{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 28978

در حالی که آمارهای رسمی از سطح کیفی نه چندان ایده آل پراید و سمند روایت می‌کند، وزیر «صنعت، معدن و تجارت» می‌گوید هر دو خودرو را دارد و از آنها لذت هم می‌برد.

محمدرضا نعمت‌زاده که در برنامه یکشنبه شب گذشته «پایش» حضور یافته بود، تاکید کرده که هم پراید و هم سمند، هر دو خوب کار می‌کنند و اگرچه ظاهرشان شبیه محصولات خارجی نیست، اما در کل مناسب به نظر می‌رسند. وی اما با ذکر خاطره‌ای، به نوعی از خودروسازان داخلی و سیاست‌های حمایتی دولت از صنعت خودرو دفاع کرده و گفته‌است که وقتی دلیل رونق تولید و صادرات یکی از خودروسازان بزرگ دنیا را پرسیده است، آنها صبوری و از خودگذشتگی مردم را دلیل اصلی این موفقیت دانسته‌اند. بنابر روایت نعمت‌زاده، آن خودروساز بزرگ، محصولات خود را در بازارهای صادراتی ارزان‌تر از داخل به فروش می‌رسانده و مردم نیز با وجود گران‌تر بودن و کیفیت پایین‌تر خودروهای داخلی نسبت به خارجی‌ها، تولید کشور خودشان را خریداری می‌کرده‌اند. در واقع این دو اتفاق توامان (صبوری و از خودگذشتگی مردم) سبب شده خودروسازی آن کشور به رشد و توسعه دست یابد. به نظر می‌رسد هدف وزیر صنعت از نقل این خاطره، پیغامی غیر مستقیم به مشتریان ایرانی بوده و به نوعی از آنها خواسته تا صبوری بیشتری در برابر خودروهای داخلی پیشه کنند. این در حالی است که هم‌اکنون حدود نیم قرن از تولد صنعت خودرو ایران می‌گذرد و مردم به اندازه کافی و بلکه بیشتر، کم و کاستی‌های این صنعت را تحمل کرده‌اند. کیفیت نازل و قیمت بالا، دو مشکل اساسی خودروسازی ایران به شمار می‌رود که پس از این همه سال، مردم در مورد آنها صبوری به‌خرج داده اند. طی این سال‌ها تنها درصد بسیار کمی از ایرانی‌ها قادر به خرید خودروهای خارجی بوده‌اند و تعرفه بالای واردات اجازه نداده بیشتر ایرانی‌ها طعم کیفیت و قیمت مناسب را بچشند، اما صنعت خودرو چندان استفاده‌ای از این فرصت نبرد. به گزارش دنیای اقتصاد، وزیر صنعت، اما در ادامه اظهاراتش از ابلاغ برنامه تولید به خودروسازان صحبت به میان آورده و گفته که قرار است طی امسال، 900 هزار دستگاه خودرو در کشور به تولید برسد. نعمت زاده همچنین دلیل افزایش قیمت خودرو را کاهش تولید دانسته و تاکید کرده هماهنگی لازم میان وزارت صنعت و شورای رقابت بر سر قیمت خودرو انجام شده است و خودروسازان از این پس خود ارز موردنیازشان را تامین خواهند کرد.

ارسال نظر

 • مهدی
  ۰ ۰

  آقای وزیر لطفا سری به کارخانه لکسوس تویوتا در شهر کاکورا ژاپن بزنید . خواهید دید که این کارخانه بعنوان یکی از 4 کارخانه تویوتا در ژاپن با تولید سالیانه بیش از 3 میلیون خودرو به چه نحوی مدیریت می شود . !! آیا آنها هم مثل شرکت ایران خودرو برای هر مدیری سالیانه یک خودرو برای رفت آمد و یک خودرو برای منشی مسئول دفتر و خدمه خود دارند . در تمام این سال ها دولت از صنعت خودرو دفاع نکرده بلکه از مدیران نالایق برای گرفتن مزایای و امکانات انچنانی حمایت کرده و برای همین اگر کسی بخواهد در خودرو سازی حتی یک مدیر ساده باشد بایستی حمایت های سیاسی داشته باشد تا تجربه و تخصص.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقای نعمت زاده
  فکر نمیکنی مردم تو جنگ گرونی تحریم و کلی شرایط دیگه به اندازه کافی صبوری یه خرج دادن؟

  فکر نمیکنی این ماشینهای مزخرف به اندازه کافی جون عزیزای مردم رو گرفتن؟

  حالا از جیب مردم میخواین خرج کنین که یه مشت خودروساز مفتخور بازم جیباشونو پر کنن؟

  حداقل خط مونتاژ فورد و کیا و آلفارمئو رو بیارن که هم تکنولوژی وارد بشه هم مردم از دست این ماشینهای مزخرف خلاص بشن.

 • رضا
  ۰ ۰

  این صبوری را مردم ما نیز داشتند اما نمره های منفی خودروها بجای کاهش در حال افزایش است