دخالت مادر زن در زندگی مشترک و راه های مقابله با آن

دخالت مادر زن یا سایر اطرافیان در زندگی می‌تواند به رابطه زوج آسیب بزند. با نگرش مثبت و تصمیمات سیاستمدارانه و بدون تنش، از عوارض آن بکاهید.

دخالت مادر زن در زندگی مشترک و راه های مقابله با آن

با دخالت های مادرزن در زندگی چه کنیم؟ یک راه حل عالی

به گزارش اقتصاد آنلاین،خیلی از آقایان از دخالت مادر زن در زندگی مشترکشان شاکی هستند. آنان بیان می‌دارند که همسرشان برای هرکاری از مادرش اجاز می‌گیرد و مادرش را از همه اتفاقات درون خانه‌اشان آگاه می‌کند. چرا چنین است؟ دخالت والدین تا کجا آسیب زننده است و چه واکنشی بهترین واکنش می‌باشد؟ در عمل نمی‌توان میزان دخالت والدین را به صفر رساند چرا که بخشی از ماجرا به ویژگی‌های شخصیتی والدین باز می‌گردد، شما نمی‌توانید مادر همسرتان را که 60 سال با این روش زندگی کرده است را تغییر دهید بنابراین باید راهکارهایی را بیاموزید که عوارض این دخالت‌ها را کمتر کند.

رابطه داماد و مادر زن

از نظر برخی رابطه مادر زن با داماد از رابطه عروس و مادر شوهر بهتر است. شاید چون این دو شخصیت از دو جنس مخالفند، هم جنس نبودن آنها موجب می‌شود که رابطه‌شان بهتر از رابطه مادرشوهر و عروس باشد. لیکن زمانی که مادرزن بخواهد به طور مستقیم، در کار دختر و دامادش دخالت کند؛ این دخالت مادر زن در زندگی آنان رابطه داماد و مادر همسرش را خراب می‌کند.

برخی از مادران ناخودآگاه نسبت به رابطه ‌جدید بعد از ازدواج دختر و دامادشان به نوعی حسادت می‌ورزند؛ زیرا می‌بینند دختری که سال‌ها تحت اطاعت آنان بوده، اینک به یکباره به اطاعت مرد دیگری درآمده و به همسرش متکی شده است.

برخی دیگر از آنان به دلیل شرایط روحی خاص خودشان، سعی کرده‌اند تا دخترانشان را به شدت، وابسته به خود نگهدارند. آنها اجازه نمی‌دهند که دخترشان خود به اشتباهش پی برده و به تصحیح اعمالش بپردازد. این گونه مادرزن‌ها نیاز شدیدی در خود احساس می‌کنند که به خود ثابت نمایند دخترشان نیاز به کمک و راهنمایی آنها دارد.

دخالت مادر زدن در زندگی

دخالت مادر زن‌ها در خیلی از موارد نیز تنها از سر دلسوزی است و اینکه متاسفانه برخی از والدین به سختی استقلال خانواده‌های جوان را می‌پذیرند و روش ارتباطی صحیح با اعضای جدید خانواده را نمی‌دانند.

1- همدل و مثبت نگر باشید

در جامعه ما عموما تصویری منفی از مادرزن ارایه می‌شود. از این زاویه شاید بتوان بخشی از اختلافات داماد و مادرزن را ناشی از این تلقینات دانست. بسیاری از زوج‌هایی که با این ذهنیت غلط زندگی خویش را آغاز می‌کنند بدون آن که واقعا دخالتی از جانب بزرگ‌ترها به زندگی آن‌ها وارد آید از همان ابتدا سعی بر جداسازی و شروع به ایجاد چالش‌های خانوادگی می‌کنند و حتی ممکن است بسیاری از اختلاف‌ها ناشی از رفتار خود زوجین با هم باشد و هیچ دخالتی وجود نداشته باشد.

سعی کنید به جنبه مثبت مسایل نگاه کنید. برای مثال مادرهمسر شما می‌گوید چرا هر هفته به رستوران می‌روید؟ شما به دوصورت می‌توانید برداشت کنید؛ او به خوش بودن ما با هم حسادت می‌کند یا اینکه او دلسوز خانواده فرزندش است و دوست دارد که پولمان را پس‌انداز کنیم یا… . بهتر است سعی کنید برخورد واقع گرایانه در مسایل و نگرش مثبت نسبت به رابطه‌ها و پیوندها داشته باشید.

2- گاهی نه ببینید و نه بشنوید

زمانی که به برخی از جوانان گفته می‌شود بعضی چیزها را بشنوید اما به روی خودتان نیاورید به آنان برمی‌خورد و می‌گویند ناشنوا نیستم و باید از خودم دفاع کنم. آنان تصور می‌کنند هر چه مچ اطرافیان را بیشتر بگیرند و به رویشان بیاورند زرنگ‌تر هستند. اما اگر کمی با خود روراست باشند متوجه می‌شوند همین به اصطلاح زرنگی چه دردسرهایی برایشان ایجاد کرده است. گاهی نیز لازم است برای حفظ آرامش و احترام خودمان صبورتر بوده و برخی مسایل را نادیده بگیریم.

3- بگو چشم و کار خودت را بکن

گاهی دخالت مادر زن یا سایر اطرافیان به شکلی علنی است و به آن اصرار می‌ورزند که نمی‌توان خود را به نشنیدن زد. در این مواقع می‌توان حرف آنان را در ظاهر عملی کرد اما بعد مطابق نظر خودتان و همسرتان عمل کنید. شاید این کار عملی متظاهرانه و غیرصادقانه به نظر بیاید اما توجه داشته باشید شما انتخابی بین بد و بدتر دارید، می‌توانید حرف والدین خود یا والدین همسرتان را عملی نکنید و تنش و دلخوری ایجاد کنید یا می‌توانید به طور آزمایشی نظر آنان را اجرا کرده و در صورتی که نپسندیدید بعد نظر خود را اعمال کنید.

4- همسرتان را مقصر ندانید

گاهی اوقات دخالت اطرافیان مانند دخالت مادر زن باعث می‌شود روابط همسران تحت تاثیر قرار بگیرد و دعوا و کشمکش ایجاد شود. این موقعیت به ویژه زمانی ایجاد می‌شود که همسران یکدیگر را مسئول دخالت‌های خانواده‌ها تلقی می‌کنند و در نتیجه دلخوری و ناراحتی که از خانواده همسر خود پیدا می‌کنند را از چشم همسرشان ببینند. خطای مادرزن را پای زنتان ننویسید و قبل از هر تصمیم جدی با همسرتان صحبت کنید.

5- فراموش نکنید مادرزنتان مادر همسر شماست

مادر همسر شما زنی است که همسرتان را به دنیا آورده و پرورش داده است. فراموش نکنید که ایشان مادر همسر شما و مادربزرگ فرزندان آینده شما هستند نه برای شما و نه برای همسرتان امکان ندارد بتوانید مادرهایتان را کنار بگذارید زیرا عمیق‌ترین پیوند عاطفی هر فردی با مادرش است.

به دختران جوان توصیه می‌کنیم سعی کنند از درجه وابستگی خود نسبت به مادرشان بکاهند و رابطه معقولی با او ایجاد کنند. به نحوی که نه مادرشان برنجد و نه حضور دایمی و دخالت مادر زن زمینه دلخوری همسرشان را فراهم آورد. به عبارت دیگر زوج‌های جوان باید حد و حدود دخالت والدین در زندگیشان را مشخص کرده و با آنان در این مورد صحبت کنند.

 

منبع: ستاره
ارسال نظر