{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 28998

عقب نشینی ناگهانی نعمت‌زاده !

وزیر صنعت، معدن و تجارت از حذف الزام دریافت ایران کد و بارکد شبنم در سیستم ثبت سفارش تنها برای کالاهای اولویت ۱۰ خبر داد و گفت: کالاهای اولویت ۱۰ مجاز به حذف این دو شرط به منظور ترخیص فوری از گمرکات کشور هستند.

محمدرضا نعمت زاده در حاشیه دومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه حذف ایران کد و شبنم تنها برای کالاهای اولویت 10 بوده است، گفت: آنچه که امروز مبنی بر حذف بارکد شبنم و ایران کد از پروسه ثبت سفارش کالا اعلام شد، مربوط به کالاهای اولویت 10 است که ارز آنها از سوی متقاضی تامین می شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: دولت مصوب کرده است که کالاهای اولویت 10 با پرداخت دو برابر سود بازرگانی ترخیص شوند، بنابراین نیازی به بروکراسی های مرسوم نیست. وی توضیح داد: هنگامی که وارد کننده ای دو برابرسود بازرگانی برای ترخیص کالایش پرداخت می کند، دیگر نیازی به بروکراسی نیست و دستور دادیم هرچه سریعتر ثبت سفارش و کار ترخیص کالایش انجام شود. این در حالی است که یکشنبه شنبه محمدرضا نعمت زاده در برنامه زنده تلویزیونی پایش از برنامه جمع آوری شبنم و ایران کد خبر داد و گفت: طرح شبنم در مقابل قاچاق ضعیف بوده است. عملا به قاچاق رسمیت داده ایم. طرح شبنم عملا در همه کشوهای مغازه ها است. وی افزود: ایران کد برای گمرک ایران مشکلات زیادی ایجاد کرده است. باعث ایجاد بروکراسی در گمرکات شده است. تصمیم گرفتیم و در حال جمع کردن ایران کد هستیم. برای هر ایران کد باید یک برگه سبز صادر کنیم که این باعث بروکراسی شدیدی شده است. نعمت زاده همان شبانه به سازمان توسعه تجارت ایران دستور داد تا ایران کد و شبنم از سیستم ثبت سفارش حذف شوند که این کار هم از صبح روز دوشنبه انجام شد. برهمین اساس، معاون دفتر مقررات واردات و صادرات از حذف الزام دریافت ایران کد و شبنم برای ثبت سفارش واردات کالا از امروز خبر داد و گفت: بسته جدید تسهیل تجارت کشور در راه است. ساسان خدایی در گفتگو با مهر با بیان اینکه از امروز (22 مهرماه) الزام دریافت ایران کد و شبنم برای ثبت سفارش واردات کالا حذف شده است، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت این اقدام را به منظور تسهیل واردات کالا و ترخیص آن از گمرک انجام داده است. معاون دفتر مقررات واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت ایران افزود: وزارت صنعت بسته ای را به منظور تسهیل تجارت تدارک دیده که یکی از بندهای آن حذف الزام دریافت ایران کد و شبنم از ثبت سفارش کالا بوده است. وی با بیان اینکه هدف از این اقدام تسهیل ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک بوده است، خاطر نشان کرد: در نظرسنجی های صورت گرفته از فعالان اقتصادی مجموعه ای از مشکلات پیش روی واردات و صادرات استخراج شده است که الزام دریافت ایران کد و شبنم بیشترین مشکل واردکنندگان کالا بوده است که امیدواریم با این اقدامات دولت علاوه بر کاهش زمان ثبت سفارش و ترخیص کالا، هزینه ها نیز کاهش یابد. خدایی اظهار داشت: ممکن است در روزهای اولیه اجرای این طرح سامانه با مشکلاتی مواجه باشد که به لحاظ فنی است و به طور قطع در روزهای آینده این مشکل برطرف خواهد شد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شما که مملکت رو با آزمون و خطا میگذرونید... بماند.
  هیچ دادگاهی نیست که بگه این جریمه هایی که فروشگاه های بیچاره رو به خاطر یه طرح غلط کردین، چرا پس نمیدین؟
  مارو باش دلمون خوش!

 • جیقیل
  ۰ ۰

  باز دمتون گرم که حد اقل قبول کردید طرح نابجایی بود، خدایی اجحاف بود در حق اونایی که پارتی نداشتند، در های گمرک فقط به روی خود شما بازه !