{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 523

لاوروف خطاب به ‌رئیس شورای امنیت ملی رژیم صهیونیستی:

وزیر امور خارجه روسیه امروز طی پیامی به ‌رئیس شورای امنیت ملی رژیم صهیونیستی ‌تلاش‌ها برای دامن زدن مصنوعی به تنش ‌برنامه هسته‌ای ایران و ایجاد دستاویز برای تشدید بیشتر فشار بر تهران از راه اعمال تحریم‌ها را خطرناک دانست.

ماکسیم بارانوف امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت درباره مسئله هسته‌ای ایران از نظر روسیه اظهار کرد: 25 فروردین 91 سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در نشست خبری مشترک به همراه وزیران خارجه هند و چین گفت که ما موضوع ایران را مورد بحث قرار دادیم و ما به خاطر اوضاع در اطراف ایران که شریک دیرینه ما و عضو تعداد زیادی از اتحادیه‌های منطقه‌ای بوده و از جمله دارای مقام ناظر در سازمان همکاری‌های شانگ‌های است، جدٱ نگران هستیم.

وی با بیان اینکه موضع سه کشور در زمینه مسئله هسته‌ای ایران یکسان است، تصریح کرد: لاوروف ابراز کرد که ما منحصرا خواستار حل صلح‌آمیز مسئله طبق تصمیمات موجود آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل متحد هستیم و این مواضع در اعلامیه مشترک پایانی ما بازتاب یافته است.

سرکنسول روسیه در رشت ادامه داد: 27 فروردین جاری وزارت امور خارجه روسیه روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مذاکرات روز گذشته ایران و گروه 1+5 در فضای سازنده و توام با احترام متقابل برگزار شد.

وی افزود: طرفین در این دور از مذاکرات آمادگی خود را برای یافتن راهکارهای حل و فصل دیپلماتیک برنامه هسته‌ای ایران به نمایش گذاشتند.

بارانوف، محور اصلی مذاکرات روز گذشته ایران و گروه 1+5 در استانبول ترکیه را بررسی امکان حل و فصل سیاسی، مدالیته و فعالیت‌های دیپلماتیک پیرامون وضعیت برنامه هسته‌ای ایران و اعتمادسازی کامل نسبت به ماهیت صلح‌آمیز آن نامید.

وی اذعان کرد: در بیانیه وزارت خارجه روسیه ذکر شده بود که طرفین در این دور از مذاکرات بر لزوم آمادگی برای توسعه پایدار و مداوم مذاکرات ایران و گروه 1+5 بر اساس مفاد 'ان پی تی' و اصول توافق شده گام به گام و متقابل تاکید کردند.

سرکنسول روسیه در رشت، دستیابی به توافق و تفاهم متقابل برای برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران و گروه 1+5 بغداد در 23 ماه می امسال را از دستاوردهای نشست استانبول برشمرد.

وی، با پویا خواندن فضای مذاکرت به دیدار «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره گنده ارشد هسته‌ای این کشور با «سعید جلیلی» دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان و معاون وی اشاره کرد.

وی بیان کرد: 29 فروردین جاری خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه تلاش‌ها برای دامن زدن مصنوعی به تنش در اطراف برنامه هسته‌ای ایران و ایجاد دستاویز برای تشدید بیشتر فشار بر تهران از راه اعمال تحریم‌ها را خطرناک می‌داند و این مطلب را «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه به «یاکوف امیدرور» رئیس شورای امنیت ملی رژیم صهیونیستی اظهار داشت.

بارانوف‌ خاطرنشان کرد: در اطلاعیه منتشره در سایت وزارت خارجه روسیه گفته می‌شود لاوروف غیر قابل قبول بودن اینکه تهران امکانات تسلیحاتی هسته‌ای به دست آورده را مورد تاکید قرار داد و طرف روسیه به طور همزمان غیرسازنده بودن و خطر هرگونه تلاش برای بهره‌برداری از اخبار مربوط به پیشرفت فناوری‌های هسته‌ای ایران برای دامن زدن مصنوعی به تنش در اطراف برنامه هسته‌ای ایران و ایجاد دستاویز برای تشدید بیشتر فشار بر تهران از راه اعمال تحریم‌ها به ویژه با استفاده از نیروی نظامی را یادآور شد.

ارسال نظر