{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 543

واکنش مسئولین به موج گرانی ها ادامه دارد

در حالی که قیمت کالا و خدمات در بازار تحت تأثیر افزایش نرخ ارز و اثرات تورمی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها افزایش می یابد، مسئولان دولتی همچنان بر تشدید کنترل بازار و قیمت ها تأکید می نمایند.

در حالی که قیمت کالا و خدمات در بازار تحت تأثیر افزایش نرخ ارز و اثرات تورمی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها افزایش می یابد، مسئولان دولتی همچنان بر تشدید کنترل بازار و قیمت ها تأکید می نمایند. در این شرایط این سوال مطرح است که آیا اساسا با روش کنترل قیمت ها از سوی دولت می توان جلوی تورم را گرفت؟ و اینکه اگر این شیوه در کنترل تورم موثر هم باشد، آیا قربانی آن تولیدکنندگان داخلی نخواهند بود که با افزایش روزافزون هزینه های تولید روبرو هستند؟

در رابطه با تلاش مسئولین برای کنترل گرانی ها، امروز ایسنا گزارش داد، محمدرضا رحیمی عصر سه‌شنبه در جلسه کارگروه کنترل بازار، اظهار کرد: متخلفین بدنبال فرصت هستند تا با سوءاستفاده از شرایط، اقدام به گرانفروشی کنند که در این میان کسانی که حقوق‌شان پایمال می‌شود، مردم هستند.

معاون اول رییس‌جمهور تشدید بازرسی‌های اثربخش و برخورد با سوءاستفاده‌گران را مورد تاکید قرار داد و از مسوولان ذیربط خواست مصالح کشور و حقوق مردم را در اولویت امور قرار داده و برای حفظ تعادل و برخورد با گرانفروشی به صورت همه جانبه تلاش کنند.

در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت بازار فولاد و مس ارائه شد و تصمیماتی نیز برای تامین این محصولات اتخاذ شد.

تسریع در روند تامین گوشت قرمز و بحث و تبادل نظر در خصوص وضعیت شیر خام و فرآورده‌های لبنی از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این در حالی است که بر اساس گزارش مهر، دیروز و در واکنش به موج گرانی اخیر در بازار، مهدی غضنفری از مدیران بازرگانی داخلی و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان خواست تا مدیریت، نظارت و کنترل بازار را همچون ایام عید ادامه دهند و مراقبت های لازم را در سطح تامین و عرضه نیز داشته باشند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه هر نوع افزایش قیمت بدون هماهنگی قبلی و ارایه دلایل مستند به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان مورد پذیرش نخواهد بود، گفت: بسیاری از عوامل موثر در نوسانات بازار از بیرون، به متولیان این بخش تحمیل شده و جز تعامل نزدیک دستگاه های ذیربط با موضوع تنظیم بازار رفع شدنی نیست.

وی تصریح کرد: نوسانات قیمتی در سطح بازار فشار زیادی را به اقشار پایین جامعه وارد می کند و برهمین اساس از همه دستگاه ها به ویژه بانک مرکزی می خواهیم تا برای تامین ارز مورد نیاز به منظور فراهم آوری سریع تر یا ارزان تر مواد اولیه و کالای اساسی برای تامین مایحتاج مردم وزارت صنعت ، معدن و تجارت را یاری کنند.

غضنفری گفت: وضعیت قیمتی و تامین مایجتاج مردم نه تنها دغدغه متولیان بازار است بلکه علما و ائمه جمعه نیز از وضعیت کنونی گلایه مند هستند و باید کنترل و بازرسی ها تشدید شود.

وی از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان خواست تمام وارد کنندگانی که کالای خود را با ارز مرجع وارد می کنند رصد کرده تا محصول نهایی را با محاسبه قیمت آن و نه بیشتر در اختیار مشتری قرار دهند .

غضنفری همچنین از مدیران حوزه بازرگانی داخلی خواست تا مدل های تنظیم و کنترل بازار درسال 91 را تدوین کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در سال جاری می توان در حوزه تنظیم بازار علاوه بر توجه به توسعه زیر ساخت ها ، اصلاح نظام توزیع را نیز پیگیری کرد ، گفت : باید نسبت به طراحی و هماهنگی سیستم تجاری در راستای سیستم تولیدی اقدام کرد.

ارسال نظر