{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}

سخنی با رییس‌کل‌بانک‌مرکزی

آقای رییس کل بانک مرکزی نه پیش گو است، نه تحلیل گر است و نه فعال بازار ارز. او در جایگاه سیاست گذاری است و باید شان سیاستگذاری اش را رعایت کند.

سخنان رییس کل بانک مرکزی درباره نرخ دلار واکنش های خشمگینانه و ناامیدوارانه ای را در میان فعالان اقتصادی برانگیخت. این واکنش ها را براحتی می توان در کامنت های منتشر شده در پاسخ به سخنان رییس کل مشاهده کرد. بصورت خلاصه در این نوشته این استدلال مشهور و مکرر را دوباره بازگو خواهم کرد که آقای رییس کل بانک مرکزی نه پیش گو است، نه تحلیل گر است و نه فعال بازار ارز. او در جایگاه سیاست گذاری است. سیاست گذار هم به جای سخن گفتن عمل می کند و به جای سیگنال کلامی، سیگنال عملی می دهد. شان او دور نگه داشتن خود از هرگونه تحلیل و یا پیش بینی راجع به اقتصاد کشور است.

1-نقش رییس کل بانک مرکزی در اقتصاد، رصد دقیق شرایط در جهت پیشبرد اهداف بانک مرکزی است. اهداف بانک مرکزی هم مشخص است: در معنای محدودش کنترل تورم و در معنای گسترده اش کنترل تورم در کنار کمک به رشد اقتصادی و کم اثر کردن اثرات چرخه های تجاری. در این راستا بانک مرکزی ابزارهای مشخص پولی در اختیار دارد. از تغییر در نرخ ذخیره قانونی تا تغییرات در نهاده های ترازنامه بانک مرکزی تا عملیات بازار باز و ... در کشور ما او همچنین با در اختیار داشتن منابع ارزی گسترده عملا عرضه کننده انحصاری ارزهای خارجی در کشور است. از سوی دیگر در ایران رییس کل بانک مرکزی عملا نرخ ارزهای خارجی رسمی را هم مشخص می کند.

بنابراین رییس کل می تواند هریک از این ابزارها را استفاده کند تا مثلا تورم را مهار کند یا به تغییر نرخ ارز کمک کند. یعنی اگر رییس کل بانک مرکزی فکر می کند که قیمت دلار در ایران باید 3000 تومان باشد، راه عملی کردن آن مشخص است. یا باید نرخ دلار رسمی(مبادله ای یا مرجع، هرچه که بخواهید اسمش را بگذارید) را که هم اکنون 2470 تومان است به 3000 تومان افزایش دهد، یا باید با عرضه کمتر ارز خارجی در بازار، یا خرید ارزهای عرضه شده توسط مردم، زمینه های افزایش نرخ دلار در بازار آزاد را به 3000 تومان فراهم آورد.

حال باید پرسید رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، دکتر ولی الله سیف چرا به جای استفاده از ابزارهای مشخص پولی و اقتصادی در بانک مرکزی، برای افزایش نرخ دلار در بازار آزاد اقدام به مصاحبه می کنند؟ مصاحبه در مورد نرخ غیررسمی ارزهای خارجی نه در شان رییس کل است و نه در حوزه اختیارات و وظایف او.

2-نرخ دلار از نظر بانک مرکزی هم اکنون 2470 تومان است. یعنی شما اگر دلارهایتان را به این بانک بدهید به ازای هر دلار 2470 تومان به شما می دهند. (البته اگر بخواهید با همین نرخ دلار از بانک مرکزی بخرید عملا نمی توانید!) این که نرخ دلار اعلامی از سوی بانک مرکزی با نرخ دلار بازار آزاد تفاوت داشته باشد، خوب نیست. اما در شرایط تحریمی که ما گرفتار آن هستیم اجتناب ناپذیر و حتی لازم است. با این اوصاف اگر این نرخ 2470 تومانی را نرخی بدانیم که بانک مرکزی با در نظر گرفتن ملاحظات فاندامنتال اقتصاد کشور به آن رسیده است، بانک مرکزی باید از این نرخ دفاع کند. و سعی کند آن را مدیریت کند و در صورتی که فاندامنتال های اقتصادی عوض شدند، نسبت به تغییر این نرخ هم اقدام کند.

بنابراین در این شرایط، بانک مرکزی نباید در نرخ کف خیابان ارز دخالت کند. چرا که اگر می توانست کاری بکند، نباید دو نرخ متفاوت وجود می داشت. بنابراین اگر بانک مرکزی به دلیل تحریم ها و کمبود دلار نمی تواند یک نرخ مشخص برای دلار در کشور را جا بیندازد نباید درباره نرخ غیررسمی اظهار نظر بکند. چرا که از حوزه اختیاراتش خارج است. بانک مرکزی صرفا می تواند نرخ ارز رسمی را جابجا کند و با ورود بی جا به نرخ ارز کف خیابان نه تنها بازار را به هم می ریزد بلکه اعتبار خودش را هم زیر سوال می برد.

3-هم رییس کل بانک مرکزی و هم معاون ارزی او و هم سخنگوی دولت در اظهاراتی عجیب مدعی شده اند که نرخ واقعی دلار 2900 تا 3000 تومان است. باید از این سیاستگذاران عزیز پرسید که اگر نرخ واقعی دلار 3 هزار تومان است چرا نرخ رسمی دلار را 2470 تومان قرار داده اید؟ اصلا نرخ واقعی دلار چه معنی دارد؟! ما یک نرخ رسمی داریم و یک نرخ غیر رسمی. قاعدتا سیاستگذار پولی باید نرخ رسمی را نرخ واقعی بداند و اگر اینطور نیست باید از او پرسید پس چرا نرخ رسمی را پایین تر از نرخ واقعی قیمت گذاری کرده اید؟ همچنین باید پرسید که اگر بانک مرکزی نرخ آزاد دلار را واقعی می داند، چرا عملا صادرکنندگان را مجبور می کند تا دلارشان را به نرخ 2470 تومان به بانک مرکزی بفروشند؟

4-اما نکته آخر این که رییس کل بانک مرکزی گفته اند، اثرات روانی موجب کاهش قیمت دلار آزاد شده است. باید از ایشان پرسید که آیا شان رییس کل این است که بیاید راجع به یک موضوع اقتصادی این چنینی، تحلیل ارایه دهد؟ یا اینکه بگوید دلار در بازار آزاد نباید پایین تر از مقدار خاصی باشد؟ یا شان او این است که در این راستا سیاستگذاری کند؟

با این اوصاف رییس کل بانک مرکزی، معاون ارزی بانک و نیز سخنگوی دولت بهتر است کار خودشان را انجام دهند و به جای مصاحبه و سخنرانی در مورد نرخ ارز غیر رسمی! اگر نیاز است به اصلاح نرخ ارز رسمی بپردازند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  درود بر شرفت...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با سلام .جناب رییس کل نه دلار لازم داره برای وارد کردن کلا هاش.نه محموله اش تو گمرک خوابیده.نه دانشجو داره خارج از ایران که ارز بفرسته . نه مریض داره که دارو لازم داشته باشه از بازار ازاد.جناب رییس حقوق خوب می گیره.بقال محله شان هم همه چیزو تعاونی باهاش حساب می کنه.یکی نیست بگه مومن لاقل امید نمیدی چرا ذهنیت بد ایجاد می کنی.لاقل رو راست باش.

 • حمید
  ۰ ۰

  آقای صادق الحسینی .گر چه سخنتان درست است اما واقع بین باشید تغیر نرخ رسمی در اختیار رییس کل نیست اگر در اختیار او باشد نرخ 3400 یا 3500 مناسب است وما می دانیم این نرخ می تواند چه تنشهایی در اقتصاد ایجاد کند

 • یوسف
  ۰ ۰

  حمیدجان همه میدونیم که نرخ دلار رو بازارتعیین میکنه 50درصد این قضیه در اختار رئیس کل بانک مرکزی است ولی حرف های بیجا وبی مورد توسط این مدیر نالایق نباید زده میشد ایشان اصلا نباید در این مورد لفظی کنند بازار خودش به دلار قیمت می گذارد قیمت دلار 2800ریال است دو هفته صبر کنید قضیه رو متوجه می شوید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  فقط کارتون استرس دادن به ملته

 • ناشناس
  ۰ ۰

  رییس کل بانک مرکزی ظاهرا از فروش دلار های دولتی وبخش خصوصی به قیمت ارزان خیلی ناراحت است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ایشون یک بانکدار بوده تا اقتصاددان.

 • رضا
  ۰ ۰

  حرف دل میلیونها نفر را زده اید کلامتان همیشه بر حق باد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باید این آقا وامسال این اقا رو که نمی دونن پاشون رو روی گلوی فقرا وقشر پایین بزارن یا روی روی قشر مرفه ( اونایی که سرمایه شون از دلار 1226رسید به دلار 3800 )برکنار کرد .تا کمی از این سرمایه حبابی شون کم بشه ،جالبه حرف از قیمت منطقی از 3000 تومانی می زنند آب در هاون می کوبیم . واقعا که...

 • رضا
  ۰ ۰

  مگر نه اینکه میگویند باید عرضه و تقاضا و بازار قیمت را تعیین کنند پس چرا دخالت میکنند .
  دلار در ایران قیمت خاصی ندارد چون اقتصاد دانان مستقلی که میدانند چگونه باید ارزش پول ملی را حفظ کنند در راس کار نیستند با این سیاستهای دلالی مابانه بانک مرکزی فقط مردم دلال میشوند و کسی بفکر تولید و کار نخواهد رفت.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  یادمان است که آقای بهمنی سعی در کاهش قیمت غیررسمی دلار داشتند و نتیجه عکس میشد . بهترین نرخ ارز، ثبات نرخ ارز است در بازار رسمی و غیر رسمی، رئیس بانک مرکزی معنای حرفش ثبات بوده است و این نوسانات ، کاهش ها نرخ غیررسمی واقعا بخاطر خوشبینی است و با واقعیت انطباقی ندارد بدلیل اینکه هیچ تحریمی برداشته نشده است. امیدواریم که نرخ ارز کاهش یابد اما وقتی که تحریم ها حذف شدند.

 • م
  ۰ ۰

  متاسفانه سیف از واردکنندگان و چند دلال دستور می گیره نکنه اونها ور شکست بشن وگرنه رییس کل چه به اظهار نظر در مورد کف قیمت بازار

 • رضا
  ۰ ۰

  از بانکدار امثال مثل که بساط سودهای انچنانی از مردم و حمالی کردن مردم برای بانک را فراهم کرده بیشتر از این انتظار نیست
  وام می دهند 100تومان 180 تومان پس میگیرند انوقت فکر کردید امثال سیف که بساط نزولخوری مدرن را راه انداختن دلشان به حال مردم میسوزد و فشار و تورم را درک می کنند
  اینها یاد گرفتن چطوری باید از مردم بکنند و به ثروت بانک زیاد کنند همین شاهکار انهاست

 • سامان
  ۰ ۰

  آفرین تحلیل درست و علمی است.اکثر کارشناسان و اساتید مستقل هم همین نظر رو دارند.مقاله دکتر یاوری و دکتر هشی و دکتر میر مطهری از اساتید برجسه اقتصاد با این نوشتار هم نظر می باشد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به نظر من ایشون کار درستی کرده چون اجامعه انتظار داشت دلار بیشتر کاهش پیدا کنه . وقتی متغیر های اقتصادی اجازه کاهش دلار رو نمیده توقع کاهش دلار بیجا است. از قضا این سیگنال نشون میده نرخ دلار رسمی هم بزودی افزایش پیدا میکنه. ببینید گرونی دلار مثل گرونی هر کالای دیگه ای برای مردم خوب نیست . چطور گوشت و میوه مسکن تو این سالها 10 برار شده مردم نمیان اعتراض کنن؟؟ دلیل اصلی گرونی ها عدم کنترل نقدینگی توسط دولت قبلی است که درست کردنش حالا حالاها کارمیبره

 • ...
  ۰ ۰

  هر قیمتی نرخ ارز را بدهید اموال غیر منقول مثل میلیونها ملک-خانه-آپارتمان- پاسا‍ژها-مغازه ها وخودروهای لوکس به همان میزان بالا رفته و میرود ، این دور باطلی است که دولت سر خود را کلاه میگذارد .
  حدود نیمی‌از کل پایه پولی و نقدینگی کشور به مسکن مربوط می‌شود . طبق اخبار یک کارمند باید حداقل 40سال پس انداز کند تا مسکن تهیه نماید .

 • مهدی
  ۰ ۰

  سیف=بهمنی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آخه مرد مومن حرف زدن بلد نیستی حرف نزدن که بلدی.

 • ---
  ۰ ۰

  با میلیاردها ، طلبی که از چین وهند داریم خیلی از محصولات صنعتی ،الکترونیکی ، خودرو ،حمل ونقل ریلی و برنج ،چای ،گوشت و ازاین قبیل را میتوان بدون دلار تامین کرد چرا بازار را چشم به دست دلار و یورو نگه داشته اند . ودر حالی که قیمت دلار مبادله ای 2500 است سیف میگوید 3200

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اکر عرضه وتقاضا نرخ دلارو تعیین میکنه چرا سیف بساط دلال بازی راه میندازه باید برکنار بشه اینم سوتی روحانی بود

 • سالاری
  ۰ ۰

  اهمیت مسئله جنجالی نرخ ارز یک موضوع مهم را زیر سایه برد و آن رفع ممنوع الخروجی بدهکاران بانکی و مالیاتی بود که بسیار شائبه برانگیز است.به چه علت افرادی که بدهکاران کلان هستند باید اجازه خروج از کشور را پیدا کنند.مسئولان اطلاعاتی و امنیتی باید سریعا وارد عمل شوند تا امثال خاوریها نتوانند از کشور فرار کنند.اقدامات سیف کاملا مشکوک و سوال برانگیز است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حقوق بگیران دولت چی؟ انها هم بر اساس دلار حقوق بگیرن نه به ریال و به دلار خرج کنند!
  توان و قدرت خرید اکثریت خیلی پائین آمده! انصافت کجا رفته آقا رئیس خودتو با قشر متوسط و ضعیف مقایسه نکن ما هم حق زندگی و آسایش داریم

 • majid
  ۰ ۰

  احتمالا پیشگوی آقای احمدی نژاد آقای سیف بودند.

 • پاکدلان
  ۰ ۰

  آقای مدیر کل یحتمل میخواستند ادلار های خود را بفروش برسانند آقای رییس چرا باید در یک شهر دلار دو یا چند قیمت داشته باشد؟ آقای رییس قیمت را عرضه و تقاضا تعیین میکند نه حرف شما.تا وقتی چند قیمتی هست یعنی اقتصاد بیمار است یعنی آزاد نیست یعنی رانت خواری هست من فکر میکنم اگه فضا آزاد تر شود و تحریم ها لغو شود قیمت دلار به هم نزدیکتر میشود و اگر گشایشی نباشد که اوضاع بدتر میشود

 • ناصر
  ۰ ۰

  اقای سیف زمانی هم که مدیر عامل بانک صادرات بودی کارمندان بانک ازشما راضی نبودن حالا اگه در مورد دلار حرف بی ربط نزنی خدایی نکرده میگن زبون نداری

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چهار روز روحانی رفت خارج کشور همه کارشناس شدن سرخود.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقای سیف لطفا بگذارید دلار ازادقیمتش با عرضه وتقاضای بازار تعیین شود لطفا روند ندید به قیمت شما بهتر است بفرمایید قیمت دلار مبادله ای را تنظیم بفرماییدخط دادن به بازار برای تعیین قیمت کار یک مسول اقتصادی مملکت نیست مردم له شدن اگر نمیبینید از پشت میزهاتان بیرون بیایید وچشم وا کنید این که وابستگان بودجه خود را بر اساس نرخ 3500تنظیم کردن تا از له شده مردم بالا بروند وبالا نشینی کنند این تقصیر مردم نیست

 • ناشناس
  ۰ ۰

  عزیزان من گناه هیچکس را نمی خوام بردارم.ولی اگه اقای رییس حرف نزنه سرش درد میکنه.اقا چرا بازار و نمی توانی کنترل کنی تو بالا رفتنش که نتوانستند اقای رییس بانک مرکزی کاری بکنه .لطفا بگذار بازار خودش به ارامش و کف برسه. اگه هم اینکاره نیستی انصاف داشته باش خودتو بکش کنار.بگذار یه استا این کار بیاد جلو. با این حرفها به بازار شوک نده. اقای مومن انصاف انصاف انصاف. به خدا میز ریاست به هیچکس وفا نکرده و نمی کنه. دیگه بازار کشش ازمایش خطای اقای رئیس جدیدو نداره.بازار و ازمایشگاه پژوهشی نکن لطفا.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همیشه باید ثابت کنن تنها چیزی که براشون ارزش نداره مردم هستن
  خدا جای حقه جواب این کارارو میگیرین

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سیف خدا لعنتت کنه

 • esi
  ۰ ۰

  روحانی جان زودتر بیا که سیف کشور را به بادداد زودتر برکنارش کن که امید را از دل مردم پروند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اطلاعات حرکات مشکوک سیف را باید زیر نظر داشته باشد

 • احمدی
  ۰ ۰

  iهمین آقا،قبل از فرمایش گهربارشون با بازرگانان و سرمایه دارها جلسه داشتن.معلومه که باید در راستای منافع اونها حرررررف بزنه و حرررررکت کنه.... بیچاره مردم نجیب ایران.....

 • محسن
  ۰ ۰

  تنها راهش برکناری سیف از مسند بانک مرکزیه تا اوضاع به روال قبل برگرده

 • هادی
  ۰ ۰

  اینم یه بازی دیگه ، روحانی به سیف میگه دارم میرم نیویورک احتمال ملاقات با اوباما هست، ازونجایی که همه منتظر این ملاقاتن تا بازار رو بکشن پایین تو زمانی که من نیستم و قبل از ملاقات حالا چه اتفاق بیوفته چه نیوفنه، یه مصاحبه بکن و از ارزونی دلار انتقاد کن و یه جوری وانمود کن که ارزون شدن دلار به صلاح نیست.سیف هم میگه آقا شما برو خیالت راحت چنان مصاحبه ای بکنم که دلار آتشی بالا بره.واین شد که همه دیدیم.اگر بغیراز این باشه که روحانی بعداز برگشتش بلافاصله باید این بابارو عوض کنه...همین

 • اقتصاد شناس
  ۰ ۰

  متاسفم که اینقدر طرز فکر در مملکت ما سطحی است. با پایین آمدن و یا بالا رفتن کاذب نرخ ارز، فقط مردم ضرر میکنند. آقای سیف به حق درست گفتند. اگر پایین آمدن نرخ دلار صرفا روانی باشد، نه واقعی بدیهی است بعد از مدتی دوباره سرجای اولش برمیگردد و در این میان فقط دلالان سود میکنند و مردم کماکان باز هم ضرر میکنند. لطفا با چشم باز و دید منطقی به مسائل نگاه کنید.

 • bazigoosh
  ۰ ۰

  اقای محترم جو در حال ریختن بود با فاندهایی که به وجود امده بود تا نزدیکی 2500 را هم محتمل بود این چه حرفی بود زدی تمام امیدهای مردم را نا امید کردین اقا تمام سفته بازها و دلالها لحظه شنیدن این گفته شما جشن گرفتن

 • حسین میلانی
  ۰ ۰

  نظر رئیس بانک مرکزی فقط می تواند در کوتاه مدت تاثیر کند چون درس اول اقتصاد (قانون عرضه و تقاضا) حرف ایشون را نقض و تنش روانی کوتاه مدتی که جناب آقای رئیس بوجود آوردند از میان خواهد رفت
  به امید ایرانی سرافراز

 • میثم
  ۰ ۰

  خدمت آقای الحسینی: اگر رئیس کل اصلاً صحبت نکند همانطور که در ماههای اخیر دیدیم از همه گزینه‌ها بهتر است.

 • ماریا
  ۰ ۰

  من فکر می کنم آقای سیف صرفا پیش بینی خودش رو از وضع بازار ارائه کرده که اتفاقا پیش بینی درستی بوده(به طور تقریبی البته) و منظورش این نبوده که میخواد نرخ ارز رسمی رو تغییر بده یا در بازار دخالت کنه... هرچند کاملا متوجه بوده که با اظهار نظرش غیر مستقیم و به طور کوتاه مدت روند کاهشی رو تحت تاثیر قرار میده

 • حافظ
  ۰ ۰

  دوستان خوب بیایید بدینوسیله از رییس جمهور محترم درخواست کنیم که سریعا تیم اقتصادی دولت (مخصوصا آقایان سیف و طیب‌نیا) را تغییر دهند تا به همه مردم فهیم ایران نشان دهند که سر قولی که به مردم داده ایستاده و با هیچ کس شوخی ندارند و وضع اقتصادی و جیب مردم برایشان اهمیت زیادی دارد پس آقای رییس جمهور تیم اقتصادی نشان داد که به فکر مردم کشور نیست و به درد دولت اعتدال و تدبیر نمیخورد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقای ناشناش که می فرمایید سطح فکر تو کشور پائینه و داری از اقای رئیس که حرف برا گفتن نداره و هی با این کارای نسنجیده بازار و ملتهب می کنه. بفرمایید کجای مجامع که سطح فکرشان بالاست عالی ترین مقام سیاست گذاری بانکی این چنین سطح پائین در مورد دلار ابراز نظر می کنه. اینجوری بگو که دلار بیاد پائین بعضیها دور از حضور شما.! متضرر می شوند. دلار انبار کردن به امید بالا رفتن مرد مومن کجای کاری لاقل شما به شعور مردم توهین نکن.باطرز فکر سطه بالات.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اگر مرحوم نوربخش اقتصاددان بود این سیفی جات چی هستند ؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  http://khabaronline.ir/detail/314291/Economy/macroeconomics

 • داش غلام
  ۰ ۰

  والله رئیس رئیسه دیگه نمیشه کاری کرد .بعضی ها فکر میکنند وقتیکه رئیس شوند حق هر نوع صحبت و عملکرد رو دارند . اخ بابا رئیسی گفتند رعیتی گفتند !! رعیت چه حقی برای اظهار نظر دارد . بنده دهن خود رو میبیندم مبادا رئیس از حرفهای رعیتی بنده خوششان نیاید. البته ایشون گناه کار نیستند گناه کار کسیه که ایشون رو رئیس کرده و من بد بخت رو رعیت. البته بد بخت حرف مناسبی نبود بهتر است بگوییم من حق رای !!! در هر حال هرکسی که میاد حرف ایشون رو ماست مالی بکنه جزئیی از کاروان روساست/

 • فلاح
  ۰ ۰

  همه حرفات درست ولی تاوان حرفهای آقایون را مردم باید بدن؟اونم قشر متوسط به پایین؟؟
  اگر تنبیهی از طرف دولت در کار نباشد باز هم چنین اتفاقاتی خواهد افتاد
  بگوش مسئولان بالا مرتبه برسانید

 • حسن
  ۰ ۰

  سلام به نظرم سیف خودش داوطلبانه استفا دهد تا جامعه دوباره به ایشن اعتماد کند. این آینده نگری برای تغییر ذهنیت عموم بری ایشان لازم است.

 • قاسم
  ۰ ۰

  سلام /من بیش از یکسال هست که فروشنده ارز یک شرکت هستم خاطرم هست بالا رفتن قیمت ارز در سال گشته اصلاً بر هیچ منطقی اعم از اقتصاد خرد و کلان ...استوار نبود اگر یادتان باشد هیاهوی ارزربطی به آنسوی مرزها نداشت بلکه مشکل در داخل کشور بودخاطرم هست سال گذشته آقای بهمنی سخنرانی کرد و گفت که قیمت ارز از 3000 تومان بالا نخواهد رفت این جمله به مانند کد رمز باعث شد که قیمتها به یکباره بالا رود آقایان صراف میگفتند این آقا هر وقت جمله ایی بگوید باید عکس آنرا انتظار داشت ! خب ظاهراً به زعم بعضی از دوستان پالت های ارزی آقایانی که در انتصاب رئیس کل جدید تاثیر گذار بودن نیاز به صیانت دارد!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با سلام وقتی دولت قبل دلار کمی به خاطر عوامل روانی پائین می امد. جناب کشتی گیر با دوربین 20:30 هی مصاحبه می کرد که مرکز مبادلات دلار و پائین اورده.... این اقا نیامده میگه نباید پائین بیاد.دلاری که بی منطق بالا رفته .اگه انگول نکنند زودی هم میاد تو نقطه سر به سر می رسه. ولی تا زمانی که عالی ترین مقام پولی به دلاراینچوری دارای نگاه می کنه. مردم هم مجبورند دارای هاشان را به دلار بسنجند. این است ماحصل سالها تجربه اقای رئیس کل. جناب رئیس تو دانشگاه ها راهی برای برون رفت از بن بست به اقتصاد دان(نه بانک دار ها)ها یاد میدند. این های که شما می فرمائید. یه فعال بازار هم می دانه. راهی برا کنترل تورم بیاب. یا راهی بساز.این قدر هم با شیرفلکه تنظیم بازار (دلار) بازی نکن شیر خراب میشه مردم گناه دارند بخدا.این بگو که این کار هار و برا کنترل نقدینگی می کنیم... مثلا بگو به دلار های که بیارید سپرده گذاری کنید سود خوب می دیم.دلار دادی دلار تحویل بگیر. هم شما جای پولهات امن باشه هم برای بانک ها پشتوانه ارزی باشه.لطفا پرستیژ بانک مرکزی را پائین نیار.البته اگه اقای ریس این کامنت هار بخوانه

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری