{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 1290

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با وجودی که میزان قابل توجهی از حباب نرخ دلار خالی شده اما هنوز نرخ دلار حبابی است و باید خالی شود.

'سید شمس الدین حسینی' روز سه شنبه در حاشیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه در محل نمایشگاه بین المللی تهران در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنادر خصوص ارزیابی دولت از نرخ کنونی دلار در بازارارز، افزود: نرخ دلار در بازار هم اکنون حدود یکهزار و 670 تا 1690 تومان است که این عدد هنوز بالا است .

به گزارش ایرنا، وی اظهار داشت: فعالان بخش خصوصی معتقدند که نرخ دلار تعادلی نیست و باید کاهش یابد.

وی ادامه داد: بر اساس جمع بندیها بانک مرکزی به دنبال آن است که نرخ ارز مرجع را به صورت لنگر و ثبات در این بازار دنبال کند.

وی گفت: مجموعه سیاست ها بر این است که عدد شکل گرفته که بصورت حبابی است را از بین برود و این امر در حال انجام است.

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا در خصوص بازار ارز صادراتی گفت: اگر شرایطی را فراهم کنیم که خریداران و فروشندگان عمده ارز که نیاز واقعی دارند یکدیگر را ملاقات کنند نرخ هایی که در حاشیه شکل می گیرند را می شکنند و این امر در نهایت به کاهش نرخ کمک می کند.

حسینی گفت: کشور دارای بازار رسمی گسترده یا بازار نرخ مرجع است که بانک مرکزی به میزان قابل توجه اکثر نیازهای ارزی را با قیمت یکهزار و 226تومان تامین می کند.

وی با بیان آنکه صرافی ها بازار نوع دوم هستند و بانک مرکزی به نوعی به آنها رسمیت داده است گفت: بر اساس مصوبات این صرافی ها باید نقل و انتقال پول را انجام دهند.

به گفته حسینی،بانک مرکزی به صورت مستقیم به صرافی ها ارز عرضه نمی کنند ولی مردم و صادر کنندگان می توانند ارزشان را به صرافی بفروشند یا از صرافی ها برای نقل و انتقال ارز استفاده کنند.

** صادرکنندگان و وارد کنندگان

وی با اشاره به پیشنهاد ایجاد بازار ارز صادراتی گفت: شورای عالی بورس با شکل گیری این بازار که منجر به افزایش شفافیت می شوند و بازاری مبتنی بر معاملات واقعی است، موافقت کرده است.

به گفته وی، روابط و شرایط این بازار در شورای عالی بورس تصویب و دستور العمل آن توسط سازمان بورس تهیه شده است.

ارسال نظر