{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 33805

معرفی یکی از کاسبان تحریم ایران در هند

بانک گمنام هندی یکی از برندگان اصلی تحریم های غرب علیه ایران بوده و در حالی که ۳ میلیارد دلار پول نفت ایران را بدون پرداخت سود نگهداری می کند در سه ماهه منتهی به سپتامبر با افزایش ۴ برابری درآمد خود مواجه شده است.

به گزارش رویترز، یک بانک گمنام هندی از تحریم‌های غرب علیه ایران بسیار سود برده است و با کسب سودهای بادآورده از محل واریز پول‌های نفت ایران به این بانک، یکی از برندگان اصلی این تحریم‌ها بوده است. بانک دولتی «یوسی‌اُ» که یکی از موسسات مالی ضعیف هند بود، پس از اینکه به عنوان بانک نگهدارنده روپیه‌های حاصل از فروش نفت ایران در سال 2012 انتخاب شد، با درآمد و سودهای فراوانی روبرو شد؛ رقم سپرده‌های روپیه ایران در این بانک به بیش از 3 میلیارد دلار می‌رسد. اواخر ماه گذشته، ایران و گروه 1+5 به توافقی موقتی بر سر کاهش برنامه هسته‌ای ایران در عوض کاهش محدود برخی تحریم‌ها دست یافتند. آرون کائول رئیس بانک یو‌سی‌اُ در این‌باره گفت: همکاری با ایران محرک و موجب پیشرفت ما بود؛ اما هنوز زمینه‌ برای پیشرفت بسیار گسترده است. ما در صنعت بانکداری به بازیگری حاشیه‌ای تبدیل شده بودیم که اکنون درحال بازگشت هستیم. هند برای دریافت معافیت نفتی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، واردات نفت از این کشور را به میزان چشم‌گیری کاهش داده است اما با پرداخت بخشی از پول نفت ایران به روپیه و واریز آن به حسابی در بانک یوسی‌اُ، همچنان یکی از واردکنندگان عمده نفت از ایران به شمار می‌رود. این روپیه برای پرداخت به صادرکنندگان هندی کالا به ایران برای گشودن اعتبارات اسنادی در بانک‌های خصوصی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بانک هندی می‌تواند از تاخیر زمانی میان واردات و صادرات برای بهره بردن از این پول استفاده کند، در حقیقت، پول نفت ایران بسیار بیشتر از ارزش محموله‌های صادراتی کالاهای هندی به این کشور است. این پول به ویژه از این جهت با ارزش است که بانک‌های هندی هیچ بهره‌ای به حساب‌های سپرده جاری نمی‌پردازند، اما می‌توانند آن را به دیگر مشتریان خود وام دهند. بهره‌ای که بانک یوسی‌اُ به تمام سپرده‌های خود تا پایان ماه سپتامبر پرداخته است برابر با 6.09 درصد بوده است که از پایین‌ترین میزان بهره در صنعت بانکداری به شمار می‌رود، در حالی‌که این بانک از سود وام‌های پرداختی به مشتریان خود در مدت مشابه، 10.04 درصد بهره برده است. در مقابل، بانک اورینتال هند به عنوان رقیب این بانک، به سپرده‌های مشتریان خود 7.65 درصد سود پرداخت کرده است. درآمدهای این بانک هندی در سه ماهه منتهی به ماه سپتامبر رشدی 4 برابری داشته است درحالی‌که درآمدهای حاصل از بهره خالص شاهد رشد 55 درصدی بوده است. مجموع دارایی‌های این بانک تا پایان سپتامبر 30 درصد رشد داشته و به 2.12 تریلیون روپیه (34 میلیارد دلار) رسیده است. این میزان در مارس 2011 برابر با 1.63 تریلیون روپیه بوده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، بر اساس اطلاعات منتشر شده در پایگاه اینترنتی بانک یو‌سی‌اُ، پول نفت سپرده‌گذاری شده ایران در این بانک به 3 میلیارد دلار معادل حدود 12 درصد مجموع سپرده‌های مشتریان این بانک می‌رسد. مشخص نیست که مکانیزم کنونی پرداخت پول نفت ایران تا چه زمانی ادامه یابد، اما رئیس بانک یوسی‌اُ ابراز امیدواری کرد که این بانک بتواند با افزایش واردات نفت از ایران پس از کاهش تحریم‌ها، رشد بیشتری کسب کند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یعنی اینجوری بگم از حرص داره قلبم یکی در میون میزنه. پول خودشون که نیست پول مفت نفته مال بدبخت بیچاره هاست که خوابیده تو بانک های خارجی گور بابای ملت مهم سیاست خارجیه.

 • 5
  ۰ ۰

  چقدر ساده است روییترز،چه ساده خواننده،فکر کردید بدون گاو بندی وهماهنگی دلال های نفتی ایرانی این پولها از اون بانک سر در اورده،ملیونها دلار رشوه ببخشید شیرینی رد و بدل شده.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  واقعا باید گریه کرد به حال این ملت .. اونوقت بعضی ها به ظریف ایراد می گیرند که عزتمون زیر سوال رفته عزت زیر سوال رفته این میلیاردها دلاریه که از جیب ما میره و بابک زنجانی ها فربه تر میشن و مدیران تامین اجتماعی 400 میلیون آکورد می گیرند تازه آماده مناظره هم هستند!!!

 • farvahar
  ۰ ۰

  نتیجه حماقت توام با خیانتی که تحریمها را ورق پاره میدانست همین است.نتیجه جهل و جهل پرستی همین است.نتیجه دهن بینی و ساده لوحی همین است.نتیجه ارجح دانستن مصلحت بر عدالت همین است.در آخر نتیجه بی ایمانی به خدا همین است.