{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 29014

مذاکره کنندگان امروز و فردا با چه پشتوانه ای قرار است، مذاکره کنند. مگر آمریکایی ها به دنبال این نبودند که به خیال خام خود ایران را با "زانوان خونین" پای میز مذاکره بکشانند پس چرا دولتمردان ما به جای تکیه بر اقتدار کشور مرتب دم از ضعف و مشکل می زنند؟

روزنامه رسالت در سرمقاله خود نوشت: "دولت با یک خزانه خالی و انبوه بدهکاری روبه‌رو است." این جمله را دیروز رئیس جمهور در آستانه مذاکرات ژنو در جمع دانشگاهیان گفت. تعبیری که شبیه آن را در نیویورک در مقابل خبرنگاران آمریکایی عنوان کرده بود و گفته بود که اوضاع اقتصادی ایران بدتر از آن است که من تصور می کردم. درست در شب مذاکره واریز یارانه ها به خاطر کسری هزار میلیاردی به تعویق افتاد. وزیر صنعت هم شب مذاکره نرخ واقعی ارز را 3000 تومان عنوان کرد. خالی کردن مشت کشور در شب مذاکره با 1+5 چه معنایی می تواند داشته باشد؟ بر اساس کدامیک از اصول مسلم تامین منافع ملی باید به طرف غربی تفهیم کرد که تحریم ها اثر گذار بوده است. مذاکره کنندگان امروز و فردا با چه پشتوانه ای قرار است، مذاکره کنند. مگر آمریکایی ها به دنبال این نبودند که به خیال خام خود ایران را با "زانوان خونین" پای میز مذاکره بکشانند پس چرا دولتمردان ما به جای تکیه بر اقتدار کشور مرتب دم از ضعف و مشکل می زنند؟ دیروز وزیر محترم خارجه در آستانه سفر پای منافع ملی را به میان کشید و خواسته بود کسی قضاوت زودرس نکند اما آیا این طریق درستی برای تحصیل منافع ملی است؟ در کدام کتاب روابط بین الملل جناب ظریف و دوستانشان خوانده اند که شب مذاکره باید مشت خودتان را خالی کنید و خود را بر خلاف واقعیت در موضع ضعف قرار دهید. اینطور که برخی شیفته برقراری رابطه با آمریکا شده اند این هراس در دل به وجود می آید نکند این شیفتگی به شیدایی بینجامد. مردم عادی هم در معاشرت های روزانه خود می دانند وقتی می خواهند جنسی را بخرند خود را زیاد طالب و خواهان نشان ندهند. وضعیت جیبشان را پیش هر کس و ناکس بازگو نکنند و ... . ....هنوز چند سال از پخش تلویزیونی اعترافات هاله اسفندیاری، کیان تاجبخش و رامین جهانبگلو نمی گذرد که باز رئیس جمهور در اظهاراتی عجیب از دستگاه امنیتی و اطلاعاتی کشور می خواهد راه های دیپلماسی علمی را باز کند. تعجب از این موضع بیشتر از این روست که دیپلماسی علمی امروز در جریان است و کنترل های محدودی نیز که صورت می گیرد بخشی از آن به خاطر حفظ جان دانشمندان ایرانی و بخش دیگر به این خاطر است که اساتید و یا دانشجویان در کنفرانس های علمی در دام سرویس های جاسوسی دشمن نیفتند. ....نبرد نرم امروز یک واقعیت غیر قابل انکار است و در این جنگ آشکار هیچ غفلتی را بنا به تساهل و یا تجاهل نمی توان گذاشت . البته ممکن است افراطهایی هم در محدود کردن برخی اساتید و دانشگاهیان رخ داده باشد که ان شاء الله درخواست دکتر روحانی نسبت به رفع این افراط ها باشد و الا اصل اینکه نهادهای اطلاعاتی و امنیتی باید حامی و پشتیبان جریان دانشگاهی در جامعه باشند و مجامع به اصطلاح علمی اما سیاسی را رصد کنند غیر قابل تردید است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مشکل!! کو مشکل؟ مشکل را نشان من بده!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ای کاش این روزنامه رسالت و کیهان در 8 سال پیش نیز اینگونه دولت را نقد میکردن تا این چنین مجبور نباشیم واقعیت های خودمان را به دروغ جلوه بدهیم. البته کلا" این دوستان همواره حمایت از دروغ را ارزش می دانند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مگر الان در شعب ابیطالب نیستیم ؟ تا مدتی دیگر شیرازه اقتصاد از هم میپاشد و مملکت درگیر حرج و مرج میشود و دیگه نمیشود جمعش کرد . این یعنی زانوی خونین .حالا طلبکار هم هستیم!!!!!

 • محسن
  ۰ ۰

  به نظر من این دیدگاه رسالت که به نوعی کیهان هم دارد کاملا اشتباه است ما باید منافع ملی و مردم ، جوانی که میخواهد زندگی تشکیل دهد نیاز به کار پول و... دارد را توجه کنیم خواهش میکنم بس کنید اینقدر چیزهای منفی و آلوده نگویید خدا هم فرموده از کفار علم بیاموزید و معامله کنید در 4چوب معین خو دشمن ما آمریکا و. حتی اسراییل نیست دشمن ما فقر و جهل مادی و فرهنگی است اگر ما راه درست و منطقی برویم مطمئن باشید اسراییل هم از این حرکات ما میترسد دوران دولت 9و 10 دنیا کشورمان را تحریم فلج کننده کرد کی آسیب میبیند مسلما قشر ضعیف کارگر کارمند کاورز که 70 درصد جمعیت را شکل می دهند شما روزنامه های رسالت و کیهان 10 درصد هم نیستید پس خواهشا از این قدرت رسانه ای خود بصورت کنونی استفاده نکنید و منافع فقط خود رانبینید بلکه 70 درصد با روحانی و ظریف همصدا و هم دلند باید این موضوع حل شود و این ظلم که فقط وفقط این 70 درصد قشر ضعیف تاوان این را داده اند باید برداشته شود حتی به قیمت از دست رفتن هسته ای مان ما اصلا هسته ای نمیخواهیم ما اول معیشت میخواهیم بعد در صورت ممکن هسته ای این قدر مردم را زیر فشار قرار دادن و اذیت کردن خوب که نیست گناه دارد به نظر من این حرفهای رسالت و کیهان ظلم مشخص به ملت بدبخت و بیچاره است خدا را خوش نمیآید اذیت نکنید و خدا فرموده بهترین کارها معتدلش است شما به تند روی خراب که کردید خراب ترش نکنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حق شما همان احمدی نزاد