{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 4349

"امسال گلوگاه بودجه را در دست گرفتم و قفل سنگینی بر آن زدم تا خرج‌های بیهوده نشود"

اقتصادآنلاین/گروه اقتصادکلان:

رییس‌جمهور با بیان اینکه "هر هفته من یا همکارانم سفری برای افتتاح پروژه‌های بزرگ خواهیم داشت"، وعده داد که بیش از 900 پروژه بزرگ در کشور تا پایان عمر دولت دهم به اتمام برسد.

به گزارش ایسنا، محمود احمدی‌نژاد طی سخنانی در جشن خانه‌دار شدن متقاضیان مسکن مهر در زنجان با اشاره به اقدامات دولت نهم و دهم در این زمینه، با بیان اینکه "از سال گذشته دولت تصمیم بسیار بزرگی گرفت"، افزود: معمول این بود که دولت‌ها می‌آمدند و پروژه‌هایی را آغاز می‌کردند اما هنگامی که دولت‌ها به اتمام می‌رسید بسیاری از کارها نیمه‌تمام می‌ماند. بالاخره هر دولتی که می‌آید شعارهایی می‌دهد و علاقه‌مند است کارهایی انجام دهد ولی هنگامی که پروژه‌ها نیمه‌تمام می‌ماند دولت بعد باید آن را به اتمام می‌رساند.

وی تصریح کرد: در این دولت در این زمینه چند جلسه برگزار شد تا چاره‌ای پیدا شود که در دولت بعد چنین اتفاقی نیفتد. به این نتیجه رسیدیم که تمام پروژه‌های بزرگ اصلی رابه اتمام برسانیم. در این راستا بیش از 900 پروژه بزرگ تعریف و به عنوان طرح مهر ماندگار نامگذاری شد که ان‌شاءالله تا پایان دولت دهم این پروژه‌ها به اتمام می‌رسد. هزینه آن نیز این است که همکاران من بیشتر از گذشته تلاش کنند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه "امسال گلوگاه بودجه را در دست گرفتم و قفل سنگینی بر آن زدم تا خرج‌های بیهوده نشود"، گفت: البته برخی داد و بیداد می‌کنند و مقاله می‌نویسند اما نظر ما بر این است که اگر آنها به ما ناسزا هم می‌گویند اشکال ندارد، در عوض این سدها و کارخانه‌ها باید به اتمام برسد و ان‌شاءالله با دعای شما همه این پروژه‌ها به اتمام می‌رسد.

وی با بیان اینکه "در شرایط سخت فکر انسان بیش از گذشته به کار می‌افتد"، اظهار کرد: تا یکی ـ دو سال قبل چشم همه به خزانه دولت بود و بعضی به دنبال این بودند که پولی از خزانه بگیرند. از یک سال قبل بیان کردیم که این موضوع باید محدود شود و اکنون فکرها به کار افتاده است.

رییس‌جمهور با تاکید مجدد بر لزوم سازندگی و عزت ایران گفت: امروز ساختن ایران بالا بردن پرچم همه خوبی‌ها در عالم است و هرکس با هر نگاهی اگر به دنبال نجات بشریت است و اگر خود، وطن و آینده را دوست دارد، باید برای سازندگی وطنش تلاش کند. عشق به وطن از تجلی‌های ایمان به خداست؛ البته نه عشق تعصبی، بلکه عشق به وطنی که در راه خدمت به ارزش‌های الهی است. وقتی می‌گوییم باید ایران را ساخت، برخی شروع می‌کنند به "نمی‌شود" گفتن‌ها و بهانه‌تراشی‌های گوناگون، در حالی که ملت ما بارها ثابت کرد که می‌تواند اقدامات ارزشمند و بزرگی را انجام دهد.

احمدی‌نژاد در ادامه، به ایثارگری‌های مردم زنجان اشاره کرد و گفت: استان زنجان، استان رشادت‌ها، ایمان‌های مستحکم، دلهای پاک و دست‌های پربرکت است و وجودش همواره برای ملت ایران و انقلاب سرشار از خیر و برکت بوده است. تاریخ، فداکاری‌ها و مجاهدت‌های مردم این دیار را در طول صدها سال از یاد نخواهد برد.

وی همچنین، با اشاره به آماری که در این مراسم در رابطه با ظرفیت تولید برق ارائه شد اظهار کرد: طبق این آمار، تا قبل از دولت نهم و دهم سابقه صنعت برق در ایران 105 سال است که با این هفت سال، 112 سال می‌شود. در طی این 105 سال، 38 هزار و 100 مگاوات ظرفیت نیروگاهی در کشور بود و در طول این هفت سال نیز ظرفیت نیروگاهی 28 هزار و 740 مگاوات بوده است در حقیقت 105 سال در یک طرف و این 8 سال هم در طرف دیگر قرار دارد.

احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود با اشاره به سخنی از پیامبر اسلام مبنی بر اینکه اگر علم در ثریا باشد، افرادی از ایران به آن دست خواهند یافت، گفت: این خود کنایه‌ایی از کمال‌جویی و توانایی ملت ایران است. هنگامی که بحث مسکن مهر مطرح شد، برخی از دوستان خودمان و کسانی که در انقلاب بودند می‌گفتند این امر نشدنی است. چرا نمی‌شود ساخت؟ تصمیم گرفته شد و همه دست به دست هم دادند و کار عملیاتی شد.

وی افزود: خدا را شاکرم که استان زنجان اولین استانی است که موج ثبت‌نام در آن تمام و مسکن‌ها تحویل داده می‌شود اما موج دوم ادامه دارد. باید به جایی برسیم که مسکن به‌روز شود یعنی جوانانی که ازدواج می‌کنند کلیدی به آنها داده شود تا زندگی خود را آغاز کنند. خوشبختانه همه نیازهای مسکن در کشور تولید می‌شود و صنعت سیمان پنجاه سال سابقه دارد. ظرفیت تولید سیمان 32 میلیون تن بود اما اکنون بالای 76 میلیون تن است. سیمان، فولاد، زمین و نیروی انسانی همه مهیا هستند، پول هم وجود دارد. طبق گزارش‌های جهانی، رتبه هفدهم را در اقتصاد داریم و ان‌شاءالله به زودی به رتبه پانزدهم خواهیم رسید.

رییس‌جمهور با اشاره به بهره‌برداری از محور تهم ـ چورزق در جاده زنجان ـ طارم به بیان خاطره‌ای پرداخت و گفت: در سفر اول، هنگامی که در جاده در حال حرکت بودیم سر یکی از پیچ‌ها راننده هم فرمان را چرخاند و هم ترمز کرد و این سبب شد خودرو سُر بخورد و ما حتی اشهد خود را گفتیم ولی لب این پیچ دره‌ای بود که خودرو لب دره متوقف شد.

احمدی‌نژاد با اشاره به منابع طبیعی و ثروت موجود در ایران گفت: در کویر مرکزی منطقه‌ای وجود دارد که در تابستان دمای آن حتی به 70 درجه نیز می‌رسد. گروهی برای اکتشاف معادن به آنجا رفتند و پس از بررسی، ‌یک معدن آهن کشف شد.

وی در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: برخی خیال می‌کنند که ملت نباید پولدار شود. برخی اینطور مطرح می‌کنند که چرا خانه‌هایشان بزرگ است یا اینکه چرا مردم زیاد مصرف می‌کنند؟ ای کاش روزی برسد که همه بشر به اندازه احتیاجاتشان مصرف کنند.

رییس‌جمهور در ادامه تاکید کرد: باید زحمت کشید تا بتوان از آن بهره برد. باید از ثروت این کشور استفاده کرد ولی باید تلاش کرد که ثروت عادلانه توزیع شود. ما ناراحت نیستیم از اینکه متوسط درآمد سرانه با برابری قدرت خرید از 12 هزار دلار در سال گذشته است. خانواده‌های که هشت‌شان گرو نه‌شان است کجا می‌توانند به فکر رسیدن به قله باشند؟ نقل است که دوره حکومت امام زمان فقیری پیدا نمی‌شود.

ارسال نظر