی ماه و در فاز بعد کاهش تورم به کمتر از 5 درصد خواهد شد

• پبیش بینی آینده اقتصاد جهانی در سال 2016 • نفت و طلا همچنان با نرخهای پایین معامله خواهند شد

آینده اقتصاد جهان را در همین سال چطور می بینید؟ در سال 2016 دلار آمریکا، همچنان پول پرقدرت در بازار جهانی باقی خواهد ماند و به همین دلیل نرخ ارز های دیگر همانند یورو، ین و ارز کشورهای صادر کننده مواد خام در سال 2016 قدرت افزایش نخواهد داشت . از طرف دیگر، طلا و نفت هم همچنان در نرخ های پائین در بازار جهانی معامله خواهد شد و چشم انداز روشنی در سال آینده میلادی برای آنها متصور نخواهد بود و همچنان ضعیف باقی خواهد ماند، افزایش نرخ بهره در آمریکا کاهش قیمت کالاهای جهانی را به همراه خواهد داشت .

• نرخ ارز دیر یا زود با افزایش قیمت ، جهت درست و قابل پیش بینی خود را کسب خواهد کرد

پیش بینی شما از آینده نرخ ارز چیست؟ نرخ ارز جهت درست و قابل پیش بینی خود را پیدا نکرده است. تورم جهانی نسبت به اسفند 91 بالغ بر 3 درصد ، تورم داخلی 46 درصد و افزایش نرخ ارز 7 درصد بوده است. اختلاف تورم داخلی و خارجی 43 درصد که 7 درصد آن با افزایش نرخ ارز خنثی شده و گپ ایحاد شده 36 درصد است که مزیت رقابتی کشور برای صادرات را تضعیف می کند.

به سبب سقوط قیمت نفت و گاز، ارزش انرژی تولیدی در ایران 142 میلیارد دلار کاهش یافته است، نرخ ارز نسبت به سقوط قیمت نفت نیز واکنش نشان نداده است.

نرخ ارز در ایران نه نسبت به تورم داخلی و نه نسبت به سقوط قیمت نفت و گاز واکنش نشان می دهد.

نرخ ارز دیر یا زود با افزایش قیمت ، جهت درست و قابل پیش بینی خود را کسب خواهد کرد.

• تا زمانی که قیمت نفت در بازار جهانی ضعیف باقی بماند قیمت مسکن نزولی باقی خواهد ماند

بازار مسکن چطور؟ قیمت مسکن در ایران بیش از هر چیز نسبت به درآمد نفت واکنش نشان می دهد، افزایش قیمت مسکن از سال 1380 تا 1391 بیش از هر چیز واکنشی بود نسبت به افزایش قیمت نفت از 23 دلار به 110 دلار و کاهش 36 درصدی قیمت مسکن در دو سال و نیم اخیر نیز واکنشی است نسبت به کاهش درآمد نفت (به سبب کاهش صادرات و کاهش قیمت نفت) .

قیمت مسکن در ایران نسبت به اسفند 91 بالغ بر 36 درصد کاهش یافته است مضافا بر اینکه نسبت به تورم 46 درصدی اسفند 91 تا مهر 94 نیز واکنشی نشان نداده است لذا قیمت مسکن جهت درست و قابل پیش بینی خود را پیدا کرده است.

تا زمانی که قیمت نفت در بازار جهانی ضعیف باقی بماند قیمت مسکن نزولی باقی خواهد ماند.

از ارزیابی خود در خصوص ارزش «سرمایه درگیر» با عایدی بگویید. ارزش دارائی یک هلدینگ حدود 1800 میلیارد تومان و عایدی سالانه 20 میلیارد تومان است. در حوزه هایی که نسبت بین ارزش «سرمایه درگیر با عایدی » غیر اقتصادی باشد و ارزش سرمایه درگیر بیش از یک میلیارد تومان باشد معامله این گونه دارایی ها، تقریبا و نه تحقیقا متوقف شده است.

47 درصد معاملات مسکن شهر تهران قیمت آن کمتر از 220 میلیون تومان و 6 درصد بالای 980 میلیون تومان بوده است ( در آبان 94) که گواه توقف نسبی مبادله جریان وجوه نقد در خصوص دارائی های دارای ارزش بیش از یک میلیارد تومان است.

معاملات سهام در بازار سرمایه به روزانه 50 تا 100 میلیارد تومان کاهش یافته است که گواه توقف حریان وجوه نقد در بازار سرمایه است. تا اطلاع ثانوی معاملات املاک و اموالی که بین «سرمایه درگیر و عایدی» ارتباط معنا داری برقرار نباشد در مرز انجماد نسبی خواهد بود.

• سال آینده دوران انطباق سود سپرده و نرخ بهره با کاهش متناسب تورم است • کاهش نرخ بهره بین بانکی از 28 درصد به 21.5 درصد در همین چهارجوب ارزیابی می شود

در مورد سود سپرده و نرخ بهره بانکی پیش بینی شما چیست؟ در گذشته 80 درصد سود سپرده و بهره پرداختی از محل تورم پرداخت می شد ، با تک رقمی شدن تورم و حرکت تورم به سمت تورم 5 درصدی، پرداخت سود سپرده و بهره باید از محل سود عملیاتی و نه تورم انجام شود، سود سپرده و نرخ بهره جهت درست و قابل پیش بینی خود را پیدا نکرده است، سه سال آینده دوران انطباق سود سپرده و نرخ بهره با کاهش متناسب تورم است.

کاهش نرخ بهره بین بانکی از 28 درصد به 21.5 درصد در همین چهارجوب ارزیابی می شود .

برآیند ارزیابی شما از آینده اقتصاد ایران چیست؟ این تحولات با اقتصاد حرف می زند که در دوران تضعیف قیمت نفت و سیاست انقباضی پولی در ایران ، نرخ ارز رو به افزایش و ارزش دارائی های حبابی ریالی مثل " مسکن، املاک تجاری و بازار سرمایه " رو به کاهش خواهد بود. با تداوم سیاست انقباضی، نرخ بهره و سود سپرده نیز رو به کاهش خواهد بود. با تاخیر،سود سپرده و نرخ بهره نسبت به تورم واکنش نشان می دهد، بازار هنوز همه آثار کاهشی تورم را بر نرخ سود سپرده و نرخ بهره ندیده است .

بازار هنوز همه اثر کاهشی سقوط قیمت نفت را در قیمت مسکن و بازار سرمایه و اثر افزایش آن را بر نرخ ارز ندیده است.

فضای کسب و کار را چطور می بینید؟ با کاهش تحریم ها ، هزینه واردات 10 درصد کاهش می یابد و به این به معنای تورم منفی وارداتی به میزان ده درصد است، تجاری که این نکته را لحلظ نکنند زیان خواهند کرد، واردات باید با احتیاط انجام شود، از یکسو به سبب افزایش نرخ بهره در آمریکا قیمت کالاها در جهان رو به کاهش است و از سوی دیگر به سبب بازشدن سوئیفت، هزینه واردات ده درصد کاهش می یابد و این همان اثر کاهش ده درصدی نرخ دلار را بر اقتصاد دارد، فروش مدت دار کالاهای وارداتی به وسیله تجار به مصلحت نیست، کشور وارد فاز تورم منفی وارداتی شده است.

عدم افزایش نرخ ارز متناسب با اختلاف تورم داخلی و خارجی، مزیت نسبی صادراتی کشور را تضعیف کرده است.

آهنگ کند تر کاهش نرخ سود سپرده نسبت به نرخ تورم و آهنگ کند تر کاهش نرخ بهره نسبت به تورم ، استفاده از تسهیلات بانکی را غیر اقتصادی کرده است، سود سپرده گذار از محل زیان وام گیرنده و زیان بانک پرداخت میشود، گونه ای انتقال ثروت از مجموعه اقتصاد، به سپرده گذار انجام میشود، طی دو سال آینده این روند معکوس میشود، آهنگ غالب آینده، انتقال ثروت از سپرده گذار به بانک خواهد بود.

قیمت گاز در بازارجهانی با تاخیر نسبت به قیمت نفت کاهش یافت ، قیمت گاز در بازار جهانی روز گذشته متناسب با قیمت نفت کاهش یافت، ایران از سال 1374 گونه ای توسعه اقتصادی " گاز محور " را مبنای توسعه قرار داد، مصرف گاز در بخش صنعت از 9 میلیارد متر مکعب در سال 1374 به 50 میلیارد متر مکعب افزایش یافت، با سقوط قیمت گاز از 42 سنت به 13 سنت و یا با یک سوم شدن قیمت گاز ، قیمت محصولاتی که با گاز تولید میشد نیز متناسب با وزن گاز در هزینه تمام شده آن کاهش یافته یا طی چهار ماه آینده کاهش می یابد لذا الگوی ایران برای توسعه صنعتی نیاز به ارزیابی مجدد دارد .

سرمایه گذاری هایی که در بخش انرژی با نفت 110 دلار و گاز یک متر مکعب 42 سنت، توجیه اقتصادی داشت اکنون با نفت 38 دلار و گاز 13 سنتی فاقد توجیه اقتصادی است به اتمام رساندن پروژه های ناتمام بحش انرژی نیز فاقد توجیه اقتصادی است .

بخش بازرگانی و خدمات وابسته به نفت 110 دلای با نفت 38 دلاری باید به شدت کوچک شود به استثنای 8 بخش نیاز های اجتناب ناپذیر که چسبندگی دارند ( غذا ، دارو ، پوشاک و کفش ،نیازهای سوپری خانواده ها ،انرژی و حمل و نقل ، آموزش ، مخابرات ، تعمیرات و نگهداری ) ، بخش های غیر مرتبط با 8 بخش مذکور باید به سرعت کوچک شوند. 80 درصد بخش بازرگانی و خدمات غیر مرتبط با 8 بخش فوق باید حذف شوند فقط 20 درصد از بخش بازرگانی و خدمات غیر مرتبط با 8 بخش فوق با نفت 35 دلاری امکان بقا دارند.

اقتصاد ایران پایتخت محور است با نفت 110 دلاری و گاز 45 سنتی " پایتخت محور " شدن ایران توجیه اقتصادی داشت اما با نفت 38 دلاری و گاز 13 سنتی "پایتخت محور شدن " اقتصاد ایران فاقد توجیه اقتصادی است، پروسه رشد " غیر متمرکز " تنها راه حل اقتصاد ایران است.

شرکتهایی که در حوزه نیاز های پاسخ نداده سالهای قبل سرمایه گذاری کنند شرکت های " آینده محور " اند، آینده از این شرکتها آغاز می شود، شرکتهایی که از عوامل داخلی و بیرونی خوب استفاده نمی کنند شرکتهایی که هدف شفاف ندارند، شرکتهایی که بخش تحقیقات بازار آنها ضعیف است و بر اساس نفت 110 دلاری واکنش نشان می دهند بازندگان شرایط جدید اند، اینگونه شرکتها الگوی آینده نیستند این شرکتها هر چه که باشند الگوی موفق آینده نخواهند بود.

• طی سه سال گذشته سپرده گذاران بانکی برنده اقتصاد بودند و طی دو سال آینده بزرگترین بازندگان 5 سال اخیر ارزیابی خواهند شد • 1392 تا 1397 نیمه دهه سوخته یا از دست رفته

از آینده گفتید، از توصیه خود به سیاستگذاران حوزه اقتصاد، برای حرکت در ریل مناسب اقتصادی بگویید. بازده هیچ بخشی قابل رقابت با سود سپرده نیست لذا چرخه تجاری به سبب ناتوانی از رقابت با سود سپرده از نفس افتاده است. دو سال آینده این فرایند معکوس می شود و بانکها ناتوان از پرداخت این سطح از سود سپرده، بازی را واگذار می کنند،.طی سه سال گذشته سپرده گذاران بانکی برنده اقتصاد بودند و طی دو سال آینده بزرگترین بازندگان 5 سال اخیر ارزیابی خواهند شد. سپرده گذاران طی دو سال آینده سود سه سال گذشته را نیز از دست می دهند،.فرایند مذکور همه وقایع اقتصادی را طی دو سال آینده تحت الشعاع قرار می دهد، در سال 97 اقتصاددانان 5 سال 1392 تا 1397 را نیم دهه از دست رفته یا نیم دهه سوخته ارزیابی خواهند کرد.

باید ها و نباید ها در این خصوص کدامند ؟ در شش ماهه اول سال 94 رشد نقدینگی نزدیک به 13 درصد بود اما وزیر اقتصاد بزرگترین مشکل ایران را مشکل طرف تقاضا اعلام کردند چگونه ممکن است با رشد 13 درصدی نقدینگی آن هم طی شش ماه کشور با مشکل طرف تقاضا مواجه باشد ؟ علت روشن است رشد نقدینگی به تقاضا منجر نمی شود، تسهیلات پرداختی در شش ماهه اول سال 94 به گزارش بانک مرکزی 160 هزار میلیارد تومان است که 50 درصد آن تمدیدی است در عمل تسهیلات در جریان 80 هزار میلیارد تومان است نسبت تسهیلات در جریان به مجموعه سپرده بخش خصوصی ، سپرده بخش عمومی و منابع بانک مرکزی نزد بانکها 8 درصد است 92 درصد منابع بانکها به گزارش بانک مرکزی قفل شده است این نشان می دهد رشد نقدینگی به رشد تقاضا منجر نمی شود. راه حل مملکت رشد نقدینگی دفتری نیست. رشد نقدینگی دفتری فقط بدهی بانکها به سپرده گذار را بیشتر می کند اما منجر به رشد تسهیلات واقعی و تسهیلات در جریان یعنی 80 هزار میلیارد تومان نمی شود این راه حل نیست.

پس چه باید کرد ؟ کاهش قیمت نفت به کاهش فروش منجر می شود و این ریسک سیستمی است و به این دولت مربوط نیست اما کاهش فروش به رقابت سنگین بین شرکتها برای حفظ سهم یازار می انجامد و این به کاهش سود شرکتها می انجامد و این فضا را رقابتی تر می کند که الزاما پدیده مثبتی است. پس نتیجه سقوط قیمت نفت و گاز، به کاهش فروش و سود شرکتها می انجامد و اما با این سیاست ها، بدهی بانکی قابل پرداخت نیست و اثبات آن هم آمار بانک مرکزی است که نسبت پرداخت تسهیلات به مجموعه منابع بانکی را 8 درصد اعلام می کند 8 درصد نشان می دهد که مجموعه این سیاستها توان پرداخت بدهی را از اقتصاد سلب می کند . من فقط خبر می دهم که این گونه است نمونه های قابل مطالعه در بقیه کشور ها نیز نشان می دهد با این سیاست ها فروش و سود شرکتها کاهش می یابد و با این سیاستها بدهی بانکی را نمی توان پرداخت کرد .

• باید سود سپرده و به دنبال آن نرخ بهره کاهش یابد • بدون همکاری مردم سود سپرده قابل کاهش نیست

راه حل ؟ باید سود سپرده و به دنبال آن نرخ بهره کاهش یابد اما کاهش سود سپرده دستوری و با مصوبه شورای پول و اعتبار کاهش نمی یابد باید مردم همکاری کنند بدون همکاری مردم سود سپرده قابل کاهش نیست و علت عدم همکاری مردم این است که ور شکستگی جدی موسسات مالی که عامل نابسامانی پولی هستند را تا کنون به صورت جدی ندیده اند باید اجازه داد تا موسسات مالی و بانکهای کوچکی که باعث این مسابقه سود سپرده شده اند ورشکست شوند تا مردم در این گونه موسسات سپرده گذاری نکنند. هر اندازه بحران موسسات مالی و بانکهای کوچک ورشکسته به تعویق بیفتد شدت بحران بعدی بیشتر است زمان فقط شدت بحران بعدی را زیاد تر می کند .

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قیمت مسکن در ایران بیش از هر چیز نسبت به درآمد نفت واکنش نشان می دهد، افزایش قیمت مسکن از سال 1380 تا 1391 بیش از هر چیز واکنشی بود نسبت به افزایش قیمت نفت از 23 دلار به 110 دلار و کاهش 36 درصدی قیمت مسکن در دو سال و نیم اخیر نیز واکنشی است نسبت به کاهش درآمد نفت (به سبب کاهش صادرات و کاهش قیمت نفت) .

  قیمت مسکن در ایران نسبت به اسفند 91 بالغ بر 36 درصد کاهش یافته است مضافا بر اینکه نسبت به تورم 46 درصدی اسفند 91 تا مهر 94 نیز واکنشی نشان نداده است لذا قیمت مسکن جهت درست و قابل پیش بینی خود را پیدا کرده است.

  تا زمانی که قیمت نفت در بازار جهانی ضعیف باقی بماند قیمت مسکن نزولی باقی خواهد ماند

  • ناشناس
   ۰ ۰

   سقوط سهمگین بورس
   شاخص بورس امروز شنبه 28 اذر 94باسقوط 408 واحدی به نیمه کانال 61 هرارواحدی واردشد

  • ناشناس
   ۰ ۰

   اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛
   پیش‌بینی ستاریان از گرانی سرسام‌آور مسکن

   بک کارشناس مسکن تاکید کرد: به محض اینکه از رکود خارج شویم قیمت مسکن به طور سرسام آور افزایش خواهد یافت.

   بیت الله ستاریان در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در پاسخ به اینکه آیا پس از پایان رکود در بخش مسکن شاهد افزایش قیمت مسکن خواهیم بود؟ اظهار کرد:به محض اینکه از رکود خارج شویم قیمت مسکن به طور سرسام آور افزایش خواهد یافت.
   وی در ادامه با اشاره به اینکه سالانه پنجاه تا شصت میلیون متر مربع استهلاک ساختمان های موجود است، اضافه کرد:به علاوه سالی هفتاد تا هشتاد میلیون مترمربع نیز نیاز خانوارهای جدید است که سالانه رقمی حدود یک میلیون و 300 هزار واحد می شود.
   این کارشناس مسکن با بیان اینکه در برنامه ریزی ها ضریب خانه های خالی و همچنین ضریب تخریب را در نظر می گیرند، تصریح کرد:در کنار این آمار باید میزان نیازهای انباشته شده از سال های قبل را نیز در نظر گرفت.
   ستاریان در ادامه درباره وضعیت این تقاضاها دز شرایط فعلی گفت:این تقاضاها اکنون مطلق بوده و به دلیل پارامترهای اقتصادی هنوز بالفعل نشدند به عبارت دیگر اکنون بسیاری از متقاضیان توان ورود به بازار مسکن و تامین نیاز خود را ندارند اما به محض اینکه وضعیت اقتصادی تا حدودی بهبود یافته و این متقاضیان سعی کنند که منابع خود را برای تامین این کالای زیستی جمع آوری کنند، به متقاضی موثر تبدیل شده و وارد بازار می شوند.
   وی ادامه داد: در این شرایط با توجه به اینکه میزان تولید از تقاضا کمتر است قیمت ها به صورت سرسام آور افزایش خواهد یافت، به عبارت دیگر ورود و خروج این متقاضیان موثر است که رکود و رونق را رقم می زند.
   --------------------------------------------------------
   هشدار یک انبوه‌ساز در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین؛
   "سونامی قیمت مسکن در راه است"

   رییس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور با انتقاد جدی به عملکرد دولت و مجموعه وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن، دولت را نسبت به مشکلات این بخش منفعل دانست و گفت: هشدار می‌دهیم که تا اواخر سال جاری و یا اوایل سال آینده سونامی در بخش مسکن رخ ‌می‌دهد و قیمت ها افزایش خواهد یافت.

   مجتبی بیگدلی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره وضعیت بخش مسکن خاطرنشان کرد: اکنون در تاریخی ترین رکود قرن در بخش اقتصاد قرار داریم و این رکود در بخش مسکن که از آن به عنوان پیشران اقتصاد یاد می شود بسیار شدید است.
   وی با بین اینکه برای خروج اقتصاد کشور از رکود باید صنعت ساختمان از رکود خارج شود، اضافه کرد:70 درصد اشتغال کشور زیرمجموعه صنعت ساختمان است و اگر اقدام اساسی برای این بخش انجام شود می توان به خروج اقتصاد از رکود امیدوار بود.
   رییس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور با اشاره به اینکه متاسفانه دولت هیچ عزم جزمی برای حل مشکل رکود در بخش مسکن ندارد، گفت:دولت به جای اینکه فکری به حال صنعت ساختمان که خروجی آن اشتغال است کند اقدام به پرداخت تسهیلات به خودروسازان کرد این در حالی است که اگر تسهیلات به ساخت مسکن تعلق می گرفت لازم به تزریق یکباره منابع نبود و با پیشرفت کار تسهیلات به صورت قطره چکانی به این بخش پرداخت می شد.
   بیگدلی با بیان اینکه دولت بسیار منفعل عمل می کند، اظهار کرد:باید برای صدور پروانه ساخت و همچنین نهادهای مرتبط با ساخت مسکن مانند سازمان ثبت اسناد، شهرداری، سازمان امور مالیاتی، سازمان آب و فاضلاب و نهادهای ذیربط در امور مربوط به برق و گاز همکاری کرده و برای تحرک این بخش گام بردارند.
   وی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی تعطیل است و کاری برای این بخش نمی کند، تاکید کرد:به جای اینکه هزینه صدور پروانه رایگان شود تا مشوقی برای کارآفرینان باشد، هزینه ها افزایش یافته و در محدوده میدان انقلاب هزینه صدور پروانه پنج برابر بهترین منطقه پاریس است.
   رییس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور گفت: به رغم کاهش نرخ تورم نرخ سود تسهیلات به 30 درصد افزایش یافته که با احتساب جرایم مربوط به دیر کرد به 50 درصد نیز می رسد.
   بیگدلی با بیان اینکه سه سال است که در بخش ساختمان هیچ اقدامی صورت نگرفته و هر سال نرخ اجاره افزایش می یابد، افزود:افزایش اجاره بها به معنای آن است که نیاز به مسکن وجود دارد اما ساخت و ساز صورت نمی گیرد.
   وی خاطرنشان کرد:با ادامه وضع موجود حداکثر تا اواخر سال جاری و اوایل سال آینده سونامی در بخش مسکن رخ می دهد و قیمت ها افزایش می یابد، ما هشدار می دهیم و از بروز چنین وضعیتی راضی نخواهیم بود.

  • خسرو
   ۰ ۰

   هم زمانی تاریخی افزایش قیمت نفت و مسکن به این دلیل است که در زمانهای افزایش درآمد نفتی مخارج دولت به صورت افسار گسیخته افزایش یافته و باعث تشدید بیماری هلندی می شود که یکی از نتایج آن افزایش قیمت ملک میباشد . اما به دلیل افزایش حجم پول در دو سال اخیر از 450 به 870 و ادامه همین روند دلیل کافی برای انفجار قیمتها در کلیه کالاها و من جمله مسکن قابل پیش بینی می باشد.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   دیروز شاخص بورس با افت شدید 413 واحدی به نیمه کانال 61 هزارواحد سقوط کرداما امروز کوچکتریت اشاره ای به این خبرمهم درروزنامه های اقتصادی وبخصوص "دنیای اقتصاد" نشده !
   حالا اگر بجای سقوط بورس مثلا یک دهم درصدازقیمت مسکن کم میشد بادرشت ترین فونت ممکن تیترمیزدند "مسکن ارزان شد" اینست مفهوم بیطرفی وعدالت رسانه ای !!!!!!!!!!!

 • سالومه
  ۰ ۰

  برداشتی که من از صحبتهای ایشون داشتم اینه که دو سال آینده هر چیزی به جز سپردگذاری پول در بانک برنده است ،آیا این تحلیل صریح درسته ،

  • ناشناس
   ۱ ۰

   اشتباهه. اول دلار و طلا، بعد سرمایه گزاری، بعد سپرده، بعد مسکن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شنبه 28 آذر1394 ساعت 10:20
  باوجود همه تلاشها ومقاومتها شاخص بورس لحظاتی پیش به کانال 61 هزار واحد سقوط کرد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باوجودهمه حمایتها وبرخلاف خوشبینی های مسئولین شاخص بورس 408 واحد سقوط کرد ووارد نیمه کانال 61 هزارواحدی شد

  • ناشناس
   ۱ ۰

   ای بیسوادی که از خودت هیچی نداری ودائما کاسه لیس این دلال واون دلالی مسکن مرد... برسر قبری گریه میکنی که مرده داخلش نیست مسکن مرد قبرش هم اینجانیست که نشستی گریه میکنی دلاللک کوچولو برو بخواب

 • ناشناس
  ۰ ۰

  طبق آمارارایه شده ازسوی یک سایت معتبر وتخصصی مسکن(دلتا) میانگین قیمت مسکن درتهران (هر متر ) درآبان 1393 و هشت ماه 1394 به قرار زیر بوده است :

  آبان 93 : 6.23 میلیون تومان
  -------------------------------------
  فروردین 94 : 6.38 میلیون تومان
  اردیبهشت 94 : 6.45 میلیون تومان
  خرداد 94 : 7.02 میلیون تومان
  تیر 94 : 6.45 میلیون تومان
  مرداد 94 : 6.56 میلیون تومان
  شهریور 94 : 6.59 میلیون تومان
  مهر 94 : 6.66 میلیون تومان
  آبان 94 : 6.69 میلیون تومان

  همانگونه که از آمارفوق استنباط میشود وبرخلاف تلاش شبانه روزی برخی رسانه ها برای القاء کاهش قیمت مسکن در ماههای اخیر ، جهت حرکت قیمتها در 7 ماه نخست سال 1394 علی رغم کاهش مختصردرتیرماه روندی صعودی بوده و قیمت مسکن در آبان 94 درمقایسه با فروردین 94 معادل 4.9 درصد و درمقایسه باماه مشابه سال قبل معادل 7.4 درصد افزایش داشته است.
  برای آگاهی مالکین محترم از وضعیت واقعی قیمتها وگمراه نشدن این عزیزان توسط آمارهای دستکاری شده ، اطلاع رسانی بصورت مستمر وماهانه ادامه خواهد داشت
  ----------------------------------------------------
  باوجود تلاشهای شبانه روزی برخی رسانه ها برای القاء کاهش قیمت ، به دلایل زیر جهش قیمت مسکن در سال 1395 قطعی واجتناب ناپذیراست:
  1- حصول توافق نهائی هسته ای و به تبع آن کنارگذاردن سیاست مالی انقباضی و تزریق دلارهای بلوکه شده به اقتصاد ایران و بدنبال آن افزایش نقدینگی و تورم مضاعف (بیماری هلندی)
  2- افزایش 10تا 15 درصدی عوارض ساخت‌وسازدرتهران از خرداد1394
  3- اخذ 9درصد ارزش افزوده از معاملات مسکن از ابتدای سال 1394
  4- تحریک بیش از پیش تقاضا برای مسکن ازطریق افزایش مبلغ وام خرید مسکن (طرح جدید برای سال 95 که قطعا تصویب خواهدشد ترمیم وافزایش مبلغ وام مسکن تا 150 میلیون تومان است وعلاوه بر آن طرح خرید لیزینگی مسکن هم درسال 95 اجراخواهدشد که منجربه افزایش تقاضا وبه تبع آن افزایش قیمت میشود)
  5- اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه ها وافزایش قیمت حاملهای سوخت وبه تبع آن افزایش قیمت مصالح ساختمانی وسایرهزینه های ساخت وساز از سال 1394 (نمونه بارز آن افزایش 17 درصدی قیمت سیمان از ابتدای مرداد94 است)
  6- افزایش قیمت دلار در بودجه 94 و افزایش محسوس قیمت ارز دربازار آزاد (مدتهاست که نرخ دلار درمحدوده 3600 تا 3700 تومان قرارگرفته)
  7- ادامه روند نزولی بورس و کاهش مستمرسودبانکی وفرارسرمایه ها از این بازار بازارها به بازار مطمئن وبدون ریسک مسکن
  8- تشدید بحران کاهش ساخت وساز وعرضه مسکن درسال 93 وتداوم آن درسال94
  9- اعمال محدودیت های ساخت وساز بویژه از لحاظ فروش تراکم و... در محدوده مناطق 22 گانه تهران از سال 1394
  10-اعمال مالیات برنقل و انتقال‌ املاک از ابتدای سال 95

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خیلی عالی بود. مسکن مرد

 • مورگان شوستر
  ۰ ۰

  استاد تکلیف قشر رانتخوار که در حال حاضر از سودهای نجومی دلارهای نفتی محروم شدند چیه و چه راهکاری برای حمایت از این قشر خدمتگذار ارایه میدید؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ایشون دلار و طلا و مسکن احتکار کرده و بی صبرانه انتظار جهش قیمت داره تا سودشو ببره.

 • محسن
  ۰ ۰

  قیمت مسکن در ایران نسبت به اسفند 91 بالغ بر 36 درصد کاهش یافته است مضافا بر اینکه نسبت به تورم 46 درصدی اسفند 91 تا مهر 94 نیز واکنشی نشان نداده است لذا قیمت مسکن جهت درست و قابل پیش بینی خود را پیدا کرده است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تقریبا ١٠٠٪ پیشبینی های دکتر ادیب درسته فی الواقع رشد ملک تا سه سال اینده زیر تورم و بعد أن حول وحوش تورم ( زیر ١٠٪) است

  • ناشناس
   ۰ ۰

   البته پیش بینی های ایشان سابقه خوبی نداره

   http://www.mashreghnews.ir/fa/news/306792/وعده-روحانی-برای-تورم-25-درصدی-محقق-نمی-شودتیم-اقتصادی-روحانی-برای-فاز-دوم-مدل-ندارد-60-درصد-یارانه-نقدی-کم-شود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ظاهرا ایشان از نعمتهای دولت قبل در آموزش عالی هستند!!!!

 • جمالی
  ۰ ۰

  دوستان بنده حدود 20 ساله تو کار ملک هستم هم رکود دیدم هم رونق اگر پولی دارید و نیاز به خرید ملک تعلل نکنید چون وقتی بازار راه بیافته انتقام سختی خواهد گرفت

 • معین
  ۰ ۰

  اخه این چه تحلیل اشتباهی از بازار مسکن بود. نیاز به مسکن روز به روز در حال افزایشه و در ضمن سودهای بانکی هم کاهش بدن نقدینگی مردم فکر کردین میره سمت چی؟!. خوب معلومه به سمت بازار مسکن که هیچ ریسکی توش نیست و کاهش قیمتاش کاملا مقطعیه. حتی یک نگاهی به بزرگترین شهرهای دنیا بندازید ببینید اخه کدومشون کاهش قیمت ملک توشون رخ داده؟. مسلما ملک قیمتش همیشه رو به بالا بوده.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  نفت اصلا ربطی به ملک نداره!
  ملک یِ بازار سنگین و مستقله!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باکا هش بهاى نفت درامدکشورو دولت کا هش می یا بدلذا دولت مجور می شود یکی از راها ى زیررا انتخا ب نماید ١-متناسب با کاهش درامد ازهزینه ها بکا هد یغنی اجراى سیاست ریاضت افبصادى همراه با کاهش حقوق دستمزد وخدما ت رفا هی که دولت اینکار رانمیکندچون درهمان روزاجرا مردم متوجه کاهش مزد ومواجب خویش میشوند ٢- جبران کسرى درامد ازطریق چاپ اسکنا س (که دولت ما پیشگا م است)وکاهش ارزش پول وقدرت خریدمردم ٣-چاپ اسکنا س وتوزیع انهابه صورت وام نمو نه وام ٢٥میلیون تو مانی ٤- استفا ده هرچه بیشترازپول ملی بجاى دلار در مبا دلا ت بین اللملی ٥- رفع هرچه بیشتر موانع صادرات غیرنفتی وگرش گرى با توجه به اینکه نفت وطلا وکندم علاوه براینکه کالاى اقتصادى است کا لا ى سیا سی هم میبا شد میتوان تصورکرد شاخص بو رس وقیمت زمین افزایش وبهره بانکی وهزینه ساختمان کا هش یا بد اتکابه درامد نفت کاهش وسطح اشتغا ل افزایش یا بد درنهایت اقتصا د ایرا ن نا با ورانه به سمت خودکفایی ورفاه مردم به حرکت درخواهد امد

 • ناشناس
  ۲ ۰

  تنها راه کاهش جمعیت است شاید بپرسید این که نشد راه حل قدری تامل تا عرض کنم.با افزایش بیکاری رو به رشد سرمایه انسانی که در واقع میشه به مبلغ تبدیلش کرد هر روز داره فرارش از کشور اوج میگیره در واقع خانواده و دولت هزینه کرده تا بهرشو خارجی ببره لذا بیاییم اصن جمعیت یا بچه نیاریم کاهش نفوس با خود کاهش تقاضا میاره عرضه ارزون میشه آمار بیکاری نیز کاهش پیدا میکنه و به طبع کار فراوان میشه آمار اعتیاد هم پایین میاد چون امید به زندگی افزایش پیدا کرده و قص علیهذا