{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 32404

متن پیام ویدئویی وزیر امورخارجه درآستانه‌مذاکرات

وزیر امور خارجه در آستانه مذاکرات جدید ایران با ۱+۵ در پیامی ویدیویی تاکید کرد: راهی به جلو وجود دارد، مسیری سازنده و حرکتی به سوی پیشرفت برای حفاظت از صلح حرکتی رو به جلو و تنها انتخاب بین تسلیم و یا رو در رو شدن نیست.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات ایران با 1+5 به صورت ویدیویی از طریق شبکه های اجتماعی خطاب به مردم جهان و دولتمردان غربی و به زبان های انگلیسی،عربی و فرانسوی پیامی از طرف ملت ایران صادر کرد که متن آن به این شرح است: عزت چیست؟ احترام چیست؟ آیا این ها مذاکره می خواهند؟ آیا می توان روی آن ها قیمتی گذاشت؟ تصور کنید کاری را که همه انجام می دهند شما نبایست انجام دهید. کاری را که همه مجاز به انجام آن هستند. آیا شما کوتاه می آیید؟ یا بر موضع خود پافشاری می کنید؟ ما همه در اراده آزاد هستیم. با توانایی تعیین سرنوشت خودمان. این به معنای لجبازی یا قبول نکردن نقطه نظرات دیگران نیست. اراده آزاد در ذات ما است. این ماهیت مطالبات دسته جمعی ما ایرانیان در قرن اخیر بوده است. ما پی در پی دست در دست یکدیگر نهاده ایم تا در برابر استبداد بایستیم و برای آزادی در اراده احترام مطالبه کنیم. ایرانی ها تفاوتی با دیگر مردم این کره خاکی که همه از آن بهره مندیم ندارند. ما نیز خواستار احترام به عزت خویش هستیم. برای ما ایرانی ها انرژی هسته ای پیوستن به یک باشگاه و یا ایجاد تهدید برای دیگران نیست. انرژی هسته ای یک جهش است. حرکتی به سوی تعیین سرنوشت خویش. به جای این که اجازه دهیم دیگران برای ما تصمیم بگیرند. برای ما انرژی هسته ای به معنای تامین آینده فرزندانمان است. برای ایجاد تنوع در اقتصادمان به جهت جلوگیری از هدر رفتن نفتمان و پیرامون تولید انرژی پاک. این حرکتی است رو به جلو برای ملت ایران همانند دیگران در یک عرصه نوین که با صلح، پیشرفت و کامیابی تعریف شده است. حال اگر به شما بگویند چنین انتخابی ندارید چه می کنید؟ آیا کوتاه می آیید؟ حقوق اعطا کردنی نیست و چون اعطا نشده پس مصادره نیز نخواهد شد. این به معنای رسیدن به بن بست نیست. راهی به جلو وجود دارد. مسیری سازنده در جهت تعیین سرنوشت خودمان. حرکتی به سوی پیشرفت برای حفاظت از صلح حرکتی رو به جلو تنها انتخاب بین تسلیم و یا رو در رو شدن نیست. تابستان گذشته مردم ما تعامل سازنده را به وسیله صندوق های رای انتخاب کردند و از این راه آن ها به دنیا یک فرصت تاریخی برای تغییر مسیر دادند. استفاده از این فرصت یگانه نیازمند یک موضع برابر و انتخاب یک مسیر بر پایه احترام متقابل و به رسمیت شناختن عزت همه انسان ها و بیش از آن به رسمیت شناختن این واقعیت است که هیچ قدرتی هر چند مقتدر نمی تواند سرنوشت دیگران را تامین کند. این دیگر یک گزینه نیست. ما همه باید سرنوشت مشترکمان چالش های مشترکمان و فرصت های مشترکمان را هوشیارانه درک کنیم. ما همچنین باید باور داشته باشیم که تحمیل پایدار نیست و باور داشته باشیم که با هزینه های دیگران نمی توان پیشرفت کرد و باور داشته باشیم که یا با همدیگر می بریم یا با همدیگر می بازیم، تعادل رمز موفقیت است. گفتگوی صادقانه و اعتماد واقعی همه منوط به موضع برابر احترام مقابل و منافع مشترک است و بیش از هرچیز عزت برای همه ما این را به مردم خود و دنیا قول دادیم و همیشه به قول خود پایبندیم. مردم ایران مصمم به کاوش در این مسیر هستند. بیایید در پایان دادن به یک بحران غیرضروری و آغاز افق های جدید با هم همراه شویم. من جواد ظریف هستم و این پیام مردم ایران است.

ارسال نظر

 • محمد
  ۰ ۰

  درود بر این فرزند ایران زمین . امیدوارم نتانیاهوی دیوانه و جنگ طلب و نوکر بی جیره و مواجبش فرانسوا اولاند ( قابل توجه مردم فرانسه ) این پیام صلح طلب انسانی و با عزت را ببینند و از خیره سری دست بردارند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قابل توجه تندروهای داخلی

 • سهیل
  ۰ ۰

  برد همیشه شیرینه اگه همه برنده شوند غیر از شیرینی آن دوستی ونزدیکی نیز می آورد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  و بامید پیروزی در همه جبهه های حق

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اگر دولت قبلی اینقدر بی تدبیری نمیکرد الان مجبور نبودیم چنین موضع ضعفی اتخاذ کنیم.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اون قسمتی که گفتی یا با هم میبریم یا با هم میبازیم را خوب اومدی دمت گرم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ظریف جون ایشالله فعلا به توافق نرسی چون ما رفتیم سکه خریدیم بد جوری ضرر کردیم. بدتر اینکه همه چی بالا مونده فقط طلا اومده پایین
  ما بفروشیم بعد خدا بزرگه :-)

 • علی
  ۰ ۰

  من ایرانی هستم و میگویم. دمت گرم آقای ظریف.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  احسنت.زیر بار ذلت نروید به هر قیمتی که شده ما آماده ایم .