{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 16335

پیام جدید نفتی ایران به هند و چین

وزیر نفت با تاکید بر اینکه کاهش قیمت نفت به زیر ۱۰۰ دلار غیر منطقی است، از توقف سقوط قیمت جهانی نفت خبر داد.

محمدرضا رحیمی - معاون اول رئیس جمهور - با تاکید بر اینکه ایران آماده مدیریت شدیدترین تحریمهای هوشمند و سرسختانه غرب است، گفت: امروز برخی از کشورهای خارجی و غربی تحریم کننده نفت ایران ذلیل و چادر به سر شده اند. وی در مراسم آغاز به کار هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت در تهران با اشاره به خودکفایی ایران در تولید برخی از کالاها و محصولاتی که پیش تر توسط محصولات غربی تحریم شده بود، گفت: پس از تحریم بنزین هواپیما توسط کشورهای غربی، ایران در تولید این فرآورده نفتی به خودکفایی رسید و به تحریم بنزینی غرب پاسخ گفت. معاون اول رئیس جمهور همچنین به تحریم فروش انواع هواپیما به ایران توسط برخی از کشورهای غربی اشاره کرد و افزود: پس از این محدودیت بین المللی با مشارکت متخصصان داخلی، ایران هواپیماهای بومی و ملی را طراحی کرد و هم اکنون پروازهای آزمایشی هواپیماهای ایرانی آغاز شده است. وی با اشاره به خودکفایی 70 درصدی صنعت نفت از طریق کالا و تجهیزات خارجی، بیان کرد: پس از اجرای هر تحریم بین المللی ایران با اجرای راهکارهایی درهای تحریم را بازگشایی کرد و هم اکنون در بسیاری از صنایع به خودکفایی کامل دست یافته ایم. این مقام مسئول همچنین با اشاره به ساماندهی بازار ارز و دلار، یادآور شد: ایران آماده مدیریت شدیدترین تحریمهای هوشمند و سرسختانه غرب است. رحیمی با اشاره به برنامه ریزی برای افزایش صادرات غیر نفتی کشورریال یادآور شد: برای سال گذشته صادرات 70 میلیارد دلار محصولات غیر نفتی و واردات 60 میلیارد دلار هدفگذاری شده بود. معاون اول رئیس جمهور با اعلام اینکه در سال 1391، با کاهش یک میلیارد دلاری حجم واردات محصولات کشور به 59 میلیارد دلار رسید، اظهارداشت: اما به دلیل تحریم شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و وجود برخی از مشکلات در صنعت پتروشیمی، میزان صادرات غیر نفتی کشور با کاهشی حدود 11 میلیارد دلاری روبرو شد. معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در صورت برابر شدن تراز واردات و صادرات ایران دیگر نیازی به درآمدهای حاصل از فروش نفت ندارد، تاکید کرد: امروز برخی از کشورهای خارجی و غربی تحریم کننده نفت ایران ذلیل و چادر به سر شده اند. این عضو کابینه دولت همچنین با بیان اینکه ایران منبع مطمئن تامین انرژی برخی کشورها که خود را از سیاست های خصمانه غرب جداکرده اند، خواهد بود، گفت: ایران به صورت پایدار نفت مورد نیاز کشورهایی همچون هند و چین را تامین می کند اما این کشورها هم باید بدانند که تامین بلندمدت انرژی آنها توسط ایران هزینه هایی را به همراه خواهد داشت. این مقام مسئول با بیان اینکه ایران به هیچ کشوری باج نفتی نمی دهد، خاطر نشان کرد: در حالی که اکثر چاه های نفت کشورهای همسایه در اختیار آمریکایی ها هست اما ایران مستقل ترین صنعت نفت جهان را دارد.

70 طرح جدید پتروشیمی در دستور کار قرار دارد رستم قاسمی امروز در مراسم آغاز به کار هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت در تهران با بیان اینکه سازندگان و صنعتگران ایرانی موتور محرک صنعت نفت و گاز کشور هستند، از تدوین برنامه های جدید برای افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی و محصولات پتروشیمی خبر داد. وزیر نفت با اعلام اینکه در حال حاضر ساخت 70 طرح جدید پتروشیمی در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: پیش بینی می شود با بهره برداری از این طرح های جدید پتروشیمیایی ظرفیت تولید این محصول استراتژیک به حدود 130 میلیون تن در سال افزایش یابد. به گزارش مهر، این عضو کابینه دولت دهم با یادآوری اینکه در صورت تحقق اهداف توسعه صنعت پتروشیمی، ایران به بزرگترین دارنده ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری در سطح منطقه خاورمیانه تبدیل خواهد شد، اظهار داشت: متناسب با افزایش تولید پتروشیمی ظرفیت تولید گاز طبیعی کشور هم افزایش می یابد. وی، ظرفیت فعلی تولید گاز ایران را حدود 700 میلیون متر مکعب در روز عنوان کرد و افزود: با بهره برداری از طرحهای در دست اجرا به ویژه فازهای پارس جنوبی ظرفیت تولید گاز ایران به بیش از یک میلیارد و 470 میلیون متر مکعب در روز افزایش می یابد. قاسمی همچنین با اشاره به کاهش وابستگی ایران به سازندگان تجهیزات و کالاهای خارجی در پارس جنوبی، گفت: تا پیش از افزایش تحریمهای بین المللی میزان وابستگی ایران به کالاهای خارجی در پارس جنوبی حدود 90 درصد بود که هم اکنون به کمنر از 5 درصد کاهش یافته است. وزیر نفت در پایان با اشاره به رشد سرمایه گذاری خارجی و داخلی در صنعت نفت، خاطرنشان کرد: سال گذشته 30 میلیارد دلار سرمایه خارجی در صنعت نفت جذب شده است. قاسمی گفت: همه نیروهای انسانی و فعالان صنعت نفت و گاز تلاش می کنند در سال جاری حماسه اقتصادی در این حوزه ایجاد کنند و باید به روزی برسیم که از منابع نفت و گاز فقط در توسعه زیربناها و زیرساختهای اقتصادی استفاده شود و ارتباط آن با هزینه های جاری و روزمره را حذف کنیم.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    ﯾﻌﻨﯽ ﭼﺎﺩﺭ ﺳﺮ ﮐﺮﺩﻥ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﺫﻟﯿﻞ ﺑﻮﺩﻥ؟!!!!

  • ساسان
    ۰ ۰

    این آقا بدون اینکه خودش بدونه اون تصور غلط عامه مردان ایران از زن و چادر ( خاری و ضعف جایگاه زن از دید مرد) را به زبون آورده جالبه که تصورات و تفکرات غلط در جامعه ما تا سطوح بالای مدیریتی و به اصطلاح نخبه ها مشهوده