{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 8960

بانک ‌مرکزی اعلام کرد:

اداره آمار بانک ‌مرکزی نرخ تورم در شهریورماه ۱۳۹۱ را معادل ۲۴ درصد اعلام کرد. این در حالی است که با توجه به افزایش قیمت ارز، این نرخ با مشاهدات و نیز تغییرات قیمت های کالاهای وارداتی همخوانی ندارد. باید منتظر ماند و دید که جزئیات این نرخ چه زمانی منتشر می شود تا مشخص شود چه کالاهایی در سبد اندازه گیری تورم وجود داشته اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین از سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، خلاصه نتایج به دست‌آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران بر‌اساس سال پایه 100=1383 در شهریورماه 1391 به شرح زیر است:

شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در شهریورماه 1391 به عدد 348.8 رسیده است.

با این حساب، نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به شهریورماه 1391 نسبت به دوازده ماه منتهی به شهریورماه 1390 معادل 24 درصد است.

این درحالی است که پیشتر، از سوی بانک مرکزی نرخ تورم در مرداد ماه 23.5 درصد اعلام شده بود.

این در حالی است که مشاهدات میدانی اقتصاد آنلاین و تماسهای مکرر مردمی با سایت اقتصاد آنلاین، نشان از این دارد که بسیاری از کالاهای اساسی و مورد استفاده در سبد خانوارها در طی این مدت افزایشی بیش از این مقدار را تجربه کرده اند. حال باید منتظر ماند تا جزئیات افزایش قیمت های گروه های مختلف کالایی هم منتشر شود تا مشخص شود که این نرخ بر اساس چه مقدار افزایش در چه گزوه های کالایی و چه مقدار عدم تغییر یا کاهش در چه گروه های کالایی دیگری به دست آمده است.

این در حالی است که مثلا جزئیات تغییرات قیمت خوراکی ها که پیشتر بصورت هفتگی توسط بانک مرکزی اعلام می شد، از تیرماه سال جاری متوقف شده و آماری در این خصوص در دسترس نیست.

ارسال نظر

 • تولید کننده داخلی ورشکسته
  ۰ ۰

  سیاست یعنی دروغ و فریب!
  نرخ تورم واقعی منتهی به شهریور 91 حداقل 100% است.
  تا کی مسئولین می توانند با دروغ و نیرنگ و عوامفریبی مملکت را نگهدارند؟؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آدم باید کر وکور باشه که نفهمه این نرخ واقعی نیست!!این یعنی توهین به شعور مردم...

 • فوق لیسانس بیکار
  ۰ ۰

  فقط 24 % ؟؟
  جوک جالبی بود !!
  مردم را ... فرض کرده اند.
  نوبت ما هم میشود بالاخره.
  بعد از 6 ماه گدایی رای خواهید کرد. از حالا بفکر آنروزتان باشد و کمتر مردم را آزار دهید تا رویتان بشود از مردم شرکت در انتخابات بخواهید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقتصاد انلاین اصلاح کن 24٪نه 240٪

 • برده کارمند نما
  ۰ ۰

  چه 24% پرفشاری بوده این تورم

  فکر کنم با روش محاسباتی بانک مرکزی اگه 25% بشه کارمون ساختس