{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 18252

سال گذشته در پی نوسانات شدید بازار ارز، سکه و طلا مسئولان اقداماتی همچون اعلام نرخ واحد ارز در روز و برخورد با دلالان را در دستور کار خود قرار دادند حال باید پرسید آیا این اقدام‌ها در روزهای جاری برای کنترل بازار انجام می‌شود؟

روز پنج‌شنبه بازار ارز و سکه مشابه روزهای پر التهاب گذشته بود؛ بازاری که در آن دلالان به معاملات سوری می‌پردازند. در این معاملات دلالان در بین خود سکه و ارز نداشته را خرید و فروش می‌کردند و در لحظه‌ای که قیمتی متفاوت با روند بازار اعلام می‌شد همین دلالان باعث آن بودند. معرکه‌گیری‌های دلالان تا حدی بود که خیابان منوچهری و میدان سبزه میدان تهران را تماما در اختیار خود می‌گرفتند و اجازه رفت‌و‌آمد به مردم نمی‌داد، از سوی دیگر این معاملات آنقدر گسترده بود که صرافان و سکه فروشان مجاز را در خود حل کرده بود تا جایی که این افراد سرمایه خود را در این مراکز عرضه می‌کردند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، کار دلالان به جایی رسید که مسئولان به فکر کنترل این افراد افتادند و نیروی انتظامی دست به دستگیری دلالان زد و بعد از آن تا چند هفته گذشته همیشه چند مامور در این دو مرکز مستقر بود، اما امروز انتهای خیابان منوچهری که منتهی به میدان فردوسی می‌شود آنقدر حجم دلالان زیاد بود که می‌توان گفت تعداد دلالان از سال گذشته که نظارتی بر بازار‌های غیر رسمی نبود بیشتر است. نوسان قیمت در دست دلالان در این زمینه روابط عمومی کانون صرافان گفت: وضع بازار عادی است و تا به این لحظه گزارشی از سوی اعضا به کانون اعلام نشده است. همچنین رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر استان تهران از تغییر جزئی قیمت‌ها نسبت به روز گذشته خبر داد و گفت: قیمت‌ها کاهشی بوده است. احمد وفادار ادامه داد: قیمت سکه تمام طرح جدید یک میلیون و 304 هزار تومان، قیمت سکه تمام طرح قدیم یک میلیون و 260 هزار تومان، نیم سکه 722 هزار تومان، ربع سکه 448 هزار تومان و سکه یک گرمی 310 هزار تومان به فروش می‌رسد. وی درباره قیمت انواع طلا گفت: طلای 18 عیار 121 هزار و 660 تومان، هر مثقال طلا 527 هزار تومان و اونس جهانی طلا 1379 دلار و 10 سنت است. همچنین دلار با قیمت 3540 و یورو با قیمت 4560 تومان معامله می شود. وفادار در پاسخ به این سوال که دلالان چه تاثیری بر بازار دارند بیان کرد: واسطه‌ها و دلالان به دنبال بازار آشفته هستند و این‌ها در بازار نوسان قیمت ایجاد می‌کنند. وی در پایان گفت: اتحادیه اجازه فعالیت اجرایی ندارد و نمی‌تواند با این افراد برخورد کند. همچنین شنیده شده است که از روز گذشته نیروی انتظامی فعال شده‌اند تا با صرافی‌های غیر مجاز برخورد کنند و در دور بعدی برخوردها دلالان را از بازار جمع کنند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آخر تیر؛ 2 میلیون

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تنها راه مقابله با سوداگری دلار طلا خودرو مسکن و ... جمع آوری نقدینگی سرگردان و کانالیزه کردن نقدینگی به سمت بانکها به منظور هدایت آن به سمت تولید با بالا بردن نرخ سود سپرده های بانکی میباشد.

 • احمد
  ۰ ۰

  تا کی میتونین با عملکرد دستوری سرپا باشین؟؟!!
  وقتی تورم 31.5 درصد باشه این اتفاقات میوفته.
  تو تمام کشورها این به اصطلاح دلال ها هستن اما تا حالا فکر کردین چرا اینجا(ایران)بیشتر مطرح ان؟
  وقتی آینده ی اقتصاد مبهم باشه دلال زیاد میشه.
  وقتی تولید کننده و مصرف کننده زیر این تورم له بشن دلال زیاد میشه.
  مسئولین عزیز تولید کردن در ایران پر مخاطره شده,چرا فرافکنی میکنید؟
  تا کی؟

 • اقتصاد خوان
  ۰ ۰

  برادر عزیز بانکها سپرده های مردم را در تولید به کار نمی برند بلکه انها را به شکل وامهای با بهره های سنگین به افراد دیگری میدهند وان افراد این پولها را برای کسب سود به بازارهای مختلف از جمله طلا وارز وارد می کنند وبنا براین سپرده گذاری در بانک به معنای جمع آوری نقدینگی نیست.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  منم تولیدیمو فروختم دلار کرفتم سود خوبیم کردم خدا بده برکت 50 سالم همچین سودایی نمیکردم بی زجرو بی ...