{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 1566

به گزارش دنیای اقتصاد روز گذشته دومین و آخرین روز از دور تازه مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین برگزار شد. نشستی که در دفتر نمایندگی ایران در وین و به میزبانی علی‌اصغر سلطانیه برگزار شد و هرمان ناکارتس، معاون دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز ریاست هیات مذاکره کننده این نهاد بین‌المللی را بر عهده داشت. این سومین دور مذاکرات میان ایران با آژانس در چهار ماه گذشته بود. در پایان این مذاکرات نماینده کشورمان در آژانس انرژی اتمی گفت‌وگوهای دو روزه با آژانس را موفقیت‌آمیز خواند. به گزارش واحد مرکزی خبر از وین، سلطانیه که به همراه هرمان ناکارتس در پایان این گفت‌وگوها در نشستی مطبوعاتی شرکت کرده بود، افزود: این دور از مذاکرات فشرده برای تهیه مدالیته و چارچوبی برای حل و فصل موضوعات باقیمانده در زمینه پرونده هسته‌ای ایران بود. وی گفت: در این گفت‌وگوها به پیشرفت‌هایی دست یافتیم و قرار است دور بعدی مذاکرات، دوشنبه هفته آینده برگزار شود. هرمان ناکارتس هم در این نشست مطبوعاتی نتایج این دور از مذاکرات را مفید و سازنده خواند.به گزارش ایسنا، علی اصغر سلطانیه، روز سه‌شنبه قبل از ورود به مقر نمایندگی دیپلماتیک ایران برای انجام دومین روز از گفت‌وگوها با آژانس، نیز به خبرنگاران گفت: ما گفت‌وگوهای خوبی داشتیم. همه چیز در مسیر صحیح قرار دارد و فضا بسیار سازنده است.

آژانس به دنبال چه بود؟ هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در امور پادمان‌ها روز دوشنبه در آغاز نشست با مقامات ایرانی در وین در حالی که به محل هیات نمایندگی ایران در وین وارد می‌شد در سخنانی کوتاه به خبرنگاران گفته بود: هدف از (این مذاکرات) دو روزه رسیدن به توافقی درخصوص یک رویکرد برای حل همه مسائل باقیمانده با ایران است و به ویژه شفاف‌سازی درباره ابعاد نظامی احتمالی، همچنان اولویت ما است. وی گفته بود: «بسیار مهم است که بتوانیم در مورد مسائل باقیمانده با ایران گفت‌وگو کنیم. باید بتوانیم به افراد، اسناد، اطلاعات و مکان‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران دسترسی داشته باشیم.» ناکارتس همچنین از ایران خواست امکان دسترسی کامل به سایت پارچین به بازرسان آژانس داده شود.

توافقات استانبول، چارچوب مذاکرات بغداد در همین حال دیروز رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه گفت: چارچوب و مبنای مذاکرات آتی 1+5 در بغداد توافقات استانبول است. رامین مهمانپرست اضافه کرد: البته معاونان آقای جلیلی و خانم اشتون در حال بررسی چارچوب مذاکرات آتی هستند.

ارسال نظر