{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 318

خباز:

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بابیان اینکه کار نظارت بر اجرای قانون هدفمندی یارانه ها از دست مجلس خارج شده است، گفت: رئیس مجلس در توسل به رهبری از آخرین ابزار خود استفاده کرد تا شاید دولت قانون هدفمندی یارانه ها را به درستی اجرا کند.

محمد رضا خباز در خصوص اقدام رئیس مجلس در تقدیم نامه به رهبری و تشریح وضعیت موجود حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گفت: قانون هدفمند کردن یارانه ها قانونی بود که حکیمانه از سوی قانونگذار تصویب شد اما به درستی اجرا نشد.

به گزارش مهر،‌ وی گفت: در ماده اول این قانون تاکید شده این قانون ظرف 5 سال اجرا شود، یعنی شیب ملایمی داشته باشد اما دولت از روز اول همین ماده را اجرا نکرد و بنزین را به 700 تومان رساند در حالی که اگر قرار بود قانون بدرستی اجرا شود در سال اول اجرای این قانون قیمت بنزین باید 250 تومان و قیمت گازوئیل 50 تومان می شد و در این صورت هم درآمد 20 هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده برای دولت بدست می آمد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: دولت می توانست تا سال پنجم قیمت بنزین را به 1000 تومان برساند اما متاسفانه دولت خودمختار عمل می کند و از آنجایی که مجلس نتوانسته است دولت را در مسیر قانون قرار دهد رئیس مجلس از آخرین ابزاری که در دست داشت استفاده کرد و از رهبری خواست که طبق اصل 110 قانون اساسی که ناظر بر هر سه قوه هستند نسبت به این موضوع تصمیم بگیرند، آقای لاریجانی در این نامه خطرات اجرای این قانون به شیوه موجود را بیان کرده است.

خباز گفت: اگر وضع چنین باشد توفان تورم در جامعه عده زیادی از مردم را از بین می برد و اگر دولت بخواهد مرحله دوم را به صورت غیر قانونی اجرا کند ما نگران آینده کشور، نظام و مردم هستیم. بنابراین آقای لاریجانی خواست تا رهبری ، دولت را متقاعد کنند که قانون را اجرا کند و اگر دولت چنین نکند تورم بیشتر از آنچه که امروز است خواهد شد.

وی ادامه داد: اگر با این روش فاز دوم اجرا شود طبقه ضعیف جامعه که ما ادعای کار برای آنها را داریم و سنگ آنها را به سینه می زنیم له می شوند و برای اینکه این اتفاق رخ ندهد رئیس مجلس از رهبری تقاضا کرد مداخله کنند تا و دولت را متقاعد به اجرای قانون کنند.

خباز گفت: مجلس در راه اجرای درست قانون هدفمند کردن یارانه ها هر کار که می توانست انجام داد الان که دست به دامن رهبری زده به این علت است که دیگر از مجلس کاری ساخته نیست بویژه اینکه مجلس روزهای آخر را سپری می کند ودولت این را هم به خوبی می داند که اگر مجلس بخواهد اقدامی انجام دهد باید ظرف 4 سال انجام می داد.

نماینده کاشمر خاطرنشان کرد: مجلس باید راس امور بودن را در قاطعیت در نظارت نشان می داد که چنین نکرد. حال مجلسی ها نظارت بر قانون هدفمندی یارانه ها از دستشان در رفته است . اگر از سال 87 تخلفات دولت را پیگیری می کرد امروز دیگر این مقدار مشکل نداشتیم چون چنین نکرد دیگر فرصتی برای مجلس باقی نیست که جلوی این توفان تورم را بگیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: تورم و عدالت ضد هم هستند اگر تورم از دری وارد شد عدالت از در دیگر فرار می کند. تورم و عدالت مانند جن و بسم الله هستند.

خباز گفت: از طرفی ادعا می کنیم که عدالت را رعایت می کنیم اما از طرف دیگر تورم روز به روز در حال افزایش است. بانک مرکزی سال 89 نرخ تورم را 9.4 اعلام کرده و آماری که امروز می دهد این است که نرم تورم 21.5 است هر چند که ما معتقدیم که این نرخ هم درست نیست و بسیار بیشتر از آن است اما با اذعان خودشان هم تقریبا تورم 3 برابر شده است و اگر چنین پیش برود وضعیت خطرناکی خواهیم داشت.

خباز تاکید کرد: ما از دولت می خواهیم قانون را به درستی اجرا کند. اجرای فاز دوم در شرایط فعلی یعنی اقدامی غیر قانونی که قرار است از سوی دولت انجام شود در واقع دولت در اجرای فاز اول اجرای قانون هدفمندی یارانه ها هم غیر قانونی عمل کرد.

ارسال نظر