{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 548

مهدی غضنفری در خصوص آمادگی برای اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها گفت: در مرحله دوم ذخیره سازی کالاها به میزان مورد نیاز بازار صورت خواهد گرفت و نظارت ها نیز افزایش خواهد یافت.

در حالی که انتظار می رفت احمدی نژاد دیشب (سه شنبه شب) در گفتگوی تلویزیونی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها را کلید بزند، اما بنا به دلایلی نامعلوم، این برنامه منتفی و به زمان دیگری موکول شد. اما خبرها حاکی است که دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی آماده می شود.

در هیمن رابطه امروز چهارشنبه مهدی غضنفری با بیان اینکه ذخیره سازی مجدد در مرحله دوم باید به سرعت انجام شود ، در خصوص آمادگی برای اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها گفت: در مرحله دوم ذخیره سازی کالاها به میزان مورد نیاز بازار صورت خواهد گرفت و نظارت ها نیز افزایش خواهد یافت.

غضنفری در گفتگو با ایرنا، افزود: در مرحله اول اجرای قانون هدفمندی یارانه ها علاوه بر ذخیره سازی کالاها، شاهد هماهنگی اصناف و تولیدکنندگان برای رفع نیاز بازار بودیم که این مهم در مرحله دوم نیز با قوت ادامه خواهد یافت.

در همین حال،' محمدحسن قدیری ابیانه' نیز امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر ضرورت اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه ها ، گفت: اگر قیمت هر بشکه نفت خام 120 دلار فرض شود قیمت صادرات عمده در خلیج فارس معادل لیتری 75 سنت خواهد بود که این رقم با ارز دولتی حدود هزار تومان و ارز بازار آزاد حدود هزارو 450 تومان می شود.

وی ادامه داد: قیمت فرآورده هایی اعم از نفت ، بنزین وگازوییل به طور طبیعی بیش از این رقم است و هنوز دولت یارانه بسیار سنگینی بابت سوخت پرداخت می کند در حالی که ثروتمند تر ها از این یارانه ها بسیار بیشتر استفاده می کنند.

قدیری ابیانه اظهار داشت: به عنوان مثال سهمیه 60 لیتری سوخت که به شدت یارانه ای است صرفا به افرادی که دارای خودرو هستند پرداخت می شود و این امر به این معنا است که دولت ثروت همه مردم از جمله افرادی که خودرو ندارند را میان دارندگان خودرو تقسیم می کند و هر خانواده ای که خودرو بیشتری دارد از ثروت عمومی بیشتر استفاده می کند.

کارشناس عالی مدیریت استراتژیک تصریح کرد: حتی بنزین آزاد به شدت یارانه ای است واین امر موجب اتلاف سرمایه ها شده است .

وی با بیان آنکه ، معتقدم یارانه ها باید هر چه سریعتر قطع و قیمت فرآورده ها واقعی شود ، اظهار داشت: اما این امر یک روی سکه است و روی دوم سکه نیز باید به گونه ای باشد که این بودجه به نحو بهتر وموثری به نفع عموم کشور هزینه شود.

این کارشناس گفت: توزیع این وجوه بین مردم به طور مساوی یکی از راه ها است اما الزاما بهترین راه نیست زیرا می توان از آن برای افزایش استخراج سهم ایران از منابع نفت و گاز مشترک با سایر کشور ها، تسریع در ساخت ها ، امور زیر بنایی، طرح های نیمه تمام ، بهبود وضعیت بهداشت ودرمان ، تامین اجتماعی ،ایجاد اشتغال و رفع بیکاری بهره گیری کرد.

وی ادامه داد: البته این در صورتی ممکن می شود که مردم متوجه اهمیت و فایده این طرح باشند در غیر این صورت چاره ای جز پرداخت نقدی به افراد نخواهد بود که البته بهترین راه نیست اما از تعلق یارانه ها به سوخت مصرفی بهتر است.

وی با اشاره به شرط مجلس برای اجرای هدفمند کردن یارانه ها گفت: بر این اساس دولت باید طی 5 سال قیمت انرژی را به 95 درصد قیمت فوب خلیج فارس برساند که البته این رقم نیز باز هم یارانه ای است زیرا هزینه حمل و نقل در آن محاسبه نشده است.

قدیری ابیانه تصریح کرد: بر این اساس سالانه 20 درصد به قیمت ها اضافه می شود و به تورم توجهی نشده در حالی که نرخ تورم در سال گذشته بیش از 21 درصد بوده است و این امر نه تنها به معنای توقف هدفمند کردن یارانه ها است بلکه به نوعی عقبگرد محسوب می شود.

وی نظر دولت در خصوص هدفمندکردن یارانه ها را به نفع کشور دانست و افزود: باید کمک کرد تا دولت درمدت کوتاه باقی مانده گام های بزرگی در جهت تکمیل طرح هدفمند کردن یارانه ها بردارد .

اما در مقابل، محمدرضا باهنر، دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین عصر امروز چهارشنبه در نشست خبری که در محل این جامعه برگزار شد، به موضوع هدفمندی یارانه‌ها اشاره و تصریح کرد: مطلع شدیم که مرحله دوم هدفمندی در تعطیلات عید انجام شده و دولت اقدام به واریز کردن بخش دوم آن به حساب‌های خانوارها کرده و وعده داده شد که با اصلاح قیمت‌ها این مبلغ قابل برداشت است.

وی ادامه داد: باتوجه به قانون هدفمند کردن یارانه‌ها این کار بدون تصویب مجلس، غیرقانونی است؛ اقدامات لازم انجام و دولت مجاب شد کار را متوقف کند تا زمانی که مجلس به جمع‌بندی رسیده و قانون بودجه 91 را برای اجرا ابلاغ کند.

باهنر ضمن تقدیر از اجرای نسبتاً خوب هدفمندی یارانه‌ها توسط دولت یادآور شد: این یک آزمون بزرگ برای همه برنامه‌ریزان و مجریان کشور بود که به خوبی آن را انجام دهند؛ هدفمندی آرزوی دولت‌ها و مجالس گذشته بود که با همت دولت و همراهی مجلس فاز اول آن در سال 90 به طور کامل اجرا شد.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین همچنین به برخی از اشکالات در اجرای هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: درباره بحث تولید، بحث هدفمندی دارای اشکال بود، پیش‌بینی می‌کردیم 30 درصد از منابع هدفمندی صرفاً در حمایت از تولید، صنعت، کشاورزی و خدمات مصرف شود؛ اما دولت این کار را انجام نداد و حمایت از تولید صفر یا نزدیک به صفر بود.

وی بر همین اساس به مشکل جدی در بخش تولید اشاره و اضافه کرد: پرداخت مبلغ یارانه‌ها به خانوارها و عدم حمایت بهتر موجب شد که این نقدینگی به سمت نیازهای ضروری پیش رفته و تورم افسار گسیخته پایان سال 90 صورت گیرد.

باهنر در ادامه به آغاز مرحله دوم اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها اشاره کرد که از سوی رحیمی معاون اول رئیس جمهور مطرح شد و گفت: به نظر می‌رسد لغو برنامه مصاحبه رئیس جمهور با مردم به همین دلیل باشد که آقایان مجاب شدند چند روز صبر داشته باشند؛ البته این به معنای عقب نشینی یا تعطیلی هدفمند کردن یارانه‌ها نیست.

باهنر در ادامه سخنان خود درباره فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و اجرای آن در مجلس هشتم یا نهم،‌گفت: درقانون هدفمندی چارچوب‌ها روشن است و دولت قبول کرده که ظرف 5 سال آینده آن را انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه دولت بیش از دو ماه در تقدیم لایحه بودجه به مجلس تاخیر داشت، افزود: از لحاظ قانونی نمی‌توانستیم قبل از سال 90 قانون بودجه را تصویب کنیم و دو ماه اول سال به دولت این اجازه داده شد که همانند دو ماه آخر سال، هدفمندی را انجام دهد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دوستان عزیز، بحث هدفمندی یارانه ها به دو صورت قابل طرح و مباحثه است:
  بعضی از دوستان کلیت موضوع را با نحوه اجرا اشتباه می گیرند؛ بلی از نقطه نظر همه کارشناسان و متخصصین کلیت این موضوع به نفع کشور و مردم است، اما بحث بر نحوه اجرای آن است که متاسفانه بگونه ای که تا بحال اجرا شده نه تنها مفید نبوده بلکه باعث تورم بیشتر نیز گردیده است
  خوب است که همه ما یاد بگیریم در حوزه تخصص خودمان صحبت کنیم، تا جایی که من می دانم تخصص آقای ابیانه در حوزه سیاسی است و هیچگاه دستی بر اقتصاد نداشته است. نظری که ایشان داده است کاملا عدم تخصص ایشان را نشان می دهد، نگاه سطحی به حوزه اقتصاد باعث چالشهای امروز است. اینکه پول را از ثروتمندان بواسطه حذف یارانه بنزین می گیریم حرف غیر تخصصی و سخیفی است چون توزیع اقتصاد زنجیره ای است و همه این اقدامات نه بصورت دستوری بلکه به صورت عملکردی بر وضعیت جامعه تاثیر می گذارند....در نزد متخصصین براحتی قابل اثبات است که حذف یارانه بنزین بیشترین فشار را بر قشر فقیر می آورد نه ثروتمندان...گرانی حمل ونقل تاثیر خود را بر همه کسب و کارهای مرتبط از بقالی تا صنعت می گذارد و هزینه این گرانی را قشر فقیر می پردازد نه ثروتمندی که با گران کردن کالای کارخانه اش اختلاف را از خریدار کسب می کند
  پس همان بهتر که آقای ابیانه مطالعاتشان را دراین حوزه بیشتر کنند و پیرو کسانی نباشند که با نگاه سطحی به اقتصاد قیمت امروز دلار، طلا، مرغ، گوشت ، شیر و.... را باعث شده اند