{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 8951

انتقاد شدید از شرایط فروش ارز در اتاق

عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات خودرو با اشاره به وثایق سخت‌گیرانه‌ای که اتاق مبادلات ارزی از واردکنندگان قطعات خودرو برای اختصاص ارز مبادله‌ای طلب می‌کند، گفت: تولید ۶۰ درصد کاهش یافته است و پیش‌بینی می‌شود با تداوم روند فعلی در هفته‌های آینده تولید تا ۸۰ درصد هم کاهش یابد.

محمدرضا نجفی‌منش با ابراز گلایه واردکنندگان قطعات خودرو از مکانیزم اتاق مبادلات ارزی گفت: هم اکنون دو مشکل بر سر راه اختصاص ارز مبادله‌ای به واردکنندگان قطعات خودرو وجود دارد؛ به این معنا که بخشی از قطعات مورد نیاز خودرو در اولویت‌ 5 و بخشی دیگر در اولویت 8 قرار دارد، این در شرایطی است که ارز مبادله‌ای به برخی گروههای کالایی اولویت 5 به بعد هنوز تعلق نگرفته است. عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات خودرو به مهر گفت: مشکل دوم نبود نقدینگی واردکنندگان قطعات است؛ به این معنا که اتاق مبادلات ارزی واردکننده را مکلف می‌کند تا معادل ریالی ارز دریافتی را به صورت یکجا به حساب بانک عامل واریز کند، در حالی که هم اکنون واردکنندگان با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند و نمی‌توانند ریال معادل را به صورت یکجا تامین کنند. وی تصریح کرد: علاوه بر این، اتاق مبادلات ارزی 35 درصد از کل مبلغ واردات را نیز از واردکنندگان علاوه بر معادل ریالی به عنوان تضمین طلب می‌کند که همین امر سبب شده است که دریافت ارز از اتاق مبادلات برای واردکنندگان قطعات خودرو میسر نباشد. به گفته نجفی‌منش، بانک ها واردکنندگان را مجبور می‌کنند تا 35 درصد مذکور را به عنوان ضمانت به بانک بسپارند و پس از ترخیص کالای خود، آن را از بانک دریافت کنند در حالی که پیشنهاد ما با توجه به اینکه خودروسازان پول قطعه سازان را نمی‌دهند، این است که 5 تا 10 درصد از مبلغ ریالی ارز مبادلاتی از طریق واردکنندگان تامین شود و مابقی نیز طی اقساط 6 ماهه با نرخ بهره پایین تامین شود. وی اظهار داشت: هم اکنون بیش از 98 درصد قطعه سازان موفق به دریافت ارز مبادلاتی نشده‌اند. نجفی‌منش گفت: قطعات یدکی هم اکنون در بازار به شدت با مشکل مواجه است و کمبود در برخی از قطعات به شدت مشهود است، این در حالی است که برخی از قطعات یدکی در اولویت 8 قرار گرفته‌اند که تاکنون به آنها ارز مبادلاتی تخصیص نیافته است. وی خاطرنشان کرد: پرداخت بخشی از مطالبات قطعه‌سازان که از سوی دولت و شورای پول و اعتبار مصوب شده بود و باید بر اساس آن، 1000 میلیارد تومان در اختیار خودروسازان قرار می‌گرفت که 50 درصد آن سهم قطعه ساز بود، بیشتر شبیه "جوک" بود و به نظر می‌رسد که معاون اول رئیس‌جمهور می‌خواست که قطعه سازان را مقطعی امیدوار کند. عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات خودرو تصریح کرد: هم اکنون وضعیت تولید قطعه خودرو در ایران در وضعیت خوبی قرار ندارد و تولید 60 درصد کاهش یافته است، ضمن اینکه اگر شرایط به این روال پیش رود، حتما تولید تا 80 یا 90 درصد نیز کاهش خواهد یافت.

ارسال نظر

 • محمد جلالی
  ۰ ۰

  زمانی که شرکت پژو 300 نفر از کارکنان خود را اخراج کرد همین آقایان با افتخار اعلام کردند که به خاطر تحریم ایران شرکت پژو در آستانه ورشکستگی قرار گرفته اما یادشون رفته بود که تمام قطعات اصلی ماشینهای خودشون رو از فرانسه وارد میکنند.

 • یک شهروند
  ۰ ۰

  80 درصد یعنی تولید در ایران امکانپزیر نیست واردات رو آزاد کنن 30 ساله مردم کشته و زخمی میدن با این تولیدات ملی

 • یک شهروند
  ۰ ۰

  تولید خودرو در کارخانه انجام نمیشه بلکه مونتاژ خودرو ،که 90 درصد قطعات خارجی است البته با پولهای کلانی که از این طریق خودرو سازها خوردند معلوم است که خیلی براشون سخته که دیگه درامد کلان نداشته باشند ماشینی که با ارز دولتی وارد و با ارز ازاد میفروختند .... قیمت تمام شده ماشین در خارج خیلی کمتر از قیمت فروش در ایران است .
  ایا به همین میزان قیمت دستمزد کارگران افزایش یافته ؟؟؟؟؟؟؟