{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}

برگزاری میزگرد بازار مسکن در اقتصاد آنلاین

در این میزگرد که آقایان حسام عقبایی، رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران؛ بهروز ملکی و صادق الحسینی کارشناسان اقتصادی و میرحامد ابوترابی از فعالان عرصه ساخت و ساز مسکن حضور داشتند، آینده بازار مسکن تحلیل و بررسی شد.

اقتصاد آنلاین- بازار مسکن، یکی از مهمترین بازارها در اقتصاد ایران محسوب می شود. نه تنها مسکن یکی از ضروریات زندگی است، بلکه در ایران به یک ابزار سرمایه گذاری تبدیل شده است. از این رو بسیاری از مردم وارد بازار مسکن می شوند به طمع کسب سود بیشتر. این افراد نه فقط در خرید و فروش مسکن بلکه در ساخت و ساز هم فعالند. همین است که می بینیم بخش بزرگی از ساخت و سازها در سطح کشور توسط مردم عادی و نه متخصصان این حوزه انجام می شود. این امر البته به خودی خود امر نامطلوبی نیست و می تواند به توسعه بیشتر این بازار که بازار بسیار استراتژیکی هم که هست کمک کند.

در این میزگرد که با حضور آقایان حسام عقبایی، رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران؛ بهروز ملکی، کارشناس اقتصاد مسکن؛ صادق الحسینی، اقتصاددان و نویسنده کتاب "اقتصاد ایران در تنگنای توسعه" و مهندس ابوترابی از فعالان عرصه ساخت و ساز مسکن انجام شد، آینده بازار مسکن به بحث گذاشته شد.

در این میزگرد همه کارشناسان معتقد به ادامه یافتن رکود تا بهمن ماه سال جاری بودند اما نظرات متفاوتی راجع به زمان پایان یافتن رکود داشتند.

حسام عقبایی؛ متولد 1356 و وکیل پایه یک دادگستری است. او ده سال است که عضو هیات مدیره اتحادیه املاک تهران است و به تازگی به جای قلی خسروی بعنوان رییس اتحادیه املاک تهران برگزیده شده است.

بهروز ملکی؛ متولد 1353 مهندس عمران و دانشجوی دکتری اقتصاد است. او تابحال دوره های آموزشی متعددی را در حوزه اقتصاد مسکن برگزار کرده است.

صادق الحسینی؛ متولد 1362 است. او لیسانس و فوق لیسانس اقتصاد دارد و در آمریکا سیاستگذاری عمومی و روابط بین الملل خوانده است. از او تابحال کتاب "اقتصاد ایران در تنگنای توسعه" و جزوه های "تحلیل بازار مسکن در سال 89 و نیز تحلیل بازار مسکن در سال 92" منتشر شده است.

میرحامد ابوترابی؛ متولد 1353 است او لیسانس مهندسی عمران و فوق لیسانس مهندسی عمران گرایش مدیریت ساخت از دانشگاه علم و صنعت دارد و 16 سال است که در مناطق 1و2و 6 تهران در زمینه ساخت و ساز فعال است.

اقتصاد آنلاین- در اقتصاد ایران، مسکن همواره فراز و نشیب داشته و قیمتش رفتار سینوسی داشته است. چرا؟

ملکی : در دو دهه گذشته، بازار مسکن رفتار سینوسی داشته است. این به این معناست که رشد قیمت مسکن در بعضی سال ها کمتر و در بعضی سال ها بیشتر از نرخ تورم است. اگر بخواهیم مهمترین دلیل این امر را باز کنیم این است که بازار مسکن حرکت پلکانی دارد. اگر تورم و بازار مسکن را به دو خودرو تشبیه کنیم که از تهران به همدان می خواهند بروند. تورم مثل خودرویی است که با سرعت یکنواخت حرکت می کند تا به مقصد برسد اما مسکن مثل خودرویی است که گاهی می ایستد، گاهی سبقت غیرمجاز می گیرد و گاهی حتی وسط اتوبان دنده عقب می رود. دلیل این رفتار این است که قیمت اسمی مسکن باید به قدری افزایش پیدا کند تا قیمت حقیقی خودش را بتواند اصلاح کند.

اقتصاد آنلاین- دلیل این امر چیست؟

ملکی : دلیلش را شاید بتوان بیشتر فنی دانست تا اقتصادی. چرا که کشش عرضه بسیار کم است در این بازار و هنگام افزایش قیمت، عرضه نمی تواند به سرعت واکنش نشان دهد و این با یک وقفه اتفاق می افتد. مثلا در سال 86 این اتفاق افتاد. در این سال ها که درآمد و سود انتظاری زیاد می شود، بسیاری از افراد به این بازار ورود می کنند و شروع به ساخت می کنند و پروانه های ساختمانی به شدت رشد می کنند. اما 27 ماه بصورت میانگین طول می کشد تا این مسکن ساخته شود و به بازار عرضه شود. بر همین مبنا کسانی که در سال 86 پروانه ساختمانی گرفتند بازندگان بازارند چرا که عملا 27 ماه بعد واحدشان را عرضه کردند و به رکود مسکن خوردند.

الحسینی : اجازه بدهید من هم سعی کنم داستان مسکن در ایران را تعریف کنم و به دلیل این هم بپردازم. به دلایلی که در ادامه خواهم گفت، تحولات قیمتی مشخصی بر بازار مسکن در ایران حاکم است که این بازار را با سایر بازارها و نیز با بازار مسکن در سایر کشورها متفاوت می کند. همین دلایل سبب می شوند تا همانطور که آقای ملکی گفتند عموماً شاهد یک مسیر پلکانی در این بازار هستیم. به این معنی که در دهه های گذشته مسکن همپای تورم رشد نکرده بلکه پس از چند سال رکود نسبی، به صورت جهشی افزایش قیمت داشته است. این مسیر پلکانی عموماً در دوره های جهش منجر به هجوم اهالی کسب و کار به این بازار می‌شود که اصطلاحاً تقاضای سفته ‌بازانه یا سرمایه‌‌ای را افزایش می‌ دهد که این امر نیز به نوبه خود بر روی افزایش قیمت مسکن تاثیر بزرگی می گذارد. من در تحقیقی که در سال 88 انجام دادم، نشان داده ام که تقاضای سرمایه‌ ای برای مسکن در دوران جهش قیمتی به شدت افزایش می ‌یابد و از سوی دیگر کاهش تقاضای مصرفی مسکن همزمان اولین علایم رکود در معاملات را در این بازار ایجاد می‌ کند. بنابراین با جهش تقاضای سرمایه ‌ای مسکن و حذف تقاضای مصرفی به دلیل افزایش بیش از اندازه قیمت‌ ها؛ دوران رکود طولانی ‌تر می ‌شود. با شروع دوران رکود و تداوم شرایط تورمی در اقتصاد کلان، ارزش واقعی مسکن در مقایسه با سایر کالاها کاهش می‌ یابد و در حقیقت همانطور که آقای ملکی هم فرمودند قیمت واقعی مسکن (قیمتی که از مقایسه قیمت هر کالا با تورم به دست می آید) کاهش می ‌یابد. چنین شرایطی باعث خواهد شد تا تقاضای مصرفی دوباره به بازار وارد شود و بازار مسکن وارد دوران رونق ‌شود. اما دلیل این امر فقط فنی نیست. یعنی اینطور نیست که فقط به دلیل اینکه عرضه مسکن کم کشش است، این رفتار را در این بازار شاهد باشیم. همانطور که در غالب کشورها چنین رفتاری در بازار مسکن وجود ندارد.

اقتصاد آنلاین- خب یعنی مسکن در ایران با سایر کشورهای جهان متفاوت است؟ این عجیب نیست؟

الحسینی : بازار مسکن در ایران بسیار شبیه به بازار مسکن در کشورهای نفتی است. این بازار به دلیل این که در ایران است، خاص نیست، به دلیل این که در یک کشور نفتی است، خاص می شود! چند اتفاق در کشورهای نفتی می افتد؛ اولا نرخ رشد نقدینگی در این کشورها بالاتر از متوسط جهانی است. دلیل این امر هم سیاست های مالی انبساطی است که در این کشورها وجود دارد. ثانیا، بی ثباتی اقتصاد کلان در این کشورها بیشتر است. چرا که نوسانات قیمت نفت به بی ثباتی سیاست های مالی در این کشورها و در نتیجه به بی ثباتی اقتصاد این کشور منجر می شود. همه این ها سبب می شود تا تورم در این کشورها به یک امر معمول تبدیل شود. البته چند کشور نفتی نظیر نروژ و کانادا از این امر مستثنی هستند که دلایل خاص خودش را دارد که جای بحثش اینجا نیست. این تورم مزمن در کل اقتصاد خودش را نشان می دهد. اما در بخش مسکن بروز و ظهورش متفاوت است. دلیل تفاوت هم به زبان اقتصاد کم کشش بودن عرضه یا عدم امکان عرضه مسکن در کوتاه مدت است.

اقتصاد آنلاین- جهش قیمتی مسکن را چگونه می توان با این استدلال توجیه کرد؟

الحسینی : خیلی متفاوت نیست. مکانیسم همین است. اما جهش را می توان با این نموداری که من خدمتتان دادم (منظور نمودار شماره یک است که در پایین همین پاسخ آمده است) توضیح داد. یعنی هرگاه درآمدهای نفتی زیاد می شود و سیاست های انبساطی اتخاذ می گردد و فاصله رشد نقدینگی با رشد قیمت مسکن مسکن زیاد می شود، بعدش شاهد یک جهش هستیم. اگر به 4 جهش بزرگ مسکن در ایران نگاه کنیم که من در نمودار با دایره نشان داده ام، این امر به وضوح مشخص است. البته عوامل دیگری هم دخیل هستند که شدت و حدت رکودها را نشان می دهند که البته من فکر می کنم زیاد صحبت کردم.

ابوترابی : به نظر من روندهای قیمتی مسکن ناشی از یک مولفه نیست. مثلا در سال 81 یا 82 شهردار وقت تهران، آقای ملک مدنی آمد و جلوی ساخت و ساز را گرفت و این باعث شد به شدت قیمت بالا رود وقتی اثر این از بین رفت مسکن دچار رکود شد. بعد از آن هم در سال 85 بانک های خصوصی شروع کردند به اعطای وام مسکن. من در آن زمان 80 درصد اپارتمان هایی که فروختم، خریداران از پاسارگاد و پارسیان وام گرفته بودند. این هم باعث جهش شد. در سال 91 هم علت جهش این بود که بعلت رکود سال های قبل از آن اینقدر زیاد بود که همه غیرحرفه ای ها از این بازار خارج شدند. این باعث شد تا عرضه به شدت کاهش یابد و این سبب شد تا قیمت ها سال بعد از آن جهش پیدا کند. پس تک مولفه ای نیست.

الحسینی : ببینید بخشی از این سخنان درست است، قطعا هیچ امری در جهان تک مولفه نیست. اما شما وقتی می خواهید یک بازار، یک قیمت، یک روند را تحلیل کنید، به مثلا 5 عامل موثر می رسید که به زبان فنی به آنها متغیرهای مستقل می گویند که روی مسکن به عنوان متغیر وابسته تاثیرگذارند. حال یکی از این عوامل یا متغیرهای مستقل می تواند 80 درصد رفتار قیمت مسکن را توضیح دهد و دیگری 5 درصد. ما اقتصادخوانده ها راجع به آن 80 درصد صحبت می کنیم و اگر فرصت باشد به آن 20 درصد هم می پردازیم. ولی شکی در این وجود ندارد که روند رشد نقدینگی می تواند با یک تاخیر یا Lag دو ساله چرایی رکود و رونق مسکن و جهش های قیمتی را توضیح دهد. این مواردی هم که شما فرمودید در تحقیقی که ما انجام دادیم، بیشتر به عمق و میزان رکود و رونق مربوط می شود. یعنی این که وام مسکن را افزایش می دهند این سبب می شود تا به جای 60 درصد ما 90 درصد افزایش قیمت مسکن داشته باشیم. شما نقدینگی را ثابت نگه دار و همه این عوامل را که شما فرمودید فعال کن، می بینید که مسکن دچار جهش و حرکت های سینوسی نمی شود. پس این عوامل دیگر، شدت و حدت این افزایش یا کاهش قیمت مسکن را تحت تاثیر قرار می دهند و خودشان علی القاعده (البته استثنا هم وجود دارد) دلایل موجده آن نیستند.

ملکی : من معتقدم حتی اگر نرخ رشد نقدینگی ما در حالت آرمانی صفر باشد باز به دلیل ماهیت فنی و کم کشش بودن عرضه بازار مسکن، این بازار، بازاری سینوسی خواهد بود.

الحسینی : خب اشکالی ندارد اگر اینطور باشد در دنیا و در کشورهایی که تورم ندارند، قیمت مسکن باید سینوسی باشد دیگر؟ ولی نیست. فقط در کشورهایی که سیاست های مالی اشان بی ثبات است این اتفاق می افتد. در این زمینه کشورهای نفت خیز همه شبیه به همند. چرا که پول نفت بصورت سینوسی وارد این اقتصادها می شود، این کم کشش بودن هم که کمک می کند.

اقتصاد آنلاین- به شرایط حال حاضر بازار مسکن برگردیم. بعد از رکود سال 89 و کاهش قیمت ها، همانطور که کارشناسان اقتصاد آنلاین در پیش بینی کردند شاهد افزایش حدود 55 درصدی قیمت مسکن (بصورت متوسط در کل کشور) بودیم. در سال 92 هم تابحال بازار مسکن وارد فاز رکودی شده و آمار غیررسمی از کل کشور حکایت از رشد بسیار پایین تر از نرخ تورم (حدود 20 درصد) است. البته در تهران گویا قیمت متوسط کاهش هم داشته است. لطفا توضیح بفرمایید.

ملکی : طبق آمار، رشد مسکن در سال 91 در کل کشور حدود 50 درصد بوده است. البته اگر نقطه به نقطه و منطقه ای بگیریم، در بعضی مناطق نرخ رشدهای بسیار زیادی را شاهد بودیم.

عقبایی : افزایش قیمت مسکن در شمال تهران تقریبا شبیه به هم است. یعنی تفاوتی میان سعادت آباد و پاسداران وجود ندارد. ولی بطور کلی رشد شاخص در مناطق 5، 2، 3 و 1 به ترتیب بیشترین بوده است. اما در سال 91 که همه احتمالات این بود که بعد از آقای احمدی نژاد که جلوی وام های مسکن را گرفته بود، بازار مسکن رونق پیدا کند اینطور نشد. سیاست های آقای احمدی نژاد بیشتر جنبه موقت داشت. بنابراین پیش بینی من این بود که فنر مسکن در ایران در سال 92 رها خواهد شد. و شاهد جهش قیمتی باشیم. البته برخی معتقدند در اواخر سال 91 این فنر رها شد و ما شاهد افزایش 300 درصدی در برخی نقاط تهران بودیم. اما در سه ماهه اول سال 92 شاهد افزایش قیمت مسکن در تهران نبودیم. در اردیبهشت البته معاملات رونق پیدا کرد. خلاصه پیش بینی ما این بود که در تابستان 92 بعد از انتخابات شاهد افزایش و رونق بازار باشیم. اما این اتفاق نیفتاد. حتی اجاره ها هم افزایشش کم بود. تا اوایل مهر هم این رکود ادامه داشت. من خودم آن زمان فکر می کردم قیمت ها به کف نسبی رسیده است. البته منظورم کف مطلق نبود. بنابراین فکر می کردیم در پاییز رونق خواهد گرفت. البته مراجعات مردم به بنگاه ها در پاییز زیاد شد. البته مراجعات به معنای خرید نیست. در این زمان مراجعات به بنگاه ها زیاد شد. این به نظر من نشانه ای است برای تغییر وضعیت. خرید ملک مثل خرید سیب و تخم مرغ نیست. پروسه خرید خودش زمان بر است. نیاز به تحقیق دارد، فایل های متعدد را باید مقایسه کند و پولش را جمع کند و واحد کنونی اش را بفروشد و امثالهم. علی کل حال در پاییز، خصوصا مهرماه، حجم مراجعات به بنگاه ها بسیار افزایش پیدا کرد. ما معمولا در پاییز شاهد افزایش مراجعات و خرید و فروش نیستیم. ولی این پاییز متفاوت است.

اقتصاد آنلاین- معمولا این سیکل رونق و رکود سالانه چطور است؟

عقبایی : معمولا از اواخر مهر یک رکود نسبی را داریم تا اواخر آذر و دی. از بهمن ماه دوباره بازار رونق می گیرد. این افزایش حجم مراجعات که نشانه افزایش متقاضی در بازار بود نوید افزایش خرید را می داد، اما به دلیل مذاکرات هسته ای در آبان ماه و نیز به دلیل عدم وجود سیگنال قیمتی از سوی وزارت مسکن، مردم وارد فاز خرید نشدند. چرا که این امید در مردم ایجاد شد که قیمت مسکن حتی پایین تر هم بیاید. من امیدوارم که تدبیر دولت باعث شود که این امید ناامید نشود. ولی نباید از یک واقعیت غافل باشیم. و آن قیمت واقعی مسکن است. برخی دوستان ما در اتحادیه می گویند که قیمت مسکن تا پایان سال 40 درصد کاهش می یابد!! این درست نیست. باید قیمت واقعی یعنی قیمتی که مسکن برای فروشنده تمام می شود به اضافه یک سود 10 الی 15 درصدی برای سازنده را قایل باشیم. از اینجا قیمت واقعی مدنظر من به دست می آید.

اقتصاد آنلاین- شما فکر می کنید الان ما در چه مرحله ای هستیم؟ آیا به قول شما به قیمت های تمام شده رسیده ایم؟

عقبایی : به نظر من ما به یک ثبات نسبی رسیده ایم، شاید امکان کاهش چند درصدی دیگر وجود داشته باشد. به این معنا من فکر می کنم تا پایان سال ما شاهد رکود معاملاتی به همراه کاهش اندک قیمت مسکن خواهیم بود. البته ما باید واقع بینانه نگاه کنیم و نباید توقع داشته باشیم سازنده مسکن زیر قیمتی که برایش درآمده بفروشد. البته سود متعارفی که برای سازنده در نظر است، بین علما اختلاف است. برخی به سود 20 درصد، برخی به سود بالاتر از سود بانکی و برخی دیگر به سود بیشتر معتقدند.

اقتصاد آنلاین- برویم سراغ سازندگان مسکن! سود متعارف برای یک سازنده به نظر شما چقدر است؟ از سوی دیگر شما چقدر سود الان می گیرید؟

ابوترابی : الان حساب بانکی من 21 درصد سود کوتاه مدت زودشمار به من می دهد. از سوی دیگر با سیستم ساختی که من دارم، یعنی مهندسین و طراحان و امثالهم 8-9 درصد برای من هزینه دارد. یعنی اگر من 30 درصد از مسکن سود بگیرم، تازه هیچ نگرفته ام. چرا که اگر بانک می گذاشتم همین قدر به من سود می داد و می نشستم خانه خودم و پایم را روی پایم می انداختم.

عقبایی : دقیقا همین است. در چند سال اخیر حجم کثیری از سازه های مهم برای بانک ها و موسسات اقتصادی است. با سیاست های دولت قبلی اینها دیگر نمی توانند به بخش مسکن وام دهند، خودشان می آیند و مستقیم می سازند و خرید و فروش می کنند. اینها باعث می شوند نرخ ها به شدت افزایش یابد. برای مثال به دلایل مختلف بانک می آید در منطقه ای که قیمت منطقه ای 10 میلیون تومان است، می آید و 15 میلیون می خرد. این شاخصی می شود برای واحدهای مجاور که قیمت را بالا ببرند. این خودش دامن می زند به گرانی. بانک ها بعضا خریدهای کلان در مناطق انجام می دهند. بعضی بانک ها حتی به این ترتیب قیمت ها را دستکاری می کنند در حوزه مسکن.

ابوترابی : شرکت های بزرگی هم هستند که کارشان چیز دیگری است و شبه دولتی هم هستند می آیند و نقش محسوسی بازی می کنند. ولی داشتم می گفتم که 30 درصد که هزینه پولمان است 10 درصد هم رویش بگیریم می شود 40 درصد. ما به 40 درصد راضی هستیم.

اقتصاد آنلاین- این نزدیک به شاخص تورم می شود طبیعتا دیگر.

ابوترابی : من الان اگر بخواهم 10 سال گذشته مسکن را برای خودم مقایسه کنم واقعا بالاتر از تورم بوده است. یعنی پول من نسبت به تورم رشد بیشتری داشته است.

اقتصاد آنلاین- دقیق می توانید بگویید چقدر؟

ابوترابی : واقعا حساب نکرده ام دقیق ولی حول و حوش همین 40 درصد و بیشتر از آن بصورت سالانه می شود.

اقتصاد آنلاین- اما برگردیم به وضعیت فعلی. آینده بازار را چگونه می بینید؟

ابوترابی : سال پیش مسکن حاشیه سود خیلی خوبی داشت. ساخت بسیار سود آور بود. بسیاری از افراد هول شدند تا زود پولدار شوند، قراردادهایی امضا کردند. این دوستان چک هایشان دارد سررسید می شود. اینها به هرحال باید معامله کنند. حتی به زیر قیمت ساخت مجبورند بفروشند. در محله کردستان اگر دو ماه پیش کسی می گفت 6 میلیون هیچکس باور نمی کرد. اما الان کاملا می شود در این منطقه آپارتمان نوساز را 6 میلیون خرید. بنابراین در بازار فعلا معاملاتی خواهد شد که غیرعادی است. اینها چند ماه ایستادند ولی مقاومتشان شکست. اما اینها تعیین کننده شاخص قیمت نیستند. این تعداد افراد با فروش اولین واحد نیاز مالی اشان حل می شود. پیش فروش های عجیب و غریبی که الان دارد می شود، که زیر قیمت ساخت است واقعا، در سال آینده به دادگاه کشیده می شود چرا که سازنده نمی تواند تعهداتش را عمل کند. سال آینده بنابراین سال دادگاه های مسکن خواهد بود. بصورت کلی من احتمال می دهم تا 15 اسفند این جریان ادامه داشته باشد. یعنی تا 15 اسفند رکود و قیمت های عجیب و غریب در بازار دیده خواهد شد اما از 15 اسفند به بعد این فرآیند متوقف خواهد شد.

اقتصاد آنلاین- اثر توافق ژنو چه بود؟

الحسینی : این توافق یک شوک کامل بود. نه فقط به بازار مسکن، به تمامی بازارهای سرمایه گذاری و مصرفی در کشور. این شوک در بازار مسکن به شکل افت شدید معاملات خودش را نشان داد. ابوترابی: دو هفته بعد از توافق ایست کامل بود. مراجعه کلا نبود. حتی بسیاری از کسانی که معامله کرده بودند حاضر شدند ضرر و زیان هم بدهند و فسخ کنند. اما الان مراجعه واقعا زیاد شده است برای خرید.

ملکی : میانگین رشد زمین در 20 سال گذشته 25 درصد، مسکن 23 درصد، تورم 20 درصد و دلار تقریبا 17 درصد بوده است. بنابراین مسکن بطور متوسط سالانه 3 درصد بیش از تورم رشد کرده است. نباید فراموش کرد که این 3 درصد در 20 سال خیلی زیاد می شود. چرا که این 3 درصد در 20 سال بطور مرکب عمل می کند. بطوری که در 20 سال گذشته شاخص قیمت ها 40 برابر شده اما مسکن تهران بین 60 تا 65 برابر شده است. برای قیمت ها تا ادامه سال، نباید فراموش کرد که قیمت معاملاتی را نباید با قیمت پیشنهادی اشتباه گرفت. کاهش قیمت ها از اوج که در خرداد امسال بوده که 4.300.000 بوده تا الان که رسیدیم به 3.850.000 پس قیمت ها آنقدرها که آقای ابوترابی فرمودند کاهش نداشته است.

ابوترابی : مورد به مورد متفاوت است. جاهایی که رشد شدیدتر داشته اند، کاهش شدیدتر هم داشته اند.

عقبایی : در رابطه با این موضوع، دقیقا قیمت پیشنهادی با قیمت معاملاتی متفاوت است. مثلا قیمت های پیشنهادی در منطقه 6 حدود 8 میلیون است ولی قیمت معاملاتی حدود 30 درصد کمتر از این است. پس کاهش قیمت را هم باید نسبت به قیمت معاملاتی در نظر گرفت.

اقتصاد آنلاین- اگر آماری دارید بفرمایید. از بهمن 91 تا آخر شهریور 92 آمار شما چه چیزی را نشان می دهد؟

عقبایی : از فروردین 91 تا شهریور تقریبا می شود گفت که در ماه های اول ثابت بوده ولی در تابستان اندکی کاهش پیدا کرده است.

ملکی : آمار این را نشان نمی دهد. آمار نشان می دهد که ما تا انتخابات روند افزایشی را داشتیم. اگر فروردین را کنار بگذاریم بازار تا انتخابات صعودی بود. بعد از انتخابات اما بازار نزول کرد و واکنش نشان داد.

الحسینی : بله این درست است. اما چیزی که باید توجه کرد تعداد معاملات است. معاملات بطور کلی در سال 92 افت کرد. بغیر از اردیبهشت در مابقی ماه های سال 92 گاها ما تا 50 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل در تعداد معاملات را شاهد بودیم. این بدین معناست که بازار وارد فاز رکود انتظاری شد. یعنی به واسطه انتظاراتی که از انتخابات و از شرایط کشور می رفت، بسیاری دست از معامله کشیدند. این امر بعد از انتخابات شدت پیدا کرد و به کاهش قیمت ها در بازار منجر شد.

اقتصاد آنلاین- افزایش قیمت ها از اسفند تا خرداد چقدر بوده؟

الحسینی : تا قبل از انتخابات قیمت مسکن در کل کشور به طور متوسط هنوز رشد می کرد و آمارها از اسفند تا خرداد رشدی حدود 13 درصدی را نشان می دهد. هرچند پس از انتخابات قیمت مسکن در تهران حدود 25 درصد و در کل کشور حدود 15 الی 17 درصد کاهش داشته است.

ملکی : من از خرداد تا خرداد را دارم. از خرداد 91 تا خرداد 92 حدود 70 درصد افزایش داشته ایم. بعد از آن دوباره پایین آمدیم. نرخ رشد هم در خرداد 92 هم در اردیبهشت 92 نسبت به ماه مشابه سال قبل حدود 70 درصد بوده است. در آبان 92 نسبت به آبان 91 نرخ رشد ما تقریبا 25 درصد بوده است. آمارها نشان می دهد کاهش هم از انتخابات تا آخر آذر در تهران حدود 15 درصد بوده است. البته در برخی مناطق این بیشتر است.

عقبایی : کاهش قیمت مسکن در مناطقی که ساخت و ساز بیشتر فعال است، کاهش ها بیشتر بوده است. معمولا در مناطق 22، 21، 5 و 4 کاهش ها بیشتر بوده است. حتی در یک بخشی از منطقه 1 هم کاهش ها بیشتر بوده است. ما حتی کاهش 50 الی 60 درصدی را هم بعضا شاهد بوده ایم.

الحسینی : با مطالعاتی که ما انجام داده ایم، به لحاظ فاندامنتال اقتصادی قیمت مسکن در سال 92 در کل کشور (و نه فقط در تهران) پتانسیل حدود 30 درصد رشد را داشت. این یعنی رشدی بیش از 30 درصد در تهران. سه ماه اول سال هم همین را نشان می داد، اما این روند با انتخابات ریاست جمهوری متوقف شد و معامله گران دست از معامله کشیدند. این عامل روانی انتظاراتی را ایجاد کرد که این انتظارات باعث شد تا بازار مسکن نتواند بر اساس فاندامنتالهای اقتصادی عمل کند. من پیش بینی ام را در آخر جلسه خواهم گفت اما خیلی خلاصه به نظر من الان وقت مناسبی برای خرید مسکن برای مصرف کنندگان و سرمایه گذاران جزء است.

ملکی : اما پیش بینی من برای ماه های آتی را اگر بخواهم بگویم، به نظر من نباید قیمت واقعی را از نظر دور داشت. به نظر من در دو سال اخیر، مسکن هنوز به تورم نرسیده است. افزایش 55 درصدی قیمت مسکن در سال گذشته در مقابل افزایش شدید نرخ تورم در چند سال اخیر هنوز نتوانسته مسکن را به تورم برساند. انتخابات ریاست جمهوری به عنوان یک اثر روانی افزایش طبیعی مسکن را متوقف کرد. توافق ژنو هم به این امر کمک کرد. به نظر من تا زمانی که تولیدکننده ها قیمت را کاهش می دهند، قیمت بازار شکل نخواهد گرفت. تا جایی که به حداقل قیمت واقعی برسد. به نظر من الان ما در این نقطه هستیم. و دیگر کاهش در بازار وجود نخواهد داشت. الان خریدارها در حال ورود به بازار هستند چون این امر را حس کرده اند. به نظر من حتی قبل از اسفند، یعنی در اواسط بهمن قیمت مسکن شروع به رشد خواهد کرد.

ابوترابی : به نظر من ورود به سرمایه گذارها به بازار مسکن مهم است. هنگامی که اینها به بازار می آیند، به این معنی است که در آینده نزدیک مسکن رشد خواهد کرد. الان من زیاد می بینم که سرمایه گذارها می آیند در مسکن و خواهان خرید آپارتمان در حجم بالا و با تخفیف 10-15 درصدی هستند.

عقبایی : سود انتظاری سازندگان با توجه به شرایط اقتصاد تعیین می شود. مثلا طرف آپارتمانش را گذاشته 7 میلیون هیچ اتفاق خاصی هم نیفتاده صرفا یک موج ایجاد شده، شما برایش مشتری پیدا می کنید می گوید نه 8 میلیون و 200 هزار تومان، دوباره مشتری پیدا می کنید می گوید 9 میلیون تومان. این رسیدن از 7 میلیون به 9 میلیون بارها اتفاق افتاده و با توجه به شرایط اقتصادی کشور این تصمیم را می گیرد. این سود نامتعارف است. یکی از عواملی که می تواند کنترل کننده باشد بحث معاملات مکرر است. سرمایه گذارها قطعا معاملات مکرر روی املاکشان انجام می دهند یعنی می خرند که بفروشند. الان فعلا سرمایه ها در ملک نیست در جاهای دیگر است. و این معاملات مکرر صورت نمی گیرد. در نتیجه مالکان و سازندگان که پروژه های ساختمانی دارند باید مشتری واقعی مصرف کننده پیدا کنند. بنابراین اگر معاملات مکرر ایجاد نشود، قیمت مسکن کاهش بیشتری خواهد داشت. ما در تهران بعد از انتخابات در برخی نقاط تا 40 درصد هم کاهش داشتیم. اگر شرایط موجود حفظ شوند، و فضای سیاسی به همین شکل آرام بماند، به نظر من می توانیم شاهد یک کاهش 10 الی 15 درصد دیگر باشیم.

ملکی : یکسری از متغیرهای ما واقعا مشخص نیست. مثلا ما نمی دانیم بحث وام خرید در ادامه سال چگونه خواهد بود. ما نمی دانیم بورس چگونه خواهد شد. ما نمی دانیم نقدینگی به کجا خواهد رفت و سیاست دولت چیست. در کل به نظر من در ادامه سال بازار خودش را پیدا خواهد کرد و آرام آرام از زمستان ما رونق در معاملات را خواهیم داشت. البته این به این معنا نیست که ما تغییر قیمت معناداری خواهیم داشت. این به معنی ثبات در سال جاری است.

اقتصاد آنلاین- فکر می کنید اثر بودجه سال 93 بر قیمت مسکن چیست؟ و پیش بینی اتان از سال 93 چگونه است؟

ملکی : به نظر من دولت به این نتیجه خواهد رسید که نمی توان یک دفعه انقباضی عمل کرد. بنابراین من فی الکل فکر می کنم در سال آینده بازار مسکن با یک رشد خفیفی مواجه خواهد شد و در سال 94 افزایش بیشتری خواهد داشت.

عقبایی: من احساسم این است که با توجه به مجموع شرایط از جمله بودجه ما یک ثبات را در 6 ماه اول سال آینده خواهیم داشت. برای 6 ماه دوم هم هنوز زود است صحبت کنیم.

ابوترابی : سه عامل تعیین کننده کلیدی برای سال آینده وجود دارد. یک اینکه دولت با یارانه نقدی چه می خواهد بکند. این بسیار پرقدرت است. اگر این ادامه پیدا کند ما یک افزایش قیمت جدی در سال آینده خواهیم داشت. بحث دوم این است که آیا دولت می خواهد نرخ مشارکتش را بالا ببرد یا نه. به نظر من نرخ اوراق بسیار مهم است. اگر این نرخ بالا برود، بازار مسکن با رکود و کاهش جدی مواجه خواهد شد. بحث بعدی هم بحث بازار سرمایه است.

الحسینی : همانطور که قبلا هم گفتم، مسکن به لحاظ فاندامنتال پتانسیل رشد را دارد. اینکه الان دچار رکود شده هم دلایل مشخص موقتی دارد. یکی از دلایل آن جو روانی بعد از انتخابات است، دیگری رشد شدید بورس به دلیل مذاکرات ژنو و دیگر عوامل است. بنابراین پتانسیل افزایش قیمت مسکن وجود دارد. حال مساله ما اینجا این است که کی این پتانسیل افزایشی، موجب افزایش واقعی در مسکن خواهد شد. طبیعتا زمانی که اثرات این عوامل روانی و کلان اقتصادی خنثی شده یا کمرنگ شوند مسکن دوباره روند صعودی خود را در پیش خواهد گرفت. این هم پیش و بیش از آن که تحلیل اقتصادی نیاز داشته باشد، به تحلیل سیاسی و سیاستی نیاز دارد. یعنی ما باید با توجه به روندها و نیز ذهنیتی که از دولتمردان سراغ داریم و شرایط مادی واقعی که با آن درگیر هستند حدس بزنیم که چه اتفاقی محتمل تر است. این باعث می شود تا تحلیل ها و پیش بینی هایمان از دقت و صحت کافی برخوردار نباشند. اما بهرحال این تنها چیزی است که داریم و این داشته هم اگر مبتنی بر شناخت دقیق سیاسی و سیاستی باشد، می تواند به پیش بینی تقریبا خوبی منجر شود.

بطور کلی پیش بینی من بر چند محور اساسی مبتنی است: اول این که ما در فضای رکود تورمی قرار داریم. فضایی که شدت آن در پس از انقلاب تقریبا بی سابقه است. از سوی دیگر معضل اساسی رکود است و نه تورم. من روی رکود بیشتر تاکید دارم و دلیلش هم این است که به لحاظ بیکاری کشور در وضعیت هشدار به سر می برد. در 4 سال آینده حدود 4 میلیون جویای کار جدید وارد بازار کار می شوند و به 3 و نیم میلیون فعلی اضافه می شوند. این به این معنی است که دولت تمام تلاشش را خواهد کرد که رکود را از بین ببرد تا بتواند پاسخی به معضل بیکاری بدهد. اما این چه ربطی به بخش مسکن دارد؟ مسکن بخش مهمی از تشکیل سرمایه خالص در اقتصاد ما را تشکیل می دهد. بنابراین یکی از مهمترین بخش ها برای تخفیف رکود است. از سوی دیگر از رکود خارج کردن آن نسبت به دیگر بخش ها آسان تر و کم هزینه تر است. همچنین اگر این رکود در بخش مسکن حفظ شود، اثراتش بسیار خطرناک است، چرا که شاغلین این بخش از پایین ترین سطوح اجتماع به لحاظ درآمدی و سطح مهارتی و سواد هستند. بخش اعظم آنها کارگران ساده هستند. بنابراین من فکر می کنم که برای سال آینده، و حتی شاید پایان امسال، ما شاهد سیاست های تشویقی دولت در بخش مسکن خواهیم بود. من حدس می زنم وام مسکن دو برابر شود و ابزارهای مالی جدید برای تامین مالی بخش مسکن در اختیار این بخش قرار گیرد. دوم، از سوی دیگر، گشایش های بین المللی در راه است و هر اتفاقی که برای توافق ژنو بیفتد، وضعیت از این پس رو به بهبود خواهد بود. این به معنی عدم جذابیت بازارهای طلا و ارز و اهمیت یافتن بازار بورس است. اما بورس از ابتدای سال تا کنون بیش از 100 درصد بازدهی داشته و شاید بتوان گفت بخش عمده ای از پتانسیل سال آینده اش را پیش خور کرده است. من نمی گویم که بورس سال آینده رشد نخواهد داشت اما رشدش احتمالا تا به این اندازه چشمگیر نخواهد بود. این هم به نظر من کمکی به ورود سرمایه های بیشتر به بازار مسکن خواهد کرد. سوم، سال آینده ما شاهد اجرای فاز دوم هدفمندی خواهیم بود. این به معنی افزایش قیمت سوخت، انرژی و در نتیجه نهاده های اصلی ساخت و ساز است. این خود بهانه ای خواهد شد تا آن پتانسیل افزایشی که به علت حجم نقدینگی بالا برای مسکن وجود دارد بتواند خود را بیش از پیش نشان دهد. یعنی این افزایش ها باعث گران تر شدن مسکن خواهد شد. چهارم، البته همانطور که آقای ابوترابی هم اشاره داشتند، به نظر من دولت چاره ای جز افزایش نرخ اوراق مشارکت ندارد که البته این به عنوان جایگزینی عمل خواهد کرد و قدری از توان مسکن برای افزایش را خواهد گرفت. عوامل دیگری هم هست ولی برای جلوگیری از اطاله کلام باید عرض کنم که فی المجموع من فکر می کنم امسال مسکن در همین قیمت ها تا پایان سال پیش خواهد رفت. روند کاهشی متوقف شده است ولی شاهد روند افزایشی هم نخواهیم بود. ولی سال آینده قیمت مسکن رشد خواهد کرد ولی این که این رشد به چه میزان خواهد بود به شدت و حدت عواملی که عرض کردم بستگی دارد ولی حدس من رشد متوسطی حدود 10 الی 15 درصد برای کل کشور و کمی بیش از این برای کلان شهرهاست. بنابراین توصیه ام به مصرف کننده های واقعی مسکن و سرمایه گذاران جزء این است که اگر می خواهند خانه بخرند یا در این بخش سرمایه گذاری کنند الان بهترین وقت است. قیمت ها واقعا در کف است فقط باید در بازار بگردند و مناسب ترین قیمت را پیدا کنند. با توجه به شدت رکود، چانه زنی خریداران برای کم کردن قیمت ها در پای معامله هم بسیار جواب خواهد داد و حتما باید مدنظر خریداران قرار گیرد.

اقتصاد آنلاین- با توجه به رکودی که در بازار مسکن حاکم است، پیشنهاد شما به دولت روحانی در بخش مسکن چیست؟

الحسینی : بیکاری بخش مسکن، بیکاری بسیار خطرناکی است. بیکاری پایین ترین سطوح درآمدی و اجتماعی در جامعه است. اگر رکود ادامه داشته باشد، تعداد افراد حاضر در سر میدان ها با بیل و کلنگ و ... زیاد خواهد شد و این برای هر دولتی خطرناک است. از سوی دیگر رشد جمعیت در سن ازدواج در این سال ها از رشد ساخت و ساز بیشتر بوده و هر روز این فاصله در حال بیشتر شدن است. بنابراین ما نیاز داریم تا خانه های بیشتر و بیشتری ساخته شود و با رشد بیشتری این روند ادامه یابد. با ادامه یافتن رکود این ممکن نیست. پس دولت حتما باید در این بخش اهتمام ویژه کند. من اقداماتی که مد نظرم هست را بصورت خلاصه عرض می کنم:

افزایش وام خرید مهمترین اقدامی است که حتما باید سریعات صورت پذیرد. وام خرید مسکن در سال 80 حدود 35 تا 45 درصد قیمت یک خانه را پوشش می داده و الان کمتر از 7 درصد آن را پوشش می دهد. این اصلا قابل قبول نیست و دولت در اولین اقدام باید این را تغییر دهد. به نظر من وام خرید حداقل باید به 50 میلیون تومان برسد. نباید هم نگران افزایش قیمت ها بود. شما نمی توانید ابزار تامین مالی که مهمترین ابزار در همه جای دنیا برای خرید مسکن است را به بهانه افزایش قیمت از این بازار بگیرید. اگر این باعث افزایش قیمت می شود، خب بشود. در عوض بسیاری از افرادی که الان امکان خانه دار شدن را ندارند، خانه دار می شوند، افزایش قیمت ها هم اگر اتفاق بیفتد (که البته به لحاظ تئوریک ربطی به وام مسکن ندارد) باعث افزایش ارزش دارایی افرادی می شود که با این وام ها خانه خریده اند، این به توزیع بهتر ثروت در جامعه هم کمک می کند. دولت باید پایش را از کنترل قیمت ها بیرون بکشد. این کار دولت نیست. کار دولت این است که مطمئن شود بازار تامین مالی هر بخش درست کار می کند. قیمت ها خودشان را اصلاح خواهند کرد. حالا در کنار وام خرید حتما ابزارهای جدید مالی برای تامین مالی در این بخش ضروری است. تجارت متعددی هم در دنیا در این زمینه وجود دارد. دولت می تواند بکارگیری این ابزارها را تشویق کند و قوانین مرتبط با آنها را تدوین و تسهیل نماید. دوم، دولت باید انبوه سازی را تشویق کند. به همین منظور باید به افراد حقیقی و حقوقی شناخته شده در صنف مذکور که سالهاست در این حوزه فعال هستند هم تسهیلات لازم پرداخت شود و هم نظارت کافی صورت پذیرد. سوم، آزادسازی معاملات مسکن مهر هم اقدام بسیار مهمی بود که صورت پذیرفت و در مراحل اجرایی شدن است. چهارم، هم همان اصل قدیمی که دولت به جای ورود به بخش مسکن و ساخت وساز و امثالهم، باید امور حاکمیتی این بخش را در دست بگیرد، برنامه های جامع شهرها را تدوین کند و مطمئن شود که این بخش براحتی می تواند از ابزارهای مالی جدید استفاده کند. همچنین نظارت بر نهادهای صنفی مجری نظارت بر چگونگی ساخت بسیار اهمیت دارد که هم اکنون عملا رها شده است. ورود دولت به غیر از این موارد به بازار مسکن نه تنها مفید نیست که مضر است. مثلا این بحث خانه های خالی واقعا قبری است بدون جسد که داریم رویش گریه می کنیم. حدود 5 درصد از واحدهای مسکونی در کل کشور خالی هستند که این مقدار برای جابجا شدن افراد و روان کار کردن بازار مسکن ضروری است و آمار نرمالی محسوب می شود. یا مباحث دیگری که بدون توجه به زیرساخت های کشور مطرح می شود.

عقبایی : توجه به خصوصی سازی بسیار مهم است. در این حوزه دولت نباید در تولید مسکن نقش داشته باشد. نکته دوم این است که ما باید تشویق کنیم. تا هنگامی که رویکرد تنبیهی است مثل مالیات وضع کردن و امثالهم برای اقتصاد ما که عرضه و تقاضایش توازنی ندارد و مسکن هنوز نقش سرمایه ای دارد، خوب نیست. دولت همچنین باید تشویق کند که سازه های پایدار ایجاد شود. و نباید از بافت های فرسوده غافل باشد. ما نیاز به یک برنامه ملی در بخش مسکن داریم. هنگامی که این برنامه وجود داشته باشد مشاورین املاک بهتر می توانند کار انجام دهند و مردم آرامش و آسایش خاطر برای انعقاد قرارداد را داشته باشند. از سوی دیگر دولت باید نظارت بیشتری بکند و اختیارات اصناف را بیشتر بکند تا بتوان این 3 هزار مشاورین املاکی که دارای مجوز نیستند را تعطیل کند یا بیایند مجوز بگیرند.

ابوترابی : کلید تبدیل شدن مسکن از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی، وام بانکی درست است. من الان مجبورم سرمایه ام را به خطر بیندازم و طبیعی است که سود بیشتری هم 24 ماه بعد خواهم خواست. اما اگر بانک به شکل یک بنگاه مالی صرف عمل کند، به فعالان اقتصادی واقعی وام می دهد و اگر به این شکل شود، علاوه بر اینکه رشد قیمتی به شدت متوقف خواهد شد مسکن دچار رکود هم نمی شود. شکل وام هم باید اینطور باشد که وام به ساخت تعلق بگیرد اما خریدار اقساطش را پس بدهد. اگر بانک بتواند 70-80 درصد مبلغ یک واحد را وام دهد در نتیجه دیگر فعالیت های سوداگرانه در مسکن از بین خواهد رفت و فقط سازندگان واقعی در بازار فعال خواهند بود. این به این معنی است که سازنده از سوابق و حرفه ای بودن در ساخت مسکن سود خواهد کرد و نه از خواباندن پولش. اگر این سازوکارهای مالی بخش مسکن درست نشود، ما سازندگان می خواهیم سود خواب پولمان را بگیریم، می خواهیم سود ریسکی که کرده ایم را بگیریم و امثالهم. راه شناخت این افراد هم مشخص است. گردش مالی و کاری که من کرده ام برای بانک مشخص است اما الان نمی توانم وام بگیرم.

ملکی : من ابتدا توضیحی راجع به مسکن مهر بدهم، مسکن مهر طرح بدی نبود، مشکلش این بود که خیلی بد و بزرگ تعریف شد. چنین طرحی نباید اینقدر بزرگ تعریف می شد. از سوی دیگر ما در این سال ها عرضه خوبی در بازار مسکن داشتیم. هرچند که اجاره نشینی هم در این سالها زیاد شده است. اجاره نشین ها از سال 65 که برابر با 10 درصد بوده الان حدود 30 درصد است. این تناقض را چگونه می توان حل کرد؟ یعنی با وجودی که عرضه مسکن زیاد شده اما اجاره نشین ها هم زیاد شده اند. دلیلش این است که مالکان ما در این سال ها مالک تر شده اند و به جای یک خانه 2، 3 و یا 5 خانه دارند و کسی هم که مستاجر بوده مستاجر مانده است.

الحسینی : بیش از اینکه مساله این باشد، مباحث اجتماعی به نظر من مهمتر است. البته این مساله هم مهم است. اما مثلا روند فزاینده طلاق الگوی سنتی اجاره و خرید ملک را تغییر داده است. الان مبحث خانه های مجردی و خانه های گروهی که ما عملا امکان شناسایی آنها را نداریم در کلان شهرها جدی است.

ملکی : در مورد سیاست های دولت، اولا دولت نباید به دنبال سیاست های محدود کننده برود. دوما اصلاح ساختار تولید و مهار بساز و بفروش ها بسیار اهمیت دارد. چرا که اینها فاقد حداقل احساس وظیفه نسبت به کاری که انجام می دهند هستند. سوما، اصلاح نظام مالیاتی در این بخش ضرورت دارد. ما الان عملا چیزی به نام مالیات در این بخش نداریم. صرفا نگاه درآمدی به مالیات بوده و نگاه توزیعی نبوده است. ما الان عملا مالیات خرید و فروش نداریم. الان یک مالیاتی در مجلس مطرح است، به نام CGT که بسیار تحول آفرین هستند. این مالیات می گوید من خانه ای را دارم که به فرض فروختم به آقای الحسینی، آقای الحسینی 5 سال بعد می خواهد این خانه را به آقای ابوترابی بفروشد، این سود را محاسبه کند و اختلافش را با تورم از آقای الحسینی بگیرد.

الحسینی : اینها اگر هم خوب باشد انشالله 50 سال بعد بدرد ایران می خورد و الان عملا امکان اجرایی شدن ندارد. آن هم در کشور ما که هنوز نمی دانیم چرا تعداد یارانه بگیران از تعداد کل جمعیت امان بیشتر است در حالی که بسیاری از مردم هم یارانه نمی گیرند! کلی مبایعه نامه صوری و امثالهم شکل می گیرد و این مالیات دور می خورد.

عقبایی : الان البته دیگر مبایعه نامه صوری نداریم. با کد رهگیری عملا امکان وجود مبایعه نامه صوری وجود ندارد چرا که طرف مشکل پیدا می کند.

ابوترابی : البته هنوز هم وجود دارد! الان نرم افزارهایی آمده که داخل همان کامپیوتر اجاره نامه صوری درست می کند و کد هم دارد ولی کدش درست نیست. ولی هیچکس نمی فهمد. مثلا الان برای پلاک خودرو شما باید اجاره نامه کد دار داشته باشی. این اجاره نامه های صوری می رود به راهنمایی و رانندگی و آنها هم که استعلام نمی کنند. در نتیجه هیچکس متوجه نمی شود.

ملکی : من ادامه دهم سیاست های مطلوب برای دولت را. من هم با سیاست افزایش وام خرید موافقم. چرا که همانطور که گفته شد الان وام خرید حدود 5 درصد از قیمت خانه را پوشش می دهد. دولت قبلی می گفت که اگر وام خرید را افزایش دهیم، قیمت می رود بالا! مثل این است که چون اگر ماشین سوار شویم احتمال تصادف بیشتر می شود پس فروش ماشین را ممنوع کنیم. ما باید فنر مسکن را بصورت تدریجی آزاد کنیم. یعنی بهتر است که وام بصورت تدریجی افزایش یابد تا یکباره مجبور به شوک دادن نباشیم. بحث دیگر بحث نظام تامین مالی مسکن است. الان نظام تامین مالی مسکن ما بیشتر بانک محور است. الان باید بازار سرمایه و صکوک فعال شوند. صندوق های سرمایه گذاری و سپرده گذاری برای بخش مسکن فعال شوند. بحث آخر هم بحث شهرسازی است. الان وزارت مسکن و شهرسازی ما وزارت مسکن است و وزارت شهرسازی نیست. ما در اقتصاد صرفه های به مقیاس را داریم که در انبوه سازی مسکن نمود می یابد. الان انبوه سازان نقش کمی در بازار مسکن دارند دولت باید این نقش را افزایش دهد. از سوی دیگر چون مسکن مهر مشکل مخاطب شناسی داشت، دولت نباید از مسکن اجتماعی یعنی مسکن نیازمندان غفلت کند. همچنین بحث بعدی هم بحث بافت فرسوده است. هر واحدی که در این بافت ساخته می شود 5 واحد ظرفیت جدید ایجاد می کند.

ارسال نظر

 • ارسطو
  ۰ ۰

  تنها پیامش افزایش بود،ولی بهتر بود اقتصاد انلاین عزیز یک ورژن کامپکتشو میذاشتی،اخه 30 دقیقه طول میکشه داد.پر از حرفهای تکراری.اقا یک کلام سال دیگه 25 درصد گرون میشه.

  • ناشناس
   ۱ ۰

   فقط اونایى که دوست دارن مثل کبک سرشون رو زیر برف کنن معتقدند که مسکن ارزونتر میشه وگرنه هر آدم عاقلى مىدونه به هزار و یک دلىل سال ٩٣ سال گرانتر شدن خىلى چیزها و بویژه مسکن است.

  • راهنما
   ۰ ۰

   آیا قیمت مسکن دارای حباب بود و دیگرحباب آن ترکیده است؟!! ... آیا این فرضیه صحیح بود.؟!................
   نگاهی اجمالی به اوضاع اقتصادی کشور در سال90 و 91 نشان میدهد که قیمت دلاراز1224 تومان به بیش از 3000 هزار تومان رسید و بدنبال آن,...قیمت تمامی تولیدات وکالاها و خدمات و ... و .... با رشد و جهشی بی سابقه, بیش از 3 برابر گردید.. در این اوضاع اقتصادی,قیمت آپارتمان در تهران نیز البته با رشدی به مراتب کمتر, از این قاعده مثتثنی نبود و در مناطق مختلف این افزایش قیمت تا بهار 92 مشهود گردید ( این افزایش قیمت در نقاط شمالی تهران بیشتر و در مناطق جنوبی به مراتب کمتربود) و پس از انتخابات ریاست جمهوری ,فقط انتظارات مردم بود که از ادامه رشد قیمت مسکن جلوگیری و رکود را بر بازارمسکن تحمیل کرد ... اکنون دیگر این فرضیه که "قیمت مسکن حباب داشته" مردود گردیده است . این فرضیه بدون ذکر دلیل منطقی توسط بنگاهی ها ودلالان (جهت کشاندن مالکین نا آگاه به پای میز معامله و دریافت حق دلالی از طرفین معامله و تامین معاش زندگی),در رسانه ها اظهار میگردید که دور از حقیقت بود و با واقعیتهای اقتصادی جامعه همخوانی نداشت. این اظهارات بی پایه و اساس بنگاهی ها ودلالها, مشکل مردم اعم از خریداران و فروشندگان مسکن رادو چندان کرد وآنها را در فضای بلاتکلیفی قرار داد. آنچه که مسلم است این رکود به نفع مردم و تولید و اشتغال و اقتصاد کشور نیست و شایسته است که دولتمردان باایجاد سیستم اطلاعاتی شفاف و اعلام رسمی متوسط قیمت آخرین معاملات انجام گرقته در هر یک از مناطق شهر تهران ( از طریق سیستم کد رهگیری موجود) و بروز رسانی منظم و در دسترس همه قراردادن این اطلاعات,به اقدامات نا آگاهانه و خود سرانه دلالها در دستکاری قیمت ها برای همیشه پایان دهندو با اعلام سریع سیاستهای موثر و اقدام عاجل ( مثلا" تولید انبوه مسکن در بافت فرسوده داخل شهر و دادن تسهیلات به خریداران توسط شهر داری و الگو برداری از کشور های موفق و بومی سازی این الگوها) به این رکود تورمی پایان دهند.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   با سلام. وقتی که تورم شدید سه برابری از سال 91 در تمام کالاها و خدمات بوجود آمده باید منتظر افزایش قیمت حداقل برابر با نرخ واقعی تورم در مسکن هم بود.. البته این واقعیته که همیشه مسکن برای مدتی به رکود وارد میشه و پس از آن مطابق تورم واقعی جهش میکنه. به دلیل افزایش شدید هزینه های تولید,هنوز مسکن خیلی جای افزایش داره. . امسال افزایش بیش از 50% در قیمت آپارتمان امری معلوم است

  • ناشناس
   ۱ ۰

   در کمتر از دو سال قیمت خوراک و پوشاک و ماشین و خدمات شهری و مصالح ساختمانی و هزینه های پزشکی درمانی و لوازم خانگی و.... بیش از سه برابر شده

  • ناشناس
   ۰ ۰

   زمین ومسکن در مواقع ایجاد ثبات سیاسی نیز ارزش خود را بهبود میبخشد .بر عکس ارز و طلا که فقط در مواقع عدم ثبات و وجود نگرانی ارزش خود را مثبت میکنند . حالا اگردرآینده این ثبات سیاسی با کمبود بیشترتولیدمسکن و ازدیاد بیشترتقاضاهمراه شود بازمسکن قطعا"طبق سالهای قبل ارزش خود را بیشترمثبت میکند . به این ترتیب مسکن گرانترمیشود.حتی اگربه فرض محال!! بنزین وگاز و برق و ... و سایر کالاها هم خیلی گران ترنشوند! ونرخ رشدتورم عمومی هم بیشتراز 35 درصد نشود!!

  • ناشناس
   ۰ ۰

   دوستان اگر قدرت خریدشو دارید الان بخرید به فردا نسپارید الان کیس مناسب زیاده اگه کمکی بازار داغ بشه این بنگاهیای دلال و مشاوران املاک بیسواد جواب سلامتم نمیدن ولی الان جلوت دولا و راست میشن و چای هم بهت میدن.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   نرخ سود بانکی روزشمار 27 درصد یعنی پیش بینی تورم بالای 40درصد..

  • ناشناس
   ۰ ۰

   قتصاد آنلاین 13/1/93
   موج جدید گرانی قیمت انواع سوخت با تصویب هیات دولت کلید خورد؛ ....
   پس از افزایش قیمت برق و آب در اسفند ماه سال گذشته، از ابتدای فروردین ماه سال جاری بهای هر متر مکعب گاز طبیعی مشترکان خانگی هم حدود 20 درصد توسط دولت افزایش یافت.
   علاوه بر این هیات دولت با صدور مصوبه ای قیمت سه فرآورده اصلی نفتی شامل نفت کوره، نفت سفید و گاز مایع "ال.پی.جی" را هم از ابتدای فروردین ماه سال جاری افزایش داد.
   در این بین گاز مایع بیشترین افزایش قیمت را نسبت به اسفند ماه سال گذشته تجربه کرده است به طوری که به گزارش مهر، بهای هر کیلوگرم گاز مایع با افزایش بیش از دو برابری روبرو شده است.
   از این رو قیمت گاز مایع از 100 تومان سال گذشته به یک باره با افزایش بیش از 100 درصدی به 210 تومان از ابتدای فروردین ماه سال جاری افزایش یافته است.
   بر این اساس بهای هر لیتر نفت سفید در مقایسه با اسفند ماه سال گذشته 50 تومان و قیمت هر لیتر نفت کوره با افزایشی 50 تومانی روبرو شده است.
   پیش بینی می‌شود تا اردیبهشت ماه سال جاری دولت قیمت بنزین، سی.ان.جی و گازوئیل را هم افزایش دهد.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   >>> راهکارهای اقتصادی برای رفع کسری بودجه و کاهش بدهی های دولت :
   1- ) افزایش فروش نفت و بهبود درآمدهای مالیاتی : (فروش بیشتر نفت، نه در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است و نه می‌تواند در فضای تحریم‌های کنونی عملیاتی شود. و جهش درآمد مالیاتی نیز بدلیل تورم زا یی بالا و مقاومت مالیات دهندگان قابل اتکا نمی باشد ).
   2- ) فروش دارایی‌های سرمایه‌ای دولت و تسریع فرآیند خصوصی‌سازی: (در این مسیر، جهش درآمدها از طریق فروش سهام بلوکی دولتی می‌تواند، تا حداکثر 30 هزار میلیارد تومان در سال‌جاری برای دولت درآمد ایجاد کند).
   3- ) افزایش نرخ ارز محاسباتی در بودجه :. (برای نمونه در شرایطی که دلار در بودجه اکنون در محدوده 2500 تومان قرار دارد، افزایش 20درصدی این نرخ می‌تواند درآمدهای دولت را نیز به همین میزان افزایش دهد).
   4- ) افزایش قیمت حامل‌های انرژی، کالاهای اساسی و خدمات دولتی :.. (برای مثال روزانه 110 میلیون لیتر گازوئیل مصرف می‌شود، تنها با افزایش 100 تومانی نرخ گازوئیل، در سال 4000 میلیارد تومان به درآمد دولت افزوده می‌شود).
   5) کاهش هزینه های دولت: (که اجرای آن دشوار است. برای نمونه کاهش هزینه‌های جاری و کاهش حقوق و مزایای کارکنان دولت -- کاهش سرعت یا توقف پروژه ها ی عمراتی-- کاهش و یا حذف یارانه کالاهای خاص – کاهش مبلغ یارانه نقدی و یا حذف بخشی از یارانه‌بگیران .
   )6- ادامه استقراض از بانک مرکزی و چاپ بی رویه اسکناس و ایران چک: (این شیوه راحت ترین و در عین حال بدترین راه رفع کسری بودجه دولت است که موجب رشد شدیدنقدینگی شده و بسیار تورم زا است) .
   غیراز راهکارهای فوق در علم اقتصاد و دراقتصاد ایران، راهی دیگر برای رفع کسری بودجه و کاهش بدهی های دولت وجود ندارد،.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   برخی از بنگاهداران املاک (مشاوران املاک = دلالان مسکن) بدلیل تداوم موج گرانی هاوکسادی کار خود, وچون نمی توانندباگرانی زمین و هزینه های بالای ساخت, سازندگان رابرای فروش قانع کنند, فریبکارانه باشعار" مسکن در رکود می ماندوگران نمیشود" یا "مردم پول ندارند "می خواهندفروشندگان ناآگاه و پول لازم را به دام بیاندازند..فروشندگان هوشیارترباشند!,

  • ناشناس
   ۰ ۰

   راه حل عوام فریبانه بنگاهداران و دلالان مسکن برای برای فریب فروشنده وکاسبی نامشروع= نقدینگی نیست! امسال هیچی گران نمیشود!! ...(چوپان های دروغگو ) !!

  • ناشناس
   ۰ ۰

  • ناشناس
   ۰ ۰

   برخی از بنگاهی ها ودلالان مسکن که اینجا برای کاسبی نامشروع خود و فریب فروشنده و به دروغ شعارهای عامه پسند,گران نمیشود!! و نقدینگی نیست!! را سر میدن شعور و فهم این ملت رو مسخره میکنند.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   پس از انتخابات ریاست جمهوری ,فقط انتظارات مردم بود که از ادامه رشد قیمت مسکن جلوگیری کرد ... در سال 92 بدلیل بالاتر بودن قیمت تمام شده مسکن از قیمت معامله, این فرضیه که "قیمت مسکن حباب دارد" مردود گردید. این فرضیه بدون ذکر دلیل منطقی و مستند توسط بنگاهی ها ودلالان (جهت کشاندن مالکین نا آگاه به پای میز معامله و دریافت حق دلالی), اظهار میگردید که دور از حقیقت بود و با واقعیتهای اقتصادی و تورم شدیددرجامعه همخوانی نداشت. این اظهارات عامه پسند و بی پایه و اساس بنگاهی ها ودلالها, مشکل مردم اعم از خریداران و فروشندگان مسکن رادو چندان کرد وآنها را در فضای بلاتکلیفی قرار داده وموجب تشدید رکود وکاهش شدید تولید مسکن گردید ..

 • بهزاد
  ۰ ۰

  من شخصأ بابت چاپ این خبر از شما تشکر میکنم امیدوارم با چاپ اینگونه بحثهای کارشناسی سمت و سوی بازار مسکن روشنتر شود و کسانی که متقاضی واقعی مسکن هستن بهترین تصمیم را اتخاذ کنند.با تشکر

  • ناشناس
   ۰ ۰

   90 درصد آپارتمان هایی که الان در کشور ساخته شده یا در حال ساخت می باشد با افزایش چشمگیر قیمت مصالح ساختمانی که در سال گزشته داشتیم ساخته شده اند مثلا" با میلگرد کیلویی 2200 تومان وسازنده هایی که با این شرایط سخت سرمایه خود را به خطر انداخته و در این بازار نابه سامان فعالیتی داشته اند که در جهت سازندگی و رشد کیفی و کمی کشور بوده الان هیچوقت قیمت واحد های خود را از این حد پایینتر نمی آورند .
   چرا کسی به فکر کسانی که ساخت وساز میکنند نیست .
   این ها دارند در این کشور هر کدام صد ها شغل ایجاد می کنند و با کسانی که در این کشور فقط با دلالی سکه و دلار وبورس بازی و رانت فقط برای خود سود آوری دارند و این که خیالشان هم نمی اید که چه به سر این مملکت می آید فرق میکنند .من یک آپارتمان ساز هستم ومی دانم سودی که از این راه یعنی ساخت سرپناه برای هموطنانم در می آورم حلال بوده چرا که برای رسیدن به این سود چه مستقیم و چه غیر مستقیم در حدود 400 نفر نیروی کار از قبال کاری که من انجام میدهم به جز خودم سود میبرند و این را بدانید 70 درصد صنعت کشور ما ساختمان است اگر دولت حمایت نکند 70 درصد نیروی کار فعلی هم از کار بی کار میشوند و این یعنی صفره خالی در 7 خانه از 10 خانه در یک محله ==فاجعه

  • ناشناس
   ۰ ۰

   چیزی که مهم هست اینه,.... شرایط فعلی شرایط خوبی برای خریده, چون قیمت آپارتمان در تهران کمتر از قیمت تولید آن است، نباید دنباله رو موج های خریدی شد که مردم پس از رونق بازاربرای خرید خونه راه میندازن, مثل موج خریدی که در بازار سکه و سهام ایجاد کردن ...اگر پول دارید الان بهترین وقت برای خرید و سرمایه گذاری در مسکنه ..

  • ناشناس
   ۰ ۰

   براساس گزارش مرکز آمارمتوسط قیمت زمین کلنگی در بهار سال 92 نسبت به بهار 91 در تهران بالغ بر 160 درصد افزایش پیدا کرده است......
   - براساس این گزارش اجاره ماهانه یک واحد مسکونی یکصد متر مربعی در تهران به طور متوسط به 1.8 میلیون تومان رسیده است، برای خریدآپارتمانی با همین زیربنا پایتخت نشینان باید به طور متوسط 423 میلیون تومان هزینه کنند و در صورت تمایل به خرید ملک کلنگی با متراژ 100 متر مربع در شهر باید به طور متوسط رقمی معادل 584 میلیون تومان بپردازند...مقایسه این ارقام با بهار سال 88 نشان میدهد,در 4 سال گذشته و تا بهار سال 92 اجاره مسکن در تهران 380 درصد، قیمت آپارتمان 180 درصد و قیمت زمین کلنگی 400 درصدبطور متوسط رشد کرده است....... این آمار رسمی بار دیگر تاییدی است بر عقب افتادگی رشدقیمت آپارتمان در تهران (نسبت به رشدبیش از 300 درصدی سایر کالاها ورشد قیمت کلنگی و اجاره بها ورشد مداوم هزینه تمام شده تولید مسکن ) ........در صورت تداوم گرانی ها و کاهش بیشتر تولید, افزایش قیمت آپارتمان بویژه در مناطق مرکزی و جنوب تهران اجتناب ناپذیر است.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   یه مقدار فضای اقتصادی بازتر بشه و قیمت سوخت که قراره بره بالاتر تاثیرشو بذاره و مرحله دوم هدفمندی هم شروع بشه و همه قیمت ها آزاد بشه و وام های خرید رو بالا ببرن و قیمت مسکن طبق روال معمول افزایشی بشه، اونوقت همین هایی که الان میگن گران نمیشه !! در صورت توان مالی , میان ته صف خرید وامیستن و به همدیگه میگن: دیدی بازم گرون ترشد؟!!، ،.. اگه الان کسی پول خرید داره و نخره باید پولشو بده برای رهن همون آپارتمان، خواهیم دید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  عقبایی: سود انتظاری سازندگان با توجه به شرایط اقتصاد تعیین می شود. مثلا طرف آپارتمانش را گذاشته 7 میلیون هیچ اتفاق خاصی هم نیفتاده صرفا یک موج ایجاد شده، شما برایش مشتری پیدا می کنید می گوید نه 8 میلیون و 200 هزار تومان، دوباره مشتری پیدا می کنید می گوید 9 میلیون تومان. این رسیدن از 7 میلیون به 9 میلیون بارها اتفاق افتاده و با توجه به شرایط اقتصادی کشور این تصمیم را می گیرد. این سود نامتعارف است. یکی از عواملی که می تواند کنترل کننده باشد بحث معاملات مکرر است. سرمایه گذارها قطعا معاملات مکرر روی املاکشان انجام می دهند یعنی می خرند که بفروشند. الان فعلا سرمایه ها در ملک نیست در جاهای دیگر است. و این معاملات مکرر صورت نمی گیرد. در نتیجه مالکان و سازندگان که پروژه های ساختمانی دارند باید مشتری واقعی مصرف کننده پیدا کنند. بنابراین اگر معاملات مکرر ایجاد نشود، قیمت مسکن کاهش بیشتری خواهد داشت. ما در تهران بعد از انتخابات در برخی نقاط تا 40 درصد هم کاهش داشتیم. اگر شرایط موجود حفظ شوند، و فضای سیاسی به همین شکل آرام بماند، به نظر من می توانیم شاهد یک کاهش 10 الی 15 درصد دیگر باشیم.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   با سلام. اخه یکی نیست بگه تو این کمتر از دو سال گذشته همه چی حداقل سه برابر شده همین قیمت خودرو که نزدیک سه برابر شده تا حالا یک درصد اومده پایین؟ چرا شما بنگاهی ها و دلالها گیر دادین به مسکن ؟ فقط برای گول زدن اونایی که مسکنشونو با این قیمت ها نمیفروشن ؟آخه به چه دلیلی باید زیر قیمت بفروشند ؟من خیالتونو راحت کنم. دلیلی منطقی برای عدم جهش قیمت ها وجود ندارد. این حرفها را هر عقل سلیمی تایید می کنه. من سازنده یا فروشنده هم نیستم زود قضاوت نکنید. فقط خواستم واقعیت را بگم. موفق باشید

  • ناشناس
   ۰ ۰

   در همین چند ماه قیمت نقشه 30درصد گران شده ,قیمت عوارض 25 درصد گران شده,قیمت سیمان هر کیسه بازم 2 هزار رفته روش, انشعاب برق هم شده 2 برابر و خیلی چیزای دیگه !! قطعا"با توجه به افزابش حاملهای انرژی و اجرای مرحله دوم هدفمندی و افزایش مجدد هزینه ها تولید همه کالاها باز هم گرون تر میشه.

 • کیهان
  ۰ ۰

  اقایان پورفوسور همه چی را تحلیل کردند جز توان خرید عمومی مردم چند نفر از جمیعت80میایونی توان خرید متری6میلیون اپارتمان را دارد پارسال که دیدید یک عده با بدبختی به هر قیمتی تن در دادن احتمال جنگ بود.سقوط شدید ریال بود.بی ثباتی شدید داخلی بود.احتمال بر شکستگی بانکها بود.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   من طی 7 سال است که در حسرت خرید یک اپارتمان 50 یا 60 متری هستم و هر بار که خواستم اقدام کنم یک سوم پولم کم می اومد . الانم که میگن مسکن 20 درصد اومده پایین . . دست به هر جا گذاشتم هفته بعدش یه خریدار خریده اونجارو. با اینکه میگن الان راکد هستش مسکن . پس چرا این دلال های بی رحم تند تند دارن میخرن؟. . رفتیم زمین بخریم که دست به هر جا گذاشتیم یا رئیس بانک خرید یا رئیس رئسای شهرداریها . و یااینکه میگن اصلا فروشی نیست...................................................

  • ناشناس
   ۰ ۰

   علت اصلی رفتار مردم ایرانه، وقتی چیزی رو دور گرونی بیوفته همه هجوم می بریم برای خرید، حتی اگه خیلی لازم نداشته باشند وقتی هم به رکود بیوفته همه دست نگه می دارن از خرید. حتی اگه لازم داشته باشند...

  • ناشناس
   ۰ ۰

   ای شمایی که بدنبال مسکن ارزان هستید، هر وقت قیمت زمین ,عوارض, خدمات مهندسی تیرآهن سیمان گچ آجر سنگ ماسه کابل و. ...... و سایرکالاها وخدمات ودستمزدهاو.... ارزان شد.آن وقت از ارزانی مسکن هم صحبت کنیم... باز هم قدری بیشتر بیاندیشیم و در بیداد تورم وگرانی, بیشتر مراقب پس اندازمان باشیم .....به امید تک نرخی شدن تورم و ثبات و رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال پایداربرای جوانان...موفق باشید

  • ناشناس
   ۰ ۰

   اون دوستانی که میگن مگه آدم دیوونست پولشو بزاره توی مسکن خدا وکیلی اگه همین الان 500 میلیون بهشون بدن با پولش چی کار میکنن؟میزارن بانک توی این اوضاع خراب اقتصادی و تورم بسیاربالا و یا با این پول میرن خونه میخرن؟شما اگه امروز به قصد تغییر منزل خونه ات رو فروحتی,آیاحاضری یک روز پولت توی خونه باشه یا اصلا بذاری توی بانک؟یا بلافاصله از ترس اینگه گرون نشه و نتونی بخری میری یه جای دیگه رو میخری!؟.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   افرادی که میان میگن نخرید,غالبا" پول خرید ندارن واکثرا" مستاجرن که پول پیش خونشون روهم به زور جور کردن, حالا اینها که قبلا"هم نداشتن بخرن الان چه طور می تونن بخرند؟

 • جوان
  ۰ ۰

  خب، نتیجش چی بود؟ بخریم بفروشیم چی کنیم ؟!

  • ناشناس
   ۰ ۰

   من موندم بعضیا چطور فکر میکنند؟ قیمت تمام شده مسکن در تهران نسبت به یک سال و نیم پیش, بیشتر ازدو برابر شده .... وتازه گرونی های بیشتر تو راهه

  • ناشناس
   ۰ ۰

   تحلیل من از این بازار و تجربیات سال‌های گذشته (بنده تا کنون 4 بار مسکن خود را عوض کرده‌ام به‌حمدالله همگی خرید و فروش بوده‌اند) این است که: قیمت مسکن و به‌خصوص آپارتمان بعداز عید 93 حتماً گران خواهد شد. توصیه برادرانه اینکه: اگر دنبال تعویض مسکن یا خرید هستید عجله کنید. البته اگر مصرف کننده هستید

  • راهنما
   ۰ ۰

   در کشورهای اروپایی وام خرید مسکن از طریق بانک و شهرداری تامین می‌شود ودر آنجا برای دریافت وام خرید مسکن 2 حالت وجود دارد.
   1 - افرادی که دارای پس انداز هستند و با توجه به اعتباری که نزد بانک دارند اقدام به دریافت وام خرید مسکن از طریق بانک می‌کنند و دولت کمکی به آنها نمی‌کند.
   2 - افرادی شاغلی که دارای پس انداز نیستندکه می‌تواند ناشی از میزان کم سابقه کار یا حقوق متوسط ، باشد. در این حالت شهرداری‌ها 15 درصد اولیه (برای تامین اعتبار نزد بانک) را فراهم کرده و بانک 85 درصد مابقی را وام می‌دهد.
   در کشورهای مورد نظر نرخ سود بانکی برای وام مسکن کمتر از 3 درصد است و درصد سود آن 15 درصد وام شهرداری هم کمتر از 2 درصد است...این روش در ایران هم پس ازتک رقمی شدن نرخ تورم عمومی مفید و قابل اجرا می باشد

  • راهنما
   ۰ ۰

   وزیر راه و شهرسازی گفته بود: برای جلوگیری از شایعه پراکنی وبی ثباتی بازار, باید اطلاعات و آمار واقعی معاملات و قیمت مسکن در هرشهر و هر منطقه در سامانه املاک و مستغلات کشور,بطور دقیق و شفاف بروزسانی و در اختیار مردم قرار گیرد،.. این امر به نفع مردم و اقتصاد است و بایدتوسط همه پیگیری شود

 • کیهان
  ۰ ۰

  اقا ما نفهمیدیم اشتباه کردیم جوانی کردیم بگین همون خسرو قلی پور برگرده. بیچاره حداقل اینقدر ادعا نداشت اینها با این تحلیلها شان دل دلالها رو شادتر کرندند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با توجه به هدف دولت تدبیر و امید در کاهش نرخ تورم به 25 درصد در پایان سال 93 و موکول کردن لایحه فاز دوم طرح هدفمند کردن یارانه ها به 3 ماه دوم سال 93 مشخص است دولت اشتیاق زیادی به اجرای فاز دوم در سال آینده ندارد و با توجه به آزاد سازی خرید و فروش واحدهای مهر و تحویل نمودن 900 هزار واحد جدید در سال 93 باعث افزایش عرضه در بازار مسکن خواهیم بود در ثانی با توجه به احتمال بدست آمدن توافق نهایی در سال 93 و کاهش تحریمها در سال آینده جو روانی بازار به سمت کاهش قیمتها خواهد بود که هم زمانی آن با کاهش تدریجی نرخ تورم سال آینده را برای بازار مسکن همچون سال 92 در رکود سنگین فرو خواهد برد ثالثا طرحی را که وزیر راه و شهرسازی دنبال می کند طرحی ضد تورمی خواهد بود و هدف آن جمع آوری نقدینگی های خرد و سرگردان و انتقال آنها به سمت سیستم بانکی می باشد که با توجه به سپرده گذاری 3 الی 5 ساله در صندوق های مسکن در تمامی بانکها و پرداخت تسهیلات 3الی 4 برابر مبلغ سپرده بانکی باعث جلوگیری از سوداگری در بازار مسکن خواهد شد و طرف تقاضا به تدریج وارد بازار مسکن خواهد شد زیرا اگر عکس این موضوع انجام شود باعث افزایش تقاضا و نقدینگی و در نتیجه افزایش قیمتها خواهد شد

  • تحلیلگر
   ۰ ۰

   دوست عزیز در ایران بطور متوسط هر 3 سال و 3 ماه یکبار قیمت مسکن دوبرابر می شود پس در اینصورت سپرده گذاری 3الی 5 ساله و سپس اقدام به خرید مسکن کاری بسیار غیر معقولانه است.البته این آمار 3/3 سال یکبار مربوط به 20 سال گذشته است و از این پس باتوجه به ازدواجهای جدید با ضریب 1 و خانه های مجردی با ضریب 1 و طالقها با ضریب 2(چراکه در طلاقها نیاز به مسکن به ازای یک نفر مجرد افزایش میابد ) قطعا متوسط رشد دوبرابری طی سالهای آینده از 3/3 سال یکبار هم کمتر خواهد بود.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   بهترین سرمایه گذاری وبالا نگه داشتن ارزش سرمایه فقط طلا

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ملکی: یکسری از متغیرهای ما واقعا مشخص نیست. مثلا ما نمی دانیم بحث وام خرید در ادامه سال چگونه خواهد بود. ما نمی دانیم بورس چگونه خواهد شد. ما نمی دانیم نقدینگی به کجا خواهد رفت و سیاست دولت چیست. در کل به نظر من در ادامه سال بازار خودش را پیدا خواهد کرد و آرام آرام از زمستان ما رونق در معاملات را خواهیم داشت. البته این به این معنا نیست که ما تغییر قیمت معناداری خواهیم داشت. این به معنی ثبات در سال جاری است.

 • کیهان
  ۰ ۰

  نا گفته نماند که حسینی و ابوترابی میل بیشتر به نخریدن داشتن بهتر بگویم تشویق به خرید نکردند اما متاسفانه اقای پورفسور ملکی کم مانده بود کارت چند نفر از رفقای بساز بفروشش را در بیاره و به همه جهت خرید معرفی کنه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ابوترابی: سه عامل تعیین کننده کلیدی برای سال آینده وجود دارد. یک اینکه دولت با یارانه نقدی چه می خواهد بکند. این بسیار پرقدرت است. اگر این ادامه پیدا کند ما یک افزایش قیمت جدی در سال آینده خواهیم داشت. بحث دوم این است که آیا دولت می خواهد نرخ مشارکتش را بالا ببرد یا نه. به نظر من نرخ اوراق بسیار مهم است. اگر این نرخ بالا برود، بازار مسکن با رکود و کاهش جدی مواجه خواهد شد. بحث بعدی هم بحث بازار سرمایه است.

  • سرمایه گذار
   ۰ ۰

   طبق اعلام مرکز آمار متوسط قیمت آپارتمان مسکونی درتهران ازبهارسال 87 تا بهار سال 92 فقط حدود 110 درصدگران شده است(بهار 87 = 2014000 و بهار 92 = 4236000 تومان)....در همین 5 سال تا بهار 92 از کالاهای اساسی گرفته تا لوازم خانه و خودرو.... و .... قیمت کدام یک از آنها بیش از 300 درصد افزایش نیافته بود؟ اگر فیمت کالاها و خدمات عمومی و قیمت زمین و عوارض و مصالح ساختمانی و دستمزدها,حتی در تابستان و پاییز و زمستان 92 هم افزایش چشمگیری یافته, پس چگونه است که برخی افزایش قیمت مسکن را نمی پذیرند؟! فراموش نکنیم کاهش قیمت ها دستوری و تعزیراتی نیست و فقط کاهش هزینه های تولید باعث کاهش قیمت کالا ها می شود و فروشنده و خریدار و بنگاهی ودلال و دشمن فرضی و …جمشید بسم ا... را برای افزایش قیمتها متهم کردن از روی ساده اندیشی و عوامانه است.

  • ناشناس
   ۱ ۰

   بهار 93 حداقل 40 % می ره بالا، حواستون به تورم وگرانی کالاها و کسری بودجه و بدهی دولت و افزایش قیمت حاملهای انرژی و اجرای مرحله دوم هدفمندی و افزایش قیمت تولیدات در ماه های آینده باشه، خریداران مسکن طبق تجربه 35 ساله همواره برنده بوده اند و متناسب با رشد تورم سرمایه خود را حفظ کرده اند.(پیروز باشید)

 • ناشناس
  ۱ ۰

  ملکی: به نظر من دولت به این نتیجه خواهد رسید که نمی توان یک دفعه انقباضی عمل کرد. بنابراین من فی الکل فکر می کنم در سال آینده بازار مسکن با یک رشد خفیفی مواجه خواهد شد و در سال 94 افزایش بیشتری خواهد داشت.عقبایی: من احساسم این است که با توجه به مجموع شرایط از جمله بودجه ما یک ثبات را در 6 ماه اول سال آینده خواهیم داشت. برای 6 ماه دوم هم هنوز زود است صحبت کنیم.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران معتقد است: قیمت خانه تا پایان سال کمتر می‌شود و این روند ادامه‌ دارد.هادی نظر‌پور با اشاره به افزایش ساخت‌وساز مسکن در کشور به ویژه در کلان‌شهر تهران گفت: با افزایش ساخت‌ و ساز، عرضه و تقاضا در بازار مسکن همسو می‌شود. به گفته‌ وی در حال حاضر بازار مسکن با رکود قیمت همراه است و این رکود نیز کاهش قیمت را در بر دارد.عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران افزود: به دلیل جهش ناگهانی قیمت مسکن در سال گذشته، امسال مسکن با رکود همراه شد که این رکود کاهش قیمت را در پی داشت و این روند تا پایان سال ادامه دارد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با تاکید بر اینکه نتیجه این آزادسازی را مثبت ارزیابی می‌کند، گفت: خرید و فروش مسکن مهر منجر به کاهش قیمت مسکن در این مناطق می‌شود؛ به گونه‌ای که علاوه بر واحد‌های مسکونی مهر، قیمت واحد‌های خود مالک نیز کاهش می‌یابد

 • ناشناس
  ۱ ۰

  با وجود کاهش قابل ملاحظه قیمت‌ها، اما خریداران واقعی مسکن یعنی افرادی که برای مصرف وارد بازار می‌شوند همچنان دست نگه داشته‌اند و منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند. این انتظار تا اینجای کار به‌خوبی توانسته معادلات بازار مسکن را به هم بزند و به‌خلاف بازارگرمی‌های گاه و بیگاه دلالان مسکن، بازار همچنان آرام است.اما انتظار خریداران کاسه صبر مالکان را لبریز کرده و آنها از هر مکانیسمی برای فروش ملک خود استفاده می‌کنند. برخی فعالان بازار مسکن کاهش 5 درصدی قیمت‌ها افزون بر حباب قیمتی را نتیجه صبر خریداران و تخفیف مالکان برای فروش می‌دانند.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   خواهش می کنم به من در فهم مطلب کمک کنید و حداقل 3 دلیل منطقی و مستند ( با ذکر منابع اطلاعات خود ) برای دفاع از نظرتان بیاورید... ازلطف و مساعدت شما ممنونم.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به نظر من اینها خودشون هم نمیدونن چی گفتن چه برسه به مردم ؟؟؟؟؟؟؟؟

 • ایمان
  ۰ ۰

  نگاه کلی همه کارشناسان این میزگرد حاکی از رونق احتمالی مسکن و نه افزایش قیمت ..حداقل در کوتاه مدت بود ..بعضی از دوستان از این رکود برای کاهش بیشتر قیمت استقبال میکنند ولی از این مطلب که همین باعث بیکاری .. و افزایش قیمت ناگهانی در اثر عدم تولید مسکن میشود ..

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فقط بورس تا پایان 93 توافق نهایی در راه است

 • شاهرخ
  ۰ ۰

  ملکی: من فی الکل فکر می کنم در سال آینده بازار مسکن با یک رشد خفیفی مواجه خواهد شد و در سال 94 افزایش بیشتری خواهد داشت.

  ابوترابی:ما یک افزایش قیمت جدی در سال آینده خواهیم داشت.

  الحسینی: همانطور که قبلا هم گفتم، مسکن به لحاظ فاندامنتال پتانسیل رشد را دارد. اینکه الان دچار رکود شده هم دلایل مشخص موقتی دارد.بنابراین پتانسیل افزایش قیمت مسکن وجود دارد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چشم انداز بازار مسکن سال 93 = کاهش و ثبات قیمت چون خبری از وام نیست تا 3 سال دیگه چیزی که این آقایون از آن بی خبر بودن علتشم این است که خبر طرح وام خرید مسکن آقای آخوندی بعد از درست کردن این گزارش میباشد

  • اشنا
   ۰ ۰

   قابل توجه عموم:(افرادی در سایتهای مختلف شروع به سر دادن شعارهای رکود در مسکن و مسکن ارزان میشود) نموده اند. چون بنده چند نفرشان را میشناسم اینها کسانی هستند که در بورس سرمایه گذاری کرده بودندو با خراب شدن وضع بورس و ضررکردن در بورس چون میترسند افراد بیشتری پول خود را از بورس خارج کرده و در جاهای دیگری از جمله مسکن سرمایه گذاری کنند و اینها بیشترضرر کنن به همین دلیل داد میزنند مسکن ارزان میشود.اخه ادم با شعور چطور وقتی همه مواردی که در افزایش قیمت مسکن موثرند گران میشوند مسکن چطور و به چه دلیل ارزان خواهد شد توصیه من به کسانی که قصد خرید مسکن دارند این است الان فرصت مناسبی است چون سال اینده خیلی امکان دارد مسکن گران شود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  20درصد کاهش قیمتها بعد رکود در سال93و94 قطعی است شک نکنید

  • ناشناس
   ۰ ۰

   خواهش می کنم به من در فهم مطلب کمک کنید و حداقل 3 دلیل منطقی و مستند ( با ذکر منابع اطلاعات خود ) برای دفاع از نظرتان بیاورید... ازلطف و مساعدت شما ممنونم.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با توجه به هدف بانک مرکزی جهت افزایش نرخ سود اوراق مشارکت به 27 درصد سال 93 سال رکود مسکن همچون سال 92 خواهد بود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  این آقای ابوترابی را من می شناسم ، ملک ما را ساخت آدم راست و درستی بود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به شرایط رکود تورمی در کشور بر ضرورت رعایت انضباط پولی تاکید کرد و گفت: انضباط پولی موثرترین راه برای کنترل حجم نقدینگی و کاهش تورم است و با توجه به این رویکرد ، سیاست‌های پولی تنظیم می شود.سیف ، روند نزولی نرخ تورم در کشور را به ویژه در شش ماه دوم سال نتیجه اجرای سیاست‌های انضباط پولی دانست و گفت: تورم نقطه به نقطه خرداد ۹۲ نسبت به خرداد ۹۱ چهل و پنج درصد بود که آبان ۹۲ نسبت به آبان ۹۱ به ۳۱ و نه دهم درصد رسید.

 • کارشناس ارشد اقتصاد
  ۰ ۰

  ضمن تشکر از سایت کاملا حرفه ای اقتصادآنلاین. نظرات دکتر ملکی مثل همیشه منطقی است. واقعا که ایشان بهترین تحلیلگر بازار مسکن کشور هستند. طی دو سالی که ایشان را می شناسم همیشه بهترین و دقیقترین تحلیها را داشته اند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  رئیس کل بانک مرکزی، تامین سرمایه درگردش واحدهای تولیدی را اولویت نخست پرداخت تسهیلات بانکی اعلام کرد و گفت: با این رویکرد به تدریج ظرفیت‌های واحدهای تولیدی به طور کامل فعال و بخش تولید از رکود خارج می‌شود.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هیچ حرف جدیدی نزدند فقط می خواستن یک جوری خریدارها را هل بدن برای خرید تا بازار راه بیفته ولی همه می دونند که سال 93 بزرگترین رکود بازار مسکن است و قیمتها حداقل 30درصد کاهش پیدا می کنه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  افشین پروین پور، عضو سابق شورای عالی مسکن درباره آینده بازار مسکن گفت: اگر دولت بازار مسکن را تحریک نکند، بعید است بازار مسکن با جهش قیمتی در ماه های آتی روبرو شود.وی گفت: در حال حاضر رکود موجود در بازار سنگین است و از طرف دیگر  قدرت خرید مردم نیز پایین است.وی با بیان اینکه اگر دولت قرار باشد برای خرید مسکن تسهیلات بدهد، تقاضا تحریک خواهد شد، خاطر نشان کرد: فارغ از اینکه بانک ها توان این کار را داشته باشند یا نه، این کار باعث جهش قیمتی در بازار مسکن خواهد شد.وی خاطر نشان کرد: این سیاست دولت، بارها در دهه های اخیر اجرا شده و در هر بار نیز شوک قیمتی به بازار مسکن وارد کرده است.پروین پور اظهار داشت: دولت با اجرای این سیاست (تسهیلات خرید مسکن) به ظاهر می خواهد قدرت خرید مردم را افزایش دهد ولی در باطن به دنبال افزایش قیمت جهت تحریک بازار است.وی گفت: این اقدام در کوتاه مدت در بازار رونق ایجاد خواهد کرد ولی مجددا بازار را وارد رکود شدیدی می کند.عضو سابق شورای عالی مسکن تصریح کرد: این سیاست غلطی است که صرفا تاثیرمثبت آن در کوتاه مدت است.وی در ادامه به مسکن اجتماعی اشاره کرد و افزود: این طرح در دنیا تجربه شده و شکست خورده است. اولین بار این اقدام بعد از جنگ جهانی دوم برای به سامان کردن و ایجاد سرپناه موقت برای افراد بی خانمان اجرا شد.وی با بیان اینک که این طرح در راستای تفکرات نئولیبرالی و آمریکایی است، تاکید کرد: ایجاد واحدهای کوچک و استیجاره ای ناهنجاری های اجتماعی به همراه دارد.به گزارش تراز، پروین پور گفت: دولت در این سیاست بیشتر به دنبال تامین منافع سرمایه داران فعال در ساخت و ساز است تا مردم.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت : هر طرح تحریمی جدید که به تصویب کنگره و سنا برسد توسط رییس جمهور باراک اوباما وتو خواهد شد ( این یعنی یک گام دیگر تا توافق نهایی و سقوط قیمت ارز و مسکن )

  • ناشناس
   ۰ ۰

   تو شرایط آرامش سیاسی مسکن میره بالا و طلا و ارز میاد پایین بورس هم بستگی به تولید داره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  عضو هیئت مدیره اتحادیه فولاد و آهن از کاهش 2 تا 3 درصدی قیمت ها در بازار در یک هفته اخیر خبر داد و گفت: با رکود تقاضا و طرح های ساخت و ساز مواجه هستیم.محمدصادق چیت ساز گفت: هر کیلوگرم میلگرد 14 تا 25 ذوب آهن اصفهان 1670 تومان فروخته می شود که کمتر از هفته پیش است

 • فرشاد
  ۰ ۰

  بازارمسکن باوجود تمام تلاشهای سازماندهی شده برای القاء کاهش قیمت ،در سال 93 به دلایل زیرشاهد افزایش جهش گونه قیمت خواهد بود: 1- افزایش تقاضا از طریق افزایش وام خرید2- کاهش شدید عرضه طی سالهای 91 و92 و همچنین توقف مسکن مهر 3- افزایش قیمت مصالح ساختمانی در صورت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در سال 93

 • تولید کننده مسکن
  ۰ ۰

  ممنون از سایت وزین اقتصاد آنلاین که با درج آرای متخصصین مسکن ما را بیشتر دلگرم می کنید. من که بالشخصه از دو ماه قبل استارت احداث پروژه های جدیدم را زده ام و تا سال 95 هم نیازی به فروش واحدهایم نمی بینم اما مطمئن شده ام که در سال 93 و 94 بخش مسکن رونق اساسی خواهد گرفت. دوستان نگفتند که همواره در صلح و آرامشی که بعد از توافق ژنو حاصل شد، مسکن رونق بیشتری خواهد گرفت و کلا مسکن در ثبات بیشتر رشد میکند و دلار و طلا در بی ثباتی و جنگ. به امید موفقیت و بهروزی برای همه از جمله مخالفان رونق بازار مسکن

 • شاهرخ
  ۰ ۰

  خلاصه متن بالا مختصر و مفید اینه که سال آینده افزایش قیمت خواهیم داشت

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هیج سرمایه کذاری بهتر از ملک نیست دوستان

 • ناشناس
  ۰ ۰

  جان خودم گرون میشه من به شما مردمی که قصد خرید داری میگم از الان بوش داره میاد افزایش معاملات تا یه ماه مانده به عید= افرایش قیمت

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ملک گران است و خریدار ندارد
  یعنی عقل سلیم نمی خرد
  اگر روبه بالا بود دلالها برای فروختن خودکشی نمی کردند
  وقتی سال اینده تورم بیاد پایین کما اینکه ماه به ماه در حال کاهش است معنی سقوط بازار ملک روشنتر میشود

  • ناشناس
   ۰ ۰

   این دلالان مسکن (بنگاه های املاک) فقط سنگ خودشان را به سینه میزنند و با هر دروغی وبه هر قیمتی میخواهند فروشنده و خریدار را سرکیسه کنند...آنها بدلیل پیش بینی رشد مداوم قیمت ها و ادامه رکود تورمی ودر نتیجه کسادی کار خود, وچون با رشد شتابان هزینه های تولیدمسکن, نمی توانند با دلایل منطقی ومستند مالکان وسازندگان رابرای فروش زیر قیمت تمام شده قانع کنند, به دروغ باشعار ساده لوحانه « دیگرمسکن گران نمیشود » یا « نقدینگی نیست و مردم پول ندارند » می خواهند فروشندگان ناآگاه را فریب دهند و کاسبی کنند. در همین حال آنها دو دستی به ملک خود چسبیده اند. فقط از آنها بپرسید اگر راست میگویید,و ارزان میشود,چرا پس املاک خود را نمی فروشید!!؟ .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من سال دیگه رو کاری ندارم آدم نمی تونه دو قدمیش رو ببینه!!! اما تا عید از همین الان قیمت ها شروع به افزایش میکنه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ارسطوی بیسواد ودلال ....افزایشی در کار نخواهد بود واین ارزوی تو وهمفکرانت بگور سپرده خواهد شد وحسرت بدل خواهید ماند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من نمیدونم این کارشناسا چه جوری فکر می کنند من 30سالمه کارمند بانکم هنوز اندر خم یه ا\ارتمان 50متری توی منطقه رسالت موندم چی میگید افزایش مردم ندارند که بخرند حالا شما تکنیکال بزنو فامنتدال تعریف کن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با توجه به هدف دولت تدبیر و امید در کاهش نرخ تورم به 25 درصد در پایان سال 93 و موکول کردن لایحه فاز دوم طرح هدفمند کردن یارانه ها به 3 ماه دوم سال 93 مشخص است دولت اشتیاق زیادی به اجرای فاز دوم در سال آینده ندارد و با توجه به آزاد سازی خرید و فروش واحدهای مهر و تحویل نمودن 900 هزار واحد جدید در سال 93 باعث افزایش عرضه در بازار مسکن خواهیم بود در ثانی با توجه به احتمال بدست آمدن توافق نهایی در سال 93 و کاهش تحریمها در سال آینده جو روانی بازار به سمت کاهش قیمتها خواهد بود که هم زمانی آن با کاهش تدریجی نرخ تورم سال آینده را برای بازار مسکن همچون سال 92 در رکود سنگین فرو خواهد برد ثالثا طرحی را که وزیر راه و شهرسازی دنبال می کند طرحی ضد تورمی خواهد بود و هدف آن جمع آوری نقدینگی های خرد و سرگردان و انتقال آنها به سمت سیستم بانکی می باشد که با توجه به سپرده گذاری 3 الی 5 ساله در صندوق های مسکن در تمامی بانکها و پرداخت تسهیلات 3الی 4 برابر مبلغ سپرده بانکی باعث جلوگیری از سوداگری در بازار مسکن خواهد شد و طرف تقاضا به تدریج وارد بازار مسکن خواهد شد زیرا اگر عکس این موضوع انجام شود باعث افزایش تقاضا و نقدینگی و در نتیجه افزایش قیمتها خواهد شد

 • مشاور املاکی محمد-سهیل-مردم-ملت و...
  ۰ ۰

  از این سایت برو گمشو

  • ناشناس
   ۰ ۰

   امیدواریم با راه اندازی یک سایت رسمی توسط اداره ثبت برای اطلاع رسانی شفاف و مستند و بروز, برای قیمت مسکن و ثبت قراردادها در دفاتر اسناد رسمی با نرخ رسمی، بساط این فریب کاری و مفتخوری دلالان مسکن (مشاوران املاک – بنگاهی ها) از زندگی ایرانیان برچیده شود...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ددد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقا توی این سایت داره یک اتفاقاتی میفته نمیشه رای دادچرا؟ ضمنا کارشناسان یکی به نعل زدن یکی به میخ
  قیمت بالاتر نخواهد رفت اگه قیمتهای فدیم حتی بخواهد تکرار بشود پس با دولت اقا محمود چه فرقی دارن؟بلاخره 3سال دیگه رای لازم دارن

 • پرویزی
  ۰ ۰

  این دلالها ی معتاد شده به کسب پول مفت و بدون زحمت چه تقلائی برای تحریک و تهییج مردم به خرید مسکن و کسب سود میکنند . در میز گرد دلالها جای حداقل چند نفر مصرف کننده مسکن خالی است .

  • ناشناس
   ۰ ۰

   هیچ کس خواهان گرانی نیست حتی فرو شندگان مسکن. ثبات بازار و رشداقتصادی و ایجاد اشتغال مهم است. با ساخت و ساز با زمین گران و عوارض گران و مصالح گران ودستمزد گران نمیتوان انتظار گرانی را نداشت. آقایان دلال و مشاورین محترم املاک لطفا"به دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلود نباشیم و کمی منصفانه به مسائل بنگریم

 • نازنین
  ۰ ۰

  دلالهای گرامی لطفا آب را گل آلود نکنید .چون مملکت رو به ارزانی است .

  • ناشناس
   ۰ ۰

   در اقتصاد بسیار بیمار کشور ما، سالهاست که دیگردلالی عیب نیست. در واقع الان اکثریت مردم از روی ناچاری مشغول دلالی هستند و اگر دلالی موجب این شود که ارزش پولمان را حفظ کنیم این "دفاع مشروع از خود" در مقابل طوفان گرانی و تورمی است که مسئولان ایجاد کرده اند. امروز تقریبا هر ایرانی که پولی دستش بوده، تا تونسته باهاش چیزی خریده! حالا یه سکه باشه یا ماشین و ملک و دلار و سایر کالاها و یا حتی چند کیلو برنج وغیره. اینکار رو کرده چون به مدیران اقتصادی اعتماد نداره و انصافا" هم حق داره که اعتماد نداشته باشه چون نمیخواد در این نا امنی بیش از این شرمنده همسر و فرزندانش بشه! ..... وقتی جامعه دچار بیماری همه گیر شده باشه، ظاهرا"دیگه بیمار بودن عیب نیست!!

 • امیر
  ۰ ۰

  باور کنیم یا نه متاسفانه افزایش قیمت حداقل تا رسیدن به تورم حتمی است من که اگه بتونم میخرم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فقط الحسینی و ملکی. منطقی می گن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  در این بین برخی کارشناسان نیز معتقدند، دستور آزادسازی معاملات مسکن مهر که آخوندی وزیر راه و شهرسازی وعده تحقق آن را در آینده نزدیک داده است، با افزودن حجم قابل توجهی از مسکن به بازار عرضه می‌تواند در کاهش بیشتر قیمت تأثیرگذار باشد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با وجود کاهش قابل ملاحظه قیمت‌ها، اما خریداران واقعی مسکن یعنی افرادی که برای مصرف وارد بازار می‌شوند همچنان دست نگه داشته‌اند و منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند. این انتظار تا اینجای کار به‌خوبی توانسته معادلات بازار مسکن را به هم بزند و به‌خلاف بازارگرمی‌های گاه و بیگاه دلالان مسکن، بازار همچنان آرام است.اما انتظار خریداران کاسه صبر مالکان را لبریز کرده و آنها از هر مکانیسمی برای فروش ملک خود استفاده می‌کنند. برخی فعالان بازار مسکن کاهش 5 درصدی قیمت‌ها افزون بر حباب قیمتی را نتیجه صبر خریداران و تخفیف مالکان برای فروش می‌دانند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  رییس اتحادیه مصالح فروشان اصفهان گفت : قیمت مصالح ساختمانی از خرداد 92 تا پایان آذر 92 به طور میانگین حدود 5 الی 10 درصد کاهش پیدا کرده است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پیشخوان روزنامه دنیای اقتصاد ۱۳۹۲/۰۹/۲۹ ۱۱:۵۷:۳۸ بازدید: 224 بار کد خبر: DEN-774295سخنگوی کاخ سفید تهدید کرد:" ما فکر می کنیم تحریم جدید ایران ضروری نیست. ما فکر می کنیم چنین اقدامی انجام نشود. اگر این اتفاق روی دهد رئیس جمهور آمریکا آن را وتو خواهد کرد."

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پیشخوان روزنامه دنیای اقتصاد ۱۳۹۲/۰۹/۲۹ ۱۶:۲۹:۲۸ بازدید: 125 بار کد خبر: DEN-774355در همین حال 10 نفر از روسای کمیته‌ های سنا با نوشتن نامه ای به سناتور "هری رید" رئیس کمیته اکثریت مجلس خواستار تاخیر در ارائه طرح تحریم های جدید علیه ایران شدند که گفته می شود باعث اختلال در روند مذاکرات ایران و گروه 1+5 و توافق ژنو خواهد شد و در آن بر اجرایی نشدن تحریم های جدید علیه برنامه هسته ای کشورمان در شش ماه آتی تاکید شده است.

 • اصغر
  ۰ ۰

  سال 93 سال از بیرون امدن از توهم فروشندگان وسازنده ها خواهد بود

 • مسعود
  ۰ ۰

  تنها چیزی که خیلی به آن پرداخته نشده است قدرت خرید مردم (مصرف کننده - طرف تقاضا (50 درصد هر معامله)) است. بیش از 80 درصد جامعه توان خرید ملک را حتی با قیمت های فعلی ندارند جه برسد به افزایش قیمت. تا جایی که مشخص است تا یکی - دو سال آینده هم قدرت خرید بالا نخواهد رفت. حالا اگر هم افزایش قیمت مسکن اتفاق بیافتد بازهم مقطعی خواهد بود و رکود با توجه به دلیلی که اشاره شد باز خواهد گشت.

 • کیهان
  ۰ ۰

  توجه توجه در سایت متاسفانه دلالان دست به یکی کردن و در قسمت رای دادن به نظرات به دیدگاه های مخالف خود فورا حجوم میارن

 • ارسطو
  ۰ ۰

  عزیزان اروم باشید،اروم،اروم.خوب دیگه اروم اروم داره گرون میشه،اروم اروم.

 • نازنین
  ۰ ۰

  الان مشخص شد تمامی کابر های این سایت دلال میباشند وعلاقه فراوانی به گران شدن مسکن دارند .ولی براتون متاسفم همه چی ارزان خواهد شد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بر اساس اعلام سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قیمت مصالح ساختمانی روندی نزولی داشته است، به‌عنوان مثال قیمت تیرآهن 14 ذوب‌آهن 3.7 درصد، تیرآ‌هن 18 ذوب‌آهن 8.6 درصد، انواع سیمان 2 درصد، میلگرد 14، حدود 13 درصد و نبشی 12 نیز 10 درصد کاهش یافته است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ارسطو کیه دلاله مسکنه خییلی بی ادب و چرت وپرت هم میگه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  نکته ای که در مورد ملک مغفول مانده عامل بنیادی رشد ملک می باشد که مهمتر از همه تزریق نقدینگی به بازار ملک است مستقیم یا غیر مستقیم
  اگر به چرخه رشد و نزول ملک نگاه کنیم عامل اصلی همین بوده است چه در زمان سازندگی و چه در دولت محمود
  سال اینده قرار است چه نقدینگی جدیدی به ملک یا کلیت اقتصاد تزریق شود ؟
  از طرفی چه پول پر قدرتی نظیر تسهیلات تکلیفی بنگاههای زودبازده یا تسهیلات کلان مسکن مهر قرار است وارد جامعه شد؟
  اینکه بنزین گران شود یا گاز یا حاملهای انرژی فقط حاشیه سود سازنده را پایین می اورد و تورم را کاهش می دهد چون نقدینگی از مردم به دولت شیفت پیدا می کند
  از طرفی اگر بخشی از یارانه ها نیز قطع شود بجاش کالا بدهند سیر نزولی تورم با شیب تندتر کاهش خواهد یافت همچنین تک نرخی شدن دلار در2700
  اینها عوامل کلان رشد و نزول ملک است نمیشه به زور و سر وصدا ملک را صعودی کرد دلال اگر قدرت داشت یاجامعه توان خرید داشت الان معاملات ملک روان بود
  طرف قیمت گذاشته متری5میلیون خریدار میگه 2.5 میخرم چنین فضایی بعد از عید تشدید خواهد شد و فروشندگان مجبور به عقب نشینی بیشتر خواهند شد

 • سعید
  ۰ ۰

  بازار بورس داره با زحمت زیاد رشد میکنه
  رشد شتابان بازار بورس از نفس افتاده
  سرمایه های سرگردان به دنبال مکان جدید برای سرمایه گذاری هستند

 • باتجربه
  ۰ ۰

  مطمئن ترین سرمایه گذاری درکشورمافقط ملک است.ازبزرگترهای خودبپرسیدتابه این حرفم ایمان بیاورید.

 • مردم همیشه پیگیر مسکن
  ۰ ۰

  مردم خودشون زرنگ تر از این حرفا هستند الان کسی ملک نمیخره وقتی قیمتها 40% اومد پایین خودشون بهتر خرید میکنند.من نمیدونم چرا همه به التماس افتادند تا مردم را ترغیب به خرید مسکن بکنند .پس شک نکنید معلومه یه خبرهایی هست که همه دلالا از کوچک تا بزرگ به التماس برای فروش افتادند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  راستی جناب خسروی مگه استعفا دادند؟

 • نازنین
  ۰ ۰

  راستی جناب خسروی مگه استعفا دادند؟

 • نازنین
  ۰ ۰

  راستی جناب خسروی رییس اتحادیه تهران مگه استعفا دادند؟

 • نازنین
  ۰ ۰

  راستی جناب خسروی رییس اتحادیه تهران مگه استعفا دادند؟

 • کیهان
  ۰ ۰

  ارزان ارزانتر خواهد شد.نه رویایی بلکه بسیار منطفی قیمت اپارتمان متری000000 6 میایون الان 4800000 نمی خرند یعنی باید بیاید پایین تر اما وای به روزی که حرفهای دلالهای این سایت با ابن بازار را قبول کنید

 • بی خانه با خانه
  ۰ ۰

  تا آخر سال 93 فقط بورس .مردم همین الان هم توان خرید ندارن .همین خود من رفتم بنگاه قیمت گرفتم . قیمت ها وحشتناک بالا بود .بابا گرونی کجا بود این حرفها رو می زنن من وشما بترسیم بریم خونه بخریم . با حرف خالی رونق به بازا ربرنمیگرده .

  • ناشناس
   ۰ ۰

   تصور شما از قدرت خرید مردم چیست؟مثلا در سالهای قبل که مسکن گرون میشد متناسب با قدرت خرید مردم بود؟یعنی میومدن به مردم پول میدادن ملک بخرن؟چرا تصور میکنیم تمام خریداران مسکن از صفر میخوان شروع کنن؟اکثرا واحدی رو میفروشن یا گرونتر یا ارزونتر واحد دیگری رو میخرن پس این افزایش ها میتونه کمی رو بودجه شون تاثیر بذاره.واقعا اگه قیمت همه چیز چند برابر شده به نظر شما مسکن که همیشه از نرخ تورم جلوتر بوده و بهترین اولویت سرمایه گذاری بوده نباید رشد کنه؟.الان قیمت خودرو رو که 3 برابر شده نگاه کنید اگه مسکن بیاد پایین فکر کنم بشه همه با فروش ماشین های بالای 100 میلیونشون صاحب یه خونه دیگه شن!!؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یادمه سر قضیه خودرو هم عده ای منتظر کاهش قیمت ها بودند

  • ناشناس
   ۰ ۰

 • کریمی
  ۰ ۰

  در مورد روند سینوسی بازار مسکن هر کدام از میهمان ها بخشی از واقعیت را بیان کرده اند.با توجه به ماهیت بازار مسکن ایجاد هرگونه شوک در عرضه یاتقاضا به هر دلیلی که باشد مثلا افزایش نقدینگی در اثر یک کسری بودجه شدید یا یک بودجه انبساطی یا تصمیمات شهرسازی مبنی بر عدم فروش تراکم و یا تغیرات طرح تفضیلی و یا تصمیمات پولی ناشی از افزایش شدید تسهیلات اعطایی جهت خرید مسکن و یاافزایش شدید قیمت و حتی تشکیل حباب در بازارهای موازی خود را با فواصل زمانی سه الی چهار ساله بازتولید خواهد کرد .این روند سینوسی میرا خواهد بود ولی ایجاد شوک های جدید با توجه به نوع همزمانی آن با دوره های رونق و رکود می تواند به تشدید یا کاهش روند سینوسی منجر شود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مهم اینه که ساله دیگه میاد پایین دلال ارسطو وبهزادوبقیه دوستان دلالش سال دیگم هیچ نتیجه ای نمی گیرند ودست از پا درازتر با سقوط مسکن مواجه میشند.ههههههه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  نکته ای که در مورد ملک مغفول مانده عامل بنیادی رشد ملک می باشد که مهمتر از همه تزریق نقدینگی به بازار ملک است مستقیم یا غیر مستقیم اگر به چرخه رشد و نزول ملک نگاه کنیم عامل اصلی همین بوده است چه در زمان سازندگی و چه در دولت محمود سال اینده قرار است چه نقدینگی جدیدی به ملک یا کلیت اقتصاد تزریق شود ؟ از طرفی چه پول پر قدرتی نظیر تسهیلات تکلیفی بنگاههای زودبازده یا تسهیلات کلان مسکن مهر قرار است وارد جامعه شد؟ اینکه بنزین گران شود یا گاز یا حاملهای انرژی فقط حاشیه سود سازنده را پایین می اورد و تورم را کاهش می دهد چون نقدینگی از مردم به دولت شیفت پیدا می کند از طرفی اگر بخشی از یارانه ها نیز قطع شود بجاش کالا بدهند سیر نزولی تورم با شیب تندتر کاهش خواهد یافت همچنین تک نرخی شدن دلار در2700 اینها عوامل کلان رشد و نزول ملک است نمیشه به زور و سر وصدا ملک را صعودی کرد دلال اگر قدرت داشت یاجامعه توان خرید داشت الان معاملات ملک روان بود طرف قیمت گذاشته متری5میلیون خریدار میگه 2.5 میخرم چنین فضایی بعد از عید تشدید خواهد شد و فروشندگان مجبور به عقب نشینی بیشتر خواهند شد

 • کارشناس 25 ساله مسکن
  ۰ ۰

  فقط با این شرایط آپارتمان ( نوساز تا حداکثر 8 سال با امکانات کامل )برای سرمایه گذاری در نقاط متوسط شرق و غرب تهران( نارمک- پونک-جنت آباد و ...) که تخصص 25 ساله من است بخرید:
  1- قیمت بین 4 تا حداکثر 5 برابر رهن کامل
  2- قیمت هر متر نوساز بین 3.5 تا حداکثر 4 برابر قیمت ساخت آپارتمان
  این دو فرمول تمام مولفه های سرمایه گذاری را در این مناطق دارند که تجربه 25 ساله پشت سر ان است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اگر بخواهیم صنعت رشد کند باید قیمت مسکن منطقی بشود .در مسکن تورم 12000درصدی داشتیم در حالی که در دلار و حقوق وکالاتورم 1000 درصدی نسبت به سال 1355به سوده همه است بیاد پایین

 • الیاس
  ۰ ۰

  می گن یه 10 تا 15 درصد افزایش حق فروشنده است و تا این مقدار افزایش قیمت خواهیم داشت. اصلا در نظر نمی گیرند که قیمت تمام شده مسکن با توجه به کاهش 15 درصدی مصالح و غیره کمتر خواهد بود... پس دیگه افزایش چیه؟؟؟؟؟

 • نازنین
  ۰ ۰

  تا چند ماه پیش توی یوسف آباد مستوفی متری 12 میلیون بود .ولی الان همون خونه ها متری 7 میلیون داره املاک یوسف آباد التماس میکنه کسی نمی خره .دلال گرامی پس اینقدر دم از گرونی نزن . اگه خریدار دیدی سلام برسون .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آخه کدوم آدم عاقلمیاد تو این اوضاع 300-400 میلیون بده یه آپارتمان این پول تو بانکم بذاره ماهی 8-9 میلیون میگیره هر وقت اوضاع آروم شد اونوقت میتونه تصمیم درست بگیرهدر ضمن من به شما قول میدم مسکن و خودرو تا شهریور 93 حداقل 15 درصد کاهش قیمت داشته باشد

 • فرشاد
  ۰ ۰

  تحرک برای افزایش قیمت مسکن از مسکن مهر آغاز شده وبسرعت به سایر بخشها نیز سرایت خواهد کرد و در سال 93 منتظر یک سونامی بزرگ در قیمت مسکن باشید

 • رضا
  ۰ ۰

  باتوجه به وضعیت موجود وتوافق نهایی ژنو به احتمال زیاد (خیلی زیاد)افزایش مختصر قیمت مسکن در استانه سال جدید قطعی به نظر میرسد ودر ماه دوم به بعد سال اینده 93جبران کاهش قیمت امسال صورت خواهد گرفته و شاهد افزایش قابل ملاحظه قیمت مسکن خواهیم بود که بخشی از ان مربوط به:
  1ـ نیاز ضروری جامعه(تقاضای واقعی بازار)
  2ـارائه وام های مسکن وغیره
  3ـ جو روانی ناشی از هجوم مردم برای سرمایه گذاری وخریداز بازار مسکن خواهد بود
  البته اگر در این فاصله زمانی افزایش مبلغ خرید صورت بگیرد شرایط فوق با شدت بیشتری اتفاق خواهد افتاد

 • شاهرخ
  ۰ ۰

  افزایش قیمت با ورود خریداران به بازار از بهمن 92 بیشتر هم خواهد شد

 • شاهرخ
  ۰ ۰

  وزیر راه و شهرسازی مصمم است تا مشکل بازار مسکن را با اعطای وام خرید، رفع کند. اما با نگاهی دقیق به بازار مسکن مشخص می‌شود که عرضه به مراتب کمتر از تقاضای انباشت شده در بازار است و رویکرد تحریک تقاضا در این شرایط به منزله شوکی سنگین به این بازار است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تا پایان 93 کاهشی خواهد بود و گول جوسازی هارو نمی خوریم

 • کارشناس 25 ساله مسکن
  ۰ ۰

  پیرو پست قبلی و با شرایط فعلی در نقاط متوسط غرب و شرق تهران ( نارمک - جنت آباد - پونک و ...) قیمت 3500 برای نوساز و 3 میلیون برای چند سال ساخت تمیز متعادل است.این قیمت با قیمتهای فعلی حدود 20 درصد فاصله دارد که تا تابستان سال آینده تخلیه می شود. ضمن اینکه مثلا الان قیمت نوساز در جنت آبتد را 4300 می گویند ولی پیش فروش برای 6 ماه آینده در همان منطقه 3500 است که قیمت واقعی است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  عالی بود. واقعا که اقتصاد آنلاین خسته نباشی

 • شاهرخ
  ۰ ۰

  با تشکر از همگی ، رکورد 57 لایک مثبت تو این مطلب

 • لیلا
  ۰ ۰

  چنین مناظره ای رو من اولین باره که می بینم. خیلی جالبه. لطفا برای بقیه چیزها مثل ارز و طلا و بورس هم بگذارید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من با خوندن نظرات همه و مشورت با چند اقتصاددان یک میلیارد سرمایمو گذاشتم تو موسسه مالی با سود 28 درصد حوصله بورسو ندارم چون وقت و زرنگی میخواد. مسکنم که همه میگن آتیشه و رو به نزول و رکود و دیرم نقد میشه. تازه تو یه مقاله خوندم نرخ رشد مسکن 23 در صد سالانه بوده تو این 20 سال اخیر پس دیوانه نیستم بذارم تو ملک. ملک مال یه مشت بیسواد و پیرمرد پیرزنه. طلا و دلارم دیگه رشدی نداره. اگه حوصلشو دارین برین بورس اگرم میخواید اعصابتون راحت باشه بذارین بانک. یا حق

  • تحلیلگر
   ۰ ۰

   اشتباهتون همین جاست:ملک هم یک کالای مصرفی و هم یک کالای سرمایه ایست و هم یک کالای اعتباری و شما با یک میلیارد میتوانید تا دو میلیارد ملک بخرید(50%سرمایه خودتان+25%رهن+25%وام)به اضافه اینکه بر اساس مقاله آقای عبده تبریزی طی 20 سال گذشته بطور متوسط قیمت خرید مسکن 60 برابر و قیمت اجاره 50 برابر رشد کرده یعنی هر3سال و 3ماه 2برابر مضاف بر این بر اساس تحلیل خود شما بعلاوه تحلیل بنده در قسمت اول منفعت در مسکن %23X2=46 خواهد بود.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کور خوندید گرانی مسکن دیگه بوجود نخواهد آمد وسلام

 • پوووووووووووووووووووول
  ۰ ۰

  من میخام خدمت کلیه خوانندگان این میزگرد بگم این حرفا مال ایران نیست. اقتصاد ایران اقتصاد جنگل عزیزانم که پیرو هیچ اصولی نیست. فقط نقدیندگی و هجوم اون به اینسو و آنسو تعیین قیمت میکنه. امروز تو بورسه درست! ولی قطعا بورسی که مبنای معملاتش و رونقش اقتصاد واقعی نیست قطعا جایگاهش تو جریان نقدینگی تغییر میکنه! حالا دیر و زودش دست خداست... پس عاقل باشید و استدلال های صد من یه غاز برخی افراد به ظاهر صاحب نظر رو بذارید کنار! و به زندگیتون برسید توکلتونم بخدا باشه

 • نازنین
  ۰ ۰

  لیلا جون شما هم می تونید طلا و ارز را هم به مسکن ربط داده و احضار نظر فرمایید .ما هم هستیم .این دلالان عزیز یه پا کارشناسن .استارتو بزن جواب بگیر.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اکثر این نظرها راخواندم همه اینده راپیشگویی می کنند یکی نزولی یکی دیگر صعودی 3 سال پیشو در نظر بگیر کی فکرشو میکرد دلار از800 تومن برسه به1400 تومن بعد کمتر از6 ماه بشه4000 تومن سکه200تومنی بشه1560 بعد جالبیش اینجاست اون موقع که قیمت دلار زیر 1000 و سکه هم حول حوش 200 بود کسی نگاش نمیکرد وقتی که این دلار وسکه به رقمهای نجومی وتاریخی رسیده بود مردم برای خریدش صف میکشدند وجالب اینجاست دلار روی 7000 تومن میدیدند وسکه رو روی 5000 میلیون وحالا دلار 2950 وسکه 860 الان وضعیت همون 3 سال پیشه که کسی با دلار وسکه کاری نداره ولی امان از روزی که .......... واین سناریو همچنان ادامه داردفقط زمان وشکلش تغیر میکنه اون موقع که ما میخریم بزگان میفروشند وان موقع که ما میفروشیم بزرگان میخرند اگر تونستی معاملاتتو با بزگان همسو بکنی صبر داشته باشی90درصد برنده ای سال 86 که ملک شروع به جهش کردمن نا خواسته باغی که سالهای سال کسی نمیخریدو قیمتی نداشت یکدفه قیمت خوب با مشتری پیدا کرد ماهم از خداخواسته فروختیم تمام اطرافیان ما میگفتند اشتباه کردید نباید می فروختید اگر نگه میداشتید سال دیگه 3 برابر این قیمت فروخته بودید خلاصه ما چندمدتی از این کاری که کرده بودیم خیلی ناراحت بودیم تاسال بعد همون زمین رو با3/1 قیمتی که فروخته بودیم میشد خرید حالا همونایی که مارو سرزنش میکردند که چرا فروختید هر وقت بحسش پیش میامد بما میگفتند که شما خوب موقعی فروختید خوبهم بردید ما هم اگه همچین موقعیتی دوباره برامون پیش بیاد فروشندهایم از اون موقع تا الان 6 سال میگذره به جرات میتونم بگم 95 درصدشون هنوز زمینهارو دارندو نفروختند 1 همیشه در سرمایه گذاری هیچوقت در موقع خرید چه در موقع فروش طمع نکن یعنی انتظار قیمت پائنتر از حد معمول داشته باش نه بالاتر از ان به یک سود معقول قانع باش فرصت خرید بازم پیدا میشه حالا حالا هم تواین مملکت اخر زمان نمیشهمنه نمیگم برو500 میلیون بده اپارتمان بخربرای امتحان 440 هزار بده نیم سکه بخر ریسک سنگینی نیست ولی مطمئن باش برنده ای من تواین6 سال 2 بارازاین راه امتحان کردم هردو بارشم موفق بودم وبازم ادامه میدم البته منطقی نه با کل دارایم خداکنه اونایی که خونه ندارند روزی خونه دار بشند اونهایی هم که خونه دارند خونهاشون بزرگتر بشه

 • شاهرخ
  ۰ ۰

  قیمت مسکن در تهران از سال 1370 تاکنون همواره صعودی بوده و سالانه حداقل 20 درصد افزایش داشته است و فقط در سه مقطع به ترتیب در سال های 76، 83 و 88 در حد منفی سه درصد نوسان نزولی داشته است.

 • نوذری
  ۰ ۰

  سئوال اینجانب از رییس اتحادیه املاک اینست که چرا مشاورین املاک در مقابل کاهش قیمتها اینقدر مقاومت می کنند و البته همیشه سعی در فریب خریداران به نفع خودشان و سازندگان دارند ????

 • شاهرخ
  ۰ ۰

  سال 92 = آرامش قبل از طوفان - سال 93 = رشد مجدد قیمت مسکن با ورود تقاضاهای انباشت شده مسکن

 • محمد
  ۰ ۰

  آغا جان این چه استدلالیه که میفرمایید خونه گرون میشه عزیزم نان که نیست مردم اجاره میکنند با پول یک آپارتمان میشه ماهی 10 میلیون درآمد کرد فوقش دوتاشو میدن اجاره همه ما باید ایجوری فکر کنیم که اگه ما نخریم چجوری میخواد گرون بشه ؟ شما اگر پول یه آپارتمان در بانک بذارید 25 درصد اضاف میشه از اونطرفم ساختمان 15-20 درصد افت داره میشه که رو هم رفته میشه رشد 50 درصدی در یک سال اما اگر تو این شرایط اقدام به خرید کنید سرمایه شما تا یک سال آینه با 40 درصد کاهش مواجه میشه چون اضاف که نشده هیچ درآمد زایی هم نداشته دوستان عزیز نظراتتون رو به ایمل من ارسال کنیدm_r_i_b@yahoo.com....

 • محمد
  ۰ ۰

  شما اگر به همین نموداری که خود سازنده ها و کارشناسان نشان دادند دقت کنید متوجه میشوید که جهش قیمت ساختمان در هر دوره تقریبا دو برابر تورم میشود و هنگامی که به پایین میل میکند زیر قیمت تورم میرسد و تا حداقل دوسال به روندش ادامه میده بعدش اگر ما تورم 100 درصد هم طی سه سال حساب کنیم مسکن 20 درصد دیگه باید کاهش داشته باشه و از اون شما عزیزان اگر در کلان شهرها زندگی میکنید و میخواهید قیمتهای واقعی رو بدونید قیمتهای سال 90 را در 1.8 ضرب کنید چون قیمتها در سال 90 معتدل بوده البته ممکنه کمی نوسان داشته باشه لطفه نظراتتون رو به ایمیل من ارسال کنیدm_r_i_b@yahoo.com

 • محمد
  ۰ ۰

  توجه توجه به هیچ عنوان دست به خرید مسکن نزنید 1 امکان قطعی کاهش دلار در سال آینده و تاثیر آن بر مسکن 2 قیمتهای غیر واقعی مسکن در شرایط کنونی 3 ثابت ماندن سرمایه شما در صورت خرید مسکن تا حداقل یک سال این سه عامل شما را در مقابل ریسک بزرگی قرار میدهدm_r_i_b@yahoo.com

 • مسکن
  ۰ ۰

  آقای ابوترابی درست میگن
  سال دیگه افزایش قیمت داریم الان وقت خریده
  هرکی پول داره یا پیش خرید کنه یا به یه سرمایه گذار مطمئن بده یا خودش شروع کنه
  البته به یه سرمایه گذار بده اعصابش راحتتره

 • امیر
  ۰ ۰

  من دلال نیستم.اما از گرونی 200 میلیون ضرر کردم چون پارسال خونه نخریدم.-اما نمیگم خونه بخرین یا نخرین.اما صرف نظر از سال 91 تا 93 که زیاد خبری نیست ....چون تو کشور های وابسته به نفت همیشه تورم 20 درصدی هست ،همه چیز قایدتا باید از سال قبل 20 درصد گرون تر بشه.یعنی پول 20 درصد بی ارزش میشه.برا همین پول نقد نگهداری کردن عقلانه نیست.حالا یا تو بورس یا زمین یا طلا یا کار تولیدی.فقط از نگهداری پولی که سالی 20 درصد از ارزشش می افته خودداری کنید.ضمنا اون دوستی که 1 میلیارد گذاشت بانک برا سالی 22 درصد ، فقط داره هزینه استهلاک سرمایه شو میگیره یعنی فقط ارزش پولشو در مقابل تورم ثابت نگه داشته نه میزان نشو.

 • امیر
  ۰ ۰

  ضمنا یادم رفت بگم .وای بحال مردم قشر اسیب پذیر.کسی به فکر اونا نیس باید خودشون یک کاری بکنن.اگر نه این 4 تا ادم خودشون دنبال منافع شخصی هستند.و متاسفم که این افراد سودجو دارای پست هستند.گرگ میشه نگهبان گوسفند؟راستی یادم رفت بگم بهترین کار تجارت هست..برید سراغ تجارت داخلی و یا خارجی

 • محمد
  ۰ ۰

  اونایی که دم از گرونی میزنن لطفا به جدولی که تو همین صفحه نمایش داده توجه کنند میتوانند با توجه به جهش سال 86 و تجربیات قبل از اون کاهش قیمت مسکن در 93 رو به خوبی متوجه بشوند m_r_i_b@yahoo.com

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شورای مسکن گزارش خود را در خصوص آزادی معاملات واحدهای مسکونی مهر تقدیم آخوندی کرده است و در آن دو بند درخواستی وجود دارد که وزیر راه و شهرسازی را مجاب خواهد کرد تا برای تصمیم‌ نهایی آن را به تصویب هیأت وزیران برساند.بنابراین گزارش، این دو بند که در گزارش نهایی شورای مسکن به خوبی به آن اشاره شده آزاد شدن توأم واحدهای مسکونی نیمه تمام و تکمیل شده مسکن مهر است تا هم واحدهای تکمیل شده و هم واحدهای نیمه ساخته با هم آزاد شوند.این گزارش می‌افزاید: گزارش نهایی شورای مسکن در حال حاضر در اختیار وزیر راه و شهرسازی است تا آخوندی پس از تصمیم نهایی و گرفتن مصوبه آن از سوی هیأت دولت بخشنامه و دستورالعمل آن را به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها ابلاغ کند

 • ali
  ۰ ۰

  سود 25% بانکها افزایش مصنوعی سهام = رکود مسکن = بیکاری

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ض

 • سرمایه گذاربورس
  ۰ ۰

  ای وای دیدی چی شد؟ بدبخت شدم ! همه زندگیم داره به فنا میره ! چرا نمودار بورس این شکلی شد؟ اینا که میگفتن بزودی شاخص به 100 هزارواحد میرسه پس چی شد؟! ایکاش سرمایه مو تو مسکن سرمایه گذاری میکردم هنوزم دیر نشده باید بجنبم . آهای تاکسی تالار بورس دربست !!!!!!!!!!!!

 • هادی
  ۰ ۰

  مسکن صد در صد گرون میشه
  دیشب خواب دیدم به هر جوون که ازدواج کنه 200 ملیون وام بلاعوض میدن که خونه بخره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آیا حباب قیمت مسکن واقعیت دارد!؟
  دراخبار و مصاحبه های رسانه ها کراراً میشنویم ، افرادی که خود را کارشناس مسلم اقتصاد و مسکن می دانند اظهار و تاکید می کنند که قیمت مسکن دارای حباب بوده و حباب آن ترکیده است!! آیا این مطالب و گفته ها صحیح است یا خیر.
  اگرنگاهی اجمالی به اوضاع اقتصادی کشور در سال90 و 91 داشته باشیم که قیمت دلاراز1224 تومان به بیش از 3000 هزار تومان رسید بسادگی متوجه میشویم که قیمت تمام کالا و خدمات ومصالح و خودرو نیز با رشد و جهش ناگهانی به حدود 3 برابر رسید که قیمت مسکن نیز از این قاعده مثتثنی نبود و در مناطق مختلف این افزایش قیمت مشهود گردید که البته این قیمتها در نقاط شمالی تهران با شیب بیشترو در مناطق جنوبی با شیب کمتری همراه گردید.در سال 92 و بدنبال انتخابات ریاست جمهوری وانتظار مردم برای شنیدن سیاستهای دولت در اقتصاد و بازار مسکن موجب شد رکود نسبی بر مسکن ایجاد شود و تاکنون نیز این روند با شفاف نشدن ویا تعیین تکلیف قطعی این سیاستها و میزان حمایت دولت در بخش مسکن که با روشهای مختلف متصوراست از جمله وام های 100 میلیون تومانی ادامه یافته است که به نظرمی رسد این فرضیه که بدون دلیل در رسانه ها اظهار میشود که قیمت مسکن حباب داشته است دور از حقیقت است و با واقعیتهای اقتصادی همخوانی ندارد. اگر قیمت خودرو، حبوبات و موادغذایی و یا کالاهایی مانند شوینده ها که به بیش از3 برابر رسیده است به قیمت زمان دلار1224 تومان رسید باید گفت که قیمت مسکن هم حباب بوده است !! والا بدون در نظرگرفتن مسایل فوق الذکرو اظهارات بی پایه و اساس مشکل مردم را اعم از خریداران و فروشندگان مسکن دو چندان خواهد کرده است وآنها را در فضای بلاتکلیفی قرار خواهد داد. البته باید این سئوال نیزمطرح باشد که انگیزه افرادی که اینگونه سخن میگویند و به رکود بازار مسکن دامن می زنند چیست؟ آنچه که مسلم است ادامه این رکود به نفع مردم و اقتصاد کشورنخواهد بود و شایسته است که دولتمردان با اعلام هر چه زودتر سیاستهای خود در بخش مسکن به این رکود قبل از سال 93 پایان دهند تا فشار و افزایش مجدد حداقل20 درصدی در سال جدید نداشته باشیم .

 • مانی
  ۰ ۰

  به نظر من قیمت مسکن الان در کشور ما خیلی بالاست کشوری که تفریحاتش, اوضاع اقتصادیش و امکاناتش و حتی امکانات شهروندیش به اندازه کشورهای پیش رفته نیست و حتی اینقدر زمین و اراضی داره که حتی اگه به هر نفر چندین هزار متر هم بدن بازم هنوز اراضی داره , و امکاناتی که در اختیار ما قرار داره در سطح پایین هست و درآمد مردم در سطح خیلی پایین تر از نرم استانداردهای جهانیه پس قیمت مسکنی که الان ما با اون مواجه هستیم بسیار بالاتر از اون حدیست که باید باشه . و این خیلی خیلی بالاست و به نظر من خیلی وقت هست که مسکن در قیمت های حبابیه . مگه زعفرانیه چه امکاناتی داره که یک آپارتمتن 200 متزی 2ملیارد تومان در میاد . یا مگه این قیمت تا کجا جاداره که گرون تر بشه ؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با سلام. اخه یکی نیست به من بگه همه چی سه برابر شده همین قیمت خودرو نزدیک سه برابر شده تا حالا یک درصد امده پایین؟ شما گیر دادین به مسکن ان هم یه کالای سرمایه ای اخه به چه دلیلی بیاد پایین من خیالتون راحت کنم. شاید بالا نره ولی پایین نمییاد. چون دلیلی برای پایین امدن وجود ندارد. این حرفها را هر عقل سلیمی تایید می کنه. من دلال و سازنده هم نیستم زود قضاوت نکنید. فقط خواستم واقعیت را بگم. موفق باشید

 • امیر عباس
  ۰ ۰

  سلام،من یک سازنده مسکن در شهرستان و کارشناس عمران نیز هستم و پیش بینی 15 الی 25 درصدی را برای سال 93 را تصور می کنم با تشکر

 • احدیاریاب
  ۰ ۰

  متاسفانه کسانی به عنوان کارشناس اظهارنظر می کنند که دربازارآشفته ازکارگری به برج سازی رسیده اندو چون تعداد زیادی آپارتمان آماده رو دستشان مانده نمی گذارند مردم فعلا برای خرید دست نگهدارند چون اصولا با واردشدن قطار اقتصاد به ریل خود همه چیز باید به قیمت قبلی بازگردد مسکن هم از این قائده مستثنا نیست سقوط قیمتها حتمی است

 • فروشنده گرفتار
  ۰ ۰

  تخم مشتری را از بازار مسکن جمع کردن، 4 ماهه که حتی یک خریدار جدی هم برای آپارتمانم پیدا نشده!! بیچاره شدیم این وضعیت تا کی ادامه دارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • ایرج
  ۰ ۰

  جلل خالق اینا که بسازو بفروشن کجاش نظر کارشناسی دادن ...ته حرفاشان اینو میگه

 • شهریار
  ۰ ۰

  90 درصد آپارتمان هایی که الان در کشور ساخته شده یا در حال ساخت می باشد با افزایش چشمگیر قیمت مصالح ساختمانی که در سا گزشته و همچنین امشال داشتیم ساخته شده اند مثلا" با میلگرد کیلویی 2200 تومان وسازنده هایی که با این شرایط سخت سرمایه خود را به خطر انداخته و در این بازار نابه سامان فعالیتی داشته اند که در جهت سازندگی و رشد کیفی و کمی کشور بوده الان هیچوقت قیمت واحد های خود را از یک حدی پایینتر نمی آورند .
  چرا کسی به فکر کسانی که ساخت وساز میکنند نیست .
  این ها دارند در این کشور نی صنعت صد ها شغل ایجاد می کنند و با کسانی که در این کشور فقط با دلالی و رانت فقط برای خود سود آوری دارند و این خیالشان هم نمی اید که چه به سر این مملکت می آید فرق میکنند .من یک آپارتمان ساز هستم ومی دانم سودی که از این راه یعنی ساخت سرپناه برای هموطنانم در می آورم 100 حلال بوده چرا که برای رسیدن به این سود چه مستقیم و چه غیر مستقیم در حدود 400 نفر نیروی کار از قبال کاری که من انجام میدهم به جز خودم سود میبرند و این را بدانید 70 درصد صنعت کشور ما ساختمان است اگر دولت حمایت نکند و سنگ اندازی کند 70 درصد نیروی کار فعلی از کار بی کار میشوند و این یعنی صفره خالی در 7 خانه از 10 خانه در یک محله ==فاجعه

 • فرید
  ۰ ۰

  با سلام. در مملکتی که تورم شدیدی از سال 91 در تمام کالاها و خدمات بوجود آمده باید منتظر افزایش قیمت حداقل برابر با نرخ تورم در مسکن هم بود. این مفهوم 40% تورم است. البته این واقعیت بسته به عوامل مختلف گاهی به رکود وارد میشه و پس از مدتی جهش میکنه. هنوز مسکن جای افزایش داره. همه آگاهند. تا سال 94 افزایش بیش از 50% در قیمت آپارتمان امری طبیعی خواهد بود.

 • علیرضا
  ۰ ۰

  دوستان عزیز من.بنده دلال نیستم اما تحلیلم از مطالب ارائه شده در این بالا اینکه ما در سال آینده با یک انجار و جهش قیمت در مسکن مواجه خواهیم بود علتش هم ناشی از دلایل زیر می دونم:
  1-همانطور که در سالهای قبل ملاحظه کرده اینم همیشه نقدینگی موجود در یک بخش بصورت دوره ای به سوی جهت خاصی مثل طلا یا بورس یا مسکن هدایت شده اند حتی می دیدیم که بعضی ها شب ها جلوی بانکها شب را به صبح می رساندند اما نتیجه چه شد با احساس خطر به سمت مسکن رفت و با تقاضای زیاد وعرضه کم موجی در قیمت مسکن حاصل شد.با ایجاد جو روانی حاصل از دولت یازدهم و فضای مثبت تا حدودی به لحاظ روانی قیمت مسکن دچار رکود شد در نتیجه نقدینگی به سمت بورس رفت حال باز دچار نوعی رکود در بورس هستیم در نتیجه سرمایه گذار تصمیم خو اهد گرفت نقدینگی را به سمت مسکن هدایت کند به دلایل ذیل:
  1-افزایش تسهیلات مسکن تا سقف 50میلیون که تجربه نشان داده با افزایش تسهیلات شاهد افزایش تقاضا در نتیجه افزایش قیمت در مسکن بوده ایم
  2-اوضاع سیاسی ،بعضی به دنبال ایجاد فض

 • امیر
  ۰ ۰

  بر اساس آمارهای وزارت مسکن در کشور در حال حاضر به ازای هر 106 نفر حدود100 واحد مسکونی در کشور وجود دارد.لازم به ذکر است که در کشور ما متاسفانه به دلیل مشکلات تولید واز طرفی افزایش نقدینگی دولتها وبه تبع آن سرمایه داران جذابترین بازار سرمایه ملک است ودولت نیز به سبب نقشی که این رونق در اقتصاد کشور دارد نظارت وکنترل بر این بخش نمیخواهد داشته باشد.لذا چیزی که بیشتر از همه این بازار سرمایه را متلاتم میکند هجوم سرمایه داران به این بخش جهت احتکار مسکن میباشد.از طرفی توان مصرف کننده های واقعی بسیار کمتر وپائین تر از قیمتهای کنونی میباشد(حداقل 25% کمتر از وضع کنونی).با توجه به اینکه این بخش به علت عدم حضور مصرف کننده واقعی دیگر کششی ندارد لذا قیمتهای مسکن مانند دلار که از 3600 به 2900 نزول یافت حداقل 20در صد از قیمتهای کنونی پائین تر خواهد آمد.دولت نیز در بحرانهای مختلفی گرفتار است ودر صورت پیدا کردن نقدینگی باید آن را به بخشهای مهمتر منجمله تولید که کار زیر بنایی هست هدایت کند .زمانی که نقدینگی دولت از مسیر تولید در جامعه قرار گرفت ورونق نسبی کسب وکار مردم را به دنبال داشت میتوان انتظار افزایش قیمت مسکن را داشته باشیم.لذا بنظر من حداقل برای یکسال آینده روند قیمت مسکن کاهشی خواهد بود و حتی با افزایش قیمت حامل های انرژی تحرکی در این بخش بجود نخواهد آمد واز حاشیه سود سازندگان ومخصوصا در وضعیت اخیر از قیمت ملک های کلنگی کسر خواهد گشت.

 • محسن
  ۰ ۰

  چیزی که توی تمام تحلیل ها بهش عمدا توجه نمیکنن سطح افزایش درآمد افراد خریدار مسکن هست که همیشه کمتر از تورم و مسکن بوده و در بلند مدت عملا خرید مسکن در تهران رو غیرممکن میکنه حتی مبلغ وام مسکن هم رشدش کمتر از تورم و مسکن بوده حالا تحلیلگران و دلالان محترم میگن مسکن سال بعد رونق میگیره شاید در کوتاه مدت با زدن تبل گران شدن مردم را تحریک به خرید کرد ولی بعد از اون چی آیا همان فرد با درآمد موجود و وام ناچیز فعلی قادر به خرید دیگری خواهد بود . خریداران جدید چطور نه اگر اقتصاد با این روند برود جلو عملا رونقی وجود نخواهد داشت هر چند که مسکن گرون هم بشه

 • مریم عبداللهی
  ۰ ۰

  به نظر من باید به سمتی پیش رفت که به مسکن به دید یک سرمایه و یا پول دارآوردن نگاه نشه و فقط سقفی باشه رو سر مردم .من خودم هفت ساله که هر سال خونه به دوشم و هرسال هم که میایم یه کم پول جمع کنیم قیمت خونه بالا میره و هی باید پول پیش رو افزایش و اجاره بدیم واقعا خیلی سخته ،دویست و پنجاه پول داریم ولی نمیتونیم یه خونه خوب یه جای نسبتا خوب بگیریم و مجبوریم اجاره بشینیم

 • امیر(فارغ التحصیل ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف)
  ۰ ۰

  من 30 سالم هست و هر ماه 2 میلیون تومان درامدم هست .با این هزینهها حساب کردم اگه من ماهی 700هزارتومان پس انداز کنم (معادل درامد خالص 1 کارمند) 156ماه معادل 13سال طول میکشه تا 1 خانه حدودا 110 میلیونی بخرم. الان شما حساب کنید کیا میتونند خونه بخرند؟ ... افرین فقط انهای میتونند بخرند که پولدار یا دلالند و هردو گروه زرنگند .در نتیجه اینها وقتی میخرند که ارزان باشه .نکته اینجاست پول اینها تو مسکن والان اینها هم نمیتونند بخرند در نتیجه کسی قدرت خرید نداره.الن فقط 1 راه حل میمونه اون هم اینکه اینها خونه های اضافششون رو قسطی به ما بفروشند.امیر(فارغ التحصیل ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف)

 • رضا
  ۰ ۰

  قیمت مسکن در شهرستانها رشد بیشتری نسبت به تهران خواهد داشت،زمانی قیمت ملک ما 54 میلیون بود و سانتافه 50 میلیون الان همون سانتافه 170 میلیونه ولی ملک ما حدود 120 میلیونه تازه متقاضی هم کمه.(شاهین شهر)

 • محمد حسین
  ۰ ۰

  من کمی به همه نظراتی که چه کارشناسان محترم و چه خوانندگان عزیز داده اند فکر کردم دیدم که اگر قرار باشد مسکن گران بشود مطمئناً مصرف کنندگان ضرر خواهند کرد و از طرفی دولت و سیاستمداران محترم تمام نظرات و دلایل آقایان را که بر طبل افزایش قیمت مسکن می زنند را می داند بنابراین سیاستی را در پیش خواهد گرفت که مانع افزایش بیش از حد قیمت ها بشود چونکه انتظار مردم از دولت تدبیر و امید، تدبیر کردن و امید دادن به مردم است نه امید دادن به آنهائیکه می خواهند سرمایه شان چند برابر بشود. بنابراین انتظار من از سیاست های آینده دولت این است که راهی برای خانه دار شدن تدریجی مردم خواهد کرد و از طرف دیگر سعی خواهد کرد تا رونق تجارت و تولید صورت بگیرد اما به دلایلی که آقایان کارشناسان در بالا نظر به افزایش قیمت مسکن اشاره کرده بودند احتمالاً دولت نخواهد توانست جلوی بالا رفتن قیمت جزئی مسکن را بگیرد.

 • علی
  ۰ ۰

  با توجه به اینکه الان اکثر ساخت و ساز ها مشارکت با مالک است سازنده با توجه به اینکه پول خود را مرحله ای و حتی چکی میاورد و زمان متوسط 18 ماهه ساخت عملا خواب پول علی الراس 6 ماهه دارد که اگر 20 درصد سود بگیرد انگار 40 درصد سود سالانه کرده ولی ایشان که با سفسته 40 درصد سود را توجیه کردند در حقیقت 80 درصد سود میخواهند و همین افراد متاسفانه دست اندر کار موجب گرانی مسکن و این همه مفسده حاصل از آن شده اند

 • سعید
  ۰ ۰

  قابل توجه کسانی که انتظار کاهش قیمت رو دارند سازنده باید سود کنه حداقل 40 درصد اگه این مقدار سود نداشته باشه منتطقی نیست که ساخت و ساز کنه چون 27 درصد اون بابت اصل سود بانکی هستش 13 درصد سود میشه یه ماست فروش هم همین سود رو میکنه اما در عرض یک هفته سازنده 2 سال باید زجر بکشه این سود رو داشته باش

 • حسین
  ۰ ۰

  به نظر من با توجه به تمهیدات دولت تدبیرو وامیدسال آینده نیز سال رکود قیمت مسکن است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  وقتی یک کاسه ماست شده 5000تومان ومجبوریم تو دولت تدبیر و امید برنج هندی بامرغ یک سال یخی بخوریم آیا میشه خونه گرون نشه؟ خنده داره چرا به عملکرد های سالهای پیش نگاه نمیکنید همه چیز داره گرون میشه یک ایستگاه اتوبوس سوار شی باید 500تومان بدی بعد فکر میکنی خونه ارزون میشه؟بذارین بعد عید 93میبینین خونه چه جهشی میکنه وقتی بنزین بشه بالای 1000خونه40درصد گرون میشه بی برو برگرد.شهروندمعمولی و بیکار و بدبخت تهرانی هستم 33ساله ومستاصل

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دوستان عزیز دلالان در این سایت هیجان کاذب ایجاد میکنند. یکی از دوستان من آدرس سایت رو برام میل کرد که به نفع افزایش قیمت مسکن رای بدم که جو به نفع دلال باشد اما املاک صدرا دوست عزیزم کور خوندی منم چون مصرف کنندم و بازار رو تحلیل کردم به این نتیجه رسیدم که بازار مسکن حداقل تا پایان93 افزایش ندارد و هجوم شماها مردم را گول نمیزند

 • علی از تهران
  ۰ ۰

  تحلیل من از این مصاحبه، بازار و تجربیات سال‌های گذشته (بنده تا کنون 4 بار مسکن خود را عوض کرده‌ام به‌حمدالله همگی خرید و فروش بوده‌اند) این است که: قیمت مسکن و به‌خصوص آپارتمان بعداز عید 93 حتماً گران خواهد شد. توصیه برادرانه اینکه: اگر دنبال تعویض مسکن یا خرید هستید عجله کنید. بنده اینکار را کردم شما هم بجنید البته اگر مصرف کننده هستید. اعلام ارزان‌تر شدن مسکن از سوی دلال‌های خدانشناسه که بتونن موقع فروش بزنن توی سر مال.
  از ما گفتن بود خواه پند گیر خواه ملال!!!!!

 • حسین زاده
  ۰ ۰

  به جای این همه نظر بگین بعد این قضایا چیه چرا بایک فکر سالم جلو نریم و همه چی خوب بشود ازاین ور میگن بچه بیارین از این ورهم انواع فشار یعنی فرزندامون باید یا دزد بشن یا بعدا بخاطر نبود مسکن همو بکشن
  برای طبقه پایین جامعه فقط داشتن کار مهمه نه خونه ی متری هشت تومن

 • Mahmoud Jafarifar
  ۰ ۰

  باسلام
  اگر کشور ما استاد اقتصاد خوب داشت روزگارمااین نبود.
  اگر هم استاد اقتصاد خوب داشته باشد از آنها استفاده نمی شود .
  در کشور ما آنقدر رانت وسیاسی بازی است که هیچ کس نمی تواند به دقت آینده راپیش بینی کند .
  در کشور ما بارها شده دقیقترین پیش بینی های علمی یک شبه ۳۶۰ در جه تغییر می کند .نمونش تعیین قیمت خوراک پتروشیمی ها است که سالیان سال به قیمت ۲.۵ سنت است یک شبه می شه ۱۵ سنت .واقعا کجای دنیا اینجوریشادیدید
  پس خود را به خدا بسپارید وفقطدر این کشور از خدا مدد بجویید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شناسه: 79638 مطمئنی ریاضی خوندی اونم دانشگاه شریف!!!!
  مگه یارو احمقه خونشو قسطی به تو بفروشه خوب آخرش اینه که بده اجارشو بگیره!
  در ضمن این حساب کتابهایی که میکنی تو جامعه ما معنی نداره شما خونه رو میگی من ماشین رو میگم که یه کارمند که به قول خودت ماهی 700 هزارتومن درآمد داره چجوری میتونه واسه یه پراید 19 میلیون بده؟؟؟؟ ولی میبینی که خیلی راحت پراید که هیچ 206 چهل میلیونی میخره!
  اصلا شما که ریاضی هم خوندی بگو چجوری میشه با ماهی 700 تومن زندگی کرد؟؟!!!

 • خهخه
  ۰ ۰

  گنگمنگمکنننننننننن

 • کریمی
  ۰ ۰

  همه این حرفها بیخود است مثل بازار خودرو همگی به این خیال باشید مسکن یک بار وباشدت گران می شود می بینیم ولی مواظب سکته باشید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من طی 7 سال است که در حسرت خرید یک اپارتمان 50 یا 60 متری هستم و هر بار که خواستم اقدام کنم یک سوم پولم کم می اومد . الانم که همه میگن مسکن 20 درصد اومد پایین . من که نمی بینم . دست به هر جا گذاشتم 2روز بعدش یه خریدو فروش گر خریده اونجارو. با اینکه میگن الان راکد هستش مسکن . پس چرا این دلال های بی رحم تند تند دارن میخرن. حتی کارمندها هم که اندک سرمایه خودشونو واسه خرید ملک سرمایه گذاری میکنند. رفتیم زمین بخریم که دست به هر جا گذاشتیم یا رئیس بانک خرید یا رئیس رئسای شهرداریها . و اینکه اصلا فروشی نیست. موندیم این که از مملکت بیرونمون نکنن خیلیه.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دوستان گرامی!
  بازار مسکن و طلا و ارز و بورس همه سیاسیه و دست من و شما نیست، مسئولین خودشون در جهت افزایش و کاهش قیمت ها نقش پرنگ دارند ولی چیزی که هست اینه این شرایط فعلی میتونه شرایط خوبی برای خرید باشه چون قیمتها نسبتا کاهش پیدا کرده، نباید قاطی موج هایی شد که مردم برای خرید خونه راه میندازن شد مثل موجی که در بازار طلا و مسکن خود مردم ایجاد کردن

 • p
  ۰ ۰

  با سلام به همگی. من فکر میکنم تنها چیزی که سال 93 مسکن رو گرون کنه نظریه های این تحلیلگرهای ما باشه وبس . مردم اگر پول داشتند تو این ارزونی میخریدند حال گرون هم میخواد بشه.

  • اردشیر گودرزی
   ۰ ۰

   درکنار همه عواملی که دوستان ذکرکردند باید به این نکته هم توجه کرد که برنامه و هدف دولت جدید حفظ ارزش ریال بوده است و انصافا در این مسیر کوشا و موفق بوده است. لذا می توان گفت گران شدن مسکن بر خلاف جهتگیری عملی دولت می باشد. شایسته است به این عامل نیز به نفع ثبات قیمت مسکن توجه شود.

 • افشین
  ۰ ۰

  وقتی بانک ها باو28 درصد وام میدهند پس در نتیجه هم مسکن و هم خودرو و هم همه چی گرون خواهد شد سال 93 تورم به 3 درصد خواهد رسید اقلا برین اوراق مسکن بگیرین تا از قافله عقب نمونید.

 • ندا
  ۰ ۰

  آرام باشید مسکن گران نخواهد شد سال 93 گرانی در کار نیست حداقل ثابت خواهد ماند

  • ناشناس
   ۰ ۰

   فقط اونایى که دوست دارن مثل کبک سرشون رو زیر برف کنن معتقدند که مسکن ارزونتر میشه وگرنه هر آدم عاقلى مىدونه به هزار و یک دلىل سال ٩٣ سال گرانتر شدن خىلى چیزها و بویژه مسکن است.

 • احسان
  ۰ ۰

  والا از زمانی که من یادم میاد از اون وقتا که تحریم نبود و قیمت ارز خوب بود هر دو سه سال یکبار قیمت ملک رو به بالا بوده تا حالا ارزان نشده پس این بحثها بی فایده است همه چی گران میشود ولی ارزان نمی شود... در این مملکت اسلامی دوست داشتنی

 • اسماعیل
  ۰ ۰

  به نظر من هم مسکن سال اینده گران خواهد شد چون سرمایه ها از بورس و ارز وطلا میان به مسکن. در مورد توان خرید مردم هم باید بگم وقتی پراید8تومنی شد18تومن همه گفتن امکان نداره مردم قدرت خرید ندارن و باید ارزان بشه اما چی شد؟ایا ارزان شد؟پس مطمن باشین مسکن هم گران میشه

 • احمد
  ۰ ۰

  بابا بذارین یه کم گرون بشه ببینیم اون ور آبی ها چی میکشن . ارزونی هم دیگه گندشو در آورده

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اینم چشم انداز مسکن درسال 93>>پیام همایش بزرگ>دنیای اقتصاد

 • صاحبی
  ۰ ۰

  درکمترازدوسال قیمت زمین ومسکن حبابی سه برابرشده است و قدرت خرید مردم متقابلاً کاهش یافته است لذا عرضه فراوان و تقاضا خیلی کم است.اگردرمملکت قانون علم اقتصاد درست باشد، حرف این آقایان محترم چندان وجاهتی ندارد.واگرقانون علم اقتصاد درایران کاربردی ندارد، حرف این آقایان زیاد هم بی ربط نیست. حکومت هم نقشی جزء نگاه کردن به بدبختی مردم ندارد.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   در کمتر از دو سال قیمت خوراک و پوشاک و ماشین و خدمات شهری و مصالح ساختمانی و هزینه های پزشکی درمانی و لوازم خانگی و.... حبابی سه برابر نشده ولی مسکن که دو برابر شده حبابی بوده!!!!!!!!!!!!!!!!
   حرف مفت مالیات نداره که!!

 • احسان
  ۰ ۰

  تا حالا دیدن که خونه صد میلیونی یهو بشه 50 میلیون!!!!!!!!! یا بخواد ارزون بشه حتما میشه 98 میلیون ارزونی یعنی این؟؟؟؟ اونی که با چندتا وام خونه خریده حالا بخواد یهو ارزون بشه بیچاره باید چکار کنه؟؟؟؟؟ واقعا که اقتصاد این کشور بسیار عالیه معلوم میشه خیلی متفکرانه فکر می کنن

 • سید
  ۰ ۰

  خب وام های میلیاردی که به طرف تولید نرفته این از وضعیت رشد اقتصادی و افزایش نقدینگی در جامعه مشخص است. واردات هم یک چند وقت سخت و پیچیده بود خب این سرمایه رفت تو مسکن حالا کی و چگونه میخوان این سرمایه را در بیارن خدا داند ولیکن اگر فشار جهت تسویه وام ها صورت بگیرد مثل اقای زنجانی اقایون برند زندان بعد خواهید دید چقدر ملک و اپارتمان دست بانکها میمونه دقیقا این اتفاق در امریکا افتاده است.

 • اسماعیل پرنیائی
  ۰ ۰

  خوشبختانه یا بدبختانه در ایران هر چیزی که گران میشه ارزان شدن نداره ملک هیچ موقع ضرر نمکنه روز به روز هم قیمت بالاتر میره هر روز گرانتر از دیروز

 • محمد (کارشناس املاک)
  ۰ ۰

  به نظر من سال 93 وضعیت ملک بهتر میشه اما دوستان باید بدونند چه ملکی و کجا میخرند

 • سیاوش
  ۰ ۰

  تاحالا امکان داشته که قیمت امسال مسکن از سال قبلش کمتر باشه .منتظر افزایش شدید قیمتها باشید.به 2دلیل هم افزایش قیمت بنزین و هم فازدوم هدفمندی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اتفاقا خیلی هم اتفاق افتاده که بعد از افزایش های چشمگیر در عرصه مسکن و هجوم ملت برای خرید، قیمتها به یکباره کاهش چشمگیر داشته و تا چند سال هم راکد بوده! کاهش در حد 20 الی 30 درصدی!

 • املاک یوسف اباد با سابقه 40 ساله
  ۱ ۰

  اقایان و خانومها 10 تا دلیل محکم داریم که ملک تا سال 97 دکور کاهشی و یک ریال هم گران نمیشه والا من املاکی که نباید این واقعیتهارو بگم والا منم مثل همه املاکیها می گفتم گرون میشه مردم گول بخورند بخرند ولی به خداوندی خدا قسم نمی تونم دروع بگم عرصه زیاده .نوساز خالی زیاده .قدرت خرید نیست. چند میلیون خانه خالی داریم چند میلیون دارن می سازند .سود بانکی بیشتر از ساخت وساز می صرفه.قیمت زمین 60 تا 100 درصد حباب داره.باید قیمت زمین با نوساز یکی باشد.فاز دوم هدف مندی فقط متری 50 هزار تومن گرون میکنه ساختو که اصلا تاثیری بر قیمت نداره پس درنتیجه اگه نمیخواهی سالی 30 درصد صرر بدید اصل و فرع تا سال 97 ملک نخرید هرچی هرجا

  • ناشناس
   ۰ ۰

   آقا آدرس دقیق بنگاه خودتون رو بدید خدمت برسیم
   یا شماره تلفن
   ممنون

  • ناشناس
   ۰ ۱

   بزودی فنر افزایش قیمت مسکن در تهران ناشی ازتداوم کاهش تولید و تداوم گرانی ها و افزایش هزینه های ساخت و ساز در میره اونم بصورت شدید،..

  • ناشناس
   ۰ ۱

   برخی از بنگاهی ها ودلالان مسکن که اینجا برای کاسبی نامشروع خود و فریب فروشنده و به دروغ شعارهای عامه پسند,گران نمیشود!! و نقدینگی نیست!! را سر میدن شعور و فهم این ملت رو مسخره میکنند.

  • ناشناس
   ۰ ۱

   آقای دلال و بنگاهی املاک لطفا" کاسبکارانه و به دروغ با شعار رکوده و گران نمیشود مردم وفروشندگان را فریب نده. خجالت بکش, .این چه جور کاسبی و نون خوردنیه!؟

 • محمد صادق مرتضوی
  ۰ ۱

  من موندم بعضیا چطور فکر میکنند؟قیمته تمام شده نسبت به دوسال پیس دوبرابر شده چطور فکر میکنید که ارزون تر میشه؟اصلا تا حالا داشتیم که ملک ارزون تر بشه؟2 نمونشو بهم مثال بزنید.راکت میشه ولی باز میره بالا.

  • ناشناس
   ۱ ۰

   آره عزیزم سال 86 یادت نیست دوبرابر شد بعد دوسالیعنی 88 برگشت به قیمت اولش ؟

 • ناشناس
  ۱ ۰

  ملک سال 91 سه برابر شد و حالا حالا ها باس چوبشو بخوره و راکدی بکشه. مشکل اینه که سازنده ها فکر می کنند باید سالی 40 درصد سود کنند در حالیکه پارسال همه ضرر دادند.

 • ناشناس
  ۰ ۱

  من هفته ای یه دونه آپارتمان میفروشم مردم عاقل خوب میخرن هیچ رکودی هم نیست تو نخر بزار ارزون بشه تا اون موقع سعی کن از حقوق 600 هزار تومان در ماهت 599 هزار تومنشو پس انداز کنی انشالله سال 1493 خونه دار میشی.عیدت مبارک

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ما که نخریدیم و چوبش رو خوردیم .حالا با 65سال سن مستاجرم.هر وقت ملک بخری برنده ای

 • ناشناس
  ۱ ۰

  پدر من یه ملک 20 واحدی ساخت اواخر اردیبهشت 92 میخواست که روش سوده خوبی کنه اما با نوسان قیمت پارسال تمام واحد ها به قیمتی که کذاشته بود فروش نرفت به ناچار تمام واحد ها را برای اجاره گذاشت که تا 3 ماه طول کشید که واحد ها اجاره برن منم با زیاد شدن قیمت های خونه موافق نیستم و دوستانی که در این رابطه با من هم عقیده هستند فکر میکنم سود بیشتری نصیبشون بشه در هر صورت اگه قیمت ملک هم کم نشه زیاد هم نمیشه چون یکی از دوستای بابام که از انبوه سازان تهران هست که سالانه بیش از 500 واحد میسازد معتقد هست که سال 93 قیمت ملک افزایش پیدا نمیکند که حتی شورع به فروش واحد های سال گذشته کرده که شاید هم با فروش انها ضرر هم بکند با نخریدن مردم مطمعنا با رکود 90 درصدی املاک کشور مواجه میشویم که با رکود ملک و اپارتمان نیز ناچار به کاهش قیمت ان نیز میشود یکی از استادان دانشگاهم مثالی زد که گفتنش بد نیست گفت فرض کنید شما یک تولیدی داریداگر به فرض قیمت یک محصول تولیدی شما 1000 تومن باشد که در سایر جاهای دیگر مثلا 2 یا 3 برابر باشد و این به این معنی که کیفیت و محصول شما برابر محصول دیگر تولیدی ها باشد و قیمتی مناسب برای خرید محصول وجود داشته باشد حال اگر سود شما هم قابل توجه باشد که بتوانید ان را تولید کنید یک دلیل وجود دارد که شما موفق نشوید اگر کسی نباشد که محصول شما را بخرد در نتیجه شما اگر تمام سود را هم کم کنید که مشتری جذب کنید باز هم خریدار نباشد ان تولیدی با ورشکستگی مواجه است پس اگر خریدار نباشد چه بالا برود چه پایین بیاید در کل قیمت ها تغییر نمیکند یا کاهش میابد و این تنها دلیل است که قیمت ها سال 93 تغییر نکند یا کاهش بیابد

  • ناشناس
   ۰ ۱

   فقط اونایى که دوست دارن مثل کبک سرشون رو زیر برف کنن معتقدند که مسکن ارزونتر میشه وگرنه هر آدم عاقلى مىدونه به هزار و یک دلىل سال ٩٣ سال گرانتر شدن خىلى چیزها و بویژه مسکن است.

  • ناشناس
   ۰ ۱

   قیمت انشعاب برق چندین برابر برابر شده و قیمت خیلی از کالاها وخدمات دیگر نیز در دو سه ماه گذشته به همین صورت افزایش پیدا کرده و در شرایط بحران اقتصادی موجود گرانی های بیشتر هم در راه است ....نباید توقع داشته باشیم که قیمت کالاها و همینطور اپارتمان در تهران به اندازه افزایش هزینه های تولید آن ها افزایش پیدا نکند.

 • ناشناس
  ۰ ۱

  امسال گرانی در حد la liga خواهد بود

  • ناشناس
   ۰ ۱

   والا از زمانی که من یادم میاد از اون وقتا که تحریم نبود و قیمت ارز خوب بود.... هر دو سه سال یکبار قیمت ملک رو به بالا بوده ... پس این بحثها بی فایده است همه چی گران ترمیشود ...

  • ناشناس
   ۰ ۱

   بزودی فنر افزایش قیمت مسکن در تهران ناشی ازتداوم کاهش تولید و تداوم گرانی ها و افزایش هزینه های ساخت و ساز در میره اونم بصورت شدید،..

 • پاسخگو
  ۰ ۰

  . با توجه به سیر نزولی تعداد مجوز های ساخت صادره توسط شهرداری تهران در سال 1391 (مرکز آمار ... بهار 9478 – تابستان 5588 -- پاییز 4761 -- زمستان 3978 عدد ) و ادامه این کاهش در 1392و کاهش چشمگیر سرمایه گذاری در تولید و عرضه مسکن شهری بویژه در ماه های گذشته (مسکن مهر به دلیل فقدان امکانات و دو ری از شهر ها مسکن شهری محسوب نمی گردد).... ..و با تاکید برآمار نفوس و مسکن سال 1390 و نظر کارشناسان مبنی بر نیاز کشور به تولید متوسط سالانه حدود 2 میلیون مسکن شهری تا 10 سال آینده ( جمعا 20 میلیون در 10 سال )... و با بررسی آمارهای رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار پیرامون رشد بالای نقدینگی و تورم عمومی و همچنین رشد چند برابری قیمت کالاها وارزش دارایی ها در بازارهای طلا و ارز و سهام و زمین و مقایسه نمودار تغییرات آنها از سال 1371 تا شهریور 1392و با توجه به اظهارنظر غالب کارشناسان مبنی بر تایید عقب افتادگی رشد متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران (نسبت به رشدسایر دارائی ها).....و با استناد به چرخه سنواتی(تجربی) تغییرات قیمت زمین کلنگی و اجاره مسکن در شهر تهران درطول 21 سال گذشته و ارتباط منطقی هردو آنان با تغییرات قیمت آپارتمان مسکونی که این عقب ماندگی را تایید می کند(طبق اعلام مرکز آمار متوسط قیمت زمین گلنگی در تهران دربهار 92 نسبت به بهار 91 بیش از 160 درصد افزایش داشته است) و با عنایت به اینکه بیش از 65 درصد اموال و دارایی ها در ایران در بخش مسکن سرمایه گذاری شده است ....با صراحت می توان گفت که مسکن کماکان .هم به عتوان یک کالای مصرفی ضروری و هم به عنوان یک کالای سرمایه ای مطمئن و ایمن و درآمد زا مورد توجه و علاقه عموم مردم ایران می باشد و تا زمانیکه عقب افتادگی قیمت مسکن درتهران جبران نگردد سرمایه گذاران حرفه ای بازارمسکن و همچنین مردم بسیاری که خانه قبلی خود را تخریب و نوسازی کرده اند و مالک مسکن سرمایه ای شده اند رغبت و تمایلی به فروش مسکن مازادخود نخواهند داشت.... با این شرایط و با وارد شدن بازارهای طلا و ارز و سهام به دوره زمانی اصلاح قیمتها ( وکاهش شدید بازدهی سرمایه در این بازارها ) و پیش بینی تداوم این وضعیت در چندماه آینده و ورود حجم بالای نقدینگی سرگردان از سایر بازارهابه بازار مسکن...و همچنین با عنایت به کسری بودجه وتصمیم دولت جدید در واگذاری مسکن به بخش خصوصی و بانک ها وتوقف ادامه طرح مسکن مهرو افزایش وام خرید مسکن وهمچنین تداوم نرخ رشدبالای نقدینگی و تورم وگرانی و رشد عمومی قیمت کالاها پس از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها وافزایش قیمت حامل های انرژی در آینده نزدیک و رشد بیشتر هزینه های تولید مسکن به دنبال آزاد سازی قیمت ها و همچنین افزایش چشمگیر عوارض تراکم و دستمزدها و ..... و ..... و...... افزایش متوسط قیمت آپار تمان مسکونی وجبران عقب افتادگی قیمت آن در تهران به میزان حداقل 55 درصد در بهار و تابستان 1393 و بویژه در مناطق مرکزی وجنوب شهر بسیار محتمل خواهد بود.

  • ناشناس
   ۰ ۱

   وقتی یک پیاله ماست شده 5000 تومان آیا میشه خونه گرون نشه؟ خنده داره چرا به عملکرد های سالهای پیش نگاه نمیکنید همه چیز داره گرون میشه یک ایستگاه اتوبوس سوار شی باید 500 تومان بدی .بذارین بعد عید 93 میبینین خونه چه جهشی میکنه وقتی هدفمندی اجرا بشه , حاملهای انرژی گرون تر بشه .بنزین بشه بالای 1000خونه گرون میشه بی برو برگرد....شهروندمعمولی و بیکار و بدبخت تهرانی هستم 33ساله ومستاصل

  • ناشناس
   ۰ ۰

   با استمرار گرانی هاو بدلیل بالا تر رفتن هزینه های تولید مسکن ,و همچنین با انتقال سرمایه های کلان ازبازارهای سکه ودلار وسهام به بازار مسکن,و افزایش همزمان تقاضای سرمایه ای و مصرفی وکاهش شدید تولید مسکن شهری در18 ماه گذشته.. امسال شاهدجبران عقب افتادگی قیمت آپارتمان در تهران ( نسبت به رشد قیمت زمین و قیمت تمام شده مسکن) و افزایش تدریجی قیمت آن خصوصا"درمناطق مرکزی و جنوب شهرخواهیم بود.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   براساس گزارش مرکز آمارمتوسط قیمت زمین کلنگی در بهار سال 92 نسبت به بهار 91 در تهران بالغ بر 160 درصد افزایش پیدا کرده است......
   - براساس این گزارش اجاره ماهانه یک واحد مسکونی یکصد متر مربعی در تهران به طور متوسط به 1.8 میلیون تومان رسیده است، برای خریدآپارتمانی با همین زیربنا پایتخت نشینان باید به طور متوسط 423 میلیون تومان هزینه کنند و در صورت تمایل به خرید ملک کلنگی با متراژ 100 متر مربع در شهر باید به طور متوسط رقمی معادل 584 میلیون تومان بپردازند...مقایسه این ارقام با بهار سال 88 نشان میدهد,در 4 سال گذشته و تا بهار سال 92 اجاره مسکن در تهران 380 درصد، قیمت آپارتمان 180 درصد و قیمت زمین کلنگی 400 درصدبطور متوسط رشد کرده است....... این آمار رسمی بار دیگر تاییدی است بر عقب افتادگی رشدقیمت آپارتمان در تهران (نسبت به رشدبیش از 300 درصدی سایر کالاها ورشد قیمت کلنگی و اجاره بها ورشد مداوم هزینه تمام شده تولید مسکن ) ........در صورت تداوم گرانی ها و کاهش بیشتر تولید, افزایش قیمت آپارتمان بویژه در مناطق مرکزی و جنوب تهران اجتناب ناپذیر است.

  • نعمتی
   ۱ ۰

   این آمار نیاز سالانه دو میلیون واحد مسکونی از کجاست نیاز سالانه مسکن حدود ٦٠٠ هزار واحد میباشد لطفا تحلیلها بر اساس آمار واقعی نیاز مسکن باشد

 • دوستدار سود بانکی
  ۰ ۰

  با سلام وتبریک سال نو سال گذشته مبلغی در حدود 400 میلیون داشتم و ومنتظر بودم که با تغغیرات ایجاد شده در قیمت اپارتمان و منطقی شدن قیمتها با یکی از دوستانم که دکترای اقتصاد دارد مشورت کردم و ایشان قانعم نمود که ملک و اپارتمان هر 7 سال دستخوش تغییرات میشود و تا 7 سال دیگر گران نمیشود و بهترین مکان برای پول بانکهای خصوصی است و من هم پولم را در بانک خصوصی گذاشتم و روزشمار 24 درصد بهره میگیرم یعنی ماهی 9 میلیون سود میگیرم و اپارتمانی با ماهی 2 میلیون اجاره کردم و 2 میلیون هم در ماه خرج میکنم و 5 میلیون هم پس انداز میکنم که سالی 60 میلیون به سرمایهام هم افزوده میشه و سال 93 هم بهره ها به 30 درصد میرسد حالا با این شرایط فکر کنم خانه ها حالا حالا ها خالی و بی مشتری میماند و باید ان را اجاره بدن و تا 7 سال دیگر من با پولم میتونم 2 تا اپارتمان بخرم شاد باشید

  • ناشناس
   ۰ ۱

   مطمئن باش تا 7 ماه دیگر اگر خونه نخریدی دیگه مجبوری پولت رو تو همون بانک نگه داری!!!!
   پدر من چند سال پیش همین اشتباه شمارو کرد و به اندازه 10 سال عقب افتاد!
   صلاح کار خویش خسروان دانند

 • پاسخگو
  ۰ ۱

  علت اصلی رشدشتابان شاخص بورس در یکسال و نیم گذشته و رشد بالای قیمت دلار ورشد دارایهای ثابت شرکت ها بوده ونه رونق ورشد اقتصادی . در شرایط کنونی با وارد شدن بازارهای طلا و ارز و سهام به دوره زمانی اصلاح قیمتها ( کاهش شدید بازدهی سرمایه در این بازارها و پیش بینی تداوم این وضعیت در سال 93 ) و همچنین با عنایت به افزایش شدید هزینه های تولید مسکن و نیز کسری بودجه و تصمیم دولت جدید در واگذاری تولیدمسکن به مردم و بخش خصوصی و بانک ها (برای ایجاد رونق و رشد اقتصادی وافزایش تولیدو اشتغال در بازار مسکن وصنایع مربوط به آن) بازگشت نقدینگی سرگردان و رونق مجدد بازار مسکن و جبران عقب افتادگی قیمت آپارتمان در تهران محتمل ترین گزینه است

 • ناشناس
  ۰ ۱

  شرایط حال حاضر در بازار مسکن، از نظر فعالان این بازار، بهترین شرایط برای متقاضیان واقعی خرید است

 • ناشناس
  ۰ ۱

  با این گرونی زمین و هزینه های سر سام آور تولید مسکن تو تهران, قیمت ها چنان بره بالا که همه بازم مات بمونن . الان آمار ساخت و ساز خیلی اومده پایین. وبا رکود بازارهای طلا ودلار وسهام و سونامی گرانی در راه , یه دفه خریدهای سرمایه ای و خریدارهای پول به دست باز هم هجوم میارن.

 • ناشناس
  ۰ ۱

  در حال حاضر به یک کف نسبی قیمت رسیده‌ایم و این کمک می‌کند به اینکه بازار مسکن به بازار مصرفی ورود پیدا کند .مردم و مصرف‌کنندگان نسبت به خرید خود اقدام کنند.

 • سرمایه گذار
  ۰ ۰

  بیش از 65 درصد اموال و دارایی ها در ایران در بخش زمین و مسکن سرمایه گذاری شده است که همراه با افزایش شدید نقدینگی و رشد بی سابقه تورم عمومی ارزش این دارایی ها نیز افزایش یافته است. با این وجود به استناد آخرین آمار منتشر شده توسط مرکز آمار مقدار رشد متوسط قیمت هر متر آپارتمان مسکونی درشهرتهران از بهار 1387 (2019000 تومان) تا بهار 1392 (4236000 تومان) فقط حدود 110 درصد وبه مراتب کم تر از مقدار رشد بیش از 300 درصدی متوسط قیمت کالاهای اساسی ولوازم خانگی و خودرو و یا دارایی هایی چون طلا ودلار وسهام درهمین مدت 5 سال اخیربوده است ( طبق اعلام مرکز آمار متوسط قیمت زمین کلنگی در تهران در بهار 92 نسبت به بهار 91 بیش از 160 درصد رشد داشته است).... با توجه به کاهش تولید وکسری مسکن شهری و نیازمصرفی 10 سال آینده به تولید سالانه حدود 2 میلیون واحد مسکونی جدید ( 20 میلیون ) و همچنین افزایش شدید هزینه های تولید مسکن و رشد بالا ی نقدینگی (بیش از 600,000 میلیارد تومان تا پایان دی ماه 1392 ) و با اجرای مرحله دوم هدفمندی و استمرارگرانی کالاها و ورود سرمایه های سرگردان کلان ازبازارهای طلا و دلار و سهام به بازار مسکن و رشدتقاضای سرمایه ای ,.... جبران عقب افتادگی نسبی قیمت آپارتمان در تهران (نسبت به سایر دارایی ها) وافزایش قیمت آن امری قطعی است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کسایی که میگن مسکن نسبت به سایر دارایی ها زیاد بال نرفته خوش خیالن. سال 83 دلار بود 800 و زمین تو بهترین نقطه پاسداران 1300 بود حالا خودتون قضاوت کنین. امسال حداکثر مسکن رونق پیدا میکنه و همه کارشناسان میگن خبری از جهش نیست. کی شده که ظرف دو سال ما دو تا جهش داشته باشیم؟؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۱ ۰

  چرا یک نفر همه نظرات مربوط به جهش قیمتو در روز 11 فروردین زده؟؟ بابا ملک این بنده خدارو بخرین خودشو کشت.

 • ناشناس
  ۰ ۱

  درکل اگه پولتون میرسه بهتره بخرید تا گرونتر نشده یا علی.

  • ناشناس
   ۰ ۱

   این دلالان مسکن (بنگاه های املاک) فقط سنگ خودشان را به سینه میزنند و با هر دروغی وبه هر قیمتی میخواهند فروشنده و خریدار را سرکیسه کنند...آنها بدلیل پیش بینی رشد مداوم قیمت ها و ادامه رکود تورمی ودر نتیجه کسادی کار خود, وچون با رشد شتابان هزینه های تولیدمسکن, نمی توانند با دلایل منطقی ومستند مالکان وسازندگان رابرای فروش زیر قیمت تمام شده قانع کنند, به دروغ باشعار ساده لوحانه « دیگرمسکن گران نمیشود » یا « نقدینگی نیست و مردم پول ندارند » می خواهند فروشندگان ناآگاه را فریب دهند و کاسبی کنند. در همین حال آنها دو دستی به ملک خود چسبیده اند. فقط از آنها بپرسید اگر راست میگویید,و ارزان میشود,چرا پس املاک خود را نمی فروشید!!؟ .

 • ناشناس
  ۰ ۱

  هر چیزیرو الان بخرید برد کردید.چون فردا اون چیز گرونتره.مخصوصا مسکن.توی این بازارم فکر نکنید سال قبل فلان قدر اومده پایین. همه به این واقعیت رسیدیم که امروز نخری، فردا باید گرونتر بخری.. ........................................................تو بازار مسکن ایران در میان مدت و بلند مدت همیشه خریدار برد میکنه نه فروشنده

 • ناشناس
  ۰ ۱

  تا پول توی جیب مردم باشه گروونی هم تورم بالا میره معلومه مردم مملکت ما پول توی جیبشون زیاده ای شیطونا پولا رو رو کنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  امیدواریم با راه اندازی یک سایت رسمی توسط اداره ثبت برای اطلاع رسانی شفاف و مستند و بروز, برای قیمت مسکن و ثبت قراردادها در دفاتر اسناد رسمی با نرخ رسمی، بساط این فریب کاری و مفتخوری دلالان مسکن (مشاوران املاک – بنگاهی ها) از زندگی ایرانیان برچیده شود...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خواهش می‌کنیم بنگاه داران املاک (دلالان مسکن)را از چرخه معاملات مسکن حذف کنید و این امور را به دفاتر ثبت واگذار نمایید،.مشاورین املاک(دلالان رسمی مسکن) واقعا" یکی از شغل های بدون ضابطه و بدون نظارت وکم مسئولیت را درجامعه دارند. بدون احراز صلاحیت رسمی و با میانگین تحصیلات کم و اطلاعات قانونی وحرقه ای پایین, متاسفانه مبالغ کمیسیون بالایی را از هردو طرف معامله به نا حق در یافت می کنند. مشاوره و خدمات درست و حسابی هم که انجام نمیدهند و عملا" نظارتی هم بر کارشان نیست و فقط اطلاعات را از فروشنده و خریدار دریافت و ملک و آپارتمان رادست به دست میکنند و با کمترین فعالیت پول زیادی از آنان می گیرند و تو هر کوچه و گذری هم بدون ضابطه چند تا یی در کنار هم هستند. در واقع بیشتربنگاه های املاک فاقد صلاحیت واضافی هستند و بر حسب شرایط وبرای کسب درآمد بیشتر با اطلاعات نادرست خود به کاهش یاافزایش غیر معمول قیمت مسکن دامن میزنند. در شرایط کنونی دلالان مسکن کاسبکارانه و به دروغ با شعار نقدینگی نیست و گران نمیشود مالکین و فروشندگان نا آگاه را فریب میدهند و به دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلود هستند .

  • ناشناس
   ۰ ۱

   نقدینگی زیاده شما خودت دلالی و میخوای مردم رو تحریک به خرید کنی .
   عمو کو پول؟؟؟؟؟

 • کارشناس بازار
  ۰ ۰

  به دلایل زیر امکان افزایش قیمت ملک نخواهیم داشت:
  *قدرت خرید کم مردم.
  *سیرنزولی تورم
  *کنترل نقدینگی توسط دولت و کاهش نقدینگی
  *رکود بیشتر با اجرای مرحله دوم یارانه ها
  *قوانین مالیاتی در دست تدوین مجلس برعلیه دلالی مسکن
  *سود قابل توجه موسسات مالی و بانک ها و بورس
  *آغاز تولید وتجارت و جذب نقدینگی به همان سمت
  *احتمال زیاد فاینانس و ساخت و ساز توسط شرکت های خارجی به علت لغو تحریمها
  *در پیش بودن مرحله دوم کاهش تحریم ها بعد از اردیبهشت 93 به مدت 6 ماه دوم
  *عدم امکان افزایش وام خرید مسکن به علت عدم تناسب با در آمدها و زیسک وصول نشدن اقساط

  بنابراین تا قدرت خرید مردم با قیمت مسکن تناسب پیدا نکند( از نظر کاهش قیمت مسکن و افزایش پس اندازهای مردم) امکان افزایش قیمت وجود ندارد.در دوره قبلی جهش قیمت تا 34 ماه قیمت ها طول کشید تا به سقف قبلی برسد.در دوره فعلی تنها 6 ماه از جهش قیمت مسکن گذشته است.

 • سازنده
  ۰ ۰

  من سازنده هستم و الان 3 واحد رو برای فروش گذاشتم چون پول لازم دارم ولی حتی با تخفیف 50 درصد هم کسی راضی به خرید نمیشه .
  به دلیل عدم نقدینگی در جامه و بخصوص طبقه متوسط که حقوق بگیر هستد بازار مسکن تا حداقل 3 سال راکد و مرده هست.........

  • خریدار
   ۰ ۰

   من خریدار ملک هستم ولی موردای خوب رو میخرم مثل کامرانیه زعفرانیه و الهیه چون ملک کشید بالا هر ننه قمری اومد ساختو ساز کرد اونم کجاها بیابونایی که سگ ولگرد توش نمیره زندگی کنه مثل پردیسو منطقه دریاچه چیتگر این چیتگر جایی بود هر کسی رو میخواستن خفت کنن میبردن اونجا امنیت نداره که یا پردیس که راه براه قطعی برق اب گاز اب الودش پارسال یادتونه دیگه هزاران نفرو فرستاد بیمارستان. جایی هم که بخرم زمین اوقافی نمیگیرم که 99 ساله باشه شمیران پر از این اوقافیاس که میان سند جعل میکنن حتما استعلام کنین موقعیت زمین و ملک رو . خلاصه اونایی که پایین شهر یا مرکز شهر ساختن اجاره رو بیارین پایین تا کسی نره پردیس و دریاچه چیتگر بشینه که برای اومدن به تهران باید مسافرت کنه و بیشتر موقعیت های زندگیش رو از دست بده به نظر من ادم بره شهرستان زندگی بکنه بهتره تا این جاهایی که سگ نمیره زندگی کنه تو اطراف تهران بره زندگی کنه. امسال اگرم راه بیفته بازار ملکای تاپه بالای شهره جاهایی که علی دایی و امثال اون میشینن فک کردین امثال علی دایی کم داریم تو این مملکت ؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ما که رونق رو نمی بینیم تو املاک ما غرب تهران حتی زنگ هم نمی زنند و همه میگند قیمتها نا
  اخر سال تا 30 درصد دیگه هم افت میکنه.
  ما که بدبخت شدیم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  نقدینگی نیست اینجوری هیچ کسی پا تو بنگاه نمیزاره خرج زن و بچمونو تو میدی که میگی گرون میشه نه خیرم اگه همه چی ده برابرم بشه ملک ارزونم میشه باید 50 درصدم ارزونتر بشه تو بیا فایلهای مارو بخر بگو گرون میشه تا ما دور از کاسبی باشیم وکمیسیون نگیریم ...... ملک مرد رفت تا سال 98

 • سهند
  ۱ ۰

  از اسفند ماه سال 92 حباب افزایش قیمت مسکن شکسته و در سال 93 شاهد کاهش 30 تا 45 درصدی قیمت مسکن خواهیم بود. قیمت کاذبی که پیشتر در پی آشفتگی بازار بوجود آمده بود و نهایتا از بین میرود.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مسکن امسال از رکود خارج میشه افزایش قیمت حتمیه ولی شیب افزایش ملایمه.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  متاسفانه بی ثباتی دربازارمسکن موجب عرضه پیش ازحدوتقاضاکمترشدهوبازارموجب سردرگمی شده

 • پرنده
  ۰ ۰

  مسکن گران خواهد شد بی شک ٰ کسی که توان خرید داره بهتره الان خرید کنه ممکن یه کاهش چنددرصدی محدود داشته باشیم اما مقطعی هست و بی شک روال قیمت مسکن صعودی خواهد بود. اونایی که دارند و دستشون به دهنشون میرسه با کاهش قدرت خرید مردم دلشون به حال مردم نمیسوزه که قیمت رو پایین بیارین بلکه از فروش دست نگه میدارند و ملکشون رو رهن و اجاره میدن که خیلی هم تو اوضاع گرون به صرفه است

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری