{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 284418

اولیای‌دم مرد جوانی که حین فرار از دست پلیس با شلیک گلوله زخمی شده و جانش را از دست داده‌ بود، از قصاص گذشت کردند و خواستار دریافت دیه شدند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، قتل مرد جوان سه سال قبل اتفاق افتاد؛ زمانی که مأموران برای دستگیری او اقدام کردند، مرد جوان پا به فرار گذاشت و وقتی که داشت به بن‌بست می‌رسید، روی مأموران قمه کشید. همین امر هم باعث شد که مأموران به سمت متهم شلیک کنند و زخمی‌شدن او باعث مرگش شد.

هرچند متهم با شکایت اولیای‌دم مورد بازجویی قرار گرفت و به قصاص محکوم شد، اما با توجه به نقض حکم در دیوان عالی کشور و محاکمه مجدد او، اولیای‌دم به شرط دریافت دیه اعلام گذشت کردند.

بر‌ اساس محتویات پرونده که روز گذشته در شعبه 11 دادگاه کیفری استان تهران رسیدگی شد، مأموری که با شلیک به سمت متهم جوان باعث مرگ او شد، مأمور با‌سابقه‌ای بود که بارها و بارها موظف به دستگیری متهم شده ‌بود. او در بازجویی‌ها گفت: زمانی‌که به ما اعلام کردند برای دستگیری اقدام کنیم، با آدرسی که در دست داشتیم به خانه متهم جوان رفتیم و زنگ در را زدیم؛ متهم که متوجه شده‌ بود مأمور هستیم سعی کرد فرار کند اما توانستیم او را غافلگیر کنیم. پسر جوان برای اینکه بتواند فرار کند، روی من و همکارم قمه کشید با‌این‌حال عقب نکشیدیم و او مجبور شد برای فرار روی دیوار خانه همسایه بپرد که حین پرش با اینکه چندبار فرمان ایست داده و تیر هوایی هم زده‌ بودم، مجبور شدم او را متوقف کنم؛ بنابراین روی دیوار به او شلیک کردم. تیر به پای مقتول برخورد کرد و به خانه همسایه افتاد بلافاصله به خانه همسایه رفتیم. وسیله امدادی همراهمان نبود، برای اینکه بتوانیم او را نجات دهیم با طناب قسمتی از پایش را که خون‌ریزی داشت، بستیم تا امدادگران برسند. بعد هم مرد جوان را به بیمارستان منتقل کردیم، اما جانش را از دست داد.

این در‌حالی بود که اولیای‌دم درخواست مجازات متهم را کرده و گفته بودند حاضر به گذشت نیستند. با توجه به اینکه تیر به نقطه حساس بدن متهم برخورد کرده‌ بود، کیفرخواست علیه مأمور پلیس صادر و پرونده برای رسیدگی به دادگاه ارسال شد. متهم پای میز محاکمه رفت و دادگاه او را به قصاص محکوم کرد، اما از آنجایی که مدارک نشان می‌داد مأمور پلیس قوانین به‌کارگیری سلاح را رعایت کرده ‌است، بنابراین رأی صادره نقض و پرونده برای رسیدگی دوباره به شعبه 11 دادگاه کیفری استان تهران فرستاده‌ شد.

در ابتدای جلسه محاکمه دوم، بعد از اینکه نماینده دادستان درخواست رسیدگی به پرونده را کرد، اولیای‌دم در جایگاه حاضر شدند و گفتند حاضرند به شرطی که متهم دیه بپردازد، از قصاص صرف نظر کنند.

در ادامه متهم در جایگاه قرار گرفت. او اتهام قتل عمدی را قبول نکرد و گفت: من قانون به‌کارگیری سلاح را به‌طور کامل رعایت کردم. متهم تحت‌تعقیب بود و به همین دلیل هم فرار می‌کرد. او به سمت دیوار خانه همسایه رفت قمه دستش بود می‌خواست وقتی ما نزدیک شدیم ما را بزند و به همین دلیل هم مجبور شدم شلیک کنم. من سعی کردم به او کمک کنم و نجاتش دهم اما نتوانستم.

من مأمور پلیسم و در مواقع قانونی اجازه شلیک دارم و همه مقررات را هم رعایت کردم.

با پایان گفته‌های متهم و وکیل مدافع او و همچنین مأموری که سرگرد پلیس را همراهی می‌کرد، هیئت قضات برای صدور رأی وارد شور شدند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری